Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Old School Cars > Masina mea Old School

Reply
 
Thread Tools
Old 13-03-11, 13:32   #136
White_Dragon
Dacia Driver

Stage 5
 
White_Dragon's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 949
Member of:
[DACIA]
[Oltcit]
Default Re: Lada 1500

Imi place ce văd pe acolo pe la tine, spor la treabă în continuare.
White_Dragon is offline   Reply With Quote
Old 14-03-11, 01:37   #137
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Lada 1500

misto noua lada, cat mai clasica si originala s-o pastrezi asea in continuare...acuma suntem tovarasi de lazi spor!!! hai cu numerele negre!
NightClubRacer is offline   Reply With Quote
Old 17-03-11, 19:18   #138
k.lada

Stage 5
 
k.lada's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 546
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Lada 1500

Multumesc pentru aprecieri Clasica si originala va fi la exterior si pe cat se poate in interior, mecanica e alta poveste...
Din pacate nu prea am timp sa ma ocup de ea, in conditiile in care la 7 dimineata plec de-acasa si pe la 19 seara ajung Actele inca nu le-am rezolvat, din varii motive ce tin de hartogarii nu am putut ajunge la rar, asa ca urmeaza sa scot un set de nr rosii de cluj, si sa fac odata identificarea...
__________________
Lada 1500- under construction
Powered by 2xWeber DCOE 40 - Classic Power for Classic cars
Lada Club Romania
k.lada is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 15:21   #139
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Lada 1500

stiam ca nu se mai dau numere rosii pentru masini la care doar faci transcriere
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 20:11   #140
k.lada

Stage 5
 
k.lada's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 546
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Lada 1500

Nu prea as crede, in fine, atunci cum s-o duc la rar, ca de carat in spate n-o pot ) Se pot scoate ~2-3 seturi fara probleme, se poate scoate si al 4-lea, dar doar dupa audiere la seful de la inmatriculari
Lucrul continua cu pasi mici, iata un mic preview cu ce va urma pe viitor
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Kép0214.jpg
Views:	273
Size:	284.0 KB
ID:	1925796  
k.lada is offline   Reply With Quote
Old 20-03-11, 02:21   #141
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Lada 1500

misto ideea cu montatu baterii in portbagaj, deja am inceput munca la a mea mai am franele si sunt gata de start spor!
NightClubRacer is offline   Reply With Quote
Old 25-03-11, 14:09   #142
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Lada 1500

Quote:
Originally Posted by k.lada View Post
Nu prea as crede, in fine, atunci cum s-o duc la rar, ca de carat in spate n-o pot ) Se pot scoate ~2-3 seturi fara probleme, se poate scoate si al 4-lea, dar doar dupa audiere la seful de la inmatriculari
Lucrul continua cu pasi mici, iata un mic preview cu ce va urma pe viitor
Nu ai invatat emil la eapa ca nu e bine cu bateria in portbagaj? )


Frumoasa lada
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 26-03-11, 22:11   #143
k.lada

Stage 5
 
k.lada's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 546
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - Lada 1500

Multumesc Radu, eh teoria e teorie, asta-i "reising" frate, deci nu se aplica

In alta dezordine de idei, m-am apucat sa-mi fac o pompa de ulei mai potenta, care sa bage presiune mai mare ( am hackuit supapa regulatoare de presiune ) curatat, facute mici ajustari, mi-a ramas sa rodez supapa de scaun cu pasta, dar n-am apucat, alte lucrari s-au ivit
k.lada is offline   Reply With Quote
Old 26-03-11, 22:13   #144
k.lada

Stage 5
 
k.lada's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 546
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - Lada 1500

Multumesc Radu, eh teoria e teorie, asta-i "reising" frate, deci nu se aplica

In alta dezordine de idei, m-am apucat sa-mi fac o pompa de ulei mai potenta, care sa bage presiune mai mare ( am hackuit supapa regulatoare de presiune ) curatat, facute mici ajustari, mi-a ramas sa rodez supapa de scaun cu pasta, dar n-am apucat, alte lucrari s-au ivit Maybe next time..
k.lada is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 10:53   #145
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Masina mea Old School - Lada 1500

Cum ai "hackuit" supapa? Pt ca marind presiunea la care descarca nu rezolvi nimic (poate doar o garnitura de filtru aruncata afara daca o scapi in ture cu uleiul rece)... OK, supapa trebuie sa inchida perfect, rodatul cu pasta e f indicat, dar altfel nu are rost sa-i intaresti arcul, ar fi grozav sa ii poti mari debitul (pinioane mai late, eventual cate o "felie" de pinion adaugata la cele existente si o flansa de grosime corespunzatoare intre capac si corp.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 12:07   #146
k.lada

Stage 5
 
k.lada's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 546
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - Lada 1500

Asa este, am pus un arc intarit, am cautat un corp de pompa cat mai bun (astealalte aveau zgarieturi pe interior), am ales o pereche de roti dintate care sa aiba jocul intre flancurile in contact cat mai mic Nu ma incumet sa pun o pompa cu debit marit, pentru ca s-au facut mai multe experimente, si s-au ajuns la concluzii interesante Antrenand pompa cu o bormasina, avand turatia intre 2500-2800 rot/min (asta corespunde la 5000-5600 rotatii ale motorului), s-a putut observa urmatorul fenomen:
Cu uleiul la maxium, avand temperatura de regim, presiunea s-a situat in jur de 5 bar. Cu uleiul aflat la semnul min de pe joja, dupa 5-10 secunde se poate simtii cum da pompa de aer, si presiunea scade la 4 bar. Cu motorul rece, dupa 5 sec cu uleiul aflat la MAX, presiunea scade la 2-2.5 bar, iar daca se situeaza la MIN scade sub 2 bar (binenteles, motorul rece nu prea se ambaleaza la 5000 rot/min).
Toate astea in cazul ideal,cand uleiul are un regim stationar in baie, si nu se plimba ici colo, nu face valuri prin baie. Concluzia e ca pompa absoarbe tot uleiul din baie, prin circuit (in special in chiulasa) si acesta nu are timp destul sa se scurga innapoi.
k.lada is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 13:04   #147
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Masina mea Old School - Lada 1500

mai bine ii bagi mai mult ulei
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 04-04-11, 16:03   #148
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Masina mea Old School - Lada 1500

Asta cu urcatul uleiului e clasica atunci cand mere motorul mult in ture, n-ai decat sa-i adaugi inca o scurgere - asa am facut si eu la troaca mea - vezi furtunul indicat de sageata - e un stut aplicat pe un capac lateral al chiulasei care duce uleiul inapoi in baie (blocul are 2 variante la gaura de joja si una avea dop.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotografie0353.jpg
Views:	164
Size:	621.2 KB
ID:	1949299  
john17 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-11, 16:32   #149
k.lada

Stage 5
 
k.lada's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 546
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - Lada 1500

Multumesc pentru pont, e chiar unul foarte bun, ca norocul si eu am doua variante de montaj a jojei, o sa studiez chiulasa si o sa gasesc o solutie mai incolo cand am timp
Intre timp am pus la punct aprinderea masinii, acum merge in toti cei 4 cilindrii tot timpul, nu ami am intreruperi, am grunduit podeaua de la portbagaj, am curatat petele de rugina, grunduit. Din pacate timpul e o frana foarte mare ce ma retine destul de grav
k.lada is offline   Reply With Quote
Old 13-04-11, 14:17   #150
k.lada

Stage 5
 
k.lada's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 546
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea Old School - Lada 1500

Asaa, deocamdata nu pot face nimic consistent pana se termina povestea cu RAR-ul si inmatricularea pe numele meu, daar ieri am schimbat cu ajutorul prea stimatului al meu coleg Subawooo amortizoarele pe fata, arcurile fata/spate, furtunul de frana Masinuta a fost lasata jos cu vre-o 50-60 mm, arata foarte bine, dar mai e de lucru pana ce e gata suspensia Poze mai incolo
k.lada is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -