Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 10-04-06, 16:10   #316
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: CT-04-CPF - un Tico alb de Constanta

.iti spun daca-ti dai eleronul ala jos
.le-am luat de la un tip care le-a dat jos de pe un hyundai coupe 1 (ala cu faruri impartite - faza lunga/faza scurta rotunde + semnalizare separata) - .sunt jante originale de hyundai coupe 1 - >>> poti cauta jante PENTRU hyundai coupe 1, dar ale mele sunt foarte grele, iti trebuie ceva mai usor...distanta este 4x114,3 si o sa ai probleme cu grosimea prezoanelor, intrucat la tico prezoanele sunt foarte subtiri, iar jantele au niste gauri mari. s-ar putea sa le vand, discutam daca te intereseaza
PS: te-am vazut intr-o zi, te-am claxonat, ti-am facut flashuri...nimic eu eram cu un hyundai getz albastru
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline  
Old 11-04-06, 09:00   #317
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: CT-04-CPF - un Tico alb de Constanta

vaii ....la ce le vinzi ....esti de coma ) iar ramai fara jenti .
topser is offline  
Old 11-04-06, 19:36   #318
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: CT-04-CPF - un Tico alb de Constanta

daca le vand nu inseamna ca am si gasit cumparator deja )
si in plus am o varianta mai buna, pe care n-o dau altcuiva
quick_5hifter is offline  
Old 12-04-06, 13:55   #319
sedon20dis

Stage 4
 
sedon20dis's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 177
Default Re: CT-04-CPF - un Tico alb de Constanta

quick_5hifter : felicitari ..a iesit o masina pe cinste..
sper sa nu fiu off topic dar un amic de-al meu
are un tico si vreau sa'l tuneze...el vrea in primul rand sa o faca mai fasneatza...ce modificari poate sa faca la motor...sau poate sa'l schimbe?
sedon20dis is offline  
Old 12-04-06, 20:21   #320
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: CT-04-CPF - un Tico alb de Constanta

Quote:
Originally Posted by CT99WUW
Vine varaaaaa
Esti nebun... da' un nebun bun

Foarte frumos! Felicitari!
Gabi is offline  
Old 12-04-06, 21:09   #321
LKS
Old School Cars

Stage 5
 
LKS's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 2,744
Member of:
[Moderators]
[Old School Cars]
[FOTO]
[DACIA]
Default Re: CT-04-CPF - un Tico alb de Constanta

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter
.le-am luat de la un tip care le-a dat jos de pe un hyundai coupe 1 (ala cu faruri impartite - faza lunga/faza scurta rotunde + semnalizare separata)
ce`ai descris tu aici ...fiind model ca al lui ERY ...nu ? parca am vazut si in niste poze d`ale lui topser nishte jentzi asemanatoare ...am dreptate man ?

apropo ...spor la munca ..mai usor cu vinu` ...sa nu datzi buleala ..
__________________



LKS is offline  
Old 12-04-06, 22:44   #322
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: CT-04-CPF - un Tico alb de Constanta

sedon dis, ma roade de mult si pe mine ideea cu schimbatul motorului, dar m-am lasat pagubas, merg doar 2 tipuri de motoare: daihatsu charade si inca unul, iar la noi e aproape imposibil sa le gasesti. alte motoare ar merge, dar cu adaptari () - pe motorul de tico nu stiu ce se poate face, dar unii au incercat si o parte din ei au si reusit...eu o sa ma orientez spre altceva
lks, jantele din pozele mele au fost chiar ale lui ery, uita-te la masina lui sa vezi ca are alte jante. pe masina lui topser tot jantele mele erau, am facut o proba scurta in ziua aia
quick_5hifter is offline  
Old 15-04-06, 19:52   #323
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: CT-04-CPF - un Tico alb de Constanta

mi-am luat dvd auto marca "marquant", nou-noutz, tip "in-dash"; deocamdata n-am lcd, dar cu timpul...
e interesant, are 5x50w, multe iesiri audio (inclusiv subwoofer), 2 iesiri video, multiple reglaje acustice, telecomanda...si merg mp3-uri de pe dvd
imi cam pare rau ca am luat dvd-ul inaintea subwooferelor, dar ata ete, macar am si eu head-unit ca toata lumea
quick_5hifter is offline  
Old 15-04-06, 23:18   #324
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: CT-04-CPF - un Tico alb de Constanta

si bineinteles, azi dimineata m-am apucat de bara spate, sa vedem ce iese...
aleks, n-ai niste poze sa mearga cu bara mea fatza??? pleeze! ca deocamdata am facut-o doar dreapta, nu stiu ce forma sa-i dau
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Poza(2).jpg
Views:	179
Size:	82.8 KB
ID:	89633   Click image for larger version

Name:	Poza(3).jpg
Views:	174
Size:	78.5 KB
ID:	89634   Click image for larger version

Name:	Poza(4).jpg
Views:	161
Size:	95.1 KB
ID:	89635  

quick_5hifter is offline  
Old 18-04-06, 15:10   #325
Leutzu_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 740
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Suzuki]
Default Re: CT-04-CPF - un Tico alb de Constanta

doamne..a.rata bestial masina...
Leutzu_ is offline  
Old 20-04-06, 20:31   #326
CT99WUW
Honda Driver

Stage 5
 
CT99WUW's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,317
Member of:
[Honda]
Default Re: CT-04-CPF - un Tico alb de Constanta

Quote:
Originally Posted by Leutzu_
doamne..a.rata bestial masina...
True true .....si o sa fie si mai si
CT99WUW is offline  
Old 20-04-06, 20:42   #327
ERY

Stage 5
 
ERY's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,826
Member of:
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[AUDI]
Default Re: CT-04-CPF - un Tico alb de Constanta

Jantele dau foarte bine pe masina ...nu stiu de ce vrei sa le dai.
ERY is offline  
Old 21-04-06, 00:59   #328
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: CT-04-CPF - un Tico alb de Constanta

pai stii de ce le dau? pentru ca sunt putin cam grele pentru tico (n-am facut proba in mers ca masina inca e in moarte clinica, dar sunt cel putin de 2 ori mai grele decat jantele originale) - daca se va misca bine cu ele, nu le dau, pentru ca imi plac la nebunie. le-am luat si gume adecvate (pe fatza, ca pe spate am luat ceva s-h provizoriu)
iar varianta de care am zis mai devreme....ma gandeam la jantele pe care le ai tu acum pe masina, ai zis tu ceva de ele...dar ti-am zis, daca se misca bine masina cu ale mele, nu le mai dau (ba chiar vreau sa-mi fac si grile la subwoofere cu acelasi model ca jantele )
PS: merci leutzu
quick_5hifter is offline  
Old 21-04-06, 01:30   #329
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: CT-04-CPF - un Tico alb de Constanta

-m-am uitat azi din nou pe tot topicul...nu-mi vine sa cred, dar chiar nu am gasit nici macar un singur post care sa-mi critice munca si investitia, iar de batjocura nici vorba.....sa-nteleg ca nu e nimic de criticat pana aici
am primit multe sfaturi, majoritatea bune, iar o parte dintre ele le-am si aplicat (mai astept sfaturi )
-asa cum mi-am dorit de ceva vreme, mi-am vandut subwooferul jbl gt4-15 in ideea ca in viitorul apropiat imi voi lua 2 subwoofere (tot de 15 inci) pentru a le monta pe masina, sa imbunatatesc un pic acustica. subwooferele de 15 inci au nevoie de ~113 litri pentru varianta vented/bass reflex, ceea ce inseamna destul de mult volum ocupat de incinte...acum, daca ati fi in locul meu, pe care dintre variantele de mai jos ati alege-o?
1. sa fac incintele pe inaltime si sa ocup doar portbagajul (integral), blocand total vizibilitatea prin luneta (dezavantaj: incintele probabil vor fi subdimensionate, acustica mai proasta - avantaj: locurile din spate nu vor avea de suferit)
2. sa blochez usile din spate si sa renunt la scaunele din spate, folosind spatiul ramas pentru a monta incintele pe orizontala (bineinteles, voi construi o podea falsa in acest caz, dupa care voi antifona toata podeaua initiala cu aluband); dezavantaj: maxim 2 persoane in masina, avantaj: spatiu mai mare pentru incinte, estetica instalatiei va fi pe masura...si sunetul va fi un pic mai bun. pe langa asta, voi putea oricand sa renunt la instalatie si sa revin la aranjamentul de fabrica
3. sa renunt la scaunele din spate si sa desfiintez complet usile din spate, transformand masina intr-un fel de coupe, rezultand aceeasi varianta ca la 2, cu diferenta ca usile practic nu vor mai exista (dezavantaj: maxim 2 persoane in masina, iar legat de deschiderea usilor nu prea mai exista cale de intoarcere. avantaj: exteriorul va fi mai estetic + avantajele de la pct. 2)

mai mentionez ca mai am o masina cu care pot sa circul in conditii normale, deci, in cazul in care se ivesc 2 pasageri sau mai multi...
voi ce-ati face in locul meu?
quick_5hifter is offline  
Old 21-04-06, 10:44   #330
Florin Vlad

Stage 2
 
Florin Vlad's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 43
Default Re: CT-04-CPF - un Tico alb de Constanta

N-ai gasit nici un post care sa-ti critice munca ?! Ei bine... n-ai sa gasesti nici acum Felicitari pentru tot ce faci ! Legat de amplasarea suburilor, iti recomand var. 1. Eventual renunta la spatarul banchetei. Am vazut asa ceva pe un Espero la Tuning Show-ul de la Prisma. Da muuult mai bine, atat estetic, cat si functional. Nu de alta, dar va fi o masina mult prea frumoasa pt. a nu te bucura de plimbari alaturi de prietenii tai. Legat de exterior, e MUSAI sa-i confectionezi niste pleoape pt. faruri, din tabla, sudate de capota. Nota de agresivitate va fi mai mult decat evidenta. Si va arata, de altfel, ca modelul facut de tine pe PC. Care, by the way, e SUUUPER. Jantele de pe Hyundai sunt ffff. adevarate, nu renunta la ele. Eventual cromeaza-le (hot rod, ce mai...) si confectioneaza niste evazari din fibra pt. aripi, care sa acopere putin din jante. Un body kit nu poate fi complet fara evazari ale aripilor... Spoilerul spate arata, de asemenea, fff. bine. Iti recomand insa o singura evacuare, pe mijloc. Avand in vedere forma barii, solutia asta ar echilibra muuult mai bine designul de ansamblu. Si la urma urmei, toti isi scot evacuarile prin cele doua guri de aerisire din lateral... fii diferit ! Felicitari in continuare, persevereaza si nu apleca urechea la toti invidiosii !
Florin Vlad is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -