Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 04-05-10, 15:17   #1741
fl0rin

Stage 5
 
fl0rin's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 337
Member of:
[2 Roti]
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Quote:
Originally Posted by ZaXXaZ View Post
daca te gandesti vreodata sa dai jos emblema cu 315, o vreau eu
eventual ti-o dau pe a mea cu 318
am eu emblema 316 tipla daca te intereseaza
fl0rin is offline   Reply With Quote
Old 04-05-10, 22:34   #1742
ZaXXaZ

Stage 4
 
ZaXXaZ's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 255
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Quote:
Originally Posted by fl0rin View Post
am eu emblema 316 tipla daca te intereseaza
merci...dar caut una de 315
ZaXXaZ is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 10:03   #1743
Kyddecho

Stage 1
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 24
Smile re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Quote:
Originally Posted by ZaXXaZ View Post
merci...dar caut una de 315
Lasa-mi niste date pe privat ca ti-o trimit... Vad ca tii foarte mult la emblema aceea.
Kyddecho is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 21:29   #1744
05aBi

Stage 5
 
05aBi's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 959
Member of:
[Old School Cars]
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Quote:
Originally Posted by Kyddecho View Post
Sa fim seriosi ! Putine M20 sunt in mintile lor Si daca ar fii sa pui M20 langa M50... amandoua in stare buna e diferentza de la cer la pamant... M50 trage mult mai bine de jos admisie evacuare mai mari...deci 20 cai in plus de fabrica. Te apropii de m50 cu m20b27 adica eta-u si puse chiuloasa.... tot de pe 2.5 inclusiv instalatie electrica. Dar tot mai bine merge M50. Sa nu vorbim de consum.. m20...... M50 mie imi ia sincer cam 12 in oras la mers lejer. Oricum fiecare cu ce vrea sa faca. Singurul motor pt care as da M50-u b25 jos de pe rechin ar fii M54b30 (daca stitzi un motor gol sa ma anuntati va rog)
Din cate cunosc aprox. 7 cai la m50b25 sunt doar pe hartie.
Un m20b25 e ceva mai ieftin decat un m50b25, dar cu un chip egalezi diferenta de bani, iar caii ar fi in jur de 180, aprox.
M20b25 e bolt on pe e21, pe cand ca sa montezi un m50 pe e21, trebuie sa joci nitel in hora. Punand problema in cazul userului "LIVIUMARIN", care din cate am inteles, ar vrea un m50/m52 sa puna pe masina
NU contest faptul ca m50 ar fi un model mai bun de motor fata de m20, generatie mai noua, 12v in plus etc. Dar pur si simplu daca as avea de ales intre un m50 si un m20 de pus pe e21, atata timp cat ambele ar fi indentice ca cmc, as prefera m20, oricand.
Parerea e impartita, fiecaruia ii place ceea ce cunoaste.
__________________
Baby Six
05aBi is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 22:13   #1745
atb_160

Stage 4
 
atb_160's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 275
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Salut baietzi! m-ar interesa daca imi putetzi spune de unde pot sa imi cumpar bandouri laterale de la usi si aripi pentru E21. Ale mele sunt cam strambe si la aripa fata stanga imi lipseste unul.Acuma le-am dat jos de pe masina pentru ca vreau oricum sa vopsesc masina si s-au format pete de rugina pe sub ele. Da pe viitor as vrea sa pun sus unele noi. De preferintza as vrea cromate sa gasesc ca si cele originale. In cel mai rau caz o sa incerc sa le reconditionez pe astea care le am si sa caut numa bandou care imi lipseste.
__________________
Smart ForFour 1.5 D
BMW E21 318
atb_160 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-10, 08:41   #1746
ZaXXaZ

Stage 4
 
ZaXXaZ's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 255
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Quote:
Originally Posted by atb_160 View Post
Salut baietzi! m-ar interesa daca imi putetzi spune de unde pot sa imi cumpar bandouri laterale de la usi si aripi pentru E21. Ale mele sunt cam strambe si la aripa fata stanga imi lipseste unul.Acuma le-am dat jos de pe masina pentru ca vreau oricum sa vopsesc masina si s-au format pete de rugina pe sub ele. Da pe viitor as vrea sa pun sus unele noi. De preferintza as vrea cromate sa gasesc ca si cele originale. In cel mai rau caz o sa incerc sa le reconditionez pe astea care le am si sa caut numa bandou care imi lipseste.
daca nu gasesti la magazinele de piese auto, comanda online
http://www.wallothnesch.com/e/frameparts.htm
ZaXXaZ is offline   Reply With Quote
Old 11-05-10, 22:50   #1747
blondu316

Stage 3
 
blondu316's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 136
Member of:
[VW]
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

scriu si eu iar in numele acelui prieten care am scris si mai sus .... roaga pe cel care detine un parbriz de e21 sau dezmembreaza un e21 si are parbriz sau mai simplu cine are un parbriz sa il sune la numarul 0722886847 . mutam .
blondu316 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-10, 22:35   #1748
LIVIUMARIN

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 326
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Quote:
Originally Posted by blondu316 View Post
scriu si eu iar in numele acelui prieten care am scris si mai sus .... roaga pe cel care detine un parbriz de e21 sau dezmembreaza un e21 si are parbriz sau mai simplu cine are un parbriz sa il sune la numarul 0722886847 . mutam .
SALUTARE,revin cu oferta de motor 2316cm3 150cp injectie mecanica,stare fff buna
LIVIUMARIN is offline   Reply With Quote
Old 13-05-10, 10:05   #1749
fistaccio

Stage 5
 
fistaccio's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 723
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Quote:
Originally Posted by LIVIUMARIN View Post
SALUTARE,revin cu oferta de motor 2316cm3 150cp injectie mecanica,stare fff buna
pret?
fistaccio is offline   Reply With Quote
Old 13-05-10, 21:22   #1750
LIVIUMARIN

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 326
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Quote:
Originally Posted by fistaccio View Post
pret?
DECI,cu tot cu ambreiaj disc nou nout,placa de presiune de 2,5,modulul elecronic ,partea de injectie mecanica,galeria de evacuare,it idau si o parte din tubulatura de evacuare (ESTE DIN INOX)FILTRU DE AER NOU,FURTUNURI, BOBINA DE INDUCTIE, BUJII CU IRIDIUM NOI(,ASTEA M-AU COSTA CAM 3 MIL.NJK-URI),DACA ESTI HOTARAT IL DAU CU 300EURO FARA NEGOCIERI.MENTIONEZ CA AM SCHIMBAT CUZINETII PALIER SI BIELA PLUS SEGMENTI,BUCSILE DE LA INJECTOARE,GALERIA DE ADMISIE ESTE LUSTRUITA LA INTERIOR,DUPA REPARATIE ,NU CRED CA AM FACUT MAI MULT DE 1500KM ,MAXIM,AZI AM ADUS MOTORUL ACASA,(MODIFICARILE NU LE FAC IN BM),PRACTIC AR TREBUII SA-I MONTEZI O CUTIE DE VITEZE,SI SA-L BAGI IN SASIU(PRIMESTI SI SUPORTI MOTOR),UN PIC DE ELECTRICITATE,SI E OK(SI ULEIUL ESTE PROASPAT SCHIMBAT,SI DISTRIBUTIA,CUREA PLUS ROLA),EU MA GANDESC CA MERITA.
LIVIUMARIN is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 00:49   #1751
fistaccio

Stage 5
 
fistaccio's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 723
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Quote:
Originally Posted by LIVIUMARIN View Post
DECI,cu tot cu ambreiaj disc nou nout,placa de presiune de 2,5,modulul elecronic ,partea de injectie mecanica,galeria de evacuare,it idau si o parte din tubulatura de evacuare (ESTE DIN INOX)FILTRU DE AER NOU,FURTUNURI, BOBINA DE INDUCTIE, BUJII CU IRIDIUM NOI(,ASTEA M-AU COSTA CAM 3 MIL.NJK-URI),DACA ESTI HOTARAT IL DAU CU 300EURO FARA NEGOCIERI.MENTIONEZ CA AM SCHIMBAT CUZINETII PALIER SI BIELA PLUS SEGMENTI,BUCSILE DE LA INJECTOARE,GALERIA DE ADMISIE ESTE LUSTRUITA LA INTERIOR,DUPA REPARATIE ,NU CRED CA AM FACUT MAI MULT DE 1500KM ,MAXIM,AZI AM ADUS MOTORUL ACASA,(MODIFICARILE NU LE FAC IN BM),PRACTIC AR TREBUII SA-I MONTEZI O CUTIE DE VITEZE,SI SA-L BAGI IN SASIU(PRIMESTI SI SUPORTI MOTOR),UN PIC DE ELECTRICITATE,SI E OK(SI ULEIUL ESTE PROASPAT SCHIMBAT,SI DISTRIBUTIA,CUREA PLUS ROLA),EU MA GANDESC CA MERITA.
ce cutie ai avut pe el?
fistaccio is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 17:09   #1752
atb_160

Stage 4
 
atb_160's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 275
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Salut baietzi am si eu o intrebare daca ma poate ajuta careva. Vreau sa dau jos aripile. La bara de pe fata ce suruburi trebuie sa desfac?. Am dat jos bandoul de cauciuc de pe bara de altfel nu stiu cum o sa il mai pun inapoi si pe lateral sunt 2 suruburi cu contrapiulita patrata da nush exact cu ce cheie ar trebui sa il desafac.
atb_160 is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 17:25   #1753
LIVIUMARIN

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 326
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Quote:
Originally Posted by fistaccio View Post
ce cutie ai avut pe el?
CV CU 5 TREPTE DE RECHIN,PE ASTA AM PASTRAT-O ,CA SA AM VITEZOMETRUL FUNCTIONAL.
LIVIUMARIN is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 17:33   #1754
LIVIUMARIN

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 326
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Quote:
Originally Posted by atb_160 View Post
Salut baietzi am si eu o intrebare daca ma poate ajuta careva. Vreau sa dau jos aripile. La bara de pe fata ce suruburi trebuie sa desfac?. Am dat jos bandoul de cauciuc de pe bara de altfel nu stiu cum o sa il mai pun inapoi si pe lateral sunt 2 suruburi cu contrapiulita patrata da nush exact cu ce cheie ar trebui sa il desafac.
SALUT,pai nu trebuia sa desfaci cauciucul,decat in cazul in care se invarte surubul in bara,si atunci doar pe capete,dar nu e greu de pus inapoi daca nu ai rupt clemele.ar trebuii sa fie vb despre suruburi de opt,adica vei avea nevoie de cheie de 13,daca sunt f ruginite si nu se pot desface ar trebuii taiate,apoi se desurubeaza de pe contraaripi(se vad suruburile cand deschizi capota)si de asemenea ai de dat jos aparatorile din plastic,din spatele rotii fata(in interior)o sa mai gasesti si acolo cateva suruburi.mai trebuie scoase lampile de semnalizare si ochelarii.daca mai e vreun surub pe undeva care te incurca il desfaci si pe ala,apoi aripa ar trebuii sa se lase convinsa sa iasa de la locul ei.
LIVIUMARIN is offline   Reply With Quote
Old 15-05-10, 09:29   #1755
atb_160

Stage 4
 
atb_160's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 275
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Mersi f mult de ajutor o sa incerc sa fac ce mi-ai spus. In alta ordine de ideei nu am mai reusit sa gasesc pe Thread-u asta cu pasionatii de E21 ceva post in legatura cu reconditionarea crapaturilor de pe bord. Eventual daca mai puteti ajuta cu un link sau cine si-o facut asa ceva la bord sa ma ajute si pe mine. Mersi mult
atb_160 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -