Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 17-09-09, 17:05   #31
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Dacia Nova - Rally Car

Nu îi trage spatele, ci îi pleacă de-a latu'
Gabi is offline  
Old 20-09-09, 19:42   #32
TwentyOne
VW Driver

Stage 5
 
TwentyOne's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 736
Member of:
[VW]
Default Re: Dacia Nova - Rally Car

Cum a mers ieri?
TwentyOne is offline  
Old 21-09-09, 13:36   #33
Geo

Stage 5
 
Geo's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 412
Default Re: Dacia Nova - Rally Car

@conty_one : acolo masina a plecat de spate, este un viraj mai rapid, am intrat tare, am tinut-o in contrabracaj, si arunca pietris cu rotile din spate... sa stii ca multi m-au intrebat daca are tractiune spate
Cursa a fost ok, masina a mers bine, ca timp cel mai bun am fost la jumatatea clasamentului open, si am batut multe masini de cilindree superioara.
__________________
Drive Safe !
Geo is offline  
Old 21-09-09, 18:24   #34
serady

Stage 5
 
serady's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 306
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia Nova - Rally Car

felicitari....spectacol si adrenalina fortza dacia
serady is offline  
Old 21-09-09, 18:26   #35
SirNenea

Stage 5
 
SirNenea's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,079
Member of:
[Moderators]
[X-Team Racing Club]
[Observator 4tuning]
[DACIA]
Default Re: Dacia Nova - Rally Car

pacat ca o vinzi
mult noroc cu viitoarea masina cu care vei concura
SirNenea is offline  
Old 21-09-09, 21:04   #36
Geo

Stage 5
 
Geo's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 412
Default Re: Dacia Nova - Rally Car

Si mie imi pare rau ca o vand, m-am atasat de ea, si este intr-o stare foarte buna. Au mai fost cateva Nove de vanzare, dar nici pe departe cu dotarile si in starea in care este a mea
Insa as vrea sa schimb clasa, la 1.600 cmc nu prea sunt multi concurenti, la 2litri e batalia mai mare...
Dar s-ar putea sa nu o vand, sa vedem daca apar cumparatori... ca multi au prejudecata : e Dacia ma, ce faci cu ea ? Dar am batut o gramada de masini de 1.8, sau 2 litri... si e foarte ieftina la intretinere, inmatriculata... e cea mai ieftina masina complet echipata de raliu, si asfalt, si macadam...

Last edited by Geo; 21-09-09 at 21:06.
Geo is offline  
Old 21-09-09, 22:02   #37
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: Dacia Nova - Rally Car

ai zis la un moment dat "per sa gasesc resursele necesare pentru a putea urca sezonul urmator la clasa superioara…" si daca esti asa atasat de masinuta asta revin cu intrebarea: de ce nu incerci un motor mai mare? ai posibilitate sa intri cu masina la clase mai mari? eu zic ca iesi mai ieftin daca faci asa si ai si satisfactia ca iti pastrezi vechea masina e doar un sfat care as vrea sa-l vad pus in practica ca sar merita

felicitari pt rezultate
__________________

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie....
O batrana din '76
b08ygs is offline  
Old 22-09-09, 01:02   #38
cristzy2006
Dacia Rally Team Member

Stage 5
 
cristzy2006's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 309
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Dacia Nova - Rally Car

foarte frumoasa masina, mare pacat ca o vinzi si sincer daca dispuneam de resurse o luam eu, imi place foarte mult, o nova exact pe gustul meu, sper daca se va vinde masina sa ajunga tot pe mana unui pasionat al marcii. numai bine
__________________
cristzy2006 is offline  
Old 22-09-09, 08:20   #39
Geo

Stage 5
 
Geo's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 412
Default Re: Dacia Nova - Rally Car

@b08ygs : pur si simplu nu merita : cu banii pe care-i dai pe un motor mai mare, plus manopera de schimb, plus toate probleme care apar la portare, plus omologari, plus ca pe urma incep sa te lase diverse (nu duce caroseria putere mai multa), pur si simplu ii adaugi la pretul de vanzare al masinii si iei alta.
@cristzy2006 : si eu sper sa o cumpere un pasionat, si sa o ingrijeasca. E pacat de ele, au fost primele masini de raliu romanesti, facute dupa revolutie...
Geo is offline  
Old 22-09-09, 08:28   #40
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Dacia Nova - Rally Car

La ce pret te-ai gandit? Mi se pare ca te grabesti......nova e o masina destul de asculatoare......si pentru acomodare e perfecta. O Alta masina se va comporta altfel....dar daca tu consideri ca e timpul sa faci pasul e alegerea ta. Oricum subscriu la cele spuse mai sus.....daca stii sa ai grija de ea chiar si o nova poa sa fie fiabila.
Cu o asemenea masina am participat sambata la un rally sprint si in afara ca a zburat o bucsa de la bara stabilizatoare nu am avut nici cea mai mica problema cu ea.
Off: pe 17 oct e etapa de slalom? Ca e posibil sa fie doua nove la start....asta daca mai vii
__________________

2,0 MPI.......109 iepe si shase cai frumosi
bobby_gsi2 is offline  
Old 22-09-09, 08:32   #41
Geo

Stage 5
 
Geo's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 412
Default Re: Dacia Nova - Rally Car

Uite aici este pretul si lista de piese : https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...cupa-nova.html
Masina este foarte ascultatoare, a fost perfecta pentru invatat pe macadam. Eu zic ca a venit momentul pentru ceva mai puternic putin (nu sar la Evo direct :P). In 2007 am facut un sezon de coasta cu un R5 turbo, si-mi aduc aminte cu placere cum tragea, si cum suna turbina
Se pare ca va fi o etapa de VTM de amatori la Cisnadioara, la 10km de Sibiu, pe 10 octombrie, si etapa de slalom paralel la Sibiu, pe 17. Eu sper sa vin la amandoua, chiar daca vine cineva sa cumpere masina pana atunci, as vrea s-o dau dupa ultima cursa de slalom (la clasa mea sunt pe locul II si as vrea sa-l pastrez...)

Last edited by Geo; 22-09-09 at 08:34. Reason: Precizari
Geo is offline  
Old 22-09-09, 08:41   #42
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Dacia Nova - Rally Car

Mi-ai stricat planurile cu etapa aia la Cisnadioara , daca fac rost de bani as vrea sa vin si acolo....dar nu cu nova. Un lucru e cert...prefer macadamul.....desi nu am asa mare experienta...si e misto ca la slalom te poti da doi insi pe aceeasi masina...ca sa nu spun ca traseul e superb.Ramane de vazut ce si cum si bafta in continuare.
bobby_gsi2 is offline  
Old 22-09-09, 11:28   #43
LUCI BV 89 WRC

Stage 5
 
LUCI BV 89 WRC's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,830
Member of:
[VW]
[DACIA]
[DAEWOO]
[RENAULT]
[Old School Cars]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Dacia Nova - Rally Car

Quote:
Originally Posted by Geo View Post
Uite aici este pretul si lista de piese : https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...cupa-nova.html
Masina este foarte ascultatoare, a fost perfecta pentru invatat pe macadam. Eu zic ca a venit momentul pentru ceva mai puternic putin (nu sar la Evo direct :P). In 2007 am facut un sezon de coasta cu un R5 turbo, si-mi aduc aminte cu placere cum tragea, si cum suna turbina
Se pare ca va fi o etapa de VTM de amatori la Cisnadioara, la 10km de Sibiu, pe 10 octombrie, si etapa de slalom paralel la Sibiu, pe 17. Eu sper sa vin la amandoua, chiar daca vine cineva sa cumpere masina pana atunci, as vrea s-o dau dupa ultima cursa de slalom (la clasa mea sunt pe locul II si as vrea sa-l pastrez...)
EU ZIC SA TE MAI GANDESTI,HAI SA NE VEDEM SI VB IN LEGATURA CU MOTORUL!
LUCI BV 89 WRC is offline  
Old 23-09-09, 08:58   #44
Geo

Stage 5
 
Geo's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 412
Default Re: Dacia Nova - Rally Car

Luci, nu ma grabesc sa scap de masina... daca gasesc un cumparator pasionat, si pot sa o vand la un pret normal, nu "bataie de joc", o dau. Daca nu, nicio problema, o mai aranjam, si mergem la curse in continuare...
Geo is offline  
Old 12-10-09, 11:47   #45
Geo

Stage 5
 
Geo's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 412
Default Re: Dacia Nova - Rally Car

O filmare onboard de la VTM Cisnadioara 2009, am reusit si eu sa pun aparatul foto in masina
https://www.youtube.com/watch?v=dxKgp1LjM74
Geo is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -