Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 21-06-10, 18:39   #91
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Nubira II

Quote:
Originally Posted by Stefy88 View Post
offf...Mike...


daca citeai mai atent postul meu...poate intelegei mai bine!


si eu nu sunt ca tine...adica daca fac o modificare le masina, ma intereseaza sa fie remediabila sa zic asa...adica sa nu stric sau sa-mi bat joc de ceva si pe urma sa stau cu dintii la gard......nu-mi place sa fac un lucru pe care nu-l stiu prea bine si nu sunt sigur de el....asta este tot!


benzina, diluant si alti solventi poterinici nu o sa dau nici de cum pe masina mea...da cine vrea...mie unul imi este frica ...si mai ales pe plafon...daca ar fi intr-un loc mai putin vizibil poate!


numai bine!
Ma nene poi atunci de ce mai intrebi ce, cum, cand, unde, daca nu vrei sa intelegi nimic???
Daca nu iti place sa faci ce nu stii du-te ala unii care se pricep... ca tu nu vrei sa pricepi... Las-o asa cum e, ca si asa e masina de familie si nu are potential la tuning.... Ma mir cum de nu ia intrebat daca se ia politia de tine ca ai autocolant pe plafon....

Last edited by mike-fullspeed; 21-06-10 at 18:42.
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 21-06-10, 20:14   #92
Stefy88

Stage 5
 
Stefy88's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 338
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Nubira II

fratilor nu mai vorbiti in necunostinta de cauza....


1...da ma intereseaza toate aspectele privind orice...nu numai autocolantul...asta sunt eu...nu-mi pasa de nimeni si nimic!ceream un sfat daca i-ar sta bine cu colant negru luciuos si daca ramane lipici daca stiti o solotie ceva,nu sa sariti toti cu gura..."are forme de minge masina...este prost autocolantol de-l pui tu...culoarea masinii nu te avantajeaza....e masina de familie...e ca dracu si ca lacu...."



2...nu a inteles nimeni ce vreau eu si nu ma intereseaza ca nubira nu are potential de tuning...am mai zis odata si vad ca nici aici nu pricep ce-i ce comenteaza...NU VREAU TUNING....ci doar personalizarea masinii...daca ii punem un led, niste jante...si un autocolant vi s-ar parea voua ca e tuning....am mai zis daca vrem masini de tuning ne ducem in germania si invatam acolo ce inseamna ala TUNING!

3...era de ajuns sa scrieti:

DA/NU ii sta bine....si nu stiu cu ce se curata ca nu am avut de-a face....asa ce facem ne dam toti cu parerea...benzina...diluant...acetona....lichid de frana...apa cu otet..si toti dracii din lume!daca nu a incercat nimeni asa ceva mai bine va abtineti....asteptam un raspuns de la cineva care trecuse prin chestia asta si stia sigur!


poate se supara una lume pe aici....daca am gresit fata de cineva imi cer mii de scuze...nu vreau sa fie cu suparare...suntem o comunitate si nu trebuie doar sa ne ajutam intre noi!!!



SI CU ASTA AM INCHEIAT CU AUTOCOLANTUL
__________________
Nubira II 1.6 16V ......Masina mea...https://forum.4tuning.ro/111-masina-m...97-nubira.html
Stefy88 is offline   Reply With Quote
Old 21-06-10, 20:21   #93
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Nubira II

Crede-ma ca nu vorbesc in necunostiinta de cauza! Iti spun numai din ce am facut la masina mea, nu ce am mai facut si pe la altii... ca am dat scrisu de pe spate jos si lipiciul l-am sters cu benzina... Daca as fii avut cui... ti-as fii demonstrat la un meet ceva, pe masina mea nu pe a ta ca e prea finuta...
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 21-06-10, 21:16   #94
Robert_MNW

Stage 5
 
Robert_MNW's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,313
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Nubira II

Ba baiatule ce s-au incins spiritele pe aci'... Hai sa te bag de tot in ceata...daca tii autocolantul doi ani sau mai bine, exista riscul ca restul masinii sa se decoloreze de la soare/intemperii si atunci ce faci
Cel mai bine o tii numai in garaj si o protejezi ca asa o bate ploaia si soarele si ii imbatraneste tenul
Robert_MNW is offline   Reply With Quote
Old 21-06-10, 21:18   #95
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Nubira II

Man... nu tre sa te superi... autocolant am avut eu pe stalpi, pus de mine, d-ala cumparat cum vrei si tu. Dupa ce-l dai jos se curata cu o carpa foarte foarte putin data cu diluant, si nu iti afecteaza deloc lacul sau vopseaua. Chiar daca difera autcolantul, si alte firme folosesc altfel de lipici, in cel mai rau caz o sa cureti 2-3 ore plafonul cu apa calda si detergent. Sincer, nu cred ca foloseste nimeni ceva atat de puternic incat sa deteriorezi masina cand il dai jos. Daca te uiti putin la toate firmele care colanteaza, inclusiv cele de taxi care sunt la fiecare colt de strada, toti au specificatia ca se schimba/da jos foarte usor autocolantul. Si subiectul asta, din punctul meu de vedere, nu e terminat decat cand vad ceva pus pe plafonul ala Spor la treaba
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 21-06-10, 21:26   #96
Stefy88

Stage 5
 
Stefy88's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 338
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Nubira II





fartilor nu mai zic nimic...ca ne certam pe aici...eu nu ma supar prea usor de felul meu dar imi place sa fiu "gigi contra" si vreau sa iasa ca mine...

cel mai bine asteptam rezultatul...astept sa termin cu examene!rabdare!



la noapte visez numai autocolant....



hai ca v-am pupat!!!numai bine!!
Stefy88 is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 07:06   #97
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: Nubira II

Quote:
Originally Posted by Stefy88 View Post
stiu...asta e mi-am luat teapa....
dar repar eu problema....





in alta ordine de idei...ma bate gandul serios sa-i pun autocolant pe plafon(negru lucios)...am vazut o skoda in oras cam aceiasi culoare ca a mea cu plafon negru lucios si arata super...


ce ziceti....pareri...sfaturi...am probleme cu el cand il voi da jos...ramane lipici...nu ramane..se ia usor, nu se ia...

autocolant i-au ceva bunicel, un oracal 641...sau cu o protectie mai mare daca gasesc...


astept pareri!
numai bine!

La dezlipire nu raman urme daca folosesti suflanta cu aer cald. Pentru stergerea eventualelor urme poti folosi benzina. Personal, nu recomand autocolant deoarece la diferente de temperatura crapa. Am avut la Cielo pe capota si portbagaj si dupa iarna 2008-2009 am fost nevoit sa-l dau jos.
Attached Images
File Type: bmp Cielo5.bmp (1.37 MB, 44 views)
__________________
Chevrolet V210
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 07:52   #98
Stefy88

Stage 5
 
Stefy88's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 338
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Nubira II

Quote:
Originally Posted by nt98adu View Post
La dezlipire nu raman urme daca folosesti suflanta cu aer cald. Pentru stergerea eventualelor urme poti folosi benzina. Personal, nu recomand autocolant deoarece la diferente de temperatura crapa. Am avut la Cielo pe capota si portbagaj si dupa iarna 2008-2009 am fost nevoit sa-l dau jos.
multumesc nt98adu...chiar aseara ma vb cu cineva si tot la fel mi-a zis...daca folosesc o soflanta cu aer cald in timp ce dezlipesc am toate sansele sa se dea foarte usor jos si sa nu ramana nici lipici aproape de loc!



numai bine!
Stefy88 is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 08:43   #99
DJ-01-CEW
Oltcit Driver

Stage 5
 
DJ-01-CEW's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 431
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Nubira II

Multe comentarii aiurea ....as zice.....!!!
Stefi daca vrei iti pot da numerul de telefon de la car fashion....suni si o sa ai toate detaliile necesare de la baieti,lucreaza excelent cu materiale de calitate si tot ei pot sa ti-l dea jos dupa un timp.
eu unu sunt impotriva autocolantului, dar gusturile nu se discuta.
__________________
DJ-02-HKE
DJ-01-CEW is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 12:57   #100
Bolt

Stage 5
 
Bolt's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 356
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Nubira II

Stefy mai bine tragei un sistem audio calumea sau un se de arcuri...sau punei folie calumea lasa autocolantu ca mare look nu o sa ii dea..parerea mea doar stii ca pe ele nu merge sa pui orice sunt mai pretentioase bafta
__________________
Nubira II 1.6 16V K&N intake-FK springs-KYB shock absorbers...
Bolt is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 17:24   #101
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Nubira II

Stefy88 ca să te liniştesc aş dori să te īntreb decāt atāt...

Ce se īntāmplă cu oamenii care īşi pun benzină īn grabă şi mai scapă benzină pe caroserie şi le lasă aşa?
Ai văzut să fie luată vopseaua īn zona respectivă?

NU!

Eu mi-am lipit autocolantul de pe stālpi la o firmă de publicitate şi ei folosesc de multă vreme benzină pe post de soluţie de curăţat lipiciul şi pentru a curăţa locul ce urmează a fi colantat.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 08:12   #102
DJ-01-CEW
Oltcit Driver

Stage 5
 
DJ-01-CEW's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 431
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Nubira II

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Stefy88 ca să te liniştesc aş dori să te īntreb decāt atāt...

Ce se īntāmplă cu oamenii care īşi pun benzină īn grabă şi mai scapă benzină pe caroserie şi le lasă aşa?
Ai văzut să fie luată vopseaua īn zona respectivă?

NU!

Eu mi-am lipit autocolantul de pe stālpi la o firmă de publicitate şi ei folosesc de multă vreme benzină pe post de soluţie de curăţat lipiciul şi pentru a curăţa locul ce urmează a fi colantat.
de exemplu : cand se ating doua masini si ramane vopsea pe una din ele....cu ce se sterge vopseaua?.....cu benzina? de ce?

benzina matuieste, doar ca in cantitati mici, daca nu se freaca mult...nu are nimic.
DJ-01-CEW is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 12:17   #103
Stefy88

Stage 5
 
Stefy88's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 338
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Nubira II

gata...oameni buni...m-am linistit cu partea cu autocolantul....o las moarta deocamdata....



acum prioritatea nr 1 este distibutia...mai am doar cateva sute de KM si trebuie s-o schimb!
o sa am ceva costuri acum la 60 de mii...curele...intinzatoare...pompa apa...filtre...ulei...si ce-o mai fii...antigel si garniturile de la chiuloasa ...ca pierd ceva ulei pe acolo....nu mult, dar pierd...mai mult sta motorul naclait de ulei!



numai bine!
Stefy88 is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 13:19   #104
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Nubira II

Pai ce sa zic, m-ai linistit. Dupa 2 pagini de "cum se pune/scoate autocolantu", rezulta ca nu se mai face. Oricum, pe deoparte mai bine asa, ca la cat eri (esti) de nehotarat... Baga mare si schimba distributia ca e ma importanta decat autocolantul! Spor la treaba
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 27-06-10, 19:48   #105
Stefy88

Stage 5
 
Stefy88's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 338
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Nubira II

un pic de munca....10 minute de munca si avem lumina in torpedou

lampa de portbagaj si intrerupator de usa si gata treaba
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotografie0011.jpg
Views:	129
Size:	710.9 KB
ID:	1539173   Click image for larger version

Name:	Fotografie0012.jpg
Views:	110
Size:	716.1 KB
ID:	1539174   Click image for larger version

Name:	Fotografie0014.jpg
Views:	97
Size:	1.00 MB
ID:	1539175  

Stefy88 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -