Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > Tuning Design - Virtual Tuning > Styling by request - Idei de tuning pt masina ta

Styling by request - Idei de tuning pt masina ta Locul in care masina ta e tunata de membrii 4Tuning. Tu spui ce vrei si noi iti dam ideile!

Reply
 
Thread Tools
Old 08-08-12, 16:17   #1
crystygye

Stage 5
 
crystygye's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 428
Lightbulb Urme colant

Salutare!

Detin o masina care a avut niste colante pe ea (asa am luat-o).Colantele a trebuit sa le dau jos, dar pe vopsea au ramas niste urme destul de urate (cred ca acel lipici de la colant stat in soare cativa ani), aproape ca vad scrisul care era inainte spre ex.

Cu ce solutie,procedeu pot scapa de acele urme fara sa trebuiasca sa revopsesc masina?

Mersi!

Last edited by crystygye; 08-08-12 at 16:40.
crystygye is offline   Reply With Quote
Old 08-08-12, 17:11   #2
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Urme colant

Quote:
Originally Posted by crystygye View Post
Salutare!

Detin o masina care a avut niste colante pe ea (asa am luat-o).Colantele a trebuit sa le dau jos, dar pe vopsea au ramas niste urme destul de urate (cred ca acel lipici de la colant stat in soare cativa ani), aproape ca vad scrisul care era inainte spre ex.

Cu ce solutie,procedeu pot scapa de acele urme fara sa trebuiasca sa revopsesc masina?

Mersi!

Am avut si eu problema asta dar cu niste stickere mici. exact cum descrii si tu problema. Am luat o carpa din bumbac moale si cu DW40 am sters toate urmele de la adeziv. Apoi am clatit si a fost ca noua zona.

P.S: nu apasa prea tare cu, carpa.
__________________
"Soichiro Honda was turned down by Toyota Motor Corporation for a engineering job. He was jobless for a while and started making his own scooters at home. Encouraged by his neighbours, he later setup his own company – Honda Motor Corporation. "
Santon is offline   Reply With Quote
Old 08-08-12, 17:17   #3
crystygye

Stage 5
 
crystygye's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 428
Default Re: Urme colant

DW40 sau WD40?
Mersi de sfat.Astept raspuns
crystygye is offline   Reply With Quote
Old 08-08-12, 20:12   #4
Bmw_Rulllzzz

Stage 5
 
Bmw_Rulllzzz's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 7,772
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[MERCEDES]
Default Re: Urme colant

poti folosi adhesive remover de la kent care este foarte bun (aproximativ 30 de lei) sau mai simplu benzina. dar la fel iti spun si eu, sa nu apesi prea tare pe carpa si sa nu insisti prea mult intr-un loc. "succesuri"
__________________
ex car - e46
Parbrize - Lunete - Geamuri laterale
0751.08.34.33/0769.18.26.99 pymautoglass@yahoo.com sau office@parbrizeonline.ro
www.parbrizeonline.ro
Vanzari/Montaj/Garantie 24 de luni.
Bmw_Rulllzzz is offline   Reply With Quote
Old 08-08-12, 23:07   #5
costirs

Stock
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 6
Default Re: Urme colant

Eu am folosit la niste stickere destul de mari, diluant nitro combinat cu diluant normal si au iesit usor fara sa se matuiasca.
costirs is offline   Reply With Quote
Old 15-12-12, 19:13   #6
uratzelul_flo

Stage 4
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 173
Default Re: Urme colant

Fai un polish,n-o sa mai iasa niciodata cu luciul ei daca dai cu tot felul de solutii
uratzelul_flo is offline   Reply With Quote
Old 19-12-12, 12:08   #7
ariel

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 969
Default Re: Urme colant

in primul rind,la dat jos autocolant folosesti un pistol cu aer cald,in functie de autocolant,poate sa iasa din prima,fara nici o urma.
in cazul tau,foloseste tot un pistol cu aer cald si o racleta care nu zgiriie.
__________________
ariel
ariel is offline   Reply With Quote
Old 19-01-13, 15:28   #8
florinburlan311

Stage 1
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 14
Default Re: Urme colant

Benzina sau acetona cel mai simplu
florinburlan311 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-13, 10:39   #9
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Urme colant

Acetona e prea puternica. Nu toate vopselurile/lacurile sunt la fel, unele sunt de calitate mai buna, altele mai putin buna...
Varianta mai "usoara" pt vopsea este alcoolul tehnic (izopropilic), nu e atat de puternic dar e bun, eu am curatat urme de adeziv cu el. Umezita zona cu carpa (fina) imbibata in alcool, lasat 2-3 minute, iar imbibata carpa (se evapora) si frecat.
Variante mai agresive putin sunt cu diluant sau cu benzina. Eu nu am avut probleme cu benzina, doar daca freci mult se matuieste putin lacul dar revine la o lustruire rapida, nici macar polish.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -