Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Masina mea Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 18-03-10, 12:43   #286
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default Re: Megane Sedan...un pic mai altfel

Am uitat sa te intreb : cine ti-a pus folia de carbon? Pe consola centrala s-au demontat piesele ?
SV25MBN is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 13:08   #287
J.D

Stage 5
 
J.D's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 917
Member of:
[Street Zone]
Default Re: Megane Sedan...un pic mai altfel

Eu am pus folia. Bineinteles ca piesele au fost demontate.
J.D is offline   Reply With Quote
Old 24-03-10, 22:23   #288
m_power87


Stage 5
 
m_power87's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,346
Member of:
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[MERCEDES]
[Street Zone]
Default Re: Megane Sedan...un pic mai altfel

Un Megane unic si facut cu gust, sincer nu mi-a placut niciodata Megane insa acesta ma facut sa imi schimb parerea, spor la modificari in continuare
m_power87 is offline   Reply With Quote
Old 04-04-10, 10:42   #289
Tyfu
CITROEN Driver

Stage 4
 
Tyfu's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 252
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Megane Sedan...un pic mai altfel

Salut Cristi Hristos a Inviat!...se pare ca am intrat in club ca sa zic asa am trecut de la Citroen la Megane sedan si eu tot negru :P numai ca al meu e 2.1 , dupa ce imi revin cu banii o sa ma apuc putin de el. Marti o sa il inscriu si eu tot cu TYF ca sa pastrez traditia ). Felicitari inca odata pentru efortul depus la masina ....a iesit foarte tare. Keep in touch.
__________________
BMW E28 THE SHARK - https://forum.4tuning.ro/644-masina-m...20i-shark.html



LOW FAMILIA LOVER''GET LOW NO MATHER WHAT''
Tyfu is offline   Reply With Quote
Old 05-04-10, 23:48   #290
aiurica

Stage 4
 
aiurica's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 232
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Megane Sedan...un pic mai altfel

felicitari pt bunul gust!
ce interfata folosesti pt car pc?
aiurica is offline   Reply With Quote
Old 06-04-10, 00:02   #291
J.D

Stage 5
 
J.D's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 917
Member of:
[Street Zone]
Default Re: Megane Sedan...un pic mai altfel

@m_power: mersi mult!

@TYF: ADEVARAT A INVIAT!
Stai linistit...sunt la curent cu zvonurile...stiu tot! :P Daca te pot ajuta cu ceva, da-mi un telefon.

@ aiurica: mersi la fel. Eu folosesc Ride Runner. Am fost si eu fan Centrafuse cand am avut touchscreen, insa acum, RR e mai potrivit pentru mine.
__________________
Renault Megane II dci - KW V2 Coilovers, Custom RS bodykit, 18", Custom 2.7" Navi Mio H610, Custom center 7" Monitor Multimedia Interface, Custom "iDrive" system, Custom CarPC used as DSP, Custom SQ Audio System, etc...

Locul I - EMMA 4Tuning Action & Sound SQ Entry Unlimited
Locul III - CNCA 4Tuning Festival SQ Pasionati
Locul II - CNCA 4Tuning Action & Sound SQ Audiofili Unlimited


https://www.youtube.com/watch?v=CrBTyAXXhKs
J.D is offline   Reply With Quote
Old 06-04-10, 08:10   #292
aiurica

Stage 4
 
aiurica's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 232
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Megane Sedan...un pic mai altfel

pai si de ce ai trecut la non touch?
aiurica is offline   Reply With Quote
Old 06-04-10, 15:18   #293
J.D

Stage 5
 
J.D's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 917
Member of:
[Street Zone]
Default Re: Megane Sedan...un pic mai altfel

Pentru ca era cam departe si incomod in utilizare, dar in principal din cauza luminozitatii extrem de slabe in bataia soarelui.
J.D is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 19:37   #294
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Megane Sedan...un pic mai altfel

Salut si felicitari pentru masina! Am citit tot topicul si am ramas impresionat, a iesit ceva aparte.
O sa-ti fur niste idei (la modul discret, nu chiar cu copy/paste ) in legatura cu car-pc-ul. Eventual, cand va fi cazul, iti voi cere si ceva sfaturi.

Cateva intrebari/pareri:
1)Ce tastatura folosesti? Nu am gasit informatii pe topic, doar ca ar fi una tip mini-key (poate n-am fost suficient de atent).
2)Am vazut ca intre timp ai mutat locul PowerNavigator-ului. Nu te-ai gandit sa-l montezi cumva astfel incat dreptunghiul pe care e montat acum sa ajunga la suprafata, la ”linie” cu consola, atunci cand il utilizezi? Nu de alta, dar imi imaginez ca e cam incomod sa bagi mana dupa el in acel mini-torpedou (probabil ex-scrumiera).
3)Wifi-ul in masina isi dovedeste utilitatea? Nu ar fi mai bun un modem de la un operator de telefonie mobila?
4)In trecut, cand ai cautat ecran pentru car-pc, nu ai vazut cumva pe undeva vreunul singleDIN sau de plafon cu intrare VGA?
Mai voiam sa te intreb ceva, dar... revin cand imi amintesc.

Toate cele bune si din nou felicitari pentru ce-a iesit!
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 20:41   #295
J.D

Stage 5
 
J.D's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 917
Member of:
[Street Zone]
Default Re: Megane Sedan...un pic mai altfel

Salut. Mersi mult pentru aprecieri...

1. Tastaturi sunt doua, ambele wireless. Una de dimensiuni reduse (fara numpad) care sta sub scaunul din dreapta, si una de dimensiunile minikey-ului, numai ca este fara fir, prin BT.
2. Spacenavigatorul a ramas in aceeasi pozitie in care era la inceput, doar ca acum a venit un sertaras deasupra lui, care ascunde de fapt frana de mana. Space Navigatorul este destul de inalt si relativ sensibil...nu aveam cum sa-l montez in acelasi plan cu noua consola si sa nu-l ating la schimbarea treptelor de viteza...oricum, folosesc in proportie de 90% comenzile de pe volan care, cu exceptia functiei de mouse, indeplinesc toate celelalte necesitati.
3. Am renuntat la placa wireless mai de mult. Am un modem de la Orange pe care-l folosesc pentru internet...destul de rar ce-i drept.
4. A existat intr-o perioada un ecran de plafon VGA facut de Xenarc. Din pacate nu se mai gaseste de ani buni pe piata. 1DIN sunt mai multe, insa nici unul nu mi s-a parut a fi calitativ.

Te astept cu orice alte intrebari. Multa bafta cu noul proiect!
J.D is offline   Reply With Quote
Old 21-04-10, 08:19   #296
aiurica

Stage 4
 
aiurica's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 232
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Megane Sedan...un pic mai altfel

poti folosi oricand si desktop Keyboard....pt boot screen prbl insa iti va trebui una reala.
eu nu am tastatura in masina si nu am simtit niciodata nevoia uneia.
aiurica is offline   Reply With Quote
Old 24-06-10, 23:25   #297
raresvintea

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 717
Member of:
[SKODA]
Default Re: Megane Sedan...un pic mai altfel

de fiecare data raman cu gura cascata cand vad cu cat de mult bun gust ai modificat masina. intrebarea mea este: cum de a incaput lcd mini navigatiei intre ceasuri, cum ai prelungit firele si cel mai important e cum o controlezi pentru a seta destinati etc. cum bagi caracterele? raman dator. in soare e suficient de puternica luminozitatea? sa inteleg ca ai prelungit si antena gps.

daca ar mai fi de adaugat ceva este sistemul audio care sper ca intro zi sa ne poata delecta urechile pe la vreo competie sq. mult mult respect.
raresvintea is offline   Reply With Quote
Old 22-07-10, 01:36   #298
J.D

Stage 5
 
J.D's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 917
Member of:
[Street Zone]
Default Re: Megane Sedan...un pic mai altfel

Salut Rares...scuze, nu am mai intrat de mult aici.
Navigatia este la baza un Mio H610 un pic modificat sa intre acolo. Adresa se introduce prin intermediul touchscreen-ului care este foarte usor de folosit, insa cel mai indicat, numai cand masina este oprita, de altfel, aceeasi recomandare exista si la sistemele de fabrica. Navigatia este legata la carpc prin intermediul unui cablu USB prin care se face si alimentarea. Luminozitatea nu reprezinta o problema, pentru ca aparatul este sub acel cozoroc al ceasurilor, ferit de lumina soarelui. Sistemul audio este foarte aproape de final si pot sa spun ca sunt foarte multumit tinand cont de mai multe lucruri...in primul rand este gandit de mine, un om fara nici o experienta in domeniu in momentul in care m-am apucat...totul cu exceptia unui amplificator este montat de mine, si cam toate piesele custom au fost prelucrate de mine. Daca raportam toate acestea la un buget, care este foarte mic pentru un sistem de sunet SQ, atunci nu am cum sa nu fiu multumit. Din pacate nu stiu in ce masura voi mai aduce masina la vreun eveniment, indiferent de natura lui. O data, masina nu prea e pretabila pentru asa ceva, iar in al doilea rand, organizarea de fiecare data a fost "relativ" slabuta.

In alta ordine de idei, aseara am iesit prin parc cu Octav, un prieten foarte bun de altfel, si ne-am hotarat sa si inregitram momentul...iata ce a iesit in jumatatea de ora dedicata, cu Octav la volan, caruia tin sa-i multumesc inca o data.

https://www.youtube.com/watch?v=CrBTy...ayer_embedded#!

Last edited by J.D; 22-07-10 at 01:39.
J.D is offline   Reply With Quote
Old 22-07-10, 07:35   #299
iulianr26

Stage 5
 
iulianr26's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,614
Smile Re: Megane Sedan...un pic mai altfel

A iesit super mini videoclipul. Ziua se vede mai marfa :P . Bravo
iulianr26 is offline   Reply With Quote
Old 22-07-10, 11:31   #300
raresvintea

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 717
Member of:
[SKODA]
Default Re: Megane Sedan...un pic mai altfel

prin politehnica e facut clipul. felictari!

o masina jos palaria!
raresvintea is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -