Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 11-04-07, 18:21   #16
Lao

Stage 5
 
Lao's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,205
Member of:
[Extreme Racing]
Default Re: Cielo-ul meu...

Uite preţuri primite de mine acum 5-6 luni:

1. serpisori 1000ROn
2. toba intermediara sport BORLA PROXS fi50 308,58
3. toba finala sport BORLA PROXS fi50 280
4. Montaj+coliere suduri argon etc aprox 150
5. Ornamente avem de la 40 Ron pana la 150Ron

Mi se par mai mult decât enorme, mi se par mega-enorme. Nu merită banii.

Tu crezi că filtrul ăla stă in apă? Dacă ajung câteva picături de la o ploaie mai ca lumea sau de la spălătorie. Mai am ceva in proiect, ceva legat tot de admisia aerului, dar până nu se realizează nu dau detalii. Ideea e că dacă vezi unde am să pun filtrul de aer, rămâi mască. Întotdeauna mi-au plăcut experimentele necostisitoare şi ăsta ar fi unul dintre ele. Nu mă dau in lături de la experimente, mai ales că e cea mai bună metodă de a încerca lucruri noi şi a te convinge singurel dacă merită sau nu.
Lao is offline  
Old 11-04-07, 18:31   #17
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo-ul meu...

Lao, mi-ar placea sa vad si eu masinutza ta intr-o zi oarecare...si daca nu se poate, macar mai da-mi cate o idee doua. eu imi spun parerea, nu trebuie sa crezi ca te contrazici. Nu ma pricep atat de bine incat sa ma contrazic.
Eu am primit o oferta de la Borla acum vreo 4-5 luni: si totul se ducea la vreo 450 ron cu tips cu tot, teava de 50 sau de 45 (la alegere).Montajul au zis ca e gratuit la ei si in banii astia intra intermediara, finala si tevile de legatura. Imi pare rau ca nu mai am mailul lor. Oricum, e posibil ca preturile sa se fii schimbat intre timp.
Nu mi se par preturi enorme, la 450 ron ambele tobe...hai ca le dau maine un alt mail, sa vad ce oferta mai primesc. La cat ai zis tu, da...e enorm.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline  
Old 11-04-07, 18:53   #18
Lao

Stage 5
 
Lao's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,205
Member of:
[Extreme Racing]
Default Re: Cielo-ul meu...

Aş vrea să vin joi la întâlnirea DaewooClub, la polivalentă. Dacă vrei, ne vedem acolo, pe la 8 fără ceva aş vrea să fiu acolo deja.
Lao is offline  
Old 11-04-07, 21:48   #19
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo-ul meu...

in mod sigur nu ajung joi eu pe la 7 scap de la munca de obicei, dar zilele astea am mai multa treaba....si nu o sa ajung mai devreme de 9-9.30 acasa. plus ca mi-e si cam lene sa bat orasul pana in poli, dupa 11-12 ore de munca
stai linistit, ca oricum nu ma apuc eu de modificari acum. momentan sunt inca la capitolul "platit n-spe rate, revizii, asigurare, casco, impozite....si trait pe langa ". dar se prevad vremuri mai bune in viitorul apropiat si decat sa-mi iau o alta masina (mai buna dar si mult mai scump de intretinut), prefer sa-mi fac Cielo-ul meu cat mai functional si placut mie.
le-am trimis mail celor de la Borla, sa vad ce preturi imi dau
Geo_ZGA is offline  
Old 11-04-07, 22:51   #20
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cielo-ul meu...

lao si tu te-ai gandit sa-l pui filtrul in spate sub spoiler? :P zi numa atat da sau nu...ca idei multe am si eu, practica ma omora si sculele. geo am eu o toba sport la un pret bun bun bun, vb pe mess alecs_rg
__________________
Sa fi Om e o Intamplare, sa fi Domn e un Lucru Mare ! ! !
DACIA-Wrc is offline  
Old 11-04-07, 23:09   #21
I5@k
Daewoo Driver

Stage 5
 
I5@k's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 383
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: Cielo-ul meu...

bordu ala ma inebuneste :X:X:X......i nebunie cu bordu ala de GSI(NU?)..
si io as vrea asa ceva dar vad k in sibiu nu se gaseste..
nush care zicea tot pe aici pe forum k poate cauta bord (plasma)...ar fi mai fain
I5@k is offline  
Old 11-04-07, 23:32   #22
Lao

Stage 5
 
Lao's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,205
Member of:
[Extreme Racing]
Default Re: Cielo-ul meu...

Acolo mă gândeam să-l pun, dar poate-i găsesc alt loc, din care să ia aer mai repede şi mai mult. Eventual să-i trag tubul din care să-şi ia aer chiar in bara faţă, pe partea dreaptă.

Vinde un nene bord LCD cu 200 ron, la Bazar. Vezi ce poţi negocia. Mufe nu mai am, le-am dat pe toate, dar am senzor de viteză cu 6 impulsuri. Ăsta îţi trebuie pentru a citi viteza cu care te deplasezi.
Lao is offline  
Old 12-04-07, 06:09   #23
serban_pc

Stage 5
 
serban_pc's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,446
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cielo-ul meu...

Deci Lao vi astazi la intalnire pe la 20:00 ?
As veni si eu sa vad ce ai mai facut la masinuta si poate chiar sa o vezi si tu pe-a mea.
Serban,
__________________
SECRETUL REUSITEI NU ESTE SA TII MINTE CI SA STII UNDE SA CAUTI !!

(Fara erori, ballastri slim, orice tip de bec, ieftin si cu garantie)
https://forum.4tuning.ro/460-faruri-s...n/page-19.html/www.xenonieftin.ro
0724186590 / 0766900342;ID mess : serban_pc ; Bucuresti - Titan
serban_pc is offline  
Old 12-04-07, 07:08   #24
Lao

Stage 5
 
Lao's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,205
Member of:
[Extreme Racing]
Default Re: Cielo-ul meu...

Eu aşa aş vrea. Sper doar să nu intervină ceva.
Lao is offline  
Old 12-04-07, 11:28   #25
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cielo-ul meu...

eu demult ma gandeam acolo, numa ca pe unde aduc furtunu pana in fata?
m-am gandit cumva in spatele cutiei de viteze...da delicata treaba, asa ca a ramas acolo unde ii :P
DACIA-Wrc is offline  
Old 12-04-07, 16:09   #26
aXeL.ZeY
BMW Driver

Stage 5
 
aXeL.ZeY's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 379
Member of:
[DAEWOO]
Smile Re: Cielo-ul meu...

Salut! in primu rand imi pare rau Lao ca n-am apucat sa-ti vad masina cat am fost in bucuresti dar si pozele sunt bune si acum ...nu stiu de ce va chinuiti sa puneti filtru ala pe nush unde pentru ca oricum nu conteaza ...poti sa pui si kit cold air intake daca nu ai modificari la motor degeaba ! treaba cu chip`u asa e am intrebat si eu la o firma care face asa ceva si au zis ca ar putea sa scoata undeva la 9 cp dintr-un motor 16v ...nu e cine stie ce dar avand in vedere ca consumul nu creste (poate chiar scade putin) si creste puterea, de ce nu !? Eu sunt in masuratori pt o toba sport (nu ma astept la cresterea puterii sau cine stie ce) pe care sper sa o achizitionez sapt viit, cat am fost la bucuresti am cumparat de la r.n filtru green(acum am unu de bazar) si domnu de acolo mi-a zis ca mi-l pune al posta si ajunge in 3 zile (de atunci) dar ulterior am dat un telefon si au zis ca de abia in 2 saptamani ajunge ca nu au pe stoc...una peste alta imi place masina ta dar ai si muncit ceva la ea p.s mai ai vreo idee referitoare la problema mea ?
aXeL.ZeY is offline  
Old 12-04-07, 17:10   #27
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cielo-ul meu...

da care-i problema ta ca n`am inteles.
filtrul de aer acolo unde l`a pus cineva de pe forum nu prea trage deloc aer rece ba mai mult trage aer cald.
chipu la cielo iti da intre 9-11% din cat are masina si un 12-14nm.
teoretic daca cresti puterea iti creste si consumul...da mno.
in alta ordine de idei din toba si din filtru nu castigi mare putere, poate 2 cai cel mult ideea de baza ii ca respira mai usor motorul, trage mai repede aerul si`l da afara mai repede.
eu n`am simtit putere cand le`am pus doar ca suna altfel masina din cauza tobei sport si la un drum cluj-craiova-constanta-cluj intr-o singura zi am crezut ca si innabunesc, de atunci am renuntat la toba sport.
ideea ii ca filtrul de aer sa fie pus undeva unde sa traga aer rece daca se poate cu umpic de presiune si sa fie ferit de apa, sub spoilerul spate era o idee defapt deasupra puntii spate ca nu era apa....da si acolo ar fi, ma rog acolo unde exista el in prezent ar fi ok daca s-ar putea face un furtun de ghidare a aerului.
DACIA-Wrc is offline  
Old 12-04-07, 17:24   #28
aXeL.ZeY
BMW Driver

Stage 5
 
aXeL.ZeY's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 379
Member of:
[DAEWOO]
Smile Re: Cielo-ul meu...

pai si nu asta am zis si eu cu chip`ul ca iti da 9 cp si iti spun sigur ca nu iti creste consumul (date furnizate de firma) si problema ta nu a mea :P cu filtru este ca te chinui sa-l pui pe nu stiu unde degeaba ca nu are nici un efect daca nu ai modificari serioase la motor !
aXeL.ZeY is offline  
Old 12-04-07, 23:08   #29
gamerul

Stage 3
 
gamerul's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 119
Default Re: Cielo-ul meu...

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
... le-am trimis mail celor de la Borla, sa vad ce preturi imi dau
Ti-au raspuns la e-mail ???
gamerul is offline  
Old 13-04-07, 10:27   #30
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo-ul meu...

Nu...vad ca inca nu am primit nimic. Si cand am mai trimis in toamna, mi-au raspuns dupa 3-4 zile. Astept
Geo_ZGA is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -