Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 12-08-11, 18:26   #1
blackjack

Stage 5
 
blackjack's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 681
Member of:
[DACIA]
Default Dacia (Furia) Nova

De 2 zile sunt fericitul posesor al unei dacii nova ce pot spune despre ea : este din 1997 , motorul de 1.6 GTi , caluti nu stiu cati are dar banuiesc ca vreo 70 , are instalatie de GPL , mici puncte de rugina ca orice dacie , casetofon de logan cu caseta :-& IL URASC !! 2 boxe sony x-plode in spate iar pe fata nu stiu de care sunt
Planuri pe viitor in primul rand sa fac vitezometru pentru ca nu mai merge .. iar pe urma ar fi sa ii pun alte jante , o vopsea mai frumoasa ca nu-mi place deloc asta , muzicanti obligat fortat , poate un filtru de aer .. o folie pe ferestre dar asa usor cu timpul . Am sa pun si cateva poze de azi , ma astept la orice parere/critica/etc
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	bot dacia.jpg
Views:	93
Size:	627.8 KB
ID:	2117460   Click image for larger version

Name:	din profil.jpg
Views:	88
Size:	598.8 KB
ID:	2117461   Click image for larger version

Name:	lateral.jpg
Views:	90
Size:	650.2 KB
ID:	2117462  

Click image for larger version

Name:	poza fata.jpg
Views:	65
Size:	741.5 KB
ID:	2117463   Click image for larger version

Name:	spate.jpg
Views:	98
Size:	683.3 KB
ID:	2117464  
__________________
Nu te urca la volan baut/drogat/obosit !! Viata are prioritate !!!
blackjack is offline   Reply With Quote
Old 12-08-11, 19:03   #2
NXdev

Stage 5
 
NXdev's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 3,273
Member of:
[Honda]
Default Re: Dacia (Furia) Nova

Sa o conduci multi km fara incidente. Nu inteleg de ce ai vandut Honda ...
Pentru inceput poti da jos portbagajul de pe plafon, sa scapi de dungile cromate si sa mai scurtezi teava de la toba finala, e prea in afara.
NXdev is offline   Reply With Quote
Old 12-08-11, 19:09   #3
blackjack

Stage 5
 
blackjack's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 681
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia (Furia) Nova

a nuu zici de civicul ala negru ? e al unui prieten si vroia sa o vanda dar acum o mai tine de aveam eu honda nu o vindeam nici mort
blackjack is offline   Reply With Quote
Old 12-08-11, 22:20   #4
dydy-andrey
VW Driver

Stage 5
 
dydy-andrey's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,240
Member of:
[VW]
[Hyundai]
[2 Roti]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default Re: Dacia (Furia) Nova

masina e doar a ta? sau a familiei?
de la raspunsul pe care o sa mi-l dai, am sa iti zic ce sa faci, cu maxim 100 ron, sa arate DECENT !
...
dydy-andrey is offline   Reply With Quote
Old 12-08-11, 22:21   #5
blackjack

Stage 5
 
blackjack's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 681
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia (Furia) Nova

a mea ma cum a familiei ca mama nu are permis
blackjack is offline   Reply With Quote
Old 12-08-11, 22:31   #6
dydy-andrey
VW Driver

Stage 5
 
dydy-andrey's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,240
Member of:
[VW]
[Hyundai]
[2 Roti]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default Re: Dacia (Furia) Nova

atunci... fi atent
da-i dracu jos barile alea de pe plafon, ia un feon si dezlipeste toate dungile alea negre si crom de pe ea... TOATE (uita-te la mine pe topic cum am facut si eu)... pana acum nu te costa niciun leu.
du-te la piese auto, ia un spray de triple negru transparent (in jur de 25 lei sau mai putin), un sul de folie auto (10 lei), 2 spray-uri de vopsea negre mat (20 lei) si vezi de gasesti ceva prin supermarket-uri, produse dinastea de vopsea auto... ma refer la ceva pasta de polish (cel putin pana o vopsesti, daca o vopsesti) si dai ceva viata culorii ca e nasoala rau rau rau...

trage-i folie pe geamurile din spate si un parasolar pe parbriz... eventual folie pe luneta daca te pricepi cat de cat (daca nu, hai la craiova ca iti pun eu ) )

dai cu spray-ul de triple cateva straturi pe ele, cat vrei tu de inchise + pe semnalizarile laterale (alea de pe aripi)

cu spray-urile negru mat, (daca nu te pricepi, suna un prieten care le are cat de cat) incearca sa vopsesti barile fata + spate ca sunt arse de soare si arata urat...

daca faci ce am zis eu mai sus, o sa mai dai putina viata masinii si un + la aspect dar la nivelul "low cost"

apoi... eu zic sa nu incepi cu jante si alte alea, incearca sa o vopsesti bine ca arata urat vopseaua...

in rest.. sa o stapanesti sanatos, multi km fara incidente si sa ne vedem cu bine !
dydy-andrey is offline   Reply With Quote
Old 13-08-11, 01:22   #7
blackjack

Stage 5
 
blackjack's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 681
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia (Furia) Nova

am sa pun ideile tale in practica cat de curand eu dupa mintea mea i-as pune un bull-bar si un bad boy la capota ) ca in spate daca e carligu ala de ce sa nu fie ceva si in fata sa vad atunci care mai sta in fata
blackjack is offline   Reply With Quote
Old 13-08-11, 10:44   #8
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: Dacia (Furia) Nova

Daca incepi cu bullbar deja o dai in kitsch...
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-11, 01:21   #9
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: Dacia (Furia) Nova

hai ma ca e ok cu bullbar......adevarat uratenie!!!!
daca asculti ce ti-a zis baiatul de mai sus cu imbunatatirea aspectului masinii o sa fie ok, nu sunt de acord cu negrul pe triple...o sa arate prea ciudat pe culoarea masinii, as incerca un rosu transparent pe partea portocalie...sa fie in doua culori rosu si alb, in rest negrul mat pe bari evident( aici iti recomand negrul de la duplicolor).
iar tot la capitolul aspect mai poti lucra la suspensie, pe sapte nu te costa nimic, doar putin timp si nervi (depinde cat de ruginite sunt alea pe acolo), iar pe fata nu stiu deaca este recomandat sa tai arcurile, dar daca nu vrei sa le tai poti sa le comprimi la un service si astfel se si intaresc ....succes cu furia!
__________________
[size=1]Prea adevarat ca sa fie light ...
Cosmetica auto--Curatare chimica a interioarelor-- Tratamente vopsea--
Curatarea motorului--degresarea jantelor, indepartarea calaminei, polishari profesionale, reconditionari jante, vopsitorie!
https://forum.4tuning.ro/83-car-styli...e-chimica.html
CONTACT 0763096148
B XX ADI is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 18:25   #10
blackjack

Stage 5
 
blackjack's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 681
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia (Furia) Nova

eh am glumit cu bullbaru ))) dao naibii ca nu e jeep maine are programare la doctor sa vad ce boli are
blackjack is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 21:20   #11
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Dacia (Furia) Nova

Eu sunt tare tare curios cat vei tine masina asta si daca vei mai ajunge la vopsit si alte jante. In rest fa ce ti-a zis dydy-andrey deoarece cu bani putini ii poti schimba mult aspectul in bine.

Bafta
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 16-08-11, 20:32   #12
anndi
Dacia Driver

Stage 5
 
anndi's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,282
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia (Furia) Nova

Masina pare sa se tina bine. Primul lucru, eu, as arunca barile de deasupra si m-as ocupa de partea tehnica. Bad boy-ul si jantele le-as pune in plan secund. Spor la treaba.
__________________
The one and only Nova low rider
anndi is offline   Reply With Quote
Old 16-08-11, 21:10   #13
dani.alex92

Stage 3
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 126
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: Dacia (Furia) Nova

Sa stapanesti sanatos masina si fara incidente,iar despre aspectul exterior asculta-l pe dydy-andrey, stie el ce zice acolo. Faci foarte multe cu un buget atat de mic.
__________________
Masina mea VW Golf: https://forum.4tuning.ro/120-masina-m...4-1-4-16v.html
Dezmembrez Audi a6 1.9 TDI 2002
https://forum.4tuning.ro/479-anunturi...ml#post5292978
dani.alex92 is offline   Reply With Quote
Old 17-08-11, 13:00   #14
blackjack

Stage 5
 
blackjack's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 681
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia (Furia) Nova

am facut o gresala .. nu m-am uitat sub ea cand am luat-o ) nu stiu ce ma fac daca o sa fac pana ca am o gaura in prag de bag pumnu ...ma tot gandesc cati bani trebe bagati in ea sa o fac . o sa incep usor cu alea de crom sa le dau jos
blackjack is offline   Reply With Quote
Old 17-08-11, 16:57   #15
crazyfornova

Stage 5
 
crazyfornova's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,479
Default Re: Dacia (Furia) Nova

aolo...daca zici ca ai ditai gaura-n podea...ia uitate si la oalele amortizoarelor spate :-S
crazyfornova is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -