Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 18-04-09, 21:26   #196
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Dacia coupe - EEV

Ti se pare mult 247 de cai pt un 1,8 16v ? Se mai si modifica motoarele....nu se face numai swap si gata .....desigur.....probabil se refera la puterea la volanta.
__________________

2,0 MPI.......109 iepe si shase cai frumosi
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-09, 22:04   #197
B 89 WRC
Registered

Stage 5
 
B 89 WRC's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,803
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Dacia coupe - EEV

stiu ca sunt multi habarnavisti pe forumul asta dar sa nu sarim calu cu 250 cai din aspiratul ala sa fim seriosi si mie imi plac gogosile dar cu zahar
__________________
B 89 WRC is offline   Reply With Quote
Old 18-04-09, 22:27   #198
RobertRFG
Dacia Driver

Stage 5
 
RobertRFG's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,604
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia coupe - EEV

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
Ti se pare mult 247 de cai pt un 1,8 16v ? Se mai si modifica motoarele....nu se face numai swap si gata .....desigur.....probabil se refera la puterea la volanta.
ateptam sa vedem ce zice omu.....daca e la volanta sau la roata....
RobertRFG is offline   Reply With Quote
Old 18-04-09, 22:57   #199
Buga
Dacia Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,780
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia coupe - EEV

poate aia 2XX sunt kg pe punte spate . ..... cai sigur nu sunt ! Nu sunt inginer dar 2XX dintr un kr aspirat cu nush ce axe , porci si 'reglaje fine' + afirmatia propreietarului ca face 200km\h max ...... totusi ! e saptamana mare ...


numai bine
Buga is offline   Reply With Quote
Old 19-04-09, 05:25   #200
bodel

Stage 4
 
bodel's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 175
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: Dacia coupe - EEV

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
Ti se pare mult 247 de cai pt un 1,8 16v ? Se mai si modifica motoarele....nu se face numai swap si gata .....desigur.....probabil se refera la puterea la volanta.
Nu vreau sa deranjez, dar daca un KR dezvolta puterea asta cu aprinderea stok sa vindeti reteta si la nemti ca faceti $ multi,si dupa afirmatia "viteza maxima e 192km/h in treapta 5 la 9500 rpm" inseamna ca pe primele trepte de viteza are rapoarte si mai scurte ceea ce e foarte dezavantajos la o asa putere.
Ca aspect e foarte tare masina, sistem de franare la fel nota 10 dar nu mai pacaliti lumea cu povesti a la Mos Nicu Rugini sau daca faceti trb asta incercati sa le puneti cap la cap sa se si lege una de alta mai ales ca unii au mai si vazut masina live si ca performanta e total neimpresionanta.
bodel is offline   Reply With Quote
Old 19-04-09, 07:24   #201
dog99

Stage 5
 
dog99's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 6,400
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Colectionar Machete]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Dacia coupe - EEV

eu parca am inteles ca are 139 de cai si de 240 un logan de nustiu unde,sa inteles gresit cred....
foarte frumoasa a iesit sportiva,felicitari propietarului.
paste fericit.
__________________
B 28 N U T-click pentru detalii

south's racers motorsport club www.sr-club.ro www.forum.sr-club.ro

dog99 x5 drifting
https://www.youtube.com/watch?v=cdiWPsxVOyM
dog99 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-09, 08:45   #202
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Dacia coupe - EEV

Nu se pot scoate 200 de cai dintr-un kr? Daca vede postu` asta cine trebuie cred ca rade si cu cwru. sa nu uitam ca exista motor de 1,600 la puterea asta.
Ce e asa greu de crezut ca viteza maxima a masinii este 192? Sau mai degraba cine a zis ca motorul are axe si reglaje fine? In motor au intrat jumatate din investitia facuta in masina......dar e mai simplu sa fi gica contra decat sa apreciezi.
Cine a vazut masina a vazut f putin.....masina e lucrata f prost si din cauza asta nu e fiabila, ba ia foc gmv-ul , ba se rupe planetara......o sa vina si timpul ei.....intr-adevar nu o sa faca prea mare senzatie din cauza cutiei.....dar masina e facuta pt vtm-uri nu pt linii. Paste fericit si voua
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-09, 11:42   #203
bodel

Stage 4
 
bodel's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 175
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: Dacia coupe - EEV

Mai citeste o data " daca un KR dezvolta puterea asta cu aprinderea stok " iar lipsa unui pinion vernier pe arborele cu came isi spune cuvantul despre puterea obtinuta dina axele astea nebune cu 11000 rpm si pot continua cu multe detalii care tradeaza falsa putere a motorului

Last edited by bodel; 19-04-09 at 11:49. Reason: edit
bodel is offline   Reply With Quote
Old 19-04-09, 15:35   #204
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Dacia coupe - EEV

Hai sa o lasam asa....masina are 139 de cai....sau cati or mai fi ramas din ei avand in vedere uzura motorului.
Buga......sunt ferm convins ca masini din astea iti ies "din mana " saptamanal dar nu toti suntem doctoranti in mecanica si fiecare isi arata ce are. Momentan masina asta atat a putut arata...la liniute a luat bataie de la un 328 resoftat dupa ce la start i-a luat foc gmv-ul si povestea cu pala de la gmv....plus refuzul cutiei de a intrat in treapta 3....deci nici macar 180 de cai nu are.
Leinionul de la arborele cu came e facut "pe genunchi".....deci proprietarul poa` sa viseze la puterile alea.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-09, 18:06   #205
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Exclamation Re: Dacia coupe - EEV

Quote:
Originally Posted by yrynuca View Post
nu st rea.spun doar adevaru. dak sunt femeie nu inseamna k nu am cunostinte in acest domeniu.mai ales k am stat pe lg mutu aproape tot tp .nu mam referit la tn robert knd am zis de finisaje ...ci la altii care au vazut 3 poze si li se pare lor k nush ce mai are ) de parca s-ar si pricepe.cred k nu mai aveau altceva de zis si s-au gandit la asta. sa spuna bobby dak nu am dreptate
off topic:
Yrynuka tata...ma dor ochii de la postul tau...
Mai lasa exprimarea de tip messsengerista...ca nu isi are locul aici.

On topic:
Masina mi se pare prea tare...ca forma mi se pare fenomenala, daca va mai avea si un motor serios, atunci este ISTORIE
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 19-04-09, 19:02   #206
B 89 WRC
Registered

Stage 5
 
B 89 WRC's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,803
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Dacia coupe - EEV

masina este ffff marfa dar sa nu exageram la anumite lucruri doar atat sa nu fabulam in rest este ff tare fffff multa munca depusa si rezultatele pe masura asteptarilor
B 89 WRC is offline   Reply With Quote
Old 19-04-09, 19:06   #207
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Dacia coupe - EEV

Fisa dyno o sa fie raspunsul foarte multor intrebari,.....pana atunci....nu are rost sa discutam de putere. La momentul respectiv se va vedea cine a avut dreptate.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-09, 22:12   #208
Buga
Dacia Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,780
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia coupe - EEV

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
Hai sa o lasam asa....masina are 139 de cai....sau cati or mai fi ramas din ei avand in vedere uzura motorului.
Buga......sunt ferm convins ca masini din astea iti ies "din mana " saptamanal dar nu toti suntem doctoranti in mecanica si fiecare isi arata ce are. Momentan masina asta atat a putut arata...la liniute a luat bataie de la un 328 resoftat dupa ce la start i-a luat foc gmv-ul si povestea cu pala de la gmv....plus refuzul cutiei de a intrat in treapta 3....deci nici macar 180 de cai nu are.
Leinionul de la arborele cu came e facut "pe genunchi".....deci proprietarul poa` sa viseze la puterile alea.
da , incearca sa te iei de ala mai mic , ca o replica pertinenta nu poti sa i dai lu' Bodica sau lu' WRC ....

sincer poti sa mi arati si fisa dyno .... tot la fel de bine dorm noaptea . eu unu mi am schimbat parerea despre .. tot sa zicem

numai bine
Buga is offline   Reply With Quote
Old 19-04-09, 22:19   #209
bodel

Stage 4
 
bodel's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 175
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: Dacia coupe - EEV

Man ai inteles gresit, nu afirm ca e la valoarea stock a puterii dar nici la cea exprimata,bafta cu masina.
bodel is offline   Reply With Quote
Old 19-04-09, 23:48   #210
mutu_eev

Stage 2
 
mutu_eev's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 42
Default

Quote:
Originally Posted by bodel View Post
Mai citeste o data " daca un KR dezvolta puterea asta cu aprinderea stok " iar lipsa unui pinion vernier pe arborele cu came isi spune cuvantul despre puterea obtinuta dina axele astea nebune cu 11000 rpm si pot continua cu multe detalii care tradeaza falsa putere a motorului
ce e greu de crezut ca un motor de 1.9 poate sa dezvolte o putere de 247 cp si 11000 rpm maxim???
daca citeai vreodata fisele de la KIT CAR poate nu mai aveai nimic de comentat . motoru e facut dintr-un KR care are alezaj de 83 si cursa de 83,6 cu pistoane forjate ,biele aliaj titan , un arbore aliaj titan care cantareste 4,8 kg, o biela care are 285 g si un piston care are 237 g + un set supape imperecheate cu arcuri spira variabila + tacheti mecanici si 2 axe cu came cu 299 grade x 289 grade cu ridicari de 15,5 mm admisime si 15,2 mm evacuare.
motoru are cuplu maxim la 10200 rpm minim la 4500 rpm . din toate astea s-au nascut 247 de cp la volanta.sa nu mai zic de lustruirea si largirea pipelor din chiuloasa si diametrele supapelor care au adimisia 33mm si evacuarea 29mm.

recunosc ca am pus o cutie cu rapoarte scurte ideala pentru vtm nu pentru liniute. oricum fata de alte cutii care sunt mai scurte si au 6 trepte este perfecta.cutia are blocant ,dar datorita puterii motorului mai rupe cate o planetara ) care si astea sunt facute din planetare de audi tt, sau audi s3.

Last edited by Gabi; 19-04-09 at 23:59.
mutu_eev is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -