Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 20-06-10, 12:42   #76
Robert_MNW

Stage 5
 
Robert_MNW's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,313
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Nubira II

Pff...ce de autocolant. eu cand am pus pe plafon nici nu stiam ca exista atatea modele, singurul criteriu care il stiam era ca trebuie sa fie suficient lat sa acopere tot plafonul...aa da si sa fie mat!
Robert_MNW is offline   Reply With Quote
Old 20-06-10, 12:57   #77
Stefy88

Stage 5
 
Stefy88's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 338
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Nubira II

Quote:
Originally Posted by pustiu_FUG View Post
Oracal 641, indicat pentru interior(garantie nelimitata) exterior nu
Oracal 651, indicat pentru interior(garantie nelimitata) exterior 1,2 ani MAXIM

daca vrei ceva calitativ si aspectuos, aici vorbesc obiectiv, Oracal 641/651 nu imi place este un mat de ma doare capu..de aceea l-am si dat jos pe pe plafon

mai bine te orientezi la ceva Oracal 8xx..

bafta!

p.s. sunt doar pareri/criteri pe care le stiu ca nu demult am umblat prin industria asta
da stiu si eu cat de cat,m-am interesat,documentat putin..si am mai avut de-a face cu autocolant...stiu ca pt exterior trebuie macar cu 7xx sau cum ai zis tu un 8xx...dar nu gasec asa ceva...eu ma referem la 641 sau 651...imi este de ajuns 1 an de zile sa ma satur de al...sau daca-mi place sa-mi iau ceva bun,mai profesional sa zic asa!
bun...vad ca si tu tot asa ceva ai avut...ce ma interesa mai mult este cum se comporta cand il dai jos,apar problememie imi este sa nu afecteze vopseaua...si sa se poata da jos fara prea multe eforturi..sau solotii speciale de luat lipiciul in cazul in care ramane...
Quote:
Originally Posted by Robert_MNW View Post
Pff...ce de autocolant. eu cand am pus pe plafon nici nu stiam ca exista atatea modele, singurul criteriu care il stiam era ca trebuie sa fie suficient lat sa acopere tot plafonul...aa da si sa fie mat!
da Robert, asa este... si acum pe majoritate tot asta ii intereseaza..latimea si evident pretul...tu ai avut un oracal 641...cam asta gasesti la noi!...si sa inteleg ca a rezistat destul de bine pe plafon nu?


am uitat sa specific ca vreu sa-l pun eu...nu sa ma duc la firme specializate sa ma rupa la bani si sa-ti puna acelasi autocolant!
inca o intrebare...de obicei se pune uscat,dar am inteles ca s-ar pune mult mai usor cu apa si asa rezolvi mai usor cea mai mare problema, bulele de aer!


numai bine!
__________________
Nubira II 1.6 16V ......Masina mea...https://forum.4tuning.ro/111-masina-m...97-nubira.html

Last edited by Stefy88; 20-06-10 at 12:59.
Stefy88 is offline   Reply With Quote
Old 20-06-10, 13:01   #78
pustiu_FUG
Opel Driver

Stage 5
 
pustiu_FUG's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,934
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
Default Re: Nubira II

depinde, ce ramane se ia cu o pasta numita polish( nu polish) este o pasta la orice magazin de piese auto numita polish.

se pune si la ud( faci o compozitie de intr-un dala de spalat geamuri( pui apa si 2,3% PUR)
__________________
De vanzare
Fibra de sticla cu rasina pentru proiecte tuning
Kit-uri xenon
Alarme
Leduri
Faruri, stopuri, lupe faruri
Neoane
Anvelope noi dimensiuni rare
Vopsea Cameleon, Perlate, Flip-Flop, Orice vopsea
pustiu_FUG is offline   Reply With Quote
Old 20-06-10, 13:25   #79
Robert_MNW

Stage 5
 
Robert_MNW's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,313
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Nubira II

Eu l-am pus cu apa simpla, ce ramane in caz ca vrei sa il dai jos se curata cu benzina cel mai repede si sigur. Bulele ramase s-au tras de la caldura in cateva zile, parca ti-am mai dat si un pm cu chestia asta...
Rezista si dupa doi ani fara probleme iar legat de cost asa este, 200 ron nu e tot una cu 30...
PS: Pustiu sunt curios cum pui tu apa si pur in combinatie de 2,3%
Robert_MNW is offline   Reply With Quote
Old 20-06-10, 13:27   #80
pustiu_FUG
Opel Driver

Stage 5
 
pustiu_FUG's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,934
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
Default Re: Nubira II

Quote:
Originally Posted by Robert_MNW View Post
Eu l-am pus cu apa simpla, ce ramane in caz ca vrei sa il dai jos se curata cu benzina cel mai repede si sigur. Bulele ramase s-au tras de la caldura in cateva zile, parca ti-am mai dat si un pm cu chestia asta...
Rezista si dupa doi ani fara probleme iar legat de cost asa este, 200 ron nu e tot una cu 30...
PS: Pustiu sunt curios cum pui tu apa si pur in combinatie de 2,3%
aproximativ, adica in jur de 8-10 picaturi la un dala de spalat geamuri
pustiu_FUG is offline   Reply With Quote
Old 20-06-10, 13:30   #81
Stefy88

Stage 5
 
Stefy88's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 338
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Nubira II

Quote:
Originally Posted by Robert_MNW View Post
PS: Pustiu sunt curios cum pui tu apa si pur in combinatie de 2,3%


se referea cred la 2%, 3% nu 2,3 la suta cum sa inteles!
Stefy88 is offline   Reply With Quote
Old 20-06-10, 13:31   #82
pustiu_FUG
Opel Driver

Stage 5
 
pustiu_FUG's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,934
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
Default Re: Nubira II

Quote:
Originally Posted by Stefy88 View Post

se referea cred la 2%, 3% nu 2,3 la suta cum sa inteles!
da, 2%-3%
pustiu_FUG is offline   Reply With Quote
Old 20-06-10, 22:01   #83
Robert_MNW

Stage 5
 
Robert_MNW's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,313
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Nubira II

Quote:
Originally Posted by Stefy88 View Post

se referea cred la 2%, 3% nu 2,3 la suta cum sa inteles!
Chiar si asa...tot acolo bate!oricum intelesesem deja, era in spirit de gluma

Revenind la autocolant, ia linistit de unde ti-am zis eu, 30 de ron si iti faci damblaua, de rezistat sa nu iti faci probleme, ce va ramane cand il dai jos nu iti pot spune ca nu stiu!
Robert_MNW is offline   Reply With Quote
Old 20-06-10, 22:54   #84
Stefy88

Stage 5
 
Stefy88's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 338
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Nubira II

Quote:
Originally Posted by Robert_MNW View Post
Chiar si asa...tot acolo bate!oricum intelesesem deja, era in spirit de gluma

Revenind la autocolant, ia linistit de unde ti-am zis eu, 30 de ron si iti faci damblaua, de rezistat sa nu iti faci probleme, ce va ramane cand il dai jos nu iti pot spune ca nu stiu!


stiu Robert si eu tot in gluma...si sper sa nu se fi suparat Pustiu` pe noi


cu autocolantul stiu cum sta toata treaba infara de partea cu datul jos...multi zic ca ramane ceva lipici...da s-ar da jos si la o spalatorie auto....altii zic ca e mai dificil...ca freci de-ti sar capacele...ca nu mai stiu eu ce face la vopsea...din cate am inteles si m-am documentat eu lipiciul autocolantului ar fi pe baza de apa si nu ar axista pericole pt vopsea si nici mari eforturi de indepartat....chiar nu mi-a zis nimeni ceva concret!



numai bine!
Stefy88 is offline   Reply With Quote
Old 21-06-10, 08:20   #85
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Nubira II

Lipiciul il iei cu benzina dupaia!
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 21-06-10, 09:12   #86
pustiu_FUG
Opel Driver

Stage 5
 
pustiu_FUG's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,934
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
Default Re: Nubira II

nu m-am suparat baieti, doamne fereste

eu cu aceasta pasta am scos tot, stie robert ca am avut ogramada prostii lipite

de dat jos se da usor, acum nustiu dupa 1,2 ani dar daca la o firma specializata costa 250 ron decolantatul de toata masina, cat poate sa coste de un plafon? si stai linistit
Attached Images
 
pustiu_FUG is offline   Reply With Quote
Old 21-06-10, 09:18   #87
Stefy88

Stage 5
 
Stefy88's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 338
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Nubira II

Quote:
Originally Posted by pustiu_FUG View Post
nu m-am suparat baieti, doamne fereste

eu cu aceasta pasta am scos tot, stie robert ca am avut ogramada prostii lipite

de dat jos se da usor, acum nustiu dupa 1,2 ani dar daca la o firma specializata costa 250 ron decolantatul de toata masina, cat poate sa coste de un plafon? si stai linistit



nu se vede poza ce ai pus-o...cu benzina sigur nu dau...banzina matuieste vopseua frecand la acel lipici..imi este cam frica...dar am inteles ca, cu motorina ar merge de minune si nu ar avea vreo treaba cu vopseaua oricat ai freca...acum ce sa zic...ramane de vazut...

numai bine!
Stefy88 is offline   Reply With Quote
Old 21-06-10, 13:06   #88
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Nubira II

Atunci de ce mai intrebi daca stii tu mai bine???!!! Am impresia ca nici tu nu stii ce vrei! Si inca ceva, daca vrei sa faci ceva la masina nu te mai gandii ce o fii peste 1-2 ani.... Nu stii ce o fii maine dar atunci!

Sa stii si tu ca benzina nu matuieste... nici diluantu daca stii cum sa dai si e lacu bun pe masina!
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 21-06-10, 17:01   #89
Stefy88

Stage 5
 
Stefy88's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 338
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Nubira II

Quote:
Originally Posted by mike-fullspeed View Post
Atunci de ce mai intrebi daca stii tu mai bine???!!! Am impresia ca nici tu nu stii ce vrei! Si inca ceva, daca vrei sa faci ceva la masina nu te mai gandii ce o fii peste 1-2 ani.... Nu stii ce o fii maine dar atunci!

Sa stii si tu ca benzina nu matuieste... nici diluantu daca stii cum sa dai si e lacu bun pe masina!


offf...Mike...


daca citeai mai atent postul meu...poate intelegei mai bine!


si eu nu sunt ca tine...adica daca fac o modificare le masina, ma intereseaza sa fie remediabila sa zic asa...adica sa nu stric sau sa-mi bat joc de ceva si pe urma sa stau cu dintii la gard......nu-mi place sa fac un lucru pe care nu-l stiu prea bine si nu sunt sigur de el....asta este tot!


benzina, diluant si alti solventi poterinici nu o sa dau nici de cum pe masina mea...da cine vrea...mie unul imi este frica ...si mai ales pe plafon...daca ar fi intr-un loc mai putin vizibil poate!


numai bine!
Stefy88 is offline   Reply With Quote
Old 21-06-10, 17:54   #90
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Nubira II

fa-ti frate griji pt benzina/diluant cand o fi cazu, acum pune-i autocolantu ala daca vrei sa faci ceva! serios.. nu te supara pe mine ca n-o zic cu rautate, dar 2 pagini sunt umplute cu de unde iau/dar arata/cu ce dau jos/ sau altele! are dreptate mike, vrei sa faci ceva sau nu? atunci fa! nu zice nimeni sa nu te gandesti la viitor, dar daca am face modificarile in stilu asta acu ar avea toti "family car".... nu zic mai multe ca deja sunt off-topic. deci, asteptam rezultatu la plafon
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -