Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Renault (https://forum.4tuning.ro/110-masina-mea-renault.html)
-   -   Megane 2.2 1.5dci (https://forum.4tuning.ro/110-masina-mea-renault/128854-megane-2-2-1-5dci.html)

Eugen_TL 15-06-09 14:01

Megane 2.2 1.5dci
 
11 Attachment(s)
Desi am masina de anul trecut, nu am prezentat nimic pentru ca am crezut ca nu e cazul, mai ales ca era cat se poate de stock; dar lucrurile au inceput sa se miste usor,(in functie de buget), am observat ca mai apar si alte prezentari de hatch si am ajuns la concluzia sa o arat si pe ea.

Este modelul cu face lift,an 2006, adusa din franta, cam puturoasa de felul ei, dar de ajuns pentru mine care prefera plimbarile.

Prima modificare care am facut-o la ea pentru ca nu vedeam nimic, a fost sa-i pun o instalatie xenon (6000k) pe faza scurta de care sunt f multumit ( speram sa fie asa tinand cont ca n-am luat-o de la un magazin mic de "tuNNing" pe bani putini ). Si ca sa dea bine tot farul am scapat si de lumanari (pozitii galbene) si am pus leduri de culoarea xenonului.

Urmatoarea modificare a tinut de interior, intrucat eram f nemultumit de bancheta spate care nu se rabata si era cam inalta. Asa ca am achizitionat un set complet de scaune(cel al soferului avand si reglaj pt spate;ambele cu tetiere reglabile care sunt minunate si buzunare de depozitare spate) + bancheta(cu cotiera). Mai luasem si o cotiera pt mine, dar nici in ziua de azi n-a ajuns dar nici n-am platit in avans pt ea. :rolleyes2 . Avand si niste covorase urate si enervante ( intra sub pedale ) am luat si un set de 5 covorase originale care vin perfect si sunt multumit de ele.

Apoi a urmat folia Llumar pe toate gemurile omologata pusa la expert detailing bucuresti : spate mediu + fata cea mai deschisa.

O data cu sosirea primaverii am zis ca trebuie sa scap de rotile de iarna ( 15'' + capace ):oops: , asa ca au inceput cautarile pt roti de vara. Mare durere de cap am avut aici intrucat nu stiam pt ce dimensiuni,modele sa optez. Dupa lungi cautari am reusit sa ma opresc la ceva: jante Dezent F 17'' et.38 + anvelope 205/50/17 (kebler fata si michelin spate- asemanatoare ca model,gen V,protectie janta) .... PE aceasta cale multumesc colegilor de forum: iulian si jd care m-au suportat cu intrebarile sacaitoare . :lol:

Acum urmeaza sa vopsesc in rosu etrierii, consider ca va da bine pe ea si o sa o bag sa vopsesc si bandourile fata spate laterale in culoarea masinii.

Mai caut si un eleron, cred ca e neterminata sus asa si proiectoare ca n-am deloc. :rolleyes2
Curand va trebui sa schimb si placutele de frana si discuri cred, ma cam uit la ebc, dar am citit ca la unii scartaie, inca nu stiu ma mai gandesc pt ce voi opta.
Ma mai gandesc serios sa aplic pe usi,hayon si folie speciala pt a avea un sunet mai ok pe sistemul audio stock. Dar toate astea in timp--studentia masii. :D

GL91ANB 15-06-09 14:06

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
Frumoasa masina.Modificari cu gust pana acum.
Ca o sugestie , poti incerca sa faci triplele fumurii.Este in Galati un Megane ca al tau , doar ca are triplele fumurii si arata foarte bine in contrast cu albul masinii.
Spor la finante si modificari in continuare!

Eugen_TL 15-06-09 14:09

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
ms frumos.

Eu ma gandeam sa aplic folie atat pe far cat si pe stopuri, cea medie speciala cica pt stopuri/faruri. Am vazut ca a aparut dar acestea le consider niste chestii minore si le las pt sfarsit. eleronul,proiectoare si vopsitul sunt prioritate acum.

iulianr26 15-06-09 14:13

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
Spor la munca domnu hai ca iese sooper!:D!!!

Villanueva 15-06-09 18:37

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
La o suspensie sport nu te-ai gandit ?

Apropos, cred ca o sa-ti platesc drepturi de autor pentru jante !

M -am saturat de cand caut Suzuka 1 !

Dezent-urile arata chiar f bine !

fe_billy92 15-06-09 18:58

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
Imi place cum arata:-P:-P. Jantele pe 17 sunt super si dau bine pe masina. Iti dau dreptate la partea cu motorul...ca este cam puturos. Usor usor...poate ii faci si niste modificari la motor. Daca ii vopsesti bandourile in alb...ii poti pune niste abtipilduri cu Renault F1. Spor la ,,modificat":D:twisted:
PS: spune-mi ce dotari imi lipsesc si mie

Eugen_TL 15-06-09 21:08

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
m-am gandit si o suspensie sport, dar o voi pune in momentul in care va trebui schimbata aceasta--- e bine ca n-am pachet drumuri grele :D ca daca aveam dadeam jos urgent.

Suzuka 1 nu vei gasi, nu se mai fac, am cautat eu, iar suzuka 2 sunt urate. Oricum sa stii ca in general o janta simpla, dar MARE arata bine.

Modificari la motor nu voi face niciodata pe aceasta masina si nici abtipilduri cu f1 nu voi pune pt ca nu e f1. :D

J.D 15-06-09 21:20

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
Frumos modelul de jante ales! Arata foarte bine! Keep up the good work! :)

magnifiqo 15-06-09 23:18

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
Chiar nu credeam ca o sa vina chiar asa bine jantele pe masina. Foarte frumos dau. Felicitari. Ce-ai facut cu capacele :))))))) ?

Eugen_TL 15-06-09 23:28

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
pe jantele de 15 se afla rotile de iarna + capace .Deci la iarna fac schimbul direct nu mai dau bani la vulcanizare ! :)

ps: ms JD

MauS 16-06-09 11:58

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
Foarte tare frate :) In sfarsit, thread cu prezentare. Modificari finute, de bun gust. Nu ce vezi pe strada in zilele astea.... :)))))))) m-am saturat de masina lui Batman, Batman..... numai d'astea vezi in Tulcea :))) aaaaa..... si Opel Tigra.:bored:

magnifiqo 16-06-09 14:36

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
Ai batut vreun apropo sau ? nu prea mi-a placut cum ai zis-o

Eugen_TL 16-06-09 16:56

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
omul uraste opel tigra, zice ca-i sapun... adevarul e ca atunci cand eu vroiam era doar una in Tulcea, dar acum toata lumea are fiind f ieftina cu nr de bulgaria .

MauS 16-06-09 17:05

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
Quote:

Originally Posted by magnifiqo (Post 2411897)
Ai batut vreun apropo sau ? nu prea mi-a placut cum ai zis-o

OFFTOPIC: N-am facut sub nici o forma referire la tine, nici aici si nici legata de decizia ta cu drc-ul, chiar apreciez ce ai facut cu ea pentru ca este finut si de bun simt. Spuneam de imbecilul ala cu galben si negru care ma fugarea prin oras sa ne dam si mai sunt inca 2 - 3 Tigre care au aparut cred ca de la desenele cu Donald Duck cand se caftea cu Batman, Robin, Dee-Dee si Major Glory.

Eugen_TL 18-06-09 11:18

Re: Megane 2.2 1.5dci
 
Are idee cineva de eleronul din pachetul sport de la Renault cat e sau codul? pe aia din Tulcea nu-i duce capul, n-au nici catalog.


All times are GMT +2. The time now is 04:05.

- Copyright 2024 4Tuning