Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Masina mea Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 04-07-07, 02:29   #16
bbon

Stage 2
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 27
Default Re: Renault Megane Coupe PH2

Megane-ul meu este verde inchis.
Am vazut ca este mai lasata si tocmai din cauza asta te-am intrebat pt ca si eu as vrea sa imi pun niste jante pe 17 si dupa sigur va trebui coborata si ma gandeam daca scap doar cu niste arcuri sau va fi nevoie si de telescoape.
La motor te-ai gandit sa faci ceva??
Am incercat sa pun si o poza dar nu am reusit.
bbon is offline   Reply With Quote
Old 04-07-07, 02:59   #17
Impressarul

Stage 3
 
Impressarul's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 82
Default Re: Renault Megane Coupe PH2

Quote:
Originally Posted by bbon View Post
Megane-ul meu este verde inchis.
Am vazut ca este mai lasata si tocmai din cauza asta te-am intrebat pt ca si eu as vrea sa imi pun niste jante pe 17 si dupa sigur va trebui coborata si ma gandeam daca scap doar cu niste arcuri sau va fi nevoie si de telescoape.
La motor te-ai gandit sa faci ceva??
Am incercat sa pun si o poza dar nu am reusit.
Pai, parerea mea e ca ai putea sa "scapi" doar cu niste arcuri...pe 17 o sa ai un balon destul de mic la cauciuc, deci ar fi bine si o suspensie sport, crede-ma ca iti da o stabilitate foarte buna...la motor ma gandeam pt inceput sa-i pun un filtru sport, iar apoi probabil un cip, la dimensiunile masinii adaugandu-i inca vreo 30 de CP, fiind suficient, oricum si acum la 107 CP merge de rupe...ce consum ai la ea?...asa un aproximativ...daca vrei sa faci upload la o poza incearca pe http://imageshack.com/ si copiezi al doilea URL dupa upload (e unul mai lung) in casuta unde scrii mesajul...
__________________
Proud 2 Own A Megane Coupé
Lasati banii la mine, ma descurc eu...
Impressarul is offline   Reply With Quote
Old 04-07-07, 10:14   #18
broncos emx

Stage 4
 
broncos emx's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 174
Default Re: Renault Megane Coupe PH2

nu am apucat sa intru pe net de acasa ca bagam si poze,oricum deocamdata osa o las jos,am deja jante pe 16 pt inceput da osa mai creasca,ii scot numarul de pe haion(shaved),sigla din fatza,faruri negre,ploape....osa se vada ceva de calitate....
broncos emx is offline   Reply With Quote
Old 04-07-07, 14:00   #19
Impressarul

Stage 3
 
Impressarul's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 82
Default Re: Renault Megane Coupe PH2

Quote:
Originally Posted by broncos emx View Post
nu am apucat sa intru pe net de acasa ca bagam si poze,oricum deocamdata osa o las jos,am deja jante pe 16 pt inceput da osa mai creasca,ii scot numarul de pe haion(shaved),sigla din fatza,faruri negre,ploape....osa se vada ceva de calitate....
Asteptam modificarile Crede-ma ca e mai mult decat ok cu jante pe 16...sincer, pt. Megane mi se par suficient de mari...
Impressarul is offline   Reply With Quote
Old 04-07-07, 14:56   #20
bbon

Stage 2
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 27
Default Re: Renault Megane Coupe PH2

Quote:
Originally Posted by Impressarul View Post
Pai, parerea mea e ca ai putea sa "scapi" doar cu niste arcuri...pe 17 o sa ai un balon destul de mic la cauciuc, deci ar fi bine si o suspensie sport, crede-ma ca iti da o stabilitate foarte buna...la motor ma gandeam pt inceput sa-i pun un filtru sport, iar apoi probabil un cip, la dimensiunile masinii adaugandu-i inca vreo 30 de CP, fiind suficient, oricum si acum la 107 CP merge de rupe...ce consum ai la ea?...asa un aproximativ...daca vrei sa faci upload la o poza incearca pe http://imageshack.com/ si copiezi al doilea URL dupa upload (e unul mai lung) in casuta unde scrii mesajul...
Si eu as vrea o suspensie completa doar ca o sa fie mult mai scumpa.
Acum cu suspensia stock cam am probleme cu stabilitatea fiind asa usoara si foarte ridicata de spate.
Din punct de vedere al puterii ai dreptate masina se misca foarte bine, eu m-am dat cu cateva masini cu cai mai multi si le-am facut. Una din victime este chiar din alba, poate il sti pe baiat are un seat leon de 1.8 benzina de 125 cp ceva albastru inchis cu stopuri clare si ceva jante.
Clar ca cu inca vreo 30 de cai ar rupe tot dar dintr-un filtru si cip nu scoti atata, eu am vorbit cu un baiat de la aspad si ziceau ca din cip si o admisie directa pipercross ar fi undeva la 20 de cai, oricum dusa spre 130 de cai la greutatea masini s-ar misca destul de bine.
De consumat in functie de cum mergi mergand normal in oras acesta fiind Cluj care este foarte aglomerat imi ia cam 8-8,5 iar afara undeva pe la 6.
Eu sunt multumit de masina in general dar ma dispera tampoanele de la cutie sau motor ca mi se misca schimbatorul cand accelerez sau fac frana de motor, insa am inteles ca este un defect de fabricatie si sunt bani aruncati sa le tot schimbi si alta problema sta la relanti in 600-700 de ture.
bbon is offline   Reply With Quote
Old 04-07-07, 17:40   #21
Impressarul

Stage 3
 
Impressarul's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 82
Default Re: Renault Megane Coupe PH2

Quote:
Originally Posted by bbon View Post
Si eu as vrea o suspensie completa doar ca o sa fie mult mai scumpa.
Acum cu suspensia stock cam am probleme cu stabilitatea fiind asa usoara si foarte ridicata de spate.
Din punct de vedere al puterii ai dreptate masina se misca foarte bine, eu m-am dat cu cateva masini cu cai mai multi si le-am facut. Una din victime este chiar din alba, poate il sti pe baiat are un seat leon de 1.8 benzina de 125 cp ceva albastru inchis cu stopuri clare si ceva jante.
Clar ca cu inca vreo 30 de cai ar rupe tot dar dintr-un filtru si cip nu scoti atata, eu am vorbit cu un baiat de la aspad si ziceau ca din cip si o admisie directa pipercross ar fi undeva la 20 de cai, oricum dusa spre 130 de cai la greutatea masini s-ar misca destul de bine.
De consumat in functie de cum mergi mergand normal in oras acesta fiind Cluj care este foarte aglomerat imi ia cam 8-8,5 iar afara undeva pe la 6.
Eu sunt multumit de masina in general dar ma dispera tampoanele de la cutie sau motor ca mi se misca schimbatorul cand accelerez sau fac frana de motor, insa am inteles ca este un defect de fabricatie si sunt bani aruncati sa le tot schimbi si alta problema sta la relanti in 600-700 de ture.
Cred ca il stiu pe tip, el trebuie sa fie...deci merg Coupe-urile ) Inca stau in cumpana cu cipul, filtru sport am vrut sa-i pun dar nu am facut rost de tubulatura, e putin mai complicat la masinile astea...consumul e cam la fel cu al meu, acum vorba ta, depinde si cum mergi, cateodata te mai apuca si o mai calci putin, cateodata mergi "cruisin'"...zici ca problema cu schimbatorul e defect de fabricatie?...nu am stiut asta, si la mine se misca si ma gandeam ca trebuie sa o duc la service...referitor la relanti, in mod normal ar fi la 500 (cand e cald motorul), iar cand e rece mie-mi sta pe la 700, se tureaza singura pana isi face "incalzirea"...oricum in concluzie eu zic ca sunt masini foarte bune, deci isi merita banii...astept poze dupa ce o "tunezi"...ce sa zic, plimbari placute si drumuri cat mai bune, poate ne vdm odata prin CJ sau AB sa mai schimbam pareri la o bere...
Impressarul is offline   Reply With Quote
Old 04-07-07, 18:50   #22
bbon

Stage 2
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 27
Default Re: Renault Megane Coupe PH2

Si eu zic ca la banii astia nu ai ce comenta la masina.
Bine mai vb daca vrei pe mess id meu este bboniga.
bbon is offline   Reply With Quote
Old 06-07-07, 13:24   #23
broncos emx

Stage 4
 
broncos emx's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 174
Default Re: Renault Megane Coupe PH2

vezi ca gasesti filtru sport care are dimensiunile celui original de la k&m garantate 1 mil de km,si nu-ti mai trebuie nici un fel de tubulatura....
broncos emx is offline   Reply With Quote
Old 06-07-07, 17:39   #24
Impressarul

Stage 3
 
Impressarul's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 82
Default Re: Renault Megane Coupe PH2

Quote:
Originally Posted by broncos emx View Post
vezi ca gasesti filtru sport care are dimensiunile celui original de la k&m garantate 1 mil de km,si nu-ti mai trebuie nici un fel de tubulatura....
Unde pot sa vad filtrul asta?...si cam la ce pret se invarte? Thx
Impressarul is offline   Reply With Quote
Old 08-07-07, 21:49   #25
laurentiu_megan

Stock
 
laurentiu_megan's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 4
Default Re: Renault Megane Coupe PH2

prietene smechera masina eu am avut unul negru din 2002 1,6-16 valve fugea de manca pamantul , acuma mi l-am luat pe asta 2005 dci 80 de cai inbunatatit la 110 aproxmativ, dar fuge de mananca chibrite sunt in studiu pentru un tuning de bun gust.bafta in continuare !
laurentiu_megan is offline   Reply With Quote
Old 08-07-07, 23:16   #26
bob

Stage 5
 
bob's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 592
Default Re: Renault Megane Coupe PH2

salut, frumoasa masinuta in special jantele care dau super bine pe ea...
sa ai bafta de ea !
si eu am achizitionat una in martie si nu ma mai pot satura de ea...
uite poze cu a mea

Last edited by bob; 18-03-09 at 18:59.
bob is offline   Reply With Quote
Old 09-07-07, 03:08   #27
Impressarul

Stage 3
 
Impressarul's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 82
Default Re: Renault Megane Coupe PH2

Quote:
Originally Posted by bob View Post
salut, frumoasa masinuta in special jantele care dau super bine pe ea...
sa ai bafta de ea !
si eu am achizitionat una in martie si nu ma mai pot satura de ea...
uite poze cu a mea
Foarte frumoasa...mersi de compliment...te cred la faza cu saturatul, asa e si la mine Ar trebui sa facem un club de Megane Coupe...ar avea multi membri I-ai facut ceva modificari la motor?...ca la exterior observ o toba interesanta si niste jante faine...apropo, pe cat sunt?
Impressarul is offline   Reply With Quote
Old 09-07-07, 17:10   #28
Impressarul

Stage 3
 
Impressarul's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 82
Default Re: Renault Megane Coupe PH2

Quote:
Originally Posted by laurentiu_megan View Post
prietene smechera masina eu am avut unul negru din 2002 1,6-16 valve fugea de manca pamantul , acuma mi l-am luat pe asta 2005 dci 80 de cai inbunatatit la 110 aproxmativ, dar fuge de mananca chibrite sunt in studiu pentru un tuning de bun gust.bafta in continuare !
La ce frumoasa e masina, nici imi imaginez un tuning de prost gust pe ea...banuiesc ca nici tu...spor la treaba...
Impressarul is offline   Reply With Quote
Old 09-07-07, 19:54   #29
bob

Stage 5
 
bob's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 592
Default Re: Renault Megane Coupe PH2

Quote:
Originally Posted by Impressarul View Post
Foarte frumoasa...mersi de compliment...te cred la faza cu saturatul, asa e si la mine Ar trebui sa facem un club de Megane Coupe...ar avea multi membri I-ai facut ceva modificari la motor?...ca la exterior observ o toba interesanta si niste jante faine...apropo, pe cat sunt?
nu am facut inca nimic la motor dar ma bate gandul la o admisie directa pipercross si poate si un cip, ramane de vazut... jantele sunt pe 15" dar as vrea sa la schimb ca nu prea ma multumesc, zilele astea tre sa imi vina arcurile pe fata de la FK sa o las mai jos ca este prea inalta
bob is offline   Reply With Quote
Old 10-07-07, 19:25   #30
Impressarul

Stage 3
 
Impressarul's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 82
Default Re: Renault Megane Coupe PH2

Quote:
Originally Posted by bob View Post
nu am facut inca nimic la motor dar ma bate gandul la o admisie directa pipercross si poate si un cip, ramane de vazut... jantele sunt pe 15" dar as vrea sa la schimb ca nu prea ma multumesc, zilele astea tre sa imi vina arcurile pe fata de la FK sa o las mai jos ca este prea inalta
Arata mult mai bine lasata, crede-ma, doar e Coupe...le sta mai bine "mai aproape de strazi si cartier" Ma gandeam si eu la un cip sa mai urc cu ceva cai dar mi se duce gandul si la consum care o sa creasca parerea mea semnificativ...nu-i sta rau cu jante pe 15"...o sa vezi cand o sa-i pui arcurile si o sa fie mai lasata ca o sa fie mult mai faina...sa-i tragi niste poze la viespe dupa modificare sa o vedem si noi...
Impressarul is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -