Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 27-12-10, 09:56   #1
b72rbg

Stage 3
 
b72rbg's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 93
Talking B 72 RBG

M-am hotarat sa imi prezint si eu jucaria aici... este vorba de o dacia logan pe care am achizitionat-o in octombrie 2007 din cauza faptului ca aveam o dacia 1310 care nici in viteza nu mai intra...in urma unor discutii cu parintii mei am fost "obligat" sa imi iau dacia logan ca de...ca orice incepator cu suflet de reisar aveam 2 masini date de dauna la activ...dar asta este.De cand a aparut modelul logan nu mi-a placut acest "dulap" cum ii zic unii...asa ca au aparut si modificariile...primul lucru care am schimbat la ea au fost suspensiile si am zis ca ma opresc din tunareala dar odata inceput e foarte greu sa te opresti...au urmat niste zile foarte "stabile" cu noul kit de arcuri...odata cu trecerea timpului incepea sa imi dispaca tot mai tre spatele masinii...parerea mea este ca dacia logan este o papusa cu cur de matusa, asa ca m-am hotarat sa ii modific ceva la spate sa ii schimb spatele cu modelul face lift ca ala era mai frumos dupa parerea mea...nu trec 3 zile ca m-am apucat de schimbat curu masinii in urma unui mic accident provocat de o doamna care si-a infipt botu in fundu meu(e vb de masini),asa ca de voie de nevoie am inceput inca o tunareala...Dupa niste multe zile petrecute intr-un service a iesit la iveala un logan prestige cu fata model 1 si curu model 2 si odata cu tunareala asta la exterior loganelu meu a mai primit si o toba full inox plus inca o teava in partea drepta ca sa sune mai racing....toate bune si frumoase pana cand a venit un prieten la mine cu o propunere..."hai sa umflam loganelu" si asa ne-am apucat de treaba...a urmat o serie de modificari,probe si toate minunatiile,praguri refacute,evazari la aripi,spoilere taiate si lungite,stopuri inegrite,o capota bad-boy si fara jante nu se putea...cand am vopsit masina, impreuna cu vopsitorul am ajuns la concluzia sa unim aripile cu barile ca sa nu mai am luft la bari(o idee foarte proasta) tot atunci am constatat ca jantele erau prea inguste pentru evazarile care le aveam asa ca am vorbit cu nenea fane...sa imi faca distantieri...5cm pe fata si 7cm pe spate si asa am mers eu cu maisna 1 an de zile in care am crapat lipiturile de la bari(luftu ala de mai sus) si tot asa.Am intanlit o persoana care cica avea recomandari mari si am zis hai sa o refacem dar la modu sa imi faca luft inapoi si mici retusuri...zis si facut.Am dus masina la garaj,s-a apucat omu de demontat si apoi au aparut ideeile...intr-o seara cand sa plec de la garaj am vazut prin curte pe acolo o bara de bmw si i-am zis la misto"ia pune putin bara aia" el a zis ca nu sunt sanatos si sunt plecat cu capu.Mi-a pus bara pe bot si acolo a ramas cu modificariile de riguare dupa care a urmat vopsitoria...tot la garaj s-a intamplat minunea. Am renuntat la jantele alea inguste si distantieri in favoarea unor borbet a 9j toate 4...nici jantele nu au scapat de tunareala ca imediat am vopsit interioru negru...dupa vreo 4-5 luni de zile prea vestitele jante borbet a au inceput sa bata ca dracu asa ca am zis hai sa le schimb...in urma unor discutii cu un amic a urmat un drum foarte chinuitor pana la ploiesti sa imi iau azev-uri 9j et 15 pe 16 fata si 10j et 20 pe 17 spate(chinuitor ca nu puteam sa merg mai mult de 80 pe autostrada ca bateau de abia tineam volanu)...dupa 1 ora si ceva am ajuns in parcare la mall unde am facut transplant de roti...am terminat treaba repede si mi-am luat-o inapoi spre bucuresti si am zis sa ii dau pe autostrada sa vad daca bat rotile astea noi asa ca a inceput o serie de accelerare...de la 0 pana la 200 (pe gps) nu am simtit nici cea mai mica bataie a rotilor sau a volanului...si uite asa merg eu de 1 an jumate zi de zi cu masina prin bucuresti si pe unde mai am treaba...am uitat de motor...acolo a avut parte de soft schimbat si de evacuare full inox de la cataliztor pana la finala(borla)...cam atat despre loganelul meu Poze cand ajung acasa ca acum sunt la munca
b72rbg is offline   Reply With Quote
Old 27-12-10, 10:19   #2
alex3faq

Stage 4
 
alex3faq's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 276
Member of:
[DACIA]
Default Re: B 72 RBG

interesant loganul tau ! asteptam si poze !
alex3faq is offline   Reply With Quote
Old 27-12-10, 10:29   #3
Zeta

Stage 5
 
Zeta's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 389
Default Re: B 72 RBG

din descrierea ta..cred ca stiu masina.. este un logan...lasat pe burta ..foarte umflat si roti foarte late...il vad mereu in zona big berceni

..hai cu pozele
Zeta is offline   Reply With Quote
Old 27-12-10, 10:40   #4
GABY-DSO
Banned

Stage 4
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 203
Default Re: B 72 RBG


https://forum.4tuning.ro/attachment.p...9&d=1292873540
GABY-DSO is offline   Reply With Quote
Old 27-12-10, 10:48   #5
b72rbg

Stage 3
 
b72rbg's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 93
Default Re: B 72 RBG

Quote:
Originally Posted by GABY-DSO View Post
multumesc pt link am sa pun si eu poze in diferite stadii cand ajung acasa
b72rbg is offline   Reply With Quote
Old 27-12-10, 10:52   #6
GABY-DSO
Banned

Stage 4
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 203
Default Re: B 72 RBG

Quote:
Originally Posted by b72rbg View Post
multumesc pt link am sa pun si eu poze in diferite stadii cand ajung acasa
a'si pune un filmulet da imi e ca te superi
GABY-DSO is offline   Reply With Quote
Old 27-12-10, 10:52   #7
b72rbg

Stage 3
 
b72rbg's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 93
Default Re: B 72 RBG

Acum vreo 2 aptamani mi-sa deschis capota in mers, e adevarat s-au podus niste stricaciuni pe la caopta,parbriz si plafon...acum eu vreau sa va cer un sfat/parere...Sa vopsesc plafonu negru lucios sau sa il las tot culoarea masinii??multam
b72rbg is offline   Reply With Quote
Old 27-12-10, 10:53   #8
b72rbg

Stage 3
 
b72rbg's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 93
Default Re: B 72 RBG

Quote:
Originally Posted by GABY-DSO View Post
a'si pune un filmulet da imi e ca te superi
ala cu capota....ma gandeam sa il pun si eu...pune tot ce ai cu masina nu ma supar cu nimik
b72rbg is offline   Reply With Quote
Old 27-12-10, 11:00   #9
GABY-DSO
Banned

Stage 4
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 203
Default Re: B 72 RBG

uite atunci daca nu te superi :P

https://www.youtube.com/watch?v=OFthO...layer_embedded
GABY-DSO is offline   Reply With Quote
Old 27-12-10, 11:12   #10
Zeta

Stage 5
 
Zeta's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 389
Default Re: B 72 RBG

mda..unii chiar se plictisesc in trafic

da, asta e masina care o vad mereu si sincer mie imi place cum a iesit. ma facut de cateva ori sa intorc capul dupa ea

ca o parere..lasa plafonul cularea masinii
Zeta is offline   Reply With Quote
Old 27-12-10, 11:20   #11
b72rbg

Stage 3
 
b72rbg's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 93
Default

Quote:
Originally Posted by Zeta View Post
din descrierea ta..cred ca stiu masina.. este un logan...lasat pe burta ..foarte umflat si roti foarte late...il vad mereu in zona big berceni

..hai cu pozele
pozele cand ajung acasa pana atunci iti voi admira jantele si masina sunt marfa amandoua....am avut si eu de ales intre golf 2 si bmw e30 si am ales e30 proiect under construction

Quote:
Originally Posted by Zeta View Post
mda..unii chiar se plictisesc in trafic

da, asta e masina care o vad mereu si sincer mie imi place cum a iesit. ma facut de cateva ori sa intorc capul dupa ea

ca o parere..lasa plafonul cularea masinii
ma bucur ca iti place si masina ta e foarte frumoasa

scor albastru 1-0
pana ajung sa vopsesc plafonu voi tine scor :d

si multumesc pt parere

Last edited by Daniel_Toa; 28-12-10 at 08:30.
b72rbg is offline   Reply With Quote
Old 27-12-10, 11:45   #12
Gutuie
Daewoo Driver

Stage 5
 
Gutuie's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 915
Member of:
[VW]
[DAEWOO]
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: B 72 RBG

Sa o stapanesti sanatos , am auzit despre masina ta , mi-a povstit un amic care sta pe la tine prin zona cum arata masina ce ii mai faci... alea,alea )
Asteptam cu nerabdare pozele
__________________
Gutuie is offline   Reply With Quote
Old 27-12-10, 12:22   #13
Zeta

Stage 5
 
Zeta's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 389
Default Re: B 72 RBG

multumesc, am un matiz verde cand te mai vad prin trafic iti voi da niste flash-uri
Zeta is offline   Reply With Quote
Old 27-12-10, 12:28   #14
opia
Daewoo Driver

Stage 5
 
opia's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 458
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: B 72 RBG

Frumoasa masina...o stiu de ceva timp...Eu zic sa lasi plafonul in culoarea masinii, arata mai bine parerea mea. Bafta cu ea si sa bagi pozele alea
opia is offline   Reply With Quote
Old 27-12-10, 12:45   #15
Relu_GTT
Dacia Driver

Stage 5
 
Relu_GTT's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,247
Member of:
[DACIA]
Default Re: B 72 RBG

Quote:
Originally Posted by b72rbg View Post
Acum vreo 2 aptamani mi-sa deschis capota in mers, e adevarat s-au podus niste stricaciuni pe la caopta,parbriz si plafon...acum eu vreau sa va cer un sfat/parere...Sa vopsesc plafonu negru lucios sau sa il las tot culoarea masinii??multam
s-a deschis asa din senin capota ?
Relu_GTT is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -