Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Masina mea Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 08-02-12, 14:57   #256
valykpt

Stage 4
 
valykpt's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 269
Default Re: Megane 2.2 1.5dci

frumusica masina; i like this
valykpt is offline   Reply With Quote
Old 09-02-12, 22:59   #257
J.D

Stage 5
 
J.D's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 917
Member of:
[Street Zone]
Default Re: Megane 2.2 1.5dci

Quote:
Originally Posted by Eugen_TL View Post
O parere?
Din curiozitate, am vrut sa vad cum ar arata ceva in genul "stance" pe megane, asta pt ca n-am vazut niciodata pe asa ceva. Se practica mai mult pe nemtoaice.

Mie unul mi se pare BRUTAL
Cool! Facusem si eu o proba mai de mult cu niste jante gen "stance", doar ca pana si cu suspensia mea KW reglabila data la minim tot nu era suficient de joasa pentru ele, si parca totusi nu o prindeau foarte bine.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	_MG_02552.jpg
Views:	354
Size:	71.2 KB
ID:	2323151  
__________________
Renault Megane II dci - KW V2 Coilovers, Custom RS bodykit, 18", Custom 2.7" Navi Mio H610, Custom center 7" Monitor Multimedia Interface, Custom "iDrive" system, Custom CarPC used as DSP, Custom SQ Audio System, etc...

Locul I - EMMA 4Tuning Action & Sound SQ Entry Unlimited
Locul III - CNCA 4Tuning Festival SQ Pasionati
Locul II - CNCA 4Tuning Action & Sound SQ Audiofili Unlimited


https://www.youtube.com/watch?v=CrBTyAXXhKs
J.D is offline   Reply With Quote
Old 09-02-12, 23:10   #258
_Cox_
Shine Club Member

Stage 5
 
_Cox_'s Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,349
Member of:
[Virtual Tuning]
[4Rally]
[2 Roti]
[Street 4 Cars]
[Shine Club]
[Street Vision]
Default Re: Megane 2.2 1.5dci

Quote:
Originally Posted by J.D View Post
Cool! Facusem si eu o proba mai de mult cu niste jante gen "stance", doar ca pana si cu suspensia mea KW reglabila data la minim tot nu era suficient de joasa pentru ele, si parca totusi nu o prindeau foarte bine.
Nu o prinde bine deoarece spatiul dintre roata si aripa este relativ mare.
_Cox_ is offline   Reply With Quote
Old 10-02-12, 11:58   #259
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Megane 2.2 1.5dci

Quote:
Originally Posted by J.D View Post
Cool! Facusem si eu o proba mai de mult cu niste jante gen "stance", doar ca pana si cu suspensia mea KW reglabila data la minim tot nu era suficient de joasa pentru ele, si parca totusi nu o prindeau foarte bine.
Stiam poza ta. Si totusi sa spunem ca ar merita un air ride (de-si pune punea pe la noi) daca am avea si o garantie ca rezista pe drumurile noastre, ceea ce e putin probabil tinand cont cat costa unele air ride-uri. Totusi a mea nu e masina de Duminica.
Apropo, mai stii cat te-a ajuns suspensia? Ce parere ai de ta-technix care se vrea a fi o suspensia stradala? Totusi marcile mari de suspensii sunt pt lumea sportiva, eu nefacand parte din ea .
__________________
Megane 2 my edition
https://forum.4tuning.ro/110-masina-m...ml#post5673253
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 12-02-12, 16:45   #260
Villanueva
Renault Driver

Stage 5
 
Villanueva's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 548
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: Megane 2.2 1.5dci

Tot Ta technix ma tenteaza si pe mine dpdv financiar ! Costa undeva la 400 euro, dar informatiile pe care le am sunt destul de confuze - unii mi-au spus ca nu prea sunt fiabile - cedeaza usor - pe forum-uri sunt useri multumiti de marca !!!

Apropos, KW v2 (reglabila lui JD) sare de 1.000 euro !

Last edited by Villanueva; 12-02-12 at 16:48.
Villanueva is offline   Reply With Quote
Old 12-02-12, 18:52   #261
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Megane 2.2 1.5dci

Eu gasisem pe youtube tatechnix, care scartaiau de ex.
Garantie primesti 2ani. Totusi ma gandesc ca pretul lor e mai mic, intrucat nu-s facute sa reziste la raliuri ca altele, ci sunt street, exact ce avem noi nevoie. Si vezi ca pt megane sunt 400euro..daca am fi avut alte masini scapam si mai ieftin 250euro

Zilele trecute am mai vazut pe siteul eibach, ca arcurile lor sport sunt facute special sa mearga cu amortizoarele stock.

Ca solutie ar mai fi ce a facut thex, reconditionare amortizoare+arcuri sport, dar iar nu prea am incredere.
Deci sa dau 1000euro doar sa ma plimb prin oras nu cred ca e ok. Macar de o foloseam cum trebuie, ma refer la kw sau alte suspensii care sar de 1000.
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 12-02-12, 19:27   #262
Villanueva
Renault Driver

Stage 5
 
Villanueva's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 548
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: Megane 2.2 1.5dci

Te las pe tine primul ... am alte prioritati ... distributie, anvelope vara, reconditionat jante ... jale !
Villanueva is offline   Reply With Quote
Old 12-02-12, 19:36   #263
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Megane 2.2 1.5dci

Eu ma gandeam la fel..sa te las pe tine
Cam trebuie sa schimb discuri+placute in primavara-vara si imi e tarsa sa dau 400euro si sa ma tina 1an.
Mai nou cica, nu stiu daca doar la tatechnix, ar trebui luate si niste bielete ca e posibil sa loveasca nu stiu ce in nu stiu ce, daca masina e prea joasa. Tot pe forumuri am citit, parca la vw.
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 13-02-12, 22:16   #264
_Cox_
Shine Club Member

Stage 5
 
_Cox_'s Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,349
Member of:
[Virtual Tuning]
[4Rally]
[2 Roti]
[Street 4 Cars]
[Shine Club]
[Street Vision]
Default Re: Megane 2.2 1.5dci

Quote:
Originally Posted by Eugen_TL View Post
Eu ma gandeam la fel..sa te las pe tine
Cam trebuie sa schimb discuri+placute in primavara-vara si imi e tarsa sa dau 400euro si sa ma tina 1an.
Mai nou cica, nu stiu daca doar la tatechnix, ar trebui luate si niste bielete ca e posibil sa loveasca nu stiu ce in nu stiu ce, daca masina e prea joasa. Tot pe forumuri am citit, parca la vw.
Si ce treaba are vw cu renault? Ce spui tu acolo este o problema intalnita la mk4 cand masina este lasa considerabil jos.
_Cox_ is offline   Reply With Quote
Old 13-02-12, 22:29   #265
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Megane 2.2 1.5dci

Stiu ca n-au nici o treaba eu ma intrebam in schimb daca acea chestie se aplica doar la aceste suspensii sau vw.
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 13-02-12, 23:22   #266
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Megane 2.2 1.5dci

E destul de simplu la suspensiile sport, nu e universal valabil, dar in majoritatea cazurilor e cam asa: daca ai o coborare decenta (20-30, maxim 40 de mm) poti sa pui doar arcuri, cu amortizoarele stock. in conditiile astea, nu e necesar sa schimbi bieletele antiruliu. Astea toate sunt niste modificari "de buget". Eu am experimentat-o pe mai multe masini, nu e nicio problema, iti spun din experienta, nu din carti. Sigur ca ideal e sa bla bla bla, dar la concret, e cum am scris mai sus.
In ciuda unui cor de puritani cu drobul de sare deasupra, suspensii corecte pentru banii lor sunt si JOM-urile, eu am vreo 40.000 de km si nu au crapat. Le-am dat jos in toamna, le-am schimbat duritatea, ca experiment asa mi-am facut masina cobai, la primavara o sa-ti spun ce se intampla, in rest, nu vad niciun motiv pentru care sa dai bani pentru o alta eticheta cu un alt nume pe ea, pe un produs fabricat in aceeasi fabrica, pe aceeasi linie de asamblare, cu aceleasi caracteristici tehnice.
Tot ce am scris mai sus e parerea mea si atat, bazata pe experiente concrete, pe destul de multe produse vandute si/sau montate din gama asta, nu imi cere fise tehnice si alte prostii ca n-am de unde sa-ti dau si nici nu am vreun interes in toata treaba, a fost doar o interventie care sa-ti dea inca un punct de vedere acolo, la o adica.

Last edited by aleks; 14-02-12 at 22:10.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 20-02-12, 19:30   #267
dani3lll

Stage 5
 
dani3lll's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 8,868
Default Re: Megane 2.2 1.5dci

Quote:
Originally Posted by Eugen_TL View Post
Mai nou cica, nu stiu daca doar la tatechnix, ar trebui luate si niste bielete ca e posibil sa loveasca nu stiu ce in nu stiu ce, daca masina e prea joasa. Tot pe forumuri am citit, parca la vw.
la megane2 nu este nevoie de bielete mai scurte gen bmw e46 sau cateva din gama vag, merge coborata sau ridicata fara a avea problema.
dani3lll is offline   Reply With Quote
Old 20-02-12, 19:38   #268
MIRCAT

Stage 5
 
MIRCAT's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,235
Member of:
[RENAULT]
[4Rally]
[Toyota]
Default Re: Megane 2.2 1.5dci

Quote:
Originally Posted by dani3lll View Post
la megane2 nu este nevoie de bielete mai scurte gen bmw e46 sau cateva din gama vag, merge coborata sau ridicata fara a avea problema.

o singura problema poate aparea!cand lasi garda masinii mai jos,este posibil ca la accelerare,din cauza schimbarii locului de lucru al tripodelor,sa apara niste trepidatii!in rest,totul merge perfect,chiar daca o lasi si 60cm!
MIRCAT is offline   Reply With Quote
Old 17-03-12, 23:23   #269
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Megane 2.2 1.5dci

Am facut test la amortizoare si am aflat ca sunt ok: 85% pe fata si 95% pe spate. Asa ca m-am cam hotarat ca pt inceput, niste arcuri sport ar fi de ajuns. Poate la anu o reglabila in functie de bani...asta pt ca n-am curaj sa iau Tatechnix sau alte marci mai ieftine...

Comparand la intalnirea reno de la casa poporului de anul trecut suspensia mea (fara PDG) cu cea de pe masina lui villanueva ( -3cm) si thex ( -6cm ), am ajuns la concluzia ca vreau niste arcuri care sa-mi coboare masina cu -4.5cm Adica ce are villanueva nu mi se pare destul de joasa, iar ce are thex e prea joasa

DECI STIE CINEVA NISTE ARCURI de -4.5cm in realitate??? Pe cutii ce scrie nu prea are treaba cu realitatea.

Daca ma uit pe http://www.hrsprings.com/products/springs/ facand niste calcule, arcurile nr.2 si nr.3 imi fac cu ochiul, dar ma deranjeaza ca producatorul nu e in stare sa spuna sigur cat coboara masina.
nr.2---- 3.81-4.5cm
nr.3---- 4,4-5,8cm
Deci te poti trezi ca daca iei nr 2 sa coboare doar cu 3.8 iar eu vreau 4.5...iar daca iei nr.3 te poti trezi cu 5.8 ceea ce e prea mult
Un coleg de pe forumul reno a luat pt meganeul lui nr.2. Astept sa le monteze, sa vad cum dau pe masina, mi-a promis masuratori...si daca sunt ce imi doresc, voi lua si eu nr.2.
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 18-03-12, 20:33   #270
Villanueva
Renault Driver

Stage 5
 
Villanueva's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 548
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: Megane 2.2 1.5dci

Incearca SPAX - coboara 4.5 cm - are e-sorin de pe forum reno !
Villanueva is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -