Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 20-10-07, 00:31   #1426
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: CT-04-CPF - un Tico alb de Constanta

Quote:
Originally Posted by bodyspeed View Post
bafta in continuare si astept sa le vad,, vopsite.. si a mea arata tot asa gri
Ma tot bate gandul sa o vopsesc, dar ar fi pacat sa-i stric vopseaua cand o sa se umble pe la motor.
Bafta si tie! parca vad ca ne prinde vara cu ele gri ehe, macar sa am eu motorul pus la vara...cu tot ce trebuie...da-mi tu un buzz ca nu te vad deloc online

Dar sa le vedem si pe-alea bune: acum ceva timp am primit cadou de la un bun prieten un muffler-tip achizitionat dintr-un magazin Rieger. As vrea sa-mi iau o toba de inox si sa le montez pe ambele, insa...ma tem ca-l stric degeaba, ca oricum face mai mult decat o toba YED & stuff. Mai astept

Inca o noutate: 4tuning.ro mi-a facut inca un cadou cand a aparut revista cu nr. 7-8, ma asteptam sa imi vad poza la castigatorii de la 4tuningFever, insa SURPRIZA! am gasit o pagina intreaga cu poze si text despre Tico-ul meu (pe langa poza cu castigatorii).

Roooooobyyyyyy!!! Lucrarile tale apar in juma' de revista (Logan, pisica, Tico), ai de gand sa o acaparezi pe toata???

Pentru cei ce n-au luat revista, iata articolul (pe zoom mai mare se poate chiar citi):

PS: Multumesc 4tuning pt. articol!! Este inca o incurajare din partea voastra pentru mine!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotografii-0001.jpg
Views:	172
Size:	245.3 KB
ID:	373675   Click image for larger version

Name:	Fotografii-0002.jpg
Views:	267
Size:	336.9 KB
ID:	373676   Click image for larger version

Name:	Fotografii-0004.jpg
Views:	189
Size:	243.8 KB
ID:	373677  

__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline  
Old 20-10-07, 00:38   #1427
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: CT-04-CPF - un Tico alb de Constanta

In josul paginii aparea poza cu toate piesele insirate, poate cea mai interesanta poza din tot proiectul, care reliefeaza volumul de munca depusa la realizarea exteriorului:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	CIMG5775.JPG
Views:	290
Size:	1.50 MB
ID:	373679  
quick_5hifter is offline  
Old 20-10-07, 00:39   #1428
B-11-AYG
Renault Driver

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,641
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Default Re: CT-04-CPF - un Tico alb de Constanta

Felicitarile mele.... Marfa rau
B-11-AYG is offline  
Old 20-10-07, 16:43   #1429
ovis

Stage 4
 
ovis's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 198
Default Re: CT-04-CPF - un Tico alb de Constanta

quick...cuvantul RESPECT spune tot.
ovis is offline  
Old 20-10-07, 17:39   #1430
frozzen
BMW Driver

Stage 5
 
frozzen's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 409
Default Re: CT-04-CPF - un Tico alb de Constanta

felicitari pt articol.....era de asteptat dupa munca si pasiunea depusa in masina !abia astept sa vad ce urmeaza
frozzen is offline  
Old 20-10-07, 20:34   #1431
bodyspeed

Stage 5
 
bodyspeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 5,390
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[4Rally]
[BMW]
[FOTO]
Default Re: CT-04-CPF - un Tico alb de Constanta

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Ma tot bate gandul sa o vopsesc, dar ar fi pacat sa-i stric vopseaua cand o sa se umble pe la motor.
Bafta si tie! parca vad ca ne prinde vara cu ele gri ehe, macar sa am eu motorul pus la vara...cu tot ce trebuie...da-mi tu un buzz ca nu te vad deloc online

hai ca dau eu buzz..
marfa tips
cred ca ne prinde anu nou asa cu ele.. sa termin body-kitul si ma pregatesc sa o bag la vopsit ..apoi am de isonorizat tot interiorul..mai am..si eu ceva
bafta alex si ne auzim pe mess
__________________
carDesign
Magazin CarDesign 4Tuning
bodyspeed is offline  
Old 20-10-07, 22:04   #1432
B-69-TAU

Stage 5
 
B-69-TAU's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,730
Member of:
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
Default Re: CT-04-CPF - un Tico alb de Constanta

alex, nu am putut sa transfer pozele de pe tel pe pc, sorry! volanul arata de exceptie si nuca la fel, lucreaza f bine baiatul asta. luni dimineata voi suna la o companie de curierat sa vina sa ia coletul... bafta...
__________________
B-69-TAU is offline  
Old 22-10-07, 00:42   #1433
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: CT-04-CPF - un Tico alb de Constanta

Quote:
Originally Posted by B-69-TAU View Post
alex, nu am putut sa transfer pozele de pe tel pe pc, sorry! volanul arata de exceptie si nuca la fel, lucreaza f bine baiatul asta. luni dimineata voi suna la o companie de curierat sa vina sa ia coletul... bafta...
Nu e nici o problema, mai am rabdare pana azi-maine multumesc mult ca le-ai luat, mi-ai facut un mare serviciu! Altfel trebuia sa vin personal pana acolo, ceea ce nu mi-era foarte usor...
Ma bucur ca au iesit bine, abia astept sa le montez!

Urmeaza sa-mi fac niste fete de usi deosebite, dar am nevoie de ceva pentru montarea lor...mai precis pentru difuzoarele de 20 cm Pioneer, carora le-am scos tweeterele pentru a le pune separat. Am nevoie de 2 "bulbi" ca sa ii montez in centrul difuzoarelor mid-bass, daca are cineva asa ceva il rog sa-mi spuna (sau daca stie cineva unde se gasesc)
Trebuie ca diametrul sa fie de minim 4 cm...pot fi si de la difuzoare vechi, nu conteaza...
Altfel va trebui sa sacrific o minge de ping-pong

Despre fetele de usi...e simplu: trebuie in primul rand sa fixez un cerc din MDF pe usa, apoi sa etansez totul (ca sa folosesc toata incinta usii), apoi sa antifonez usile cu Dynamat, iar apoi sa confectionez fetele de usi care sa inglobeze si motorasele de deschidere geamuri...eventual si comanda de la oglinzi electrice, de care v-am spus mai demult...
La final le voi imbraca in acelasi material ca si scaunele, volanul si nuca...iar la usile din spate probabil nu voi umbla.
Mai am nevoie pentru inceput de 2 fete de usi pentru fata, poate are cineva unele folosite de vanzare....ale mele sunt cam deteriorate la prinderi, iar un set nou (fata+ spate) costa 200 RON si nu are rost sa iau noi, avand in vedere ca folosesc doar prinderea de pe margini...

@dj_13055, ovis, frozzen: multumesc!
@bodyspeed: pe mine sigur ma prinde anul nou, nu o pot vopsi acum (mai ales ca o sa vreau si un eleron, iar la o vopsea speciala e cam greu sa nimeresti aceeasi combinatie de 2 ori).
Pe langa asta, vreau sa-mi schimb si jantele (acum vreau pe 16") si le vreau vopsite in culoarea masinii...

Revin cu poze dupa montarea volanului si a foliei fata.
quick_5hifter is offline  
Old 23-10-07, 21:01   #1434
suciuciprian

Stage 3
 
suciuciprian's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 166
Default Re: CT-04-CPF - un Tico alb de Constanta

felicitari!!!!!
suciuciprian is offline  
Old 23-10-07, 21:09   #1435
Scoop
Audi Driver

Stage 5
 
Scoop's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 501
Member of:
[AUDI]
Default Re: CT-04-CPF - un Tico alb de Constanta

Alex jenti pe 16 chiar vrei sa bagi flexu in aripi sau ai cauciucuri de 35 oricum chiar vreau sa vad un tico cu 16
Scoop is offline  
Old 23-10-07, 21:30   #1436
bodyspeed

Stage 5
 
bodyspeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 5,390
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[4Rally]
[BMW]
[FOTO]
Default Re: CT-04-CPF - un Tico alb de Constanta

Quote:
Originally Posted by Scoop View Post
Alex jenti pe 16 chiar vrei sa bagi flexu in aripi sau ai cauciucuri de 35 oricum chiar vreau sa vad un tico cu 16
clar astept si eu sa vad, eu am pe oltcit pe 16
alex facem un photo sesion la mare la anu cu ele vopsite tot tacamul,
si eu pana nu termin spoilarele nu ma apuc sa o vopsesc sunt ciudate vopselurile astea speciale, perlate
bafta si mai intra si tu pe mess..ca am ceva sa te intreb
bodyspeed is offline  
Old 24-10-07, 21:56   #1437
diesel_IQ
Daewoo Driver

Stage 4
 
diesel_IQ's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 281
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: CT-04-CPF - un Tico alb de Constanta

bravo dom'ne !
io zic asa : daca tot ai inceput bine mai rabda un pic mirosul si intepaturile. eu zic ca merita !
chiar arata bine , felicitari !
diesel_IQ is offline  
Old 25-10-07, 23:25   #1438
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: CT-04-CPF - un Tico alb de Constanta

@diesel_IQ: multumesc, ma bucur ca-ti place! Rabdare este destula, timp liber mai putin...

@bodyspeed: da-mi un buzz cand poti, ca nu te mai gasesc...

Quote:
Originally Posted by Scoop View Post
Alex jenti pe 16 chiar vrei sa bagi flexu in aripi sau ai cauciucuri de 35 oricum chiar vreau sa vad un tico cu 16
195/40/R16 suna bine? diametrul total va fi cu 6 mm mai mare decat actualul...si cu ~9 mm mai mare decat diametrul rotii originale. De incaput incap, problema e ca n-am cu ce sa le invart momentan. Deci mai astept cu ele. Oricum nu se-nghesuie nimeni sa le ia pe cele de 15"...
Stii de ce mi s-a pus pata sa-mi iau pe 16"? Pentru ca in curand va aparea inca un Tico cu jante pe 15", si atunci nu voi mai fi singurul...in schimb ca sa-ti pui pe 16" la Tico tre' sa fii tsacanit tare

Cine ma poate ajuta cu o chestie? Un bucurestean cu mai mult timp liber si un pic de bunavointa
Am nevoie de niste informatii de la un magazin din Bucuresti, mai exact Al Padrino: pretul unei instalatii electrice pentru Daihatsu, pretul unei casete de directie etc. Daca e cineva dispus sa dea o mana de ajutor, dau informatii pe PM, platesc si deplasarea, ca prin internet mi-a raspuns un chinez in limba engleza, iar telefonul lor suna mereu ocupat. Desigur as putea sa vin personal sa ma interesez, insa...intelegeti voi. Va dau si adresele exacte (sunt 4 magazine), toate datele din talon etc.

Maine e foarte probabil sa duc motorul de Daihatsu la mecanic, e posibil sa-l desfaca, e posibil sa nu...daca nu-l desface, inseamna ca pot deja sa duc masina pentru transplant, macar pentru pregatirile provizorii (pana iau planetarele, fuzetele, franele etc.). De-asta ma grabesc cu piesele...

Deci??? Voluntari??? E pentru o cauza nobila

Last edited by quick_5hifter; 25-10-07 at 23:28.
quick_5hifter is offline  
Old 27-10-07, 16:01   #1439
aXeL.ZeY
BMW Driver

Stage 5
 
aXeL.ZeY's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 379
Member of:
[DAEWOO]
Post Re: CT-04-CPF - un Tico alb de Constanta

He he ! te-a lucrat pe la spate 4tuning'ul Alex ! ) Felicitari pt ultimele modificari, asteptam motorul si jantele bineinteles ! Sa ai spor in continuare !
aXeL.ZeY is offline  
Old 05-11-07, 15:51   #1440
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: CT-04-CPF - un Tico alb de Constanta

Jantele am inceput () sa le vand, in curand voi achizitiona un nou set de gume 195/45/R15, Marangoni Zeta Linea (4 bucati) ca noi, la pret cinstit. Va mai trece un timp pana voi cumpara + monta un nou set de jante, pentru ca vechile jante le dau cu tot cu distantiere...le voi pune pe cele de tabla, iar masina va intra - prematur - in hibernare pentru o buna bucata de timp.

Zilele trecute m-am apucat de transformarea unui set de difuzoare Pioneer TS-A2011 din triaxiale in componente fara filtru (cu filtre doar la tweetere). Inca nu am terminat cu ele....intentionez sa le montez in usi, dar nu sunt hotarat daca pe ele sau altele (vezi poza).

Ieri am bantuit toata ziua prin Bucuresti si am rezolvat cateva probleme importante, incepand cu faptul ca am luat in sfarsit volanul si nuca (MULTUMESC ROBERT!). Am mai rezolvat si altele, revin cu detalii cand va fi cazul...Mi-am facut si noi prieteni, ceea ce e important, m-am intalnit si cu cativa "vechi" prieteni...a fost o zi frumoasa .

Am avut placerea sa vad un Tico in lucru, suferind modificari importante la aspect si nu numai. Abia astept sa vad ce iese! Multa bafta proprietarului si celor ce ajuta la finalizarea proiectului!

Iata volanul, nuca si difuzorul (pozele sunt irelevante, camera foto = antica, alimentare pe carbuni+ lemne, fotograf amator ):
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0648.JPG
Views:	183
Size:	864.5 KB
ID:	383741   Click image for larger version

Name:	IMG_0653.JPG
Views:	145
Size:	921.1 KB
ID:	383742   Click image for larger version

Name:	IMG_0654.JPG
Views:	114
Size:	764.2 KB
ID:	383743  

Click image for larger version

Name:	IMG_0655.JPG
Views:	114
Size:	689.5 KB
ID:	383744  
quick_5hifter is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -