Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Styling by request - Idei de tuning pt masina ta (https://forum.4tuning.ro/103-styling-by-request-idei-tuning-pt-masina-ta.html)
-   -   Urme colant (https://forum.4tuning.ro/103-styling-by-request-idei-tuning-pt-masina-ta/330839-urme-colant.html)

crystygye 08-08-12 17:17

Urme colant
 
Salutare!

Detin o masina care a avut niste colante pe ea (asa am luat-o).Colantele a trebuit sa le dau jos, dar pe vopsea au ramas niste urme destul de urate (cred ca acel lipici de la colant stat in soare cativa ani), aproape ca vad scrisul care era inainte spre ex.

Cu ce solutie,procedeu pot scapa de acele urme fara sa trebuiasca sa revopsesc masina?

Mersi!

Santon 08-08-12 18:11

Re: Urme colant
 
Quote:

Originally Posted by crystygye (Post 5130862)
Salutare!

Detin o masina care a avut niste colante pe ea (asa am luat-o).Colantele a trebuit sa le dau jos, dar pe vopsea au ramas niste urme destul de urate (cred ca acel lipici de la colant stat in soare cativa ani), aproape ca vad scrisul care era inainte spre ex.

Cu ce solutie,procedeu pot scapa de acele urme fara sa trebuiasca sa revopsesc masina?

Mersi!


Am avut si eu problema asta dar cu niste stickere mici. exact cum descrii si tu problema. Am luat o carpa din bumbac moale si cu DW40 am sters toate urmele de la adeziv. Apoi am clatit si a fost ca noua zona.

P.S: nu apasa prea tare cu, carpa.

crystygye 08-08-12 18:17

Re: Urme colant
 
DW40 sau WD40?
Mersi de sfat.Astept raspuns

Bmw_Rulllzzz 08-08-12 21:12

Re: Urme colant
 
poti folosi adhesive remover de la kent care este foarte bun (aproximativ 30 de lei) sau mai simplu benzina. dar la fel iti spun si eu, sa nu apesi prea tare pe carpa si sa nu insisti prea mult intr-un loc. "succesuri"

costirs 09-08-12 00:07

Re: Urme colant
 
Eu am folosit la niste stickere destul de mari, diluant nitro combinat cu diluant normal si au iesit usor fara sa se matuiasca.

uratzelul_flo 15-12-12 20:13

Re: Urme colant
 
Fai un polish,n-o sa mai iasa niciodata cu luciul ei daca dai cu tot felul de solutii

ariel 19-12-12 13:08

Re: Urme colant
 
in primul rind,la dat jos autocolant folosesti un pistol cu aer cald,in functie de autocolant,poate sa iasa din prima,fara nici o urma.
in cazul tau,foloseste tot un pistol cu aer cald si o racleta care nu zgiriie.

florinburlan311 19-01-13 16:28

Re: Urme colant
 
Benzina sau acetona cel mai simplu :D

Geo_ZGA 21-01-13 11:39

Re: Urme colant
 
Acetona e prea puternica. Nu toate vopselurile/lacurile sunt la fel, unele sunt de calitate mai buna, altele mai putin buna...
Varianta mai "usoara" pt vopsea este alcoolul tehnic (izopropilic), nu e atat de puternic dar e bun, eu am curatat urme de adeziv cu el. Umezita zona cu carpa (fina) imbibata in alcool, lasat 2-3 minute, iar imbibata carpa (se evapora) si frecat.
Variante mai agresive putin sunt cu diluant sau cu benzina. Eu nu am avut probleme cu benzina, doar daca freci mult se matuieste putin lacul dar revine la o lustruire rapida, nici macar polish.


All times are GMT +2. The time now is 03:56.

- Copyright 2024 4Tuning