Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Masina mea Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 07-01-12, 17:54   #46
bandeanradu

Stage 5
 
bandeanradu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 826
Default Re: Renault Clio 2

daca vrei o suspensie sport "low cost" poti intari telescoapele actuale + o spira la arcuri taiata , scapi mai ieftin si cunosc pe cineva in bucuresti care se ocupa cu asa ceva , baiat serios si lucreaza si ieftin

in legatura cu jantele ramai cu jante pe 15" chiar daca nu dau asa bine ca cele pe 16" pentru ca ai avantaj mare la pretul anvelopelor
ca idee aceeasi anvelopa 195/55/15 e mai ieftina cu cel putin 100 de lei fata de 195(205)/55/16
ar mai fii o varianta , daca la tine nu se simte criza .. cred ca poti pune si 17" succes , is curios de evoluatia masinii
cati km are masinuta ? te-ai gandit la un soft pt ceva putere mai mare ? e eftin ..
bandeanradu is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 17:57   #47
stefiPJJ
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
stefiPJJ's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,979
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[DACIA]
Default Re: Renault Clio 2

Nu invatati fata la arcuri taiate
Acum serios. decat sa iti dai din arcuri mai bine strangi bani de niste arcuri "sport" in jur de 100-150e si e alta poveste fata de arcuri taiate...
__________________
stefiPJJ is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 17:59   #48
bandeanradu

Stage 5
 
bandeanradu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 826
Default Re: Renault Clio 2

asa e , dar cu arcuri sport si telescoape stock .. se bulesc telescoapele .. si ce ai rezolvat ? + ca nu cred ca va merge cu ea la curse .. raliuri .. alea alea cred ca e "linistita" )
bandeanradu is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 18:07   #49
stefiPJJ
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
stefiPJJ's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,979
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[DACIA]
Default Re: Renault Clio 2

Depinde de marimea arcului...sunt oameni care merg cu arcuri sport si telescoape normale "de-o viata". Dar poti sa iei si arcuri mai scurte si sa ti se duca telescoapele..
PS: suspensie sport = curse ?
stefiPJJ is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 18:49   #50
bandeanradu

Stage 5
 
bandeanradu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 826
Default Re: Renault Clio 2

eh .. stii ca toti care au suspensie sport ... merg unpic mai tare pe un drum bun .. never mind
bandeanradu is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 19:59   #51
Ioanaa
Opel Driver

Stage 5
 
Ioanaa's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 299
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
Default Re: Renault Clio 2

Quote:
Originally Posted by bandeanradu View Post
daca vrei o suspensie sport "low cost" poti intari telescoapele actuale + o spira la arcuri taiata , scapi mai ieftin si cunosc pe cineva in bucuresti care se ocupa cu asa ceva , baiat serios si lucreaza si ieftin

in legatura cu jantele ramai cu jante pe 15" chiar daca nu dau asa bine ca cele pe 16" pentru ca ai avantaj mare la pretul anvelopelor
ca idee aceeasi anvelopa 195/55/15 e mai ieftina cu cel putin 100 de lei fata de 195(205)/55/16
ar mai fii o varianta , daca la tine nu se simte criza .. cred ca poti pune si 17" succes , is curios de evoluatia masinii
cati km are masinuta ? te-ai gandit la un soft pt ceva putere mai mare ? e eftin ..
Masina are 102.000km .. Nu vreau sa tai arcurile cred k mai bine e cu suspensie sport
Ioanaa is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 20:13   #52
MIRCAT

Stage 5
 
MIRCAT's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,235
Member of:
[RENAULT]
[4Rally]
[Toyota]
Default Re: Renault Clio 2

Quote:
Originally Posted by bandeanradu View Post
asa e , dar cu arcuri sport si telescoape stock .. se bulesc telescoapele .. si ce ai rezolvat ? + ca nu cred ca va merge cu ea la curse .. raliuri .. alea alea cred ca e "linistita" )


nu te supara ,dar ai numai idei crete!nu mai bagati la fata prostii in cap gen taiat din arcuri si altele!poate sa-si puna pe fata linistita arcuri cu garda coborata ca nu o sa-i strice nici un amortizor!asta ar fi varianta cea mai ieftina,dar poti merge si pe varianta unei suspensii reglabile pe inaltime ,pe care o gasesti la un pret mai ridicat dar ok si care schimba radical comportamentul masinii foarte mult!
MIRCAT is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 22:16   #53
bib_andrey

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,345
Member of:
[RENAULT]
[SEAT]
Default Re: Renault Clio 2

Opaaa....inca un clio..
Frumos gandacu' ..arata bine colantat alb mat..dar o sa arate si mai bine dupa ce faci si bandourile la culoare..
Vad ca ai destule planuri..multa bafta in continuare..sa faci tot ce ti`ai propus ! :]
bib_andrey is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 12:06   #54
bandeanradu

Stage 5
 
bandeanradu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 826
Default Re: Renault Clio 2

MIRCAT , idei rele oi avea dar sunt ieftine
bun , sa zicem ca telescoapele masinii stock "nu se strica" cu arcuri sport dar masina pe un drum denivelat (drumurile din romania...) mai rau..prost cum vreti voi sa-i ziceti va avea comportament de ...broasca , exista teste facute , le gasesti la un search pe google , un site englezesc era daca nu ma insel
bandeanradu is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 12:22   #55
Trickz

Stage 5
 
Trickz's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,724
Member of:
[Moderators]
[Virtual Tuning]
[RENAULT]
Default Re: Renault Clio 2

Daca o sa incepi sa treci pe la intalnirile clio, sa vezi cum vine tot forumul sa te cunoasca )
Trickz is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 12:47   #56
MIRCAT

Stage 5
 
MIRCAT's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,235
Member of:
[RENAULT]
[4Rally]
[Toyota]
Default Re: Renault Clio 2

Quote:
Originally Posted by bandeanradu View Post
MIRCAT , idei rele oi avea dar sunt ieftine
bun , sa zicem ca telescoapele masinii stock "nu se strica" cu arcuri sport dar masina pe un drum denivelat (drumurile din romania...) mai rau..prost cum vreti voi sa-i ziceti va avea comportament de ...broasca , exista teste facute , le gasesti la un search pe google , un site englezesc era daca nu ma insel


arcurile sport,daca sunt ceea ce trebuie pt amortizor(nu sunt prea scurte), nu il afecteaza cu mare lucru,acesta nemaiavand aceasi cursa ca in cazul arcurilor normale!acest lucru duce la "tensionarea" amortizorului,facand-ul pe acesta mai rigid,iar toate acestea duc la un comportament mai bun al masinii,in nici un caz la efectul de care spui tu,cel de "broasca"!

Last edited by MIRCAT; 08-01-12 at 12:56.
MIRCAT is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 12:56   #57
bandeanradu

Stage 5
 
bandeanradu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 826
Default Re: Renault Clio 2

corect , deci combinatia telescoape stock - arcuri sport nu e de treaba
ori toata suspensia sport ori asa cum ziceam eu .. telescoape intarite 30-50% si arcuri stock .. taiate
bandeanradu is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 13:04   #58
MIRCAT

Stage 5
 
MIRCAT's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,235
Member of:
[RENAULT]
[4Rally]
[Toyota]
Default Re: Renault Clio 2

Quote:
Originally Posted by bandeanradu View Post
corect , deci combinatia telescoape stock - arcuri sport nu e de treaba
ori toata suspensia sport ori asa cum ziceam eu .. telescoape intarite 30-50% si arcuri stock .. taiate

off topic

asa poti sa ajungi la pretul unei suspensii sport care este facuta exact cum trebuia pt a avea efectul dorit asupra masinii!niciodata o suspensie facuta de un constructor din acest domeniu,care are la activ mii de ore de studiu si testata in toate conditiile posibile nu v-a avea termen de comparatie cu arcuri sport/amortizoare stock sau arcuri taiate/amortizoare stock,etc!

on topic
Ioana ....iarta-ne ca iti poluam, thread-ul!
MIRCAT is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 20:38   #59
Ioanaa
Opel Driver

Stage 5
 
Ioanaa's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 299
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
Default Re: Renault Clio 2

Pei eu raman pntru suspensia sport... ca mi se pare mai bine asa...
Ioanaa is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 20:55   #60
expres
Renault Driver

Stage 5
 
expres's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,028
Member of:
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault Clio 2

arcuri sport , suspensie sport ... orice fara tziganii cu arcuri taiate compresate si draci ...
expres is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -