Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini Tari & Concept Cars

Reply
 
Thread Tools
Old 05-07-10, 21:28   #91
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by boy_wonder View Post
acele 20 kg sunt de fapt 50.
poti sa pui si sursa te rog ? nu ca ar conta asa tare daca sunt 20 sau 50, oricum aia nu se poate chema "cura drastica de slabire". Cura drastica era daca ii scadeau 300 asa cum se zvonea initial. Chiar si 200 era o chestie. Dar 50 ?? Ia fa un calcul, cat reprezinta 50 din 2034 (aia e greutatea veyronului cu tot cu fluide conform wikipedia) ? Iti spun eu: a patruzecea parte, sau a zecea parte dintr-un sfert din greutatea balenei

Last edited by C63 AMG; 05-07-10 at 21:38.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 05-07-10, 21:45   #92
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by C63 AMG View Post
poti sa pui si sursa te rog ? nu ca ar conta asa tare daca sunt 20 sau 50, oricum aia nu se poate chema "cura drastica de slabire". Cura drastica era daca ii scadeau 300 asa cum se zvonea initial. Chiar si 200 era o chestie. Dar 50 ?? Ia fa un calcul, cat reprezinta 50 din 2034 (aia e greutatea veyronului cu tot cu fluide conform wikipedia) ? Iti spun eu: a patruzecea parte, sau a zecea parte dintr-un sfert din greutatea balenei
Bild.
in plus, ei dau greutatea de 1.840 kg. probabil ca e vorba de masina goala.
si daca am inteles bine, la 365 km/h are consum de 100 litri/100 km
ce nu am mai specificat e ca suporta forte laterale de 1.4 G si motorul dezvolta 1.500 Nm.
__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 05-07-10, 22:13   #93
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by C63 AMG View Post
poti sa pui si sursa te rog ? nu ca ar conta asa tare daca sunt 20 sau 50, oricum aia nu se poate chema "cura drastica de slabire". Cura drastica era daca ii scadeau 300 asa cum se zvonea initial. Chiar si 200 era o chestie. Dar 50 ?? Ia fa un calcul, cat reprezinta 50 din 2034 (aia e greutatea veyronului cu tot cu fluide conform wikipedia) ? Iti spun eu: a patruzecea parte, sau a zecea parte dintr-un sfert din greutatea balenei
Tu chiar vrei un desen ? Veyronul NORMAL are 2034 KG cu tot cu fluide. Daca i-ar fi adaugat toate jucariile si il aduceau in forma asta fara sa umble la greutate probabil avea 2.2 tone. Vezi unde e cura drstica de slabire ? Nu e un Veyron simplu cu 50KG in minus, e un Veyron cu 20% mai multa putere, care prinde 435 km/h si are modificari care sa ii permita sa faca asta in conditii de siguranta si totusi este MAI USOR ca ala normal. Io nu inteleg cum nu poti pricepe anumite chestii asa simple. E aproape socant.

PS - veyron are sub 1900kg, daca e sa te iei dupa wikipedia nu ajungi bine. Oricine poate scrie acolo, daca vrei ti-l fac de 1000kg in 2 secunde, conform wikipedia.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 05-07-10 at 22:15.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 05-07-10, 22:51   #94
silviu_fxx

Stage 5
 
silviu_fxx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 532
Member of:
[FORD]
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Pacat ca a ramas tot o masina urata.
Viteza ar trebui sa fie rezervata supercarurilor frumoase.
silviu_fxx is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 00:08   #95
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Deci dupa tine motoarele alea sunt la fel de greu de facut ? Adica un motor de serie de 1200 CP care trebuie sa respecte lucrurile alea enumerate de mine si cotetul ala modificat care tine 402m ? Daca da...conversatia nu mai are rost...
Fiecare motor respecta anumite norme indiferent de cine, unde si cum e facut sau tu crezi cumva ca cel de bugati nu foloseste aceleasi materiale? O fi facut din cīini cu covrigi īn coada?

Tot motor īn 4 timpi este cu pistoane de aluminiu segmenti de otel etc. ce se foloseste la fiecare motor. Nu-i cu nimic mai grozav. Fiabilitatea, tinuta de drum, transmiterea puterii la roata e data de alte componente si nu de motor.

Se pare īnsa ca cunostiintele unora se limiteaza numai la motor si daca are logo-ul lui dracu pe el e divinitatea lui peste.

Īti arat saih din dubai mare mergi cu masina la teatru sau pe promenada ce are motor de elicopter sub capota sau mai rau turbina de 2 ori mai tare ca gluma asta de 1200 CP.

Īn fine... chiar ca n-are rost sa continui.

Īmi pun totusi īntrebarea, cīti dintr-e cei ce se agita aici atīt, care divinizeaza si lauda urītania asta cu motor de 1200 CP au condus īn viata lor asa ceva?
Pe pariu ca nici unul. Eventual īn vis sau pe vreo consolade joc.

Traiasca Need for Speed sie visele spulberate
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 02:34   #96
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Fiecare motor respecta anumite norme indiferent de cine, unde si cum e facut sau tu crezi cumva ca cel de bugati nu foloseste aceleasi materiale? O fi facut din cīini cu covrigi īn coada?
E vorba de fiabilitate, de norme de poluare & co, norme ce trebuie respectate de masinile de serie. Norme care NU sunt respectate de masinile modificate de la 300 la 1000 CP.

Quote:
Fiabilitatea, tinuta de drum, transmiterea puterii la roata e data de alte componente si nu de motor
Deci fiabilitatea motorului nu tine de motor ?

Quote:
Se pare īnsa ca cunostiintele unora se limiteaza numai la motor si daca are logo-ul lui dracu pe el e divinitatea lui peste.
Iar cunostintele altora se limiteaza la a fi offtopic pe orice thread.

Quote:
Īn fine... chiar ca n-are rost sa continui.
Aici ai perfecta dreptate.

Quote:
Īmi pun totusi īntrebarea, cīti dintr-e cei ce se agita aici atīt, care divinizeaza si lauda urītania asta cu motor de 1200 CP au condus īn viata lor asa ceva?
Si eu sunt curios cati din cei care critica Veyron-ul l-au condus.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 06:43   #97
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by johhny View Post
numai ca in loc de a merge cu el in spatiu te duci la restaurant sau in plimbare, apoi inapoi in garaj. Si sa recunoastem nu stiu ce alta masina face aceasta treaba mai bine decat veyron,
Stiu eu una: Mazda MX-5, aia e si decapotabila si-ti flutura si pleata in vant de la restaurant pana inapoi in garaj.

Sincer, voi va dati seama ce aberatii vorbiti???

Si-nca una: imi explica si mie ce anume e ultra-super-mega lux la masina asta? scaunele de piele sau ce anume?
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 09:09   #98
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
E vorba de fiabilitate, de norme de poluare & co, norme ce trebuie respectate de masinile de serie. Norme care NU sunt respectate de masinile modificate de la 300 la 1000 CP.
Asta o crezi tu. Nu peste tot este Romānia unde cīnd modific un motor īi dau jos catalizatorul nou il arunc la tomberon de dragul SOUND-ului. Sīnt destui pe forumul asta care "se lauda" ca au dat jos sistemul electronic de control noxe management si catalizatorul de dragul tuningului.

Pricepe o data ca o masina tunata sa poate fi īnmatriculata Street Legal TREBUIE - OBLIGAT sa respecte normele date de lege indiferent in ce tara se afla (exclus Romānia - unde o poti si īnamtricula la tara pe post de caruta cu numere galbene indiverent daca curge fumu dupa ea ca dupa o Tatra din anii 60) si īn cazul trans-am'ului acesta este īnmatriculat STREET LEGAL īn Norvegia care este cea mai drastica tara europeana la capitolul poluare si noxe. Mai drastica si ca pīrlita asta de germanie īn care ma aflu de 20 deani.
Quote:
Deci fiabilitatea motorului nu tine de motor ?
N-am vorbit de fiabilitatea motorului ci de fiabilitatea masinii īn ansablu ca sa poti merge la AGATAT DE MATUSI si la TEATRU cu o masina care are peste 1000 CP sub capota
Quote:
Si eu sunt curios cati din cei care critica Veyron-ul l-au condus.
Eu sīnt curios sa stiu cīti din cei ce-l lauda asa de vehement, l-au condus.
Cei ce-l critica, stiu ei de ce īl critica chit ca nu l-au condus.

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
imi explica si mie ce anume e ultra-super-mega lux la masina asta? scaunele de piele sau ce anume?
Emblema de pe radiator, numele cu renume.

Last edited by CyberCSX; 06-07-10 at 09:18.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 09:45   #99
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Masina asta are un 'wow ' construit in ea . Nu e cea mai frumoasa , nu e cea mai rapida ,nu e cea mai puternica dar totusi e wow !
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 10:00   #100
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by dreaq View Post
Masina asta are un 'wow ' construit in ea .
Unde ?
Quote:
Nu e cea mai frumoasa , nu e cea mai rapida ,nu e cea mai puternica dar totusi e wow !
Si.... ce rol, si ce functie are acest WOW ?
Ajuta la ceva? Face parte din siguranta pasiva sau activa a masinii? Parte componenta din motor sau caroserie? Din Cauciucuri? Clantelede la usa?

Ahhhh............ Am īnteles acum.
Are HTPC Montat īn Bord si primesti WOW ( War Of Warkraft) gratis la ea. Cool !
Ce masina tare. Primesti WOW la ea
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 10:06   #101
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by dreaq View Post
Masina asta are un 'wow ' construit in ea . Nu e cea mai frumoasa , nu e cea mai rapida ,nu e cea mai puternica dar totusi e wow !
poate cea mai frumoasa nu e, dar cea mai puternica si mai rapida (masina de serie) este
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 10:50   #102
b-power

Stage 4
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 298
Member of:
[Opel]
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post

Īmi pun totusi īntrebarea, cīti dintr-e cei ce se agita aici atīt, care divinizeaza si lauda urītania asta cu motor de 1200 CP au condus īn viata lor asa ceva?
Pe pariu ca nici unul. Eventual īn vis sau pe vreo consolade joc.

Traiasca Need for Speed sie visele spulberate
Pai tocmai si asta e ideea, e un supercar exclusivist si neaccesibil majoritatii oamenilor! Daca l-ar fi condus toti care il critica sau il lauda ar fi ca orice banala masina, acum ce ar trebui sa-si dea cu parerea pe forum doar cei ce l-au condus? Nu cred ca numeri pe degetele de la o mana persoanele din Romania care l-au condus, si nici in lume nu cred ca sunt asa multi La cat de avansat tehnologic este cred ca au fost nevoiti sa faca unele sacrificii din punct de vedere estetic, chiar si asa arata foarte bine! Si i-a zi bre dumitale l-ai condus de-l critici?
b-power is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 10:53   #103
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post

Si-nca una: imi explica si mie ce anume e ultra-super-mega lux la masina asta? scaunele de piele sau ce anume?
Fata de alte supercar-uri, chiar e super mega lux .

@ cyber - io nu stiu de ce te agiti atat si vrei sa convingi lumea de ceva ce nici macar tu nu crezi. Eu ma refer la coteturi modificate la extrem care tin cativa kilometri in blana nu la modificari relativ banale. Sa nu imi spui ca pontiacul ala este euro 5 ca nu te cred . Nu ti se pare penibil ca tu vrei sa convingi lumea ca e la fel de greu sa modifici un rahat de motor la puteri mari si cam atat fata de unul de serie cu 1200 CP ? De exemplu, sa pui Veyronul cu tigaia ai care iti place tie pe dyno, sa le tii turate la 5000 RPM pana crapa una din ele. Pe care ai paria ? Raspunsul e evident dar daca vii cu pontiacul confirmi ca postezi doar ca sa nu te plictisesti nu ca ai vrea sa discuti ceva constructiv.

Si aia care il lauda stiu ei de ce.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Enzo.jpg
Views:	59
Size:	72.4 KB
ID:	1554394   Click image for larger version

Name:	Maseratti.jpg
Views:	70
Size:	61.6 KB
ID:	1554395   Click image for larger version

Name:	Koenis.jpg
Views:	63
Size:	58.4 KB
ID:	1554396  

Click image for larger version

Name:	Veyron.jpg
Views:	70
Size:	52.0 KB
ID:	1554397  
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 10:53   #104
du0n

Stage 4
 
du0n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 252
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Unde ? Si.... ce rol, si ce functie are acest WOW ?
Ajuta la ceva? Face parte din siguranta pasiva sau activa a masinii? Parte componenta din motor sau caroserie? Din Cauciucuri? Clantelede la usa?

Ahhhh............ Am īnteles acum.
Are HTPC Montat īn Bord si primesti WOW ( War Of Warkraft) gratis la ea. Cool !
Ce masina tare. Primesti WOW la ea
In primul rand,se scrie World of Warcraft.
In al doilea rand,daca va displace atat de mult acesta masina,nu inteleg de ce tot continuati sa postati pe topicul acesta?Va place offtopicul?Sau sa intrati in polemici cu,colegi carora le plac aceasta masina (gen anaconda,chiar si eu).
__________________
"Suntem cu totii niste sarlatani : supravietuim problemelor noastre".
du0n is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 11:04   #105
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

As vrea sa vad UN SINGUR pasionat auto foarte bogat care a achizitionat un Veyron strict pentru performantele lui, nu ca sa fie "cel mai tare din parcare" sau ca sa aiba cu ce sa se laude.
22VIN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -