Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 16-05-10, 12:37   #451
vjclau

Stage 2
 
vjclau's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 38
Default Re: DJ 02 NUE

vreau sa fac grila in fata ca si la tine da capota o las asa nu o modific
vjclau is offline   Reply With Quote
Old 16-05-10, 12:41   #452
RRedman
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 805
Default Re: DJ 02 NUE

Quote:
Originally Posted by vjclau View Post
bara spate trebe sa o vopsesc un pik ca so decolorat un pik de la soare,grila fata ii greu de schimbat sa o fac simpla cu sarma ?
E usor de desfacut, scoti farurile, tragand sigurantele de la suruburile de reglaj si gasesti suruburile de la masca, doua pe fiecare parte(ti-am marcat pe fotografie, cu mici puncte rosii).
Grila e usor de schimbat, masca are niste urechi de tabla care prind grila.Nu e mare filozofie.
Nu as schimba grila...astea din sarma mi se par de prost gust, folosite de toata lumea pe fel si fel de cascarabete.
Eu am lasat-o fara grila, in spate e doar radiatorul vopsit frumos inainte.Acum daca am norocul sa iau o randunica in radiator, aia e.
App. cand postezi, incearca un edit la mesajul initial, nu merita sa te intinzi pe 5 posturi cu o idee pe care o poti comprima in unul singur.
Bara trebuie data jos, daca nu vrei sa gazezi caroseria.Te sfatuiesc sa o pipai putin cu hartie abraziva(4-600) cu apa, inainte.Dupa degresezi si vopsesti cu grija.
P.S. Fiind vorba despre masina ta, hai sa ne mutam pe topicul tau.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF2193.jpg
Views:	200
Size:	1.07 MB
ID:	1471840  

Last edited by RRedman; 16-05-10 at 12:44.
RRedman is offline   Reply With Quote
Old 16-05-10, 13:06   #453
Messerschmitt
Dacia Driver

Stage 5
 
Messerschmitt's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 669
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: DJ 02 NUE

Quote:
Originally Posted by RRedman View Post
E usor de desfacut, scoti farurile, tragand sigurantele de la suruburile de reglaj si gasesti suruburile de la masca, doua pe fiecare parte(ti-am marcat pe fotografie, cu mici puncte rosii).
Grila e usor de schimbat, masca are niste urechi de tabla care prind grila.Nu e mare filozofie.
Nu as schimba grila...astea din sarma mi se par de prost gust, folosite de toata lumea pe fel si fel de cascarabete.
Eu am lasat-o fara grila, in spate e doar radiatorul vopsit frumos inainte.Acum daca am norocul sa iau o randunica in radiator, aia e.
App. cand postezi, incearca un edit la mesajul initial, nu merita sa te intinzi pe 5 posturi cu o idee pe care o poti comprima in unul singur.
Bara trebuie data jos, daca nu vrei sa gazezi caroseria.Te sfatuiesc sa o pipai putin cu hartie abraziva(4-600) cu apa, inainte.Dupa degresezi si vopsesti cu grija.
P.S. Fiind vorba despre masina ta, hai sa ne mutam pe topicul tau.

Sal.. am vazut la cineva tot asa fara grila fata dar avea o plasa pe radiator, pot sa zic ca era destul de deasa si vopsita in negru nici nu mi-am dat seama ca nu e radiatoru gol..Poti incerca si tu
Bafta cu masina
Messerschmitt is offline   Reply With Quote
Old 16-05-10, 13:11   #454
RRedman
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 805
Default Re: DJ 02 NUE

Quote:
Originally Posted by Messerschmitt View Post
Sal.. am vazut la cineva tot asa fara grila fata dar avea o plasa pe radiator, pot sa zic ca era destul de deasa si vopsita in negru nici nu mi-am dat seama ca nu e radiatoru gol..Poti incerca si tu
Bafta cu masina
Merci pentru idee.Cred ca o sa incerc lucrul asta, o sa vad.
RRedman is offline   Reply With Quote
Old 16-05-10, 19:08   #455
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: DJ 02 NUE

rredman,am si eu o intrebare! cum ai dat jos sticla de pe faruri, pt ca vad ca si la tine este vopsit cu negru interiorul la far! am mai intrebat de la cineva, dar sa vad, alte idei, cine cum sio facut!mersi!
__________________
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 16-05-10, 19:51   #456
RRedman
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 805
Default Re: DJ 02 NUE

Quote:
Originally Posted by sandor406 View Post
rredman,am si eu o intrebare! cum ai dat jos sticla de pe faruri, pt ca vad ca si la tine este vopsit cu negru interiorul la far! am mai intrebat de la cineva, dar sa vad, alte idei, cine cum sio facut!mersi!
Am bagat farurile intr-un vas cu apa calda,pana s-a imuiat masticul si desfacut cele doua piese, cu o lamela din plastic, pentru a nu ciobii fetele din sticla.In interior oglinda e prinsa cu suruburi, le desfaci, dai oglinda jos, degresezi plasticul ala din interior si aplici vopseaua.Remontezi totul la loc, si etansezi farurile bine cu silicon. Daca esti mai zgarcit cu etansatul, mai tarziu o sa se abureasca farurile.
RRedman is offline   Reply With Quote
Old 16-05-10, 19:57   #457
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: DJ 02 NUE

Quote:
Originally Posted by RRedman View Post
Am bagat farurile intr-un vas cu apa calda,pana s-a imuiat masticul si desfacut cele doua piese, cu o lamela din plastic, pentru a nu ciobii fetele din sticla.In interior oglinda e prinsa cu suruburi, le desfaci, dai oglinda jos, degresezi plasticul ala din interior si aplici vopseaua.Remontezi totul la loc, si etansezi farurile bine cu silicon. Daca esti mai zgarcit cu etansatul, mai tarziu o sa se abureasca farurile.
ok!mersi mult!salut!
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 16-05-10, 19:59   #458
RRedman
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 805
Default Re: DJ 02 NUE

Quote:
Originally Posted by sandor406 View Post
ok!mersi mult!salut!
Sa traiesc!
RRedman is offline   Reply With Quote
Old 18-05-10, 22:37   #459
Alecso

Stage 5
 
Alecso's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 341
Member of:
[DACIA]
Default Re: DJ 02 NUE

daa daaa foarte tare mestere... bravoss e chiar tare mai ales asa in soare, hai s`o pastrezi clean pe bunicuta ca acum e bine bine ... ai duso la emisiunea aia "pe muchie de cutit"? spoor....
*ah ce vroiam s t intreb ... in legatura cu bad boy look,am inteles ca ar fi problema pe la ITP, se leaga astia ca ar obstructiona unda de lumina emisa de far si bla bla... ?? sti cv?ai facut ITP`u de curand cu bad boy`u sau ... ? ca sunt curios, vreau sa`i fac si eu si nu as vrea sa ma complic cu o capota noua numai pt bad boy si cu asta normala pt ITP ..
__________________
follow your dreams...



My E36 Violet Dream
Alecso is offline   Reply With Quote
Old 18-05-10, 22:50   #460
RRedman
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 805
Default Re: DJ 02 NUE

Quote:
Originally Posted by Alecso View Post
daa daaa foarte tare mestere... bravoss e chiar tare mai ales asa in soare, hai s`o pastrezi clean pe bunicuta ca acum e bine bine ... ai duso la emisiunea aia "pe muchie de cutit"? spoor....
*ah ce vroiam s t intreb ... in legatura cu bad boy look,am inteles ca ar fi problema pe la ITP, se leaga astia ca ar obstructiona unda de lumina emisa de far si bla bla... ?? sti cv?ai facut ITP`u de curand cu bad boy`u sau ... ? ca sunt curios, vreau sa`i fac si eu si nu as vrea sa ma complic cu o capota noua numai pt bad boy si cu asta normala pt ITP ..
Merci pentru aprecieri...

ITP-ul urmeaza sa-l fac in iunie.Sincer nu ma astept sa am probleme cu "bad boy'u", nu e destul de exagerat incat sa afecteze lumina farurilor, insa daca fac figuri baietii, mai am o capota de rezerva, si cum se schimba in 5 min, nu imi fac probleme.
Eu zic sa-ti faci, nu consider ca e atat de mare problema asta, o sa arate mult mai bine.
Deocamdata masina intra la naftalina pana la vara, acum am alte prioritati.Am in plan o serie noi de modificari, urmand sa le pun in practica atunci.
Salutare!
RRedman is offline   Reply With Quote
Old 18-05-10, 22:56   #461
Alecso

Stage 5
 
Alecso's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 341
Member of:
[DACIA]
Default Re: DJ 02 NUE

am inteles mestere.. dap sa sti ca vreau sa`mi fac, schimba destul d mult aspectul mai ales acum si cu bi-xenonul montat eu zic ca o sa dea bine bine.. am sa ma mai intaresez si vad cum o rezolv hai seara buna ..
Alecso is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 06:35   #462
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: DJ 02 NUE

Topic deschis .
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 09:35   #463
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: DJ 02 NUE

Sa inteleg ca Redman se apuca de treaba o sa vedem modificari drastice
b08ygs is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 13:36   #464
RRedman
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 805
Default Re: DJ 02 NUE

Quote:
Originally Posted by b08ygs View Post
Sa inteleg ca Redman se apuca de treaba o sa vedem modificari drastice
Ieri de dimineata m-am apucat din nou de treaba la masina, care a stat nemiscata vreo 2 luni.....cu un Parov Stelar si cu cateva cescute de cafea tare.

Am inceput cu motorul...reglaje carburator...toata partea de electrica verificata...bujii curatate...putina curatenie...culbutori reglati ca la carte...evacuarea a fost etansata din nou.Motorul merge ca un Tissot nou.

Cablu de la frana de mana schimbat....cilindrii de la franele de spate schimbati+aerisire completa....

Astept amortizoarele intarite de la un mosulet, presa de arcuri...si ma apuc si de suspensie.Intre timp vreau sa imi achizitionez doua 165/60 r13 care o sa intre pe jantele duble de spate....sa nu mai fie nici o problema cu militia.

Am verificat-o si pe sub ea...in cautare de rugina....din fericire nu am gasit decat antifonul prafuit..masina refuza sa rugineasca....ciudat pentru o Dacie de 15 ani.....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF3152.JPG
Views:	84
Size:	2.65 MB
ID:	1548167   Click image for larger version

Name:	DSCF3156.JPG
Views:	58
Size:	2.39 MB
ID:	1548168   Click image for larger version

Name:	DSCF3160.JPG
Views:	101
Size:	2.34 MB
ID:	1548169  

Click image for larger version

Name:	DSCF3167.JPG
Views:	80
Size:	2.54 MB
ID:	1548170   Click image for larger version

Name:	DSCF3178.JPG
Views:	81
Size:	3.00 MB
ID:	1548171   Click image for larger version

Name:	DSCF3174.JPG
Views:	90
Size:	2.86 MB
ID:	1548172  

Click image for larger version

Name:	DSCF3172.JPG
Views:	114
Size:	2.95 MB
ID:	1548173   Click image for larger version

Name:	DSCF3183.JPG
Views:	132
Size:	3.24 MB
ID:	1548174   Click image for larger version

Name:	DSCF3154.JPG
Views:	144
Size:	3.29 MB
ID:	1548176  


Last edited by RRedman; 02-07-10 at 13:40.
RRedman is offline   Reply With Quote
Old 03-07-10, 09:42   #465
Alecso

Stage 5
 
Alecso's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 341
Member of:
[DACIA]
Default Re: DJ 02 NUE

oo bun bun mestere,bine ai revenit chiar sunt curios cum o sa`ti dea jantele dublate cu gume de 165/60 spoor la treaba mestere ...
Alecso is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -