Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini Tari & Concept Cars

Reply
 
Thread Tools
Old 30-05-10, 20:11   #16
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
In vremuri de criza se iau masuri de criza! Bugatti isi vrea coroana inapoi si se pregateste sa redefineasca termenul de performanta.
isi vrea coroana inapoi...da' cine i-a luat-o ?

Oricum panarama de masina bine zice sefu' de la mclaren 1200 de cai, si consum 50 la suta, mama ce tare. unde mai pui ca e la fel de supla ca un pui de hipopotam..

Last edited by C63 AMG; 30-05-10 at 20:21.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 23:37   #17
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by C63 AMG View Post
isi vrea coroana inapoi...da' cine i-a luat-o ?

Oricum panarama de masina bine zice sefu' de la mclaren 1200 de cai, si consum 50 la suta, mama ce tare. unde mai pui ca e la fel de supla ca un pui de hipopotam..
Consumul mediu e ceva mai mic si oricum raporat la putere/performante e chiar ok. Un Cielo daca ii dai forja consuma 12-15% si are un mixer de 70CP. Sau McLarenul F1 este ECO si scoate 10% ? De parca ar conta la cineva cat consuma un hypercar ca asta.

PS - un E 63 AMG Estate are aproape 2 tone. Calculeaza ce stie sa faca un Veyron in plus, ce motor are si cate chestii auxiliare + AWD si toate cele facute sa duca 1000CP si spune-mi da ca la 1.8-1.9 tone e grea. Sau un C63 AMG care are aproape 1.8 tone...dar ala e suplu.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 30-05-10 at 23:39.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 31-05-10, 00:03   #18
du0n

Stage 4
 
du0n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 252
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by C63 AMG View Post
isi vrea coroana inapoi...da' cine i-a luat-o ?

Oricum panarama de masina bine zice sefu' de la mclaren 1200 de cai, si consum 50 la suta, mama ce tare. unde mai pui ca e la fel de supla ca un pui de hipopotam..
Cine are bani sa isi achizitioneze o masina de 1200 cai,eu consider ca nu il mai intereseaza consumul..
Cu aerodinamica sta foarte bine veyronul.Cat despre cei de la Mclaren...ar fi bine sa taca din gura.Pot vorbi atunci cand au un concurent serios pentru veyron..
__________________
"Suntem cu totii niste sarlatani : supravietuim problemelor noastre".
du0n is offline   Reply With Quote
Old 02-06-10, 17:22   #19
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Consumul mediu e ceva mai mic si oricum raporat la putere/performante e chiar ok.
40 litri oras, 25 combinat, asta daca e sa ne luam dupa specificatii. in realitate consuma mult peste, pentru ca testele alea sunt facute in limita vitezei legale, deci da-ti seama..

Quote:
Un Cielo daca ii dai forja consuma 12-15% si are un mixer de 70CP.
Pai da, si veyronu daca ii dai forja consuma triplu sau mai mult fata de specificatii, pentru ca testele alea facute de ei nu folosesc nici un sfert din puterea motorului..

Quote:
Sau McLarenul F1 este ECO si scoate 10% ? De parca ar conta la cineva cat consuma un hypercar ca asta.
Nu scoate 10%, dar nici 70 la suta ca veyronul.

"The McLaren F1 has a remarkable fuel consumption rating and for a engine of similar power ratings it uses very little fuel in average driving...."

Oricum Mclarenul nu are pretentii de GT. E o masina sport hardcore, construita mai mult pentru circuit. Acolo chiar nu conteaza consumul. Bugati insa se vrea a fi un fel de gran tourer ultra-rapid, dar daca ii dai forja cum spui tu i se duce benzina in 3 secunde. Sau 3 minute. Deci ce grand tourer e asta ?? E o prostie de masina, n-are nici un sens.

Quote:
PS - un E 63 AMG Estate are aproape 2 tone. Calculeaza ce stie sa faca un Veyron in plus, ce motor are si cate chestii auxiliare + AWD si toate cele facute sa duca 1000CP si spune-mi da ca la 1.8-1.9 tone e grea. Sau un C63 AMG care are aproape 1.8 tone...dar ala e suplu.
E63 AMG e limuzina de lux, nu e supercar. Deci nu-mi compara mere cu pere te rog !
Poti sa bagi 5 persoane in veyron ? Nu poti. Si n-am spus ca C63-ul e suplu. Desi pot sa spun ca in comparatie cu veyronul e ca doar are 150 de kile mai putin. (1720 vs 1890)
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 02-06-10, 17:53   #20
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by C63 AMG View Post
40 litri oras, 25 combinat, asta daca e sa ne luam dupa specificatii. in realitate consuma mult peste, pentru ca testele alea sunt facute in limita vitezei legale, deci da-ti seama..

Nu scoate 10%, dar nici 70 la suta ca veyronul.

"The McLaren F1 has a remarkable fuel consumption rating and for a engine of similar power ratings it uses very little fuel in average driving...."

Oricum Mclarenul nu are pretentii de GT. E o masina sport hardcore, construita mai mult pentru circuit. Acolo chiar nu conteaza consumul. Bugati insa se vrea a fi un fel de gran tourer ultra-rapid, dar daca ii dai forja cum spui tu i se duce benzina in 3 secunde. Sau 3 minute. Deci ce grand tourer e asta ?? E o prostie de masina, n-are nici un sens.
niste mici completari
la viteza maxima rezervorul Veyronului s-ar goli in 9 min..totusi un consum de 25 de l mi se pare foarte rezonabil
un McLaren F1 consuma 45l/100km dar totusi vorbim de viteze de peste +250 echitabil tinand cont cu un Evo 400MR a consumat 40 l/100km
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 02-06-10, 22:46   #21
du0n

Stage 4
 
du0n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 252
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by C63 AMG View Post
40 litri oras, 25 combinat, asta daca e sa ne luam dupa specificatii. in realitate consuma mult peste, pentru ca testele alea sunt facute in limita vitezei legale, deci da-ti seama..



Pai da, si veyronu daca ii dai forja consuma triplu sau mai mult fata de specificatii, pentru ca testele alea facute de ei nu folosesc nici un sfert din puterea motorului..



Nu scoate 10%, dar nici 70 la suta ca veyronul.

"The McLaren F1 has a remarkable fuel consumption rating and for a engine of similar power ratings it uses very little fuel in average driving...."

Oricum Mclarenul nu are pretentii de GT. E o masina sport hardcore, construita mai mult pentru circuit. Acolo chiar nu conteaza consumul. Bugati insa se vrea a fi un fel de gran tourer ultra-rapid, dar daca ii dai forja cum spui tu i se duce benzina in 3 secunde. Sau 3 minute. Deci ce grand tourer e asta ?? E o prostie de masina, n-are nici un sens.



E63 AMG e limuzina de lux, nu e supercar. Deci nu-mi compara mere cu pere te rog !
Poti sa bagi 5 persoane in veyron ? Nu poti. Si n-am spus ca C63-ul e suplu. Desi pot sa spun ca in comparatie cu veyronul e ca doar are 150 de kile mai putin. (1720 vs 1890)
Pai si..daca Mclaren se vrea o masina de circuit,asa cum mentionezi tu,de ce cei de la Mclaren spun ca "este o panarama de masina"?Caci din ceea ce spui tu..sunt masini din clase diferite,nu?Si oricum,cei de la Mclaren nu cred ca isi permit sa vorbesca despre Bugatti in modul asta,neavand un rival pentru ea...Stii vorba aia "de pe margine toti sunt antrenori".Si da sunt constient ca inainte de Bugatti Veyron,Mclaren detinea suprematia la viteza..
du0n is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 18:05   #22
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
niste mici completari
la viteza maxima rezervorul Veyronului s-ar goli in 9 min..totusi un consum de 25 de l mi se pare foarte rezonabil
consuma 25 de litri daca mergi cu 50 la ora in oras, si cu 100 in afara...ca asa se fac testele de consum, in limita vitezei legale.

Quote:
un McLaren F1 consuma 45l/100km dar totusi vorbim de viteze de peste +250 echitabil tinand cont cu un Evo 400MR a consumat 40 l/100km
pai si tu ce compari aici ? compari cat consuma bugati cand merge la pas, fata de cat consuma mclaren cand merge cu peste 250 ? Lol. Deci mclaren f1, in aceleasi conditii de rulare, consuma aproape de doua ori mai putin decat veyron...nici nu e de mirare, avand in vedere ca e de doua ori mai usoara.

"As for fuel consumption, the engine achieves on average 15.2 mpg" (wikipedia)

Asta inseamna 15.4 %, cat un M5..

Last edited by C63 AMG; 03-06-10 at 18:08.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 18:51   #23
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Pe pariu ca urītenia asta (e urīt de face spume) nu va fugi mai mult 350 km/h deoarece cele mai performante cauciucuri pt. "turisme" de acest gen nur rezista mai mult de 380 km/h.
Cine fuge mai mult, o face pe propriul risc.
Stiu treaba asta de la Polly din norvegea care are Firebird-ul de 1470 CP (270 CP mai mult ca urītenia asta) si se confrunta cu problema cauciucuri de ani de zile deoarece Firebird-ul lui fuge peste 400 km/h fara probleme.
Sincer sa fiu, nu stiu ce rost au astia 1200 CP ca n-ai unde sa-i dezlantui si chiar daca ar fi s-o faci, suge de-i sar draci. Nici nu vreau sa-i stiu consumul.
Singurii care si-ar cumpara o urītenie din asta sīnt eventual nebunii din dubai sau vreun milionar ce n-are ce face cu banii si īi trebuie o troaca de fite.

Un Enzo e deja la limita normalului darmite o catastrofa din asta
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 04-06-10, 00:19   #24
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Daca tie nu iti place nu inseamna ca e urata. Cine isi cumpara masina de 1200CP si 1.5 milioane de euro sigur nu e preocupat de consum. Exista si cauciucuri care duc mai mult de atat, doar Veyron se duce la 407.5 km/h, cauciucuri + jante dezvoltate special pentru modelul respectiv.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 04-06-10, 05:52   #25
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

De ce-mi īntorci vorba-n gura?

Ca e urīta e parerea mea personala si eu n-am facut alt ceva decīt sa-mi expun parerea.
Fiecare om cu gusturile lui.
Eu n-am comentat gustul tau sau a lui altul.
Cauciucuri speciale, da. O fi dar nu sīnt de regula pt. comertul deschis.
Practic nu ai de ales.
Ca un milionar nu se uita la consum, asta am spus si eu mai sus.
Nu trebuie sa repeti

Oricum, eu n-as da banii pe asa ceva. Mai de graba ceva decent + o vila īn DUBAI si asi fi mai īn avantaj din toate punctele de vedere.

Repet:
Mie nu īmi place.
Nu este pe gustul meu. Parca e un peste mort cu gura cascata.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 04-06-10, 12:18   #26
Dadutu

Stage 5
 
Dadutu's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 301
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

ar fi probabil cea mai puternica masina
Dadutu is offline   Reply With Quote
Old 05-06-10, 20:29   #27
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Cum am spus mai sus, exista alta mai puternica si mult mai ieftina. Are 207 CP mai mult.
Am scris deja despre firebird-ul lui Polly din Norvegia pe forum.

Are 1407 CP si nu costa nici pe un sfert cīt costa minunea asta.

Firebird Trans Am a lui Polly fuge 252 m/h. acum calculeaza īn km.
O MILA = 1609,9 METRI.
Realizezi ca minunea asta de fitze de milionar e MELC pe līnga el ?

De ce dau acest Trans Am de Exemplu?
simplu:

Pt. ca sa arat ca si un amator, un hobby-ist e capabil sa faca o masina mult mai tare ca o firma renumita si masinile astea de fitze exorbitant de scumpe nu sīnt o filozofie ci mai degraba niste obiecte de deplasare de tocat bani unde se plateste īntr-u 95% numai numele ca tehnica nu costa nici 10% din pret.

Daca AMATORUL asta norvegian si-ar pune mintea cu un ferrari (chiar si Enzo) sau Lambo, n-ar avea ce discuta cu ele si "troaca lui" nu costa cīt costa fitzele astea pe 4 roti.

Daca pīna si un amator reuseste sa faca un lucru mai "smecher" decīt o firma de lux, nu realizez unde-i poanta, de ce sa ma mai minunez de un.... BUGATTI care e mai slab ca o masina de amator?

Last edited by CyberCSX; 05-06-10 at 20:43.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 05-06-10, 20:32   #28
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Tu realizezi cat de offtopic este si cat de aberant este sa cumpari un cotet din ala preparat cu o bijuterie gen Veyron care este "de serie" ?

Exista masini mult mai puternice decat pasarea aia in flacari, nu e nimic nou sub soare dar e o diferenta intre masini de NFS, tunate si Veyron.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 05-06-10, 20:48   #29
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Si unde-i "bijuteria" ? E bijuterie numai pt. ca are un LOGO cu traditie īn bot?
Hai sa fim seriosi.
Blabla high Tech + confort de camera de zi poti monta si īntr-un LASTUN.

Rusii de ex. au facut cel mai scump SUV din lume.
E urīt de face spume dar are īn interior piele din PENIS DE BALENA.
Si ? Unde-i poata? Cu ce ma īncīnta? E si asta o..... "bijuterie" numai pt. faptul ca-i capitonat cu piele de p**a de balena?
Asa si cu bugati-ul asta.

O masina tebuie sa aiba personalitate, sa fie perversa si brutala.
Singura masina care mie cel putin, īmi arata aceste trei caracteristici e Enzo Ferrari. Restul..... apa de ploaie.

Last edited by CyberCSX; 05-06-10 at 20:50.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 05-06-10, 20:56   #30
skoda boy

Stage 5
 
skoda boy's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 411
Member of:
[SKODA]
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Cum am spus mai sus, exista alta mai puternica si mult mai ieftina. Are 207 CP mai mult.
Am scris deja despre firebird-ul lui Polly din Norvegia pe forum.

Are 1407 CP si nu costa nici pe un sfert cīt costa minunea asta.

Firebird Trans Am a lui Polly fuge 252 m/h. acum calculeaza īn km.
O MILA = 1609,9 METRI.
Realizezi ca minunea asta de fitze de milionar e MELC pe līnga el ?

De ce dau acest Trans Am de Exemplu?
simplu:

Pt. ca sa arat ca si un amator, un hobby-ist e capabil sa faca o masina mult mai tare ca o firma renumita si masinile astea de fitze exorbitant de scumpe nu sīnt o filozofie ci mai degraba niste obiecte de deplasare de tocat bani unde se plateste īntr-u 95% numai numele ca tehnica nu costa nici 10% din pret.

Daca AMATORUL asta norvegian si-ar pune mintea cu un ferrari (chiar si Enzo) sau Lambo, n-ar avea ce discuta cu ele si "troaca lui" nu costa cīt costa fitzele astea pe 4 roti.

Daca pīna si un amator reuseste sa faca un lucru mai "smecher" decīt o firma de lux, nu realizez unde-i poanta, de ce sa ma mai minunez de un.... BUGATTI care e mai slab ca o masina de amator?
Dar "minunea" asta are : geamuri electrice,airbaguri,radio cd ,aer conditionat si este si capabila de 407 kmh... La masina din filmuletul de mai sus observi cum ii face volanul in mana pilotului si ce zgomot este in interior? Sunt 2 masini care nu prea se pot compara pentru ca nu se adreseaza aceluiasi tip de conducator auto Bafta
skoda boy is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -