Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 26-10-09, 00:47   #1
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Exclamation SOLENZA tuning / Resita

in urma cu o luna mai exact, am primit o provocare de la un prieten de a face o cosmetizare unei masini Dacia SOLENZA 1.4mpi
....masina a fost abandonata de cand a cumparato, masina era destinata sotiei lui dar la scurt timp a cumparat o ASTRA 1.4 mult mai preferata de sotia lui, el conduce un A6, si un Scenic 4x4, asa ca soarta Solenzei era pecetluita, PARCAREA

Timp de un an si ceva Solenza a stat in parcare, apoi la vanzare intr-un targ, inapoi in parcare....etc

Nu stiu ce sa intamplat cu prietenul meul dar intr-o zi sa luminat si ma chemat sa vb de masina .....

Rezultatul??? ......Tuning

Prima zi Septembrie 23, 2009




Imi convine ca e Alba pt ca vopsitul este mai ieftin, spun asta pt ca am hotarat ca bugetul alocat acestei masini pt transformarea ei sa nu depaseasca 500euro.....

1 : In prima faza am evaluat defectiunile tehnice ce urmeaza a fi remediate la directie, suspensie, frane....
2 : Remedieri de tinichigerie caroserie la aripi, capota, acestea fiind cu usoare infundaturi....
3 : Verificare compartiment motor arata groaznic, trebuie spalat in primul rand.....
4 : Achizitionare piese si elemente Tuning

Cu toate ca mi-as fi dorit un Tuning agresiv, banii alocati si timpul nu il permite.... si am hotarat sa adopt un model ca al masini mele:simplu. curat

A) Culoarea alba 90% si negru mat 10% din exterior
B) Praguri laterale plastic (Pitesti).
C) Iesire toba sport.
D) Jante aluminiu/magneziu 13 sau 14 sau 15 ( progresiv in functie de cum arata).
E) Pleoape prima faza sau prelungire capota "Bad BOY".
F) Grila radiator sport ( voi incerca sa elimin latura de jos cea in " V " sa ai fac latura dreapta.
G) Eleron tip "M".
H) Coborarea nr. de inmatriculare de pe capota spate jos in spoiler( model Cielo ).
I ) Folie omologata geamuri laterale + luneta.

Altele optional in functie de o suplimentare a bugetului:
Pt ca ceasurile de bord sant albastre se vor face urmatoarele modificari de design coloristic in interior :
....se vor vopsi urmatoarele componente in albastru:
-inelele gurilor de aerisire/incalzire
-partea striata din mijlocul fetelor de usi
-tetierele vor primi fata superioara din vinilin albastru
-burduf schimbator- vinilin albastru
-presuri combinate negru/albastru

si ce mai gasesc pe parcurs.........



in prezent masina este in lucru intr-o faza destul de avansata si o sa incerc sa ajung cu postarile la timpul real de executie.......
__________________
SOLENZA FT / Resita
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 26-10-09, 00:49   #2
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Default Re: SOLENZA tuning / Resita

O scurta prezentare a starii initiale a masini si problemele ce trebuiesc rezolvate:
- in primul rand masina a fost verificata la sistemul de franare, directie si trenul de rulare apoi la performantele motorului.... toate problemele tehnice s-au rezolvat inainte de a ne apuca de bricolatul masini.....
















Sa lucrat la partile mecanice, am gasit ceva mai grav la cutia de viteze, refuza sa intre in a-5 a si cateodata in a-3 a..... si asta ma intarziat putin....

---------------------

achizitionat/inlocuit urmatoarele piese si remediat probleme tehnice:

- arcuri/siguranta placute frana 8 buc 20ron
- rulment butuc dreapta spate 1 buc 40ron
- pivot inferior dreapta fata 1 buc 42ron
- siguranta rulment butuc spate 1 buc 2ron
- burduf planetara mare dr 1 buc 8 ron

- achizitionat set jante Alpina BMW 13' 200 ron

Am rezolvat treaba la cutie, era dus pinionul de la Balador si furca de aluminiu, am cumparat piese noi....plus am schimbat si un capat de bara pe partea dreapta....

-Balador cu pinion 200 ron
-furca al treapta V 145 ron
- cap bara dreapta 20 ron
-----------------------------
Total 365 ron










sa achizitionat si piese pt tuning:
Praguri, eleroanele, prelungiri spoilere,jantele de aluminiu Alpina pe 13, plasa aluminiu si tips-ul pt esapament, priza aer capota (ceva gen EVO), jante aluminiu pe 14 de Golf III, vopsele sprey(multe )














nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 26-10-09, 00:56   #3
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Exclamation Re: SOLENZA tuning / Resita

Next:
......asa arata cu jantele Alpina BMW 13' montate, dar mi se par mici si am mai incercat o varianta cu unele de Golf III pe '14 care costa 150 euro cu tot cu cauciucuri



Varianta cu cele de Golf III



apoi a urmat finisarea elementelor din placstic si fibra de sticla:
Spoilere, praguri si eleroane.......
Am mare noroc ca am prieteni care ma ajuta
Lucrarile se fac in atelierele EUROBANAT- LEASING srl Resita, unde pot spune ca sunt o trupa de meseriasi incepand cu patronul si pana la mecanici, tinichigii si vopsitori...


La spoilerul de spate am facut decupajul pt a incorpora suportul de numar....... suportul a fost luat de la o bara spate de Cielo......



Am decupat cu flexul si din intaritura metalica a spoilerului pt a face loc numarului......



Decupajul pt numar bara spate si suportul de numar de la bara de Cielo:





Capota potbagaj:

Am facu un sablon de carton apoi am decupat tabla pt a o aplica peste golul ramas dupa scoaterea suportului de numar........

Chiar cand sa ma apuc de aceasta operatie ma vizitat un prieten si l-am pus la treaba, el se numeste Florin Cioclodea, un bun tinichigiu, vopsitor dar si mecanic iscusit si pilot de curse cu multe titluri de Campion National la Grupa H 3 la Viteza in Coasta.....

El a fost sudorul si ma bucurat ca a venit pt ca sudeaza mult mai bine ca mine







tot el a dat si cu Chit Fibra si Chit Auto, eu doar am smirgheluit






Am mare noroc cu el ca e foarte priceput in manevrarea fasiilor de tabla, orice evazari su modificari la caroserii el le face din tabla si nu din aluminiu......

Sa revenim la Solenza noastra ........

Si acum sa trecem la treaba!.....

.....sa realizat montajul plasei de aluminiu pe masca Grila Radiator,
intre timp masina a fost dusa la electrician pt a fi montata alarma si inchiderea centralizata.



.........grila e taiata, stiu, am taiat cam mult dar

masina e tot la electrician la montat inchiderea si alarma, sant putin dezamagit de el, nu e chiar un prfesionist , si sant probleme la tijele de actionare,....

intre timp am mai facut la interior cate ceva.....







........ma multumesc ca prietenul meu( proprietarul masini ) e pe aceasi unda cu mine... noroc ca el dispune de bani si nervi la ce propun eu

Albastrul ala e chiar cel din ceasurile de bord de la Solenza

fetele de usi trebuiau reimprospatate neaparat...

1 Curatat, spalat, degresat, izolat zona de vopsit cu albastru si vopsitul:

2 Curatat, spalat, degresat, astupata zona vopsita cu albastru si vopsitul cu negru restul fetzei de usa:





3 produs final.....


Gata cu fetele de usi...................


Spoilerele la lucru si finisaj, mentionez ca nu vor fi modificate excentric ci doar vopsite in 2 culor fata de cum erau inainte(NEGRE), si aplicata o prelungier finuta, 3 variante :
1 Prelungire ASTRA G (plastic)
2 prelungire Golf III (plastic)
3 Prelungire Solenza (fibra sticla)





Putina plimbare de la eletricieni la tinichigi



Stopurile au fost doar lacuite cu un LAC Spray pt a le aduce viguare in coloristica....
Alte modificari nu vor suferi si nici nu vor fi inlocuite cu altele custom......


masina a fost dusa la atelierul lui Florin, sa montat/reglat provizoriu eleronul superior de pe haion.......... sa facut inca o inspectie la baza tehnica a masinii...... eliminat toate jocurile posibile (am mai gasit o bieleta care nu e dusa dar vrem sa punem una noua)..................si sau montat falnsele(12mm) la rotile spate si inlocuit prezoanele originale cu unele mai lungi noi.......











si curatenie la compartimentul motor........

nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 26-10-09, 01:04   #4
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Arrow Re: SOLENZA tuning / Resita

Motorul a fost spalat o data si improspatat pe ici colo cu vopsea, va mai fi spalay inca o data si tratat cu siliconice pt a da luciu la furtune si la mansoanele de plastic

PS; initial masina trebuia sa o fac mai repede, si sa ma scap de ea.... dar m-au intaratat unii carcotasi de pe Dacia Club si masina primeste mai multa atentie si chiar va participa la final la o Expozitie de Tuning la Timisoara, asa am stabilit si cu proprietarul..... ma concentrez pe fiecare detaliu de acum si numa bine imi fac mana pt Cielourile mele care vor primi aceasi atentie din iarna asta.....Bani sa fie, in rest e ok

**************
demontarea geamurilor spate de la usi si geamul de luneta dat jos, au fost trimise la infoliat.......
-Sa curatat ramele geamurilor, si pregatiri pt vopsitorie...etc
-Sa facut o a doua interventie de curatire si vopsire compartiment motor, si am vopsit traversa superioara si intaritura spoiler cu Negru Mat....
-Demontat farurile stopurile, semnalizarile, spalate, bibilite si impachetate si bagate in cutii pana la Vopsire.......
-Mesterul Florin sa pus cu flexul la pasajele rotilor spate, a latit aripile cu aproape 6cm..... e nebun !... acum trebuie sa fac rost de alte flanse, cele de 12mm fiind mici, acum imi trebuiesc unele de 25mm maxim......



..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Image1.jpg
Views:	423
Size:	1.17 MB
ID:	1146303   Click image for larger version

Name:	Image3.jpg
Views:	379
Size:	50.4 KB
ID:	1146304   Click image for larger version

Name:	Image6.jpg
Views:	242
Size:	210.4 KB
ID:	1146305  

Click image for larger version

Name:	Image8.jpg
Views:	455
Size:	261.5 KB
ID:	1146306   Click image for larger version

Name:	IMG_7545aa.jpg
Views:	281
Size:	141.3 KB
ID:	1146307   Click image for larger version

Name:	IMG_7546aa.jpg
Views:	229
Size:	151.0 KB
ID:	1146308  

Click image for larger version

Name:	IMG_7558aa.jpg
Views:	473
Size:	204.3 KB
ID:	1146309  
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 26-10-09, 01:06   #5
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Arrow Re: SOLENZA tuning / Resita

Prima zi Septembrie 23, 2009 - 21 Oct 2009
* Lucrarile la masina au fost facute intre orele 15:00 si 19:00
Cate 4 zile pe saptamana



21 Oct 2009,
........ am continuat cu vopsitorii la motor si tratare cu substante siliconice pe cabluri, plastice si furtune si latit pasajul aripa spate in partea stanga plus sa aplicat eleron pe portbagaj.....
......cel din urma a fost foarte dificil pt ca am avut 2 variante de eleroane si nu eram hotarati la care sa optam ........ am optat pt varianta a 3-a

1: prima varianta: acel eleron tip" M " din fibra de sticla cumparat de la Pitesti
2: a doua a fost un alt eleron cu 3 picioare, dar imens din plastic care nu ma incanta de loc.
3: varianta nr 3 - home made ;D ideea imi apartine, dar fara ajutorul mainilor de aur a lui Florin Ciocloda nu as fi reusit.... cred ca este cea mai buna varianta aleasa fiind si ceva unicat pe o astfel de masina......


varianta 1 - pret 80 Ron+manopera



varianta 2- pret 120 Ron+manopera




varianta 3- pret 8 Ron+ manopera




Eu inpreuna cu mesterul Florin......


.....acum astept comentariile voastre, ce varianta vi se pare a fi mai buna pt voi, pt mine e clar care a fost......
Va salut si astept si laudele dar si criticile voastre.....

--------------------



PS: nu gasesc 'stofa buretata' culoare neagra si albastra pt a tapita scaunele si bancheta la SOLENZA.....

Scaunele vor fi shimbate dupa ce trecem de RAR....... Solenza va primi scaune Racing de pe o fosta masina de curse a mea(VW Polo GT) ......
....dar va fi retapitat cu negru si albastru

Last edited by nelutz69; 26-10-09 at 01:10.
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 26-10-09, 01:28   #6
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: SOLENZA tuning / Resita

vad ca se lucreaza serios pe aici. ultima varianta mi se pare cea mai buna la eleron.
multa bafta in continuare
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 26-10-09, 19:24   #7
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: SOLENZA tuning / Resita

Foarte interesant ceea ce ai incercat sa faci.

Ca idee, nu o lasati mai jos? Ar fi pacat sa stea asa capra la final.
V-ati incadrat in aia 500 de euro?
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 26-10-09, 20:16   #8
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Arrow Re: SOLENZA tuning / Resita

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Foarte interesant ceea ce ai incercat sa faci.

Ca idee, nu o lasati mai jos? Ar fi pacat sa stea asa capra la final.
V-ati incadrat in aia 500 de euro?
Mersi!.... o sa fie lasata mai jos cu siguranta... inca mai caut arcuri, nu am gasit inca spre final o sa si tai din ele daca nu gasesc........

Da, ne-am incadrat in ce a fost initial propus, doar pt elemente de tuning...... inca au mai si ramas pt ca multi prieteni au sarit in ajutor, nu m-au lasat sa pun acele prelungiri de fibra pe spoilere si am primit prelungiri de plastic de Golf si de Astra..... sa vad care o sa le pun.....

In schimb am bagat foarte multi bani in reparati tehnice la masina: planetara, bloc lumini, capota, bucse, pivoti, capeti bara,rulmenti, ansamblu stergatoare....etc.. era pacat sa arate masina frumos si sa trosneasca si sa bubuie in mers........

***************************************

.....scaunele de curse vor fi tapitate, piele ecologica neagra de la Mercedes si stofa buretata tot neagra..... si o broderie discreta cu albastru.....

........astazi am pus sus capota(noua), am realizat o tubulatura admisie "Custom" si montat piese noi care am hotarat ca vor fi schimbate.......

1. capota noua
2. bloc lumini
3. ansamblu stergatoare

....ansamblu stergatoare trebuia schimbat pt ca avea joc mare in capeti mobili si nu mergeau remediati...la fel si blocul de lumini care facea cateodata figuri....Deci!!! piese noi....





Capota nouai...... care urmeaza a fi prelungita 4-5cm





schimbare bloc lumini........



trebuie sa ma hotarasc care dintre prelungirile spoiler fata sa le pun ,,,,,, cea de Golf III sau cea de Opel Astra ??? .... la cea de Solenza din fibra am renuntat......

prima de sus e de Golf / cea de jos e Opel.......


Am adus si distantieri de 25,5mm de la strungar.....trebuiesc gaurite


Admisia aer "Home Custom"










Last edited by nelutz69; 26-10-09 at 20:18.
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 26-10-09, 20:43   #9
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: SOLENZA tuning / Resita

cea de golf arata mai bine, ati putea incerca cu una de gti daca faceti rost, ar da si mai bine.
daca tot sunteti la partea de kituire nu modificati si bordul si fetele de usi?
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 26-10-09, 23:55   #10
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Lightbulb Re: SOLENZA tuning / Resita

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
cea de golf arata mai bine, ati putea incerca cu una de gti daca faceti rost, ar da si mai bine.
daca tot sunteti la partea de kituire nu modificati si bordul si fetele de usi?
....da si eu prefer cea de golf, ........ de GTI ??? nu am gasit ....

fetele de usi doar am incercat sa le intineresc putin cu albastru, iar la bord deoacmdata nu facem nimic..... Dar poti sa dezvolti ideea poate prind ceva din mers mersi!
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 27-10-09, 00:09   #11
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: SOLENZA tuning / Resita

sincer ....mi se pare tiganie curata ce ati facut cu portbagajul ala...CSL whannabee....nu da bine.....in fine....pe timp de criza pierdeti bani si timp...mai bine o lasati stock , cu tabalaria reparata si motorul curatat si sunt sigur ca propietarul ar fi vandut-o mai repede...bafta cu proiectul (o sa aveti nevoie)
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html

RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 27-10-09, 00:20   #12
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: SOLENZA tuning / Resita

uite

pentru fetele de usi cu inca un locas pentru boxa, sau cel actual infrumusetat putin, scos putin in afara
iar bordul vopsit in doua culori, alb si albastru, si putin restilizat, ar merge facut dintr-o bucata, sa nu se mai vada nici o imbinare.

bancheta spate va mai fi folosita? daca nu puteti face o "cotiera", care sa se prelungeasca pana in spate si sa separe interiorul in doua, si in partile alea ramase sa faceti un loc pentru boxe.

in principiu nu ar trebui sa coste mult pentru ca daca te pricepi sa lucrezi cu kit si esti cat de cat inventiv te costa doar kitul. toata chestia e ca probabil o sa dureze ceva toata treaba asta si o sa fie mult de migala.

eu acum doar debitez, ce as face eu daca as avea fondurile si priceperea necesara pentru asa ceva dar poate preluati vreo idee de-a mea si va ajuta cu ceva
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	0703mt_03_z+1996_toyota_4runner+custom_interior.jpg
Views:	1449
Size:	91.9 KB
ID:	1148558  
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 27-10-09, 01:36   #13
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Cool Re: SOLENZA tuning / Resita

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
uite .............eu acum doar debitez, ce as face eu daca as avea fondurile si priceperea necesara pentru asa ceva dar poate preluati vreo idee de-a mea si va ajuta cu ceva
da, e misto ....... e o idee....... dar nu cred ca pot sa o fac asa, ar fi prea mult de lucru si nu mai am timp....... bani nu cred ca ar fi multi pt asa ceva dar ce conteaza, unii i si beau banii, altii ai arunca la jocuri...... fiecare face ce vrea cu banii si timpul lui......eu si prieteni mei asta am ales sa fac!.....

RIcKO mersi!.... esti dar nu ai inteles, masina nu se vinde.......
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 27-10-09, 09:54   #14
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: SOLENZA tuning / Resita

Cat a costat eleronul superior? Ai idee cine il face, sa intreb pe la mag daca imi pot aduce unul ca al tau. E bine (partial) ce faceti voi acolo... Parerea mea e ca aripile spate ar fi putut fi evazate mult mai usor si mai bine din fibra, stim cu totii problemele cu rugina de la oalele spate... Apoi eleronul ala de jos nu e tocmai frumos ca si aspect, e ca si cum ai vedea o tipa buna de tot pe strada, tzatze, cur, picioare, mijloc, buze, ochi superbi dar cu un nas de 5 cm... Arunca un ochi la fosta Nova a lui Lucian (GTT), ala era un eleron foarte ok. Cat despre jante, daca vrei ceva f frumos, poti incerca pe 16 cu 7,5J si 195/40 fata si 9J cu 215/35 spatele... ar arata intrun mare fel... Si inca ceva, arcuri sport nu ai sa gasesti, sau daca gasesti da si mie de stire , poti taia linistit din ele, 1,5 spire fata si 2-2,5 spate. SPOR!
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 27-10-09, 15:11   #15
conty one

Stage 5
 
conty one's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,059
Member of:
[DACIA]
[SKODA]
Default Re: SOLENZA tuning / Resita

fromoasa solenza..bafta in continuare
conty one is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -