Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Old School Cars > Masina mea Old School

Reply
 
Thread Tools
Old 08-02-09, 11:31   #1
flaviuf

Stage 5
 
flaviuf's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 415
Member of:
[RENAULT]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Masina mea Old School - R5 Alpine

Numele ei e Zorro, este un R5 Alpine din 1981 - 1397 cmc / 93 cp la aproximativ 850 kg - si aproape jumatate de an a suferit in service dupa ce am cumparat-o.
Am avut neplacerea sa constat ca multe lucruri lasau de dorit.

Dupa lungi cautari am gasit si schimbat complet setul motor, distributia, directia, pompa ulei, cutia de viteze, suspensia spate (bucsi brate si amortizoare), proiectoare Cibie. Am folosit in majoritate piese originale, furnizate de Mecaparts (care produce in continuare ansamble si piese pentru modelele sportive de la Renault).

Ulterior am gasit o rampa de culbutori si o axa cu came in stare foarte buna, asa ca va urma o noua "operatie" de schimbare a acestora. Plus kit-ul de ambreiaj.

Ar mai ramane mici reglaje, tapiteria si plafonul. De asemenea, cred ca va trebui revizuita si instalatia electrica. Sper ca in viitorul apropiat sa urmeze o revopsire profesionala si redecorarea cu stickere originale (celebrele dungi rosii cu insciptia A5)

Despre masina, va pot spune ca abia acum dupa 5-6 mii km de la refacerea motorului a inceput sa-si arate muschii. Nu este ceva iesit din comun, dar iti confera senzatii mai mult decat placute.

Ce ma nemultumeste la ea este faptul ca apar probleme marunte din senin (as spune tipice Renault), darprobabil ca la o masina veche este de asteptat. Un alt aspect negativ il constituie consumul, dar aici si soferul este de vina deoarece oricat ti-ai impune sa mergi linistit nu poti rezista prea mult deoarece e o masina care te indeamna sa o calci.

Cam asta este pentru moment, sper ca in 2011 sa fie intr-o stare excelenta si sa o inscriu in Retromobil.

Numai bine.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	p1.jpg
Views:	1065
Size:	391.8 KB
ID:	785289   Click image for larger version

Name:	p2.jpg
Views:	1208
Size:	428.3 KB
ID:	785290   Click image for larger version

Name:	p3.jpg
Views:	900
Size:	485.7 KB
ID:	785291  

flaviuf is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 14:48   #2
tekno

Stage 5
 
tekno's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 4,482
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea - R5 Alpine

foarte frumoasa masina, sa ai noroc si grija de ea. cred ca te-au costat o mica avere piesele de pe mecaparts, am vazut ca nu sunt prea ieftine...
ceva modificari? neste carburi, ceva?
__________________
tekno is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 16:30   #3
flaviuf

Stage 5
 
flaviuf's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 415
Member of:
[RENAULT]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: Masina mea - R5 Alpine

tekno - merci de aprecieri. Sa stii ca piesele si reparatia m-a costat aproape de 3 ori cat am dat pe ea. Legat de modificari, deocamdata nu, dar pe viitor nu se stie. Eu as vrea sa o pastrez in starea ei originala.
flaviuf is offline   Reply With Quote
Old 08-03-09, 18:43   #4
joe_infect
Honda Driver

Stage 5
 
joe_infect's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 450
Member of:
[Honda]
Default Re: Masina mea - R5 Alpine

daca reusesti sa tii in starea originala o sa aiba o valoare deosebita in viitor .
Felicitari , frumoasa masina
joe_infect is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 20:39   #5
Dihorul

Stage 4
 
Dihorul's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 213
Default Re: Masina mea - R5 Alpine

Am avut si eu un R5Super. Modelul simplu cu motor de 1300. Am fost foarte multumit de ea. Multi se lipesc de marci Germane; nu cred in ele asa de mult, mai ales in ziua de azi cand nivelul de calitate este similar indiferent de marca, si aici vorbesc de marci cu traditie.
Bafta cu 5-ul!
__________________
MARCH OR DIE

https://forum.4tuning.ro/album.php?albumid=849
Dihorul is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 08:11   #6
flaviuf

Stage 5
 
flaviuf's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 415
Member of:
[RENAULT]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: Masina mea - R5 Alpine

Quote:
Originally Posted by Dihorul View Post
Am avut si eu un R5Super. Modelul simplu cu motor de 1300. Am fost foarte multumit de ea. Multi se lipesc de marci Germane; nu cred in ele asa de mult, mai ales in ziua de azi cand nivelul de calitate este similar indiferent de marca, si aici vorbesc de marci cu traditie.
Bafta cu 5-ul!
Eu am mai avut un R5 GTL. Sunt convins ca motoarele Renault se apropie ca fiabilitate de cele germane daca sunt intretinute cum trebuie. La alte capitole insa, calitatea germana isi cam spune cuvantul. R5-ul este insa o masina care o data condusa nu se poate sa nu iti placa.
flaviuf is offline   Reply With Quote
Old 03-05-09, 09:20   #7
flaviuf

Stage 5
 
flaviuf's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 415
Member of:
[RENAULT]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: Masina mea Old School - R5 Alpine

Curand astept sa soseasca un sistem de evacuare din Germania. Deocamdata pozele primite de la vanzator.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	!BRTv12w!2k~$(KGrHgoOKjcEjlLm(,PeBJ9WDc(JZg~~_1.jpeg
Views:	153
Size:	23.1 KB
ID:	899636   Click image for larger version

Name:	!BRTvhtwBWk~$(KGrHgoOKj8EjlLmUE61BJ9V+qiUyg~~_1.jpeg
Views:	130
Size:	32.7 KB
ID:	899637   Click image for larger version

Name:	!BRTvwjw!2k~$(KGrHgoOKjMEjlLmVUyGBJ9WCeUDlQ~~_1.jpeg
Views:	129
Size:	13.2 KB
ID:	899638  

Click image for larger version

Name:	e645_1.jpeg
Views:	112
Size:	22.4 KB
ID:	899639  
flaviuf is offline   Reply With Quote
Old 03-05-09, 09:56   #8
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Masina mea Old School - R5 Alpine

Decat sa dai o avere pe piesele alea de la meccaparts mai bine ii faceai un set de 1.6 de dacie si il mai si enervai putin
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 03-05-09, 10:33   #9
flaviuf

Stage 5
 
flaviuf's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 415
Member of:
[RENAULT]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: Masina mea Old School - R5 Alpine

Initial exista varianta sa folosesc piese de Dacie, dar cand am desfacut prima data motorul mi-am dat seama ca deja erau folosite camasi de Dacie (1400). Erau aproape perforate, asa ca mi-am luat gandul de la a mai baga asa ceva.

Oricum ideea de baza este de a pastra originalul pe cat posibil. Si daca il faceam mai nervos (exista varianta Alpine cu motor de 1550cmc - 120 Cp) rationamentul mi-ar fi spus ca trebuiau modificate si alte lucruri (spre exemplu franele) iar lucrurile deja ar fi luat alta amploare.

Important e ca incepe sa se vada luminita de la capatul tunelului. Urmatoarea etapa va fi o vopsire profi si refacerea tapiteriei dupa modelul initial. PE urma raman micile detalii cum ar fi stickerele originale, oglinzi laterale Vitaloni Californian, grila aer capota si eleronul spate de cauciuc. Punerea in aplicare depinde insa de cum traversam aceasta criza nenorocita.
flaviuf is offline   Reply With Quote
Old 04-05-09, 09:04   #10
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Masina mea Old School - R5 Alpine

Din cate stiu la motoarele supraalimentate pistoanele sunt "mai altfel" - au canalul segmentului de foc intarit cu otel de exemplu -, nu cred ca cele de Dacia 1600 ar putea fi o solutie...
john17 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-09, 10:53   #11
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Masina mea Old School - R5 Alpine

Perfect adevarat ... numai ca utilajul in cauza este dotat cu motor atmosferic ... asa ca un set de 1.6 de dacie cu camasi si segmenti de calitate ar fi facut treaba f buna !
__________________
punktsidelacapat.ro
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-09, 11:05   #12
nxtaz
Old School Cars

Stage 5
 
nxtaz's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,568
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Masina mea Old School - R5 Alpine

Quote:
Originally Posted by flaviuf View Post

Important e ca incepe sa se vada luminita de la capatul tunelului. Urmatoarea etapa va fi o vopsire profi si refacerea tapiteriei dupa modelul initial. PE urma raman micile detalii cum ar fi stickerele originale, oglinzi laterale Vitaloni Californian, grila aer capota si eleronul spate de cauciuc. Punerea in aplicare depinde insa de cum traversam aceasta criza nenorocita.

Nu vreau să-ţi tai elanul, dar ce vrei tu să faci e destul de greu. Să vezi cāt trebuie să alergi după banalele logo-uri de pe maşina şi alte plastice dacă vrei să o aduci īn starea iniţială...
Apropo...cāt plateşti transportul la evacuare că am găsit şi eu evacuare pentru mine pe ebay dar nu ştiu cāt mă ajunge īn total.
nxtaz is offline   Reply With Quote
Old 07-05-09, 15:01   #13
flaviuf

Stage 5
 
flaviuf's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 415
Member of:
[RENAULT]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: Masina mea Old School - R5 Alpine

Quote:
Originally Posted by nxtaz View Post
Nu vreau să-ţi tai elanul, dar ce vrei tu să faci e destul de greu. Să vezi cāt trebuie să alergi după banalele logo-uri de pe maşina şi alte plastice dacă vrei să o aduci īn starea iniţială...
Apropo...cāt plateşti transportul la evacuare că am găsit şi eu evacuare pentru mine pe ebay dar nu ştiu cāt mă ajunge īn total.
Logo-urile sunt in jur de 80-100 Euro (cu transport cu tot). Transportul evacuarii a fost 40 Euro cu DPD.
flaviuf is offline   Reply With Quote
Old 27-06-09, 12:24   #14
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Masina mea Old School - R5 Alpine

valabila pt inscrierea in Retromobil, va fi doar din anul 2014.
ma bucur ca ai reusit sa te apuci de rtefacerea ei, si ai reusit intr-o masura destul de mare, sa o vedem terminata curand.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 27-06-09, 15:53   #15
chelloo83

Stage 5
 
chelloo83's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 335
Default Re: Masina mea Old School - R5 Alpine

Bravo! masina arata ok
spor la munca
chelloo83 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -