Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 20-03-12, 09:40   #121
BlueAngel
Dacia Driver

Stage 5
 
BlueAngel's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,048
Member of:
[DACIA]
Default Re: O "alta Dacie simpla" din CT

Jantele care sunt acum pe masina au fost de iarna,D-ul Gabi are un set de aliaje Cms complet restaurate.
BlueAngel is offline   Reply With Quote
Old 21-03-12, 20:32   #122
CT-96-GML

Stage 5
 
CT-96-GML's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 504
Default Re: O "alta Dacie simpla" din CT

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Ai montat lupe pe faruri cu sticla striată?
Nu astfel se procedează.

Dacă tot ai muncit pentru montarea lupelor īţi trebuie sticlă clară şi astfel poţi renunţa şi la lampă, vopsind fundalul negru, dāndu-i un plus de stil!
Farurile nu sunt neincheiate,sticla am pus-o pentru a arata cat este de inalta lupa,geamurile clare le voi comanda la Dl Peter de aici de pe Forum,impreuna cu semnale albe
CT-96-GML is offline   Reply With Quote
Old 21-03-12, 20:59   #123
CT-96-GML

Stage 5
 
CT-96-GML's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 504
Default Re: O "alta Dacie simpla" din CT

Quote:
Originally Posted by DJBOSS View Post
Foarte interesanta chestia cu lupele in faruri,mi-ai luat inainte
Acelas lucru urmeaza sal fac si eu sa adaptez in aceste faruri lupe HELLA de bmw.. vopsind interiorul negru si facand geamul clar in plexiglas.
Lupele le-ai prins in orsuruburi ceva ca nuprea inteleg...ai mai decupat in gaura farurluiunde intra becul ?
La spatele oglinzii farului,am decupat un "guler",cam de 3mm,cat sa iasa soclul lupelor,iar lupa propriu zis este prinsa prin cleme si nituita de oglinda farului.Sincer tot interiorul negru mi se pare prea inchis,ma insel
CT-96-GML is offline   Reply With Quote
Old 21-03-12, 21:03   #124
DJBOSS

Stage 5
 
DJBOSS's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 2,173
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: O "alta Dacie simpla" din CT

Quote:
Originally Posted by CT-96-GML View Post
La spatele oglinzii farului,am decupat un "guler",cam de 3mm,cat sa iasa soclul lupelor,iar lupa propriu zis este prinsa prin cleme si nituita de oglinda farului.Sincer tot interiorul negru mi se pare prea inchis,ma insel
mersi de raspuns,da da da tot interioru negru o sa vezi ca o prinde mai ales ca-i pui geam clar iti arat un model de 1300 sa vezi cum sta treaba...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	3333.jpeg
Views:	449
Size:	317.9 KB
ID:	2371735  
__________________
https://forum.4tuning.ro/imagehosting/3380454a90745181e.gif
Nu goni mai tare decat poate ingerul tau pazitor sa zboare
https://forum.4tuning.ro/109-masina-m...ml#post3738973

Dacia Rally Team
VITEZA NU UCIDE,DOAR IGNORANTA SI PROSTIA!!!
Detali despre DACIA HUY se pot gasi pe Facebook
DJBOSS is offline   Reply With Quote
Old 21-03-12, 21:27   #125
CT-96-GML

Stage 5
 
CT-96-GML's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 504
Default Re: O "alta Dacie simpla" din CT

Quote:
Originally Posted by Cosmin-SNR View Post
Mi-ai luat vorba din gura andi


Domnule Gabi, masina arata super, si stopurile si farurile dar jantele acelea cu capace de 1300 nu o prind bine, mai bine ceva de aliaj.. sau unele de tabla, cu o culoare mai "speciala" Abia astept sa montati ceasurile MULTA BAFTA !! Putini sunt ca dv la varsta care o aveti
Cosmin,daca urmareai topicul,ai fi vazut ce "frumuseti" de jante a primit "domnisoara" vara trecuta,iar ce vezi este "echiparea" de iarna
CT-96-GML is offline   Reply With Quote
Old 21-03-12, 21:41   #126
CT-96-GML

Stage 5
 
CT-96-GML's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 504
Default Re: O "alta Dacie simpla" din CT

Astazi mi-am luat de la reparat si radiatorul vechi,pe care am lipit si mufa ptr termocupla.super pret,si ultra rapid,a fost gata in 2 ore.
Demontat bazinul cu gura de umplere,curatat cu vergea speciala,lipit bucsa filetata,lipit bazinul inapoi,verificat = 65 lei,daca-i gaseam cand mi-am cumparat noul radiator,nici nu ma mai oboseam sa-l schimb,dar nu regret ca nu l-am aruncat pe cel vechi,ca m-am facut cu unul de rezerva
CT-96-GML is offline   Reply With Quote
Old 21-03-12, 21:46   #127
CT-96-GML

Stage 5
 
CT-96-GML's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 504
Default Re: O "alta Dacie simpla" din CT

Quote:
Originally Posted by BlueAngel View Post
Jantele care sunt acum pe masina au fost de iarna,D-ul Gabi are un set de aliaje Cms complet restaurate.
Merci de ajutor,Mihai
CT-96-GML is offline   Reply With Quote
Old 22-03-12, 23:09   #128
kardan

Stage 3
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 76
Default Re: O "alta Dacie simpla" din CT

Quote:
Originally Posted by CT-96-GML View Post
Merci de ajutor,Mihai
super ingrijita dacia dumneavoastra , chiar foarte rar ca a dumneaavoastra felicitari am citit undeva ca o sa o revopsiti , tot aceiasi culoare ? felicitari inca odata si succes in continuare , numai bine !
kardan is offline   Reply With Quote
Old 23-03-12, 19:16   #129
CT-96-GML

Stage 5
 
CT-96-GML's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 504
Default Re: O "alta Dacie simpla" din CT

Quote:
Originally Posted by kardan View Post
super ingrijita dacia dumneavoastra , chiar foarte rar ca a dumneaavoastra felicitari am citit undeva ca o sa o revopsiti , tot aceiasi culoare ? felicitari inca odata si succes in continuare , numai bine !
Logic,nu,ca nu-mi place asta,vreau ceva deosebit,nu m-am gandit exact
CT-96-GML is offline   Reply With Quote
Old 14-04-12, 21:45   #130
CyPz

Stage 5
 
CyPz's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 1,063
Default Re: O "alta Dacie simpla" din CT

Pacat..bleo-ul pe care il are acum o prinde foarte bine...+ o trecere la 4 faruri + bari de metal cu buza de tlx ar fi bestiala..+ portbagajul aferent..cu jante de tabla extra-balon si capacelele la prezoane + capacul dintre prezoane negru..ar fi perfect..cu numarul sub bara si doua proiectoare de-o parte si de alta..... Dar si masca actuala e frumoasa. Sau alba cu masca actuala, bari de tabla, fusta de tlx, numarul sub bara, 2 proiectoare de-o parte si de alta a numarului...parerea mea
__________________

Dacia 1300 TR 44 RAD
Daewoo Cielo TR 55 RAD
Opel Astra G TR 71 RAD
Dacia 1310Li DB 05 BZE

Last edited by CyPz; 14-04-12 at 21:50.
CyPz is offline   Reply With Quote
Old 15-04-12, 12:33   #131
Cosmin-SNR

Stage 5
 
Cosmin-SNR's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2,090
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: O "alta Dacie simpla" din CT

Quote:
Originally Posted by CyPz View Post
Pacat..bleo-ul pe care il are acum o prinde foarte bine...+ o trecere la 4 faruri + bari de metal cu buza de tlx ar fi bestiala..+ portbagajul aferent..cu jante de tabla extra-balon si capacelele la prezoane + capacul dintre prezoane negru..ar fi perfect..cu numarul sub bara si doua proiectoare de-o parte si de alta..... Dar si masca actuala e frumoasa. Sau alba cu masca actuala, bari de tabla, fusta de tlx, numarul sub bara, 2 proiectoare de-o parte si de alta a numarului...parerea mea

Vorbesti aiurea, domnul Gabi, vrea ca masina sa ramana 90% originala, de ce i-ar pune bare metalice, si 4 faruri daca ea nu a avut asa ceva din fabrica ? Barele metalice da, se poate sa fi avut(nu stiu sigur) dar sunt putine CN 1 prin romania intr-o stare ca cea a domnului Gabi.


Dl Gabi, va urez un Paste Fericit alaturi de cei dragi ! Astept sa ne vedem cu bine
__________________

Bmw e34 525 TDS - P 2885 BB
My First Car: Dacia 1310 L DB 07 VNF back in business !
New Project Dacia 1310 AG-83-WRC
Cosmin-SNR is offline   Reply With Quote
Old 15-04-12, 14:07   #132
CyPz

Stage 5
 
CyPz's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 1,063
Default Re: O "alta Dacie simpla" din CT

Cosmin, eu cred ca tu vorbesti aiurea, ea de fabrica avea "bot" cn1, bari metalice, si fusta sub bara. Nu vorbi in necunostinta de cauza. Iar daca vroia sa o faca peste 90% originala nu ii mai punea tv in ea, lupe la faruri, oglinzi incalzite, jante aliaj, leduri in stopuri, etc. Te rog sa te potolesti..mereu vorbesti fara sens..dar mai bine ramai in lumea ta..
Dl Gabi..cu cat este mai simpla (ma refer la exterior, si nu cu eliminat clante...etc) cu atat arata mai bine..parerea mea. Succes in continuare si va urez Paste fericit!
CyPz is offline   Reply With Quote
Old 16-04-12, 13:46   #133
aditza579

Stage 5
 
aditza579's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,030
Member of:
[DACIA]
Default Re: O "alta Dacie simpla" din CT

Foarte ingrijita. In singur sfat. Asa cum zicea si colegul (CyPz), cu cat mai simpla la exterior, cu atat mai frumoasa (si aici ma refer la dat jos toate bandourile, presuletele de la roti, aparatoarea aia de la grila de deasupra capotei, paravanturi) si nu ma refer la modelul fara clante sau mai stiu eu ce. Inca ceva. Eu cred ca ar trebui sa va mai ganditi la treaba cu garda. Adica o spira in - nu strica, ar arata mult mai bine (parere mea). Spor la treaba si munciti cu placere, ca aveti eptnru ce!
aditza579 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 21:40   #134
CT-96-GML

Stage 5
 
CT-96-GML's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 504
Default Re: O "alta Dacie simpla" din CT

Multumesc pentru urari,din partea mea sa aveti parte de sanatate,bucurii si fericire. Cat priveste "simplificarea" exterioara se va face dupa vopsitorie.,sunt multe luate in calcul.

Last edited by CT-96-GML; 18-04-12 at 21:43.
CT-96-GML is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 12:10   #135
alonso01

Stage 4
 
alonso01's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 271
Default Re: O "alta Dacie simpla" din CT

Foarte ingrijita masina dumneavoastra.
Am si eu o intrebare..de pe ce masina sunt inelele cromate de la roti?
Bafta in continuare cu masina
alonso01 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -