Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 10-09-09, 16:29   #601
coman razvan

Stage 5
 
coman razvan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 6,892
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: Matiz din 2003, "restaurat" in 2007

Quote:
Originally Posted by Carnacior View Post
Ce tare a iesit :X Tot asa Razvane.
Multumesc man!
Quote:
Originally Posted by banzay View Post
Suuuuppppeeeerrrrrbbbbbbbb!!!!!!!!!!!
Ma bucur ca iti place!
Quote:
Originally Posted by Robert_MNW View Post
Da aripa stanga e mai inchisa la culoare decat bara
Iar la jante unde nu a iesit imbinarea perfect poti incerca niste pinstriping' trage-le o dunga argintie
Da, e putina diferenta, dar o rezolv eu cat de curand! La jante nu le fac dunga argintie .. o sa le rectific tot cu negru!
Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
Stii ce zice masina ta acum? Nu stii, iti zic eu...ARCURI!!!! ARCURI!!! IAMI ARCURI!!! SPORT!!! DE ALEA SPORT!!! KW/APEX/H&R/FK/ sa fie NUMAI ARCURI SA FIE!!! -40mm drop (MINIM)

P.S. Geo cred ca vopsitorul a facut ce a putut el mai bine cu delimitarea...am facut si eu o astfel de operatiune...dar cand imbinarea si modelul este naspa...oricat teai chinuit tu tot nu iti iese tzipla 100% o astfel de treaba.
O sa vina si suspensiile .. candva ...
Asa este, si-a dat toata silinta si a iesit cat de cat ok!
Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
A iesit frumos Doar sa ai grija cu gropile si bordurile... vopseaua banuiesc ca e data la pistol, nu electrostatic, nu?
p.s: cred ca vopsitorul ar fi putut sa fie putin mai atent la detalii, la delimitarea dintre spitele negre si buza verde. In rest arata bine
Da, asa este! O sa am grija la borduri!
Quote:
Originally Posted by Robert_MNW View Post
Nu imi vine sa cred ce bine arata Cred ca o sa ii fur ideea lui RZD si o sa o aplic si eu
PS Sper ca nu te superi dar oricum nu va fi la fel
De ce sa ma supar man? Doamne fereste! Banuiesc ca vrei sa faci ceva cu albastru ...
coman razvan is offline  
Old 10-09-09, 16:30   #602
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Matiz din 2003, "restaurat" in 2007

Meştere, sincere felicitări ! Cāt de urāte mi se păreau jantele iniţial (no offence ), aşa mult īmi plac acum !
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline  
Old 10-09-09, 16:31   #603
coman razvan

Stage 5
 
coman razvan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 6,892
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: Matiz din 2003, "restaurat" in 2007

Multumesc mult Gabi! Tot imi zicea lumea ca "ce jante ai", "nu se potrivesc" ... si m-am cam "enervat", dar acum nu mai zice nimeni nimic!
coman razvan is offline  
Old 10-09-09, 16:45   #604
Robert_MNW

Stage 5
 
Robert_MNW's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,313
Member of:
[DAEWOO]
Thumbs up Re: Matiz din 2003, "restaurat" in 2007

Ma tot gandesc cum sa vopsesc jantele de ceva vreme si mi-a placut la tine cum vin vopsite cu negru spitele, asta voiam sa fac, nu cu albastru dar cred ca le las asa pana gasesc un model care sa imi placa cu adevarat si de care sa nu ma plictisesc repede
Felicitari arata chiar bine jantele!
PS: Schimba folia de pe luneta ca s-a decolorat rau, si pune-o dintr-o bucata
Robert_MNW is offline  
Old 10-09-09, 16:48   #605
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: Matiz din 2003, "restaurat" in 2007

...si cand te uiti ce simplu arata cand ai cumparat-o..
radicala transformare
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	vechi%20(2).jpg
Views:	147
Size:	624.1 KB
ID:	1078546   Click image for larger version

Name:	SANY0003.jpg
Views:	230
Size:	347.2 KB
ID:	1078547  
RD-Woo is offline  
Old 10-09-09, 17:32   #606
coman razvan

Stage 5
 
coman razvan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 6,892
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: Matiz din 2003, "restaurat" in 2007

Quote:
Originally Posted by Robert_MNW View Post
Ma tot gandesc cum sa vopsesc jantele de ceva vreme si mi-a placut la tine cum vin vopsite cu negru spitele, asta voiam sa fac, nu cu albastru dar cred ca le las asa pana gasesc un model care sa imi placa cu adevarat si de care sa nu ma plictisesc repede
Felicitari arata chiar bine jantele!
PS: Schimba folia de pe luneta ca s-a decolorat rau, si pune-o dintr-o bucata
Asa este folia ... asa a fost de la ineput!

Quote:
Originally Posted by RD-Woo View Post
...si cand te uiti ce simplu arata cand ai cumparat-o..
radicala transformare
Asta e masina mea (prima poza ) ?!? NU , NU, NU recunosc nimic!
coman razvan is offline  
Old 10-09-09, 19:55   #607
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Matiz din 2003, "restaurat" in 2007

Rade si autocolantul ala de pe stanga spate Bai ce poate iesi din mana unora care au bunul gust infipt bine in cap! E o masina lucrata atat de curat si de frumos...Nu eleroane avioane, abtibile si alte prostii...Ma faci sa imi para rau ca am dat matizul

Cu suspensie ar arata beton, s-ar simtit foarte calumea in curbe, dar la drum intins s-ar putea sa nu iti placa (eu am doar jantele cu talon mai mic si imi vine sa ma impusc). Plus ca mai sui matizul pe o bordura unde nu s-a incumetat nimeni... faci compromisuri

Felicitari inca o data pt bunul gust de care ai dat dovada si sa ai mult noroc cu masina sa fii ocolit de oameni prosti!
banzay is offline  
Old 10-09-09, 20:03   #608
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Matiz din 2003, "restaurat" in 2007

Ziceai ca ai interior facut SE...ai si A/C-ul?...daca da, ar fi frumos sa iti colantez plafonul in negru lucios, sa dea senzatia de sticla
andi_cimpean is offline  
Old 10-09-09, 20:10   #609
coman razvan

Stage 5
 
coman razvan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 6,892
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: Matiz din 2003, "restaurat" in 2007

Quote:
Originally Posted by banzay View Post
Rade si autocolantul ala de pe stanga spate Bai ce poate iesi din mana unora care au bunul gust infipt bine in cap! E o masina lucrata atat de curat si de frumos...Nu eleroane avioane, abtibile si alte prostii...Ma faci sa imi para rau ca am dat matizul

Cu suspensie ar arata beton, s-ar simtit foarte calumea in curbe, dar la drum intins s-ar putea sa nu iti placa (eu am doar jantele cu talon mai mic si imi vine sa ma impusc). Plus ca mai sui matizul pe o bordura unde nu s-a incumetat nimeni... faci compromisuri

Felicitari inca o data pt bunul gust de care ai dat dovada si sa ai mult noroc cu masina sa fii ocolit de oameni prosti!
Multumesc din suflet colegu! Crede-ma, apreciez enorm de mult cand cuiva ii place ce iese din mana mea! Asta a fost si ideea principala: o masina clean in doua culori asortate (verde + negru = love), fara brizbrizuri, embleme 16v si alte prostii lipite/montate pe ea!
M-am gandit la problema cu suspensia ... sunt foarte indecis!
Multumesc man pentru aprecieri si pentru sfaturi!

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Ziceai ca ai interior facut SE...ai si A/C-ul?...daca da, ar fi frumos sa iti colantez plafonul in negru lucios, sa dea senzatia de sticla
Am zis interiorul, nu dotarile!
Nu o sa fac plafonul negru ca oricum ma coc in ea de la trapa aia ... il mai fac si negru ma topesc de tot ...
coman razvan is offline  
Old 10-09-09, 20:17   #610
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Matiz din 2003, "restaurat" in 2007

Apropo de dotari...daca nu mai ai in ce sa bagi bani... 'niste' servo (e foarte ieftina acum si cred ca poti sa o pui si singur daca iti bati putin capul... ); A/C la fel... (eu am vrut sa imi pun dar am renuntat ca nu aveam instalatia electrica, plus ca am avut si niste probleme cu banii si am dat-o, si dupa s-a dus si masina), un volan de matiz 2 in 4 spite cu airbag functional, oglinzi electrice...

O parere... daca vrei sa faci interiorul, nu fa tapiteria tot negru/verde, cred ca doar un negru complet sau un negru crem ar arata binisor... Sau doar crem, dar o sa ai probleme cu bordul cand bate soarele in el se reflecta in geam...plus ca o sa ai si elemente care se vopsesc mai greu, gen butonele pe care nu mai ramane calumea modelul, centuri (care costa cam multisor sa le schimbi cu unele crem), chederele gri care nu prea se pot vopsi, etc...
banzay is offline  
Old 10-09-09, 20:31   #611
B-72-RZD

Stage 5
 
B-72-RZD's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 672
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Matiz din 2003, "restaurat" in 2007

La interior ar merge: - scaunele tapitate negru + cusaturi verzi..
- fete de usi negru mat + plush verde
- Bordul negru mat + consola centrala verde..

Volanul actual e mai frumos decat ala cu 4 spite, asta daca nu tii neaparat de full-option..

Parerea mea
B-72-RZD is offline  
Old 10-09-09, 20:40   #612
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Matiz din 2003, "restaurat" in 2007

Da asa e, ar merge cusaturile verzi... Fetele de usi modelul de plastic sunt mai greu de invelit cu vreun material textil, deci singura solutie ar fi un vopsit profesional, nu acasa cu spray-ul Ar merge si bordul negru, dar parca lucios da mai bine, iar consola centrala un verde ceva mai inchis, sau de ce nu chiar culoarea masinii, dar neaparat foarte lucios Oricum, la interior cel mult 2 culori, iar daca pui si verde sa fie foarte foarte finut dozat
banzay is offline  
Old 10-09-09, 21:23   #613
Robert_MNW

Stage 5
 
Robert_MNW's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,313
Member of:
[DAEWOO]
Exclamation Re: Matiz din 2003, "restaurat" in 2007

Daca iti place cum da' plafonul negru fa-l linistit iti garantez eu ca nu e nici o diferenta cu plafonul negru sau verde
Baga-i geamuri electrice, A/C, servo, ocupate si de partea de comfort nu doar de aspect. Cu toate ca servo chiar nu e necesar la Matiz, cel putin eu nu ii simt nevoia.

@ andi_cimpean
Exista Matiz E.A/C fara interior SE, nu au legatura una cu alta
Mai nou ultimele masini scoase chiar cu servo,oglinzi reglabile si A/C nu aveau fetele de usi pe motiv ca nu sunt sigure la impact

Last edited by Robert_MNW; 10-09-09 at 21:30.
Robert_MNW is offline  
Old 10-09-09, 22:12   #614
kiry
Banned

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 573
Member of:
[Opel]
Default Re: Matiz din 2003, "restaurat" in 2007

a iesit chiar fain, felicitari :P foarte "clean" si foarte placuta la ochi
kiry is offline  
Old 11-09-09, 00:34   #615
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Matiz din 2003, "restaurat" in 2007

Quote:
Originally Posted by Robert_MNW View Post
@ andi_cimpean
Exista Matiz E.A/C fara interior SE, nu au legatura una cu alta
Mai nou ultimele masini scoase chiar cu servo,oglinzi reglabile si A/C nu aveau fetele de usi pe motiv ca nu sunt sigure la impact
pai si de unde ai tras concluzia ca am gresit? ...

am zis ca poate, daca are si A/C...
cu o pagina in urma Razvan spunea ca si-a completat interiorul cu "piese" de SE, si m-am gandit ca poate si-a pus si A/C-ul, ca sa fie "FULL".
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -