Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini Tari & Concept Cars

Reply
 
Thread Tools
Old 06-07-10, 14:13   #106
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Full Blue CF

Click image for larger version

Name:	ss_se.jpg
Views:	108
Size:	308.4 KB
ID:	1554788
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 07-07-10, 18:11   #107
andreyWOB

Stage 5
 
andreyWOB's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 614
Member of:
[SEAT]
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post

Traiasca Need for Speed sie visele spulberate
CyberCSX am urmarit ce ai scris in ultimul timp legat de masina asta si nu-mi vine sa cred ca o persoana la 47 de ani poate sa abereze atat de mult... poate e din cauza serviciului pe care il ai ... sau poate din cauza viselor spulberate, dar ceva trebuie sa fie pentru a avea rabdarea si entuziasmul acesta de a scrie tampenii ... Multa bafta si aberatii placute !
__________________
andreyWOB is offline   Reply With Quote
Old 07-07-10, 19:00   #108
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Vise spulberate deocamdata nu am si aberatii nu sīnt ci punctul meu de vedere si nimic mai mult.
Nu am pretentia de la nimeni sa fie de acord cu mine si sa-mi preia punctul de vedere dar sa-l accepte asa cum e fara sa jigneasca deoarece nici eu nu jignesc pe nimeni chit ca nu am acelasi punct de vedere.

Chiestie de respect omenesc reciproc.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 07-07-10, 19:19   #109
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Varful de lance al designerilor VW
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 07-07-10, 19:27   #110
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Eu, personal, sīnt foarte suparat pe pīrlitii de sefi de la VW, chit ca Bugatti este superlativul lor.

Nenorocitul asta de sef de la VW (Domunul Piėch) era mare goanga la GM īn SUA si a schimbalt la VW moment īn care si-a permis luxul sa practice spionaj tehnologic la GM si ce a furat, a aplicat la VW.

Nici nu vreau sa stiu cīt "Know- How" American e bagat īn masinile VW indiferent ca e Polo sau Bugatti.

Chit ca pīna la urma l-au prins pe tīmpitul asta de Piėch, tot a ramas sef la VW si-si face de cap si īn ziua de azi.

N-as conduce o masina de la hotii astia nici daca a-si primi-o pe de gratis.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 14:23   #111
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Tu chiar vrei un desen ? Veyronul NORMAL are 2034 KG cu tot cu fluide. Daca i-ar fi adaugat toate jucariile si il aduceau in forma asta fara sa umble la greutate probabil avea 2.2 tone. Vezi unde e cura drstica de slabire ? Nu e un Veyron simplu cu 50KG in minus, e un Veyron cu 20% mai multa putere, care prinde 435 km/h si are modificari care sa ii permita sa faca asta in conditii de siguranta si totusi este MAI USOR ca ala normal.
Eu cred ca probabil avea 2.8 tone ! Nu inteleg pe ce se bazeaza probabilitatile astea ale tale. E aceeasi masina doar ca i-au pus niste turbo-uri mai mari. Alea nu au cum sa cantareasca mai mult de cateva kile peste cele anterioare. La fel si intercoolerele. Ca doar nu le-au dublat capacitatea !

Quote:
PS - veyron are sub 1900kg, daca e sa te iei dupa wikipedia nu ajungi bine. Oricine poate scrie acolo, daca vrei ti-l fac de 1000kg in 2 secunde, conform wikipedia.
are 1888 de kg DRY weight. Adica fara fluide. Cu alea are peste 2 tone. Si nu scrie doar pe wikipedia, poti sa verifici din "n" surse. De altfel chiar si acolo sunt indicate diverse site-uri daca nu ma insel.

Si tocmai aia e frumusetea wikipedia, ca oricine poate sa scrie acolo. Dar trebuie sa puna si sursele, altfel ce scrie el dispare a doua zi. Nu de alta dar sunt si admini si pe-acolo, sa stii

Last edited by C63 AMG; 08-07-10 at 14:26.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 14:32   #112
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Ce naiba sa cantareasca 200 kg de fluide ? Ulei + lichid racire + lichid frana + ce mai e prin radiatoarele alea sigur nu fac 200kg. Sau aia fac si plinul ?

Cat despre greutatea suplimentara, ca un exemplu, S320 CDI are 1955 KG si S420 CDI are 2090 KG, aproape 150 KG diferenta. La Veyron nu doar motorul e modificat ci si sasiul, elemente de aerodinamica, etc. Dar probabil e prea complex sa asimilezi tu asta cand e vorba de Veyron.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 14:52   #113
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Time Out

Veyron SS a ajuns pe strazi

Click image for larger version

Name:	veyronv.jpg
Views:	127
Size:	768.7 KB
ID:	1558874
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 15:00   #114
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Deci arata superb, chiar mai bine ca "originalul" .
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 15:00   #115
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

arata ca un tanculet)
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 16:02   #116
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

cred ca are cele mai late aripi spate din istorie
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 21:37   #117
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Ce naiba sa cantareasca 200 kg de fluide ? Ulei + lichid racire + lichid frana + ce mai e prin radiatoarele alea sigur nu fac 200kg. Sau aia fac si plinul ?
Te-ai prins, se pune si benzina Si nu doar atat, dar se include si greutatea soferului+ bagaje adica aprox. 75 de kg. Asa se masoara greutatea finala a masinii (curb weight) conform standardelor europene.

http://en.wikipedia.org/wiki/Curb_weight


Quote:
Cat despre greutatea suplimentara, ca un exemplu, S320 CDI are 1955 KG si S420 CDI are 2090 KG, aproape 150 KG diferenta.
Pai unul e v6 altul e v8 ! Sa inteleg ca "noul" veyron are un W20 sub capota ? Daca nu, atunci comparatia ta e de prisos.

Quote:
La Veyron nu doar motorul e modificat ci si sasiul, elemente de aerodinamica, etc. Dar probabil e prea complex sa asimilezi tu asta cand e vorba de Veyron.
Bati campii cu gratie, nu ai absolut nici o baza sa spui ca masina ar fi cantarit cu 200 de kg in plus, doar pentru ca i-au pus niste turbine mai mari sau ca i-au modificat sasiul, respectiv aerodinamica. Tocmai, ca din ce am citit, sasiul e mai usor decat la precedentul model, avand la baza o noua tehnologie de fibra de carbon, si de acolo in principal s-au scazut alea 50 de kile. Bine si de la caroserie care acum e construita integral din fibra de carbon (inainte era mai mult din aluminiu).

Last edited by C63 AMG; 08-07-10 at 21:45.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 21:53   #118
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Bugatti Veyron

Curb Weight: 1.888 kg

Last edited by boy_wonder; 08-07-10 at 21:56.
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 23:27   #119
Evoluzione
Saab Pilot


Stage 5
 
Evoluzione's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,635
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[FOTO]
[PEUGEOT]
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Oricum discutia voastra nu are absolut nici un rost... Intre voi nu mai este vorba decat de orgolii, mai bine va opriti

Despre Bugatti, sunt masini bune, performante, luxuoase, simpatice si chiar frumoase pana la urma (o data ce vezi cateva live). Dar mie nu-mi place spiritul firmei.

Adica, ii ceva prea inaccesibil... Un Ferrari isi poate lua un pasionat ce economiseste (poate tineti minte povestea omului ce a economisit toata viata sa banii capatati la brutarie pentru ca sa-si cumpere Rolls Royce-ul care-i placea lui), Bugatti nu-ti poti permite decat daca esti multimilionar. Si chiar daca ti s-ar oferi unul nu ai avea cu ce sa-l intretii. Pentru ca sa schimbi un cauciuc aproape ca trebuie sa iei credit bancar!

Apoi, la evenimentele Bugatti, domina o atmosfera foarte aiurea, nu cred ca multi dintre voi inteleg ce vreu sa spun... Intrarea nu este permisa decat celor mai importante/bogate persoane. Toti vorbesc despre caii lor, despre cum si-o pierdut unul banii. Mai rar, intalnesti cate un pasionat cu un Type 37 restaurat cu drag care sa vorbeasca despre Bugatti.
__________________
JET GALORE

˙qɐɐs ʇɐ op ǝʍ sɐ ʇsnɾ `ǝʌıʇɔǝdsɹǝd ʇuǝɹǝɟɟıp ɐ ɯoɹɟ sƃuıɥʇ ǝǝs noʎ uǝɥʍ sʞoo| ʇı ʍoɥ sı sıɥʇ
Evoluzione is offline   Reply With Quote
Old 09-07-10, 14:38   #120
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by C63 AMG View Post
Te-ai prins, se pune si benzina Si nu doar atat, dar se include si greutatea soferului+ bagaje adica aprox. 75 de kg. Asa se masoara greutatea finala a masinii (curb weight) conform standardelor europene.

http://en.wikipedia.org/wiki/Curb_weight




Pai unul e v6 altul e v8 ! Sa inteleg ca "noul" veyron are un W20 sub capota ? Daca nu, atunci comparatia ta e de prisos.



Bati campii cu gratie, nu ai absolut nici o baza sa spui ca masina ar fi cantarit cu 200 de kg in plus, doar pentru ca i-au pus niste turbine mai mari sau ca i-au modificat sasiul, respectiv aerodinamica. Tocmai, ca din ce am citit, sasiul e mai usor decat la precedentul model, avand la baza o noua tehnologie de fibra de carbon, si de acolo in principal s-au scazut alea 50 de kile. Bine si de la caroserie care acum e construita integral din fibra de carbon (inainte era mai mult din aluminiu).
si jantele (20 inci fata, 21 inci spate) cantaresc cu 11.5 kg mai putin decat cele de pe Veyron-ul standard.
boy_wonder is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -