Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 20-04-09, 15:30   #226
MariusTm29

Stage 3
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 91
Default Re: Dacia coupe - EEV

si eu as vrea sa vad vreodata masina asta daca ai drum prin timisoara sau prin apropieri la vreo expozitie sau legale lasa te rog un private ca e super dacia toate felicitarile si aprecierile !!!!
MariusTm29 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-09, 16:09   #227
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Dacia coupe - EEV

Quote:
Originally Posted by cristianic View Post
masina e super......e una din daciile pe care chiar imi doresc sa le vad. e marfa masina. am si eu o intrebare....am observat ca pe manerul schimbatoruli de viteze in partea dinspre sofer are un buton cu doua pozitii....imi pute-ti spune pentru ce e?
Butoatenele de pe schimbator nu au niciun rol.Teoretic de acolo se pune contactul si din butonul mare ar trebui actionat electromotorul.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-09, 16:14   #228
cristianic
Daewoo Driver

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 737
Member of:
[2 Roti]
[DAEWOO]
Default Re: Dacia coupe - EEV

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
Butoatenele de pe schimbator nu au niciun rol.Teoretic de acolo se pune contactul si din butonul mare ar trebui actionat electromotorul.
ms de raspuns
cristianic is offline   Reply With Quote
Old 20-04-09, 20:07   #229
bodel

Stage 4
 
bodel's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 175
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: Dacia coupe - EEV

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
E obligatotiu sa detoneze? Masina merge in parametrii si fara detonatii......de fapt nu stiu de ce ar detona...e un simplu kr cu carburatoare.....plus ca turometrul e stricat....nu face 10000 de turatii....pur si simplu e dereglat si in loc de 7500 arata vreo 11000.
Le: da chiar mutule....masina asta nu trosneste si ea macar odata? Am vazut la curse ca toate celelalte dau rateuri.....numai asta nu, de ce oare?
Nu vreau sa te jignesc dar esti slab daca confunzi detonatia, "bataia de avans" pe limbaj popular , cu exploziile din evacuare de la ALS masinilor turbo de competitie. Pe semne ca nu ai auzit de senzor de detonatie niciodata de rolul si functia lui nici atat.
Cu postul asta imi inchei discutia pe acest topic nu are rost sa argumentez in continuare lucruri care demasca falsa putere declarata.
bodel is offline   Reply With Quote
Old 20-04-09, 20:26   #230
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Dacia coupe - EEV

Multumesc de jignire.....dar prin postul ala credeam si eu ca ma vede vreun pilot....si poate poate ma lasa sa fac o poza cu masina lui.
In ce consta sistemul ala de care zici tu? Vreau si eu....de mic copil imi doresc sa faca masina asa.....daca nu mai scri aici...trimite-mi pm...pls pls.
__________________

2,0 MPI.......109 iepe si shase cai frumosi
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-09, 23:23   #231
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Dacia coupe - EEV

ALS ul este un sistem anti lag la masinile turbo de raliuri .... oricum nu intra in discutie pentru ca dacia respectiva este aspira"N"ta...
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-09, 23:25   #232
B 89 WRC
Registered

Stage 5
 
B 89 WRC's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,803
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Dacia coupe - EEV

am crezut ca e dala als pls )))))))))
B 89 WRC is offline   Reply With Quote
Old 20-04-09, 23:27   #233
mutu_eev

Stage 2
 
mutu_eev's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 42
Default Re: Dacia coupe - EEV

Quote:
Originally Posted by Muttley View Post
Bine, ca sa inchei, ca nu ma mai bag...

Un motor de turatie si de putere mare are nevoie de doua chestii:
1) sa PRODUCA acea putere - pentru asta-i trebuie distributie cu faza de deschidere ale supapelor mari. Asta pentru a produce acea putere la o turatie cat mai mare. Turatia cat mai mare e necesara pentru ca P=Mxn. Daca M (cuplul) scade drastic, turatia e degeaba. N-o lua ca pe o insulta, dar e matematica elementara, nu trebuie sa fac niciun motor ca sa spun asta.
2) sa REZISTE la acea turatie - pentru asta are nevoie de piese in miscare cu masa redusa. Masa redusa inseamna materiale speciale, samd.

Recapitulare: un motor care REZISTA la o turatie mare, NU are o putere mare daca nu indeplineste conditia 1 de mai sus.

Observatie: arcurile de supapa mai tari nu favorizeaza-n NICIUN mod turatia. Ci doar ajuta la evitarea "plutirii" supapelor. Si tot legat de asta, spuneai c-ai bagat in motor arcuri de supapa cu pas variabil. Exista motoare cu arcuri cu pas constant???? Eu stiam ca nu. E ca si cum ai spune ca ai montat pe masina roti rotunde.

Aia cu "fa un motor si dup-aia mai vorbim" e o replica tipica ce apare atunci cand alte argumente nu mai exista. Te-ai inscris pe un forum, ai declarat ceva, sustine-ti declaratia. Sau nu. Dar nu-ncerca sa-nchizi nimanui gura in modul asta.
arcul ala cu pas variabil ,este arcul ala care nu se taseaza spira de spira ma rog daca intelegi ceva
mutu_eev is offline   Reply With Quote
Old 20-04-09, 23:50   #234
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Dacia coupe - EEV

fisa dyno cand apare?
Sirius is offline   Reply With Quote
Old 20-04-09, 23:53   #235
mutu_eev

Stage 2
 
mutu_eev's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 42
Default Re: Dacia coupe - EEV

apare si fisa dino cat de curand
mutu_eev is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 00:26   #236
B 89 WRC
Registered

Stage 5
 
B 89 WRC's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,803
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Dacia coupe - EEV

o sa fie masurata la roata sau la volanta cum ziceau niste aplaudici de aici
B 89 WRC is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 00:29   #237
mutu_eev

Stage 2
 
mutu_eev's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 42
Default Re: Dacia coupe - EEV

se poate si la volanta si la roata
mutu_eev is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 00:30   #238
B 89 WRC
Registered

Stage 5
 
B 89 WRC's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,803
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Dacia coupe - EEV

sunt foarte constient ca se poate nu a contestat nimeni asta eu am intrebat unde o sa fie ? si tu parca vad ca o sa raspunzi ca inca nu te-ai hotarat
__________________
B 89 WRC is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 00:50   #239
mutu_eev

Stage 2
 
mutu_eev's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 42
Default Re: Dacia coupe - EEV

Quote:
Originally Posted by B 89 WRC View Post
sunt foarte constient ca se poate nu a contestat nimeni asta eu am intrebat unde o sa fie ? si tu parca vad ca o sa raspunzi ca inca nu te-ai hotarat
la mastar tuner am primit o oferta la bucuresti pe dino si am sai fac si acolo niste reglaje finale
mutu_eev is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 00:56   #240
B 89 WRC
Registered

Stage 5
 
B 89 WRC's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,803
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Dacia coupe - EEV

multumesc de raspuns
B 89 WRC is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -