Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 05-11-10, 07:05   #46
luciang

Stage 4
 
luciang's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 252
Default Re: Un Tico Portocaliu

Quote:
Originally Posted by marius3030 View Post
deci........cel mai criminal tico!!!!!!!!!!!!!!!
PS:la un xenon te-ai gandit sa-i pui?
Ba da urmeaza si asta deocamdata vreau sa modific putin luminile in bord si apoi o instalatie de xenoane.
luciang is offline   Reply With Quote
Old 06-11-10, 03:24   #47
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Un Tico Portocaliu

bunabia astept sa il vad
spor la lucratul bordului!app ce culoare faci luminile?
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 08-11-10, 23:31   #48
georulz

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 472
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Un Tico Portocaliu

Quote:
Originally Posted by luciang View Post
George nu am jante pe 13 sunt cele pe 12 ale ei doar ca am luat anvelope de iarna 135/80/r12.Stiu ca iarna sunt de preferat anvelope inguste si cu balonul mare.Abia astept zapada banuiesc ca sti la ce ma refer
Am inteles. Cu toti cred ca asteptam zapada din acel motiv
georulz is offline   Reply With Quote
Old 23-11-10, 07:28   #49
luciang

Stage 4
 
luciang's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 252
Default Re: Un Tico Portocaliu

Weekendul asta m-am jucat putin si am mai daugat o mica inbunatatire portocalei (lumina in portbagaj).Scuzati praful de pe acolo dar de curatenie nu am mai avut timpClick image for larger version

Name:	Imag014.jpg
Views:	213
Size:	158.4 KB
ID:	1752378

Click image for larger version

Name:	Imag015.jpg
Views:	104
Size:	103.6 KB
ID:	1752379

Click image for larger version

Name:	Imag016.jpg
Views:	115
Size:	111.5 KB
ID:	1752380

Click image for larger version

Name:	Imag017.jpg
Views:	171
Size:	96.7 KB
ID:	1752381
luciang is offline   Reply With Quote
Old 23-11-10, 08:48   #50
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Un Tico Portocaliu

Quote:
Originally Posted by luciang View Post
Weekendul asta m-am jucat putin si am mai daugat o mica inbunatatire portocalei (lumina in portbagaj).Scuzati praful de pe acolo dar de curatenie nu am mai avut timp
Aia e lampa portbagaj de Cielo, nu? Asa am luat si eu, dar nu m-am "riscat" (nu ma prea pricep la electrica ) inca sa le pun...! Explicam-mi si mie cum ai facut... si cand anume se aprinde lumina...
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 23-11-10, 11:28   #51
luciang

Stage 4
 
luciang's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 252
Default Re: Un Tico Portocaliu

Click image for larger version

Name:	DSCN0109.jpg
Views:	192
Size:	295.7 KB
ID:	1752573
Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Aia e lampa portbagaj de Cielo, nu? Asa am luat si eu, dar nu m-am "riscat" (nu ma prea pricep la electrica ) inca sa le pun...! Explicam-mi si mie cum ai facut... si cand anume se aprinde lumina...
Nu e de cielo dar cred ca seamana.Ca si montaj e simplu.Tragi firul de plus de la plafoniera pana in spate(asta e cel mai dificil) si un fir de masa de la butonul de deasupra lampii spate,(vezi in prima poza de mai sus ca se vede) astfel o sa se aprinda cand deschizi o usa sau hayonul.Vezi ca firul e tras prin stalpul dreapta de la parbriz si daca te uiti sub bord in partea dreapta pe unde e difuzorul din bord o sa vezi firul care coboara din stalp si intra in instalatie(e cel care e cu un cuplaj-mufa alba)firul negru parca e plusul. Celalat fir care intra in mufa(negru cu alb l-am anulat) pentru ca nu stiu ce functie avea dar cred ca se pierdea undeva prin instalatie.
luciang is offline   Reply With Quote
Old 23-11-10, 12:28   #52
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Un Tico Portocaliu

Quote:
Originally Posted by luciang View Post
Attachment 1752573

Nu e de cielo dar cred ca seamana.Ca si montaj e simplu.Tragi firul de plus de la plafoniera pana in spate(asta e cel mai dificil) si un fir de masa de la butonul de deasupra lampii spate,(vezi in prima poza de mai sus ca se vede) astfel o sa se aprinda cand deschizi o usa sau hayonul.Vezi ca firul e tras prin stalpul dreapta de la parbriz si daca te uiti sub bord in partea dreapta pe unde e difuzorul din bord o sa vezi firul care coboara din stalp si intra in instalatie(e cel care e cu un cuplaj-mufa alba)firul negru parca e plusul. Celalat fir care intra in mufa(negru cu alb l-am anulat) pentru ca nu stiu ce functie avea dar cred ca se pierdea undeva prin instalatie.
Exact asa am gandit si eu toata treaba... doar ca, ma gandeam sa fac instalatia separat... adica sa trag un + de la stop pe frana sau ceva de genu, si minus de pe caroserie... dar nu stiu cum e cu siguranta, cand se arde, ca mi-e sa nu stric ceva la stopu pe frana si dupaia o pun grav! Interesant unde ai pus butonu pentru hayon Eu ma gandeam sa il pun jos pe marginea aia, dar nu stiu daca am pe unde sa mai scot firu dupaia Apropo, daca trag plusul de la plafoniera direct (adica de sus de acolo) nu merge? Ca mi-e lene sa ma aplec pe sub bord Desi daca la tine a mers asa, o sa trag tot de acolo ca sa fiu sigur. Ce vreau sa-mi mai spui e de cat e firul (grosime), si in ce ai prins lampa (in poza pare ca in plasticu de langa polita...). Mersi
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 23-11-10, 13:12   #53
luciang

Stage 4
 
luciang's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 252
Default Re: Un Tico Portocaliu

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Exact asa am gandit si eu toata treaba... doar ca, ma gandeam sa fac instalatia separat... adica sa trag un + de la stop pe frana sau ceva de genu, si minus de pe caroserie... dar nu stiu cum e cu siguranta, cand se arde, ca mi-e sa nu stric ceva la stopu pe frana si dupaia o pun grav! Interesant unde ai pus butonu pentru hayon Eu ma gandeam sa il pun jos pe marginea aia, dar nu stiu daca am pe unde sa mai scot firu dupaia Apropo, daca trag plusul de la plafoniera direct (adica de sus de acolo) nu merge? Ca mi-e lene sa ma aplec pe sub bord Desi daca la tine a mers asa, o sa trag tot de acolo ca sa fiu sigur. Ce vreau sa-mi mai spui e de cat e firul (grosime), si in ce ai prins lampa (in poza pare ca in plasticu de langa polita...). Mersi
Deci nu te incurca cu + de la stop pe frana sau alte magarii.Cel mai bine e cel de la plafoniera zic eu.E deja trecut prin siguranta si nu te doare capu' si nu provoci alte probleme.Daca vrei sa targi firul direct de sus e mai simplu dar tot trebuie sa camufelzi .Lampa am ficsat-o in polita spate,am decupat dupa forma ei si am fixat-o acolo.Zici ca e din fabrica nu?Iar ca si grosime a firului nu am idee sa-ti zic.E cumparat la metru , cum sunt astea auto cu multe fire inauntru.
luciang is offline   Reply With Quote
Old 23-11-10, 13:19   #54
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Un Tico Portocaliu

Quote:
Originally Posted by luciang View Post
Deci nu te incurca cu + de la stop pe frana sau alte magarii.Cel mai bine e cel de la plafoniera zic eu.E deja trecut prin siguranta si nu te doare capu' si nu provoci alte probleme.Daca vrei sa targi firul direct de sus e mai simplu dar tot trebuie sa camufelzi .Lampa am ficsat-o in polita spate,am decupat dupa forma ei si am fixat-o acolo.Zici ca e din fabrica nu?Iar ca si grosime a firului nu am idee sa-ti zic.E cumparat la metru , cum sunt astea auto cu multe fire inauntru.
Pai d-asta ziceam... ca poate stric altceva si nu am chef... mai ales ca electrica e cea mai complicata, un surub il schimb dar la fire e nasola treaba cand se strica! O sa vad eu cum fac cu firu, ma duc si intreb la nenea ala cu multe cabluri si becuri, trebuie sa aibe el ceva Ma gandesc si unde o prind, oricum deocamdata ajung doar pe intuneric acasa, deci nu il fac decat in weekend candva, sa fie lumina afara. Mersi de sfaturi
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 24-11-10, 13:52   #55
sorin4weels

Stock
 
sorin4weels's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 1
Default Re: Un Tico Portocaliu

frumoasa foc portocalia ta!s-o stapanesti sanatos!!!!!!!!!
sorin4weels is offline   Reply With Quote
Old 24-11-10, 20:24   #56
georulz

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 472
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Un Tico Portocaliu

Quote:
Originally Posted by luciang View Post

Nu e de cielo dar cred ca seamana.Ca si montaj e simplu.Tragi firul de plus de la plafoniera pana in spate(asta e cel mai dificil) si un fir de masa de la butonul de deasupra lampii spate,(vezi in prima poza de mai sus ca se vede) astfel o sa se aprinda cand deschizi o usa sau hayonul.Vezi ca firul e tras prin stalpul dreapta de la parbriz si daca te uiti sub bord in partea dreapta pe unde e difuzorul din bord o sa vezi firul care coboara din stalp si intra in instalatie(e cel care e cu un cuplaj-mufa alba)firul negru parca e plusul. Celalat fir care intra in mufa(negru cu alb l-am anulat) pentru ca nu stiu ce functie avea dar cred ca se pierdea undeva prin instalatie.
Ce lampa ai folosit...de unde fac si eu rost de una asemanatoare?
georulz is offline   Reply With Quote
Old 24-11-10, 21:17   #57
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Un Tico Portocaliu

Magazin Dimitrov, e de Cielo (am si eu acasa), e 5 lei una

Last edited by Snapy_xxl; 26-11-10 at 09:26.
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 25-11-10, 22:00   #58
georulz

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 472
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Un Tico Portocaliu

Quote:
Originally Posted by luciang View Post
Deci nu te incurca cu + de la stop pe frana sau alte magarii.Cel mai bine e cel de la plafoniera zic eu.E deja trecut prin siguranta si nu te doare capu' si nu provoci alte probleme.Daca vrei sa targi firul direct de sus e mai simplu dar tot trebuie sa camufelzi .Lampa am ficsat-o in polita spate,am decupat dupa forma ei si am fixat-o acolo.Zici ca e din fabrica nu?Iar ca si grosime a firului nu am idee sa-ti zic.E cumparat la metru , cum sunt astea auto cu multe fire inauntru.
Daca tragi de la stop pe frana, o sa mearga doar cand calci frana ) . Plusul pt plafoniera e cel mai bun, il tragi de la panoul cu sigurante din spate zic eu. Iar cablul de 0.5 e prea destul Consuma maxim 10 W adica 0.8Amperi.

PS: Ai rezolvat cu oglinda. Daca mai ai nevoie sa-mi dai un PM

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Magazin Dimitrov, e de Cielo (am si eu acasa), e 5 lei una
Am inteles. Mersi pt info

Last edited by georulz; 25-11-10 at 22:12.
georulz is offline   Reply With Quote
Old 30-11-10, 15:55   #59
luciang

Stage 4
 
luciang's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 252
Default Re: Un Tico Portocaliu

Click image for larger version

Name:	Imag012.jpg
Views:	145
Size:	133.5 KB
ID:	1762618Click image for larger version

Name:	Imag007.jpg
Views:	127
Size:	191.9 KB
ID:	1762615Preluand o idee de pe forum m-am hotarat sa-mi montez dezaburire in oglinzile laterale.Astfel ca am inceput sa intreb in stanga si in dreapta daca are cineva geamuri de oglinzi retrovizoare fisurate cu dezaburire.Astfel am facut rost de una de stanga de la un audi si una de dreapta de accent.Am luat feonu am deslipit folia de pe saptele oglinzilor care contine rezistenta.Am avut ceva probleme cu faptul ca folia cu rezistenta era mai mare decat geamul de oglinda.Surplusul rezultat l-am indoit usor pe interior fara sa se strice folia respectiva.Cel mai greu a fost sa pun geamul de oglinda la loc dovada ca gemaul dreapta l-am fisurat si va trebui sa-l inlocuiesc.Mai am sa realizez alimentarea lor si teoretic ,deocamdata,iarna aceasta nu o sa mai am probleme cu dezaburirea oglinzilor laterale.Am sa atasez cateva poze dupa ce fac legaturile si cum dezaburesc.Click image for larger version

Name:	Imag010.jpg
Views:	90
Size:	111.4 KB
ID:	1762588

Click image for larger version

Name:	Imag011.jpg
Views:	100
Size:	153.0 KB
ID:	1762589

Click image for larger version

Name:	Imag008.jpg
Views:	80
Size:	301.7 KB
ID:	1762590

Click image for larger version

Name:	Imag013.jpg
Views:	130
Size:	201.7 KB
ID:	1762591

Last edited by luciang; 30-11-10 at 15:59.
luciang is offline   Reply With Quote
Old 01-12-10, 00:44   #60
georulz

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 472
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Un Tico Portocaliu

Super. Keep going... bafta
georulz is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -