Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Scania R620 vs Volvo FH16 660
Scania R620 142 44.38%
Volvo FH16 660 178 55.63%
Voters: 320. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 09-01-11, 18:51   #121
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Quote:
Originally Posted by G0rdy View Post
Sa inteleg ca brut aveai 50 t..tot greu de crezut ca afara sa depasesti 40t
40 pe foaie, 50 reali cantariti, daca era un control pe cantar cu siguranta iesea mai mult ) gen ARR-u.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 19:10   #122
G0rdy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 478
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
40 pe foaie, 50 reali cantariti, daca era un control pe cantar cu siguranta iesea mai mult ) gen ARR-u.
Ma gandeam eu... si nu imi spune de arr si cantare de la noi ca sunt satul de ei
G0rdy is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 20:54   #123
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Quote:
Originally Posted by G0rdy View Post
Ma gandeam eu... si nu imi spune de arr si cantare de la noi ca sunt satul de ei
stiu...aveam niste turbine mari de adus din Polonia si mai era una care avea loc in container, dar fiind destul de grele depaseau tonajul...si pentru aia mai trebuia sa mai fac eu o cursa pentru ea...si am stabilit cu ala sa-mi treaca atata pe fisa si reali stim numai noi, mi-am asumat eu un risc, care nu merita pentru patronii astia din romania, dar scadeam eu la buzunar dupaia din ore si aia de la ARR, multi dintre ei sunt si cam prosti, habar n-au unii cu ce se mananca camioanele, in afar de cantar si amenda nu stie nimic.
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 21:55   #124
G0rdy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 478
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
stiu...aveam niste turbine mari de adus din Polonia si mai era una care avea loc in container, dar fiind destul de grele depaseau tonajul...si pentru aia mai trebuia sa mai fac eu o cursa pentru ea...si am stabilit cu ala sa-mi treaca atata pe fisa si reali stim numai noi, mi-am asumat eu un risc, care nu merita pentru patronii astia din romania, dar scadeam eu la buzunar dupaia din ore si aia de la ARR, multi dintre ei sunt si cam prosti, habar n-au unii cu ce se mananca camioanele, in afar de cantar si amenda nu stie nimic.
lasa ca la noi e belea cu ei...nu sti pe unde sa mai fugi de ei
G0rdy is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 23:22   #125
bitang

Stage 5
 
bitang's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 305
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Quote:
Originally Posted by G0rdy View Post
lasa ca la noi e belea cu ei...nu sti pe unde sa mai fugi de ei
Romanu' si dracu'....astia cu ARR-u sunt mici copii pe langa tiristii care intr-adevar stiu cu adevarat meserie....sunt mai multe de zis dar fiind un forum public habar nu ai cu cine stai de vorba asa ca ma limitez.
bitang is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 08:29   #126
G0rdy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 478
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Quote:
Originally Posted by bitang View Post
Romanu' si dracu'....astia cu ARR-u sunt mici copii pe langa tiristii care intr-adevar stiu cu adevarat meserie....sunt mai multe de zis dar fiind un forum public habar nu ai cu cine stai de vorba asa ca ma limitez.
crezi )))
G0rdy is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 09:52   #127
Fun Scania

Stock
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Cine a condus vreodata Scania V 8 indiferent de anul de fabricatie sunt convins ca i-a ramas in suflet.Motorul V8 are un sound de neegalat , merge fara probleme 2 milioane de km si consuma mai putin. Scania este si va fi nr 1.
Fun Scania is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 10:01   #128
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Quote:
Originally Posted by Fun Scania View Post
Cine a condus vreodata Scania V 8 indiferent de anul de fabricatie sunt convins ca i-a ramas in suflet.Motorul V8 are un sound de neegalat , merge fara probleme 2 milioane de km si consuma mai putin. Scania este si va fi nr 1.
Corect, Scania sunt camioane foarte bune. THE SWEDISH POWER!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 11:21   #129
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

eu am ramas uimit de un daf vechi de cand lumea si pamantul.am ramas uimit de cat de silentios era motorul chiar cu remorca incarcata cu pepsi pana la refuz si in sarcina. parca nu se auzeau decat 2 pistoane din cate are si alea silentioase
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 11:29   #130
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
eu am ramas uimit de un daf vechi de cand lumea si pamantul.am ramas uimit de cat de silentios era motorul chiar cu remorca incarcata cu pepsi pana la refuz si in sarcina. parca nu se auzeau decat 2 pistoane din cate are si alea silentioase
Si Daf-urile sunt camioane bune, candva Volvo fabrica camioane in fabrica Daf din Olanda unde se fac si in prezent, nu stiu daca mai au legaturi cu cei de la Volvo dar acum 20 de ani Daf-urile erau echipate cu cutii de viteze Volvo. Acum parca pun pe Renault Trucks. Cel mai mult imi place Daf XF105 MegaSpace, super camion.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 31-01-11, 22:14   #131
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Toate camioanele sunt aproximativ la fel de bune pentru ceea ce trebuie sa faca numai ca atat Scania cat si Volvo sunt overall putin in fata concurentei atat prin inovatii tehnologice cat si prin gama diversificata si motorizari/sasiuri etc. La fel cum nu se mai fac nici autovechicule fiabile mai mult de 5-6 ani ( daca ai noroc ) la fel si la camioane. Cine vorbeste de X Y Z cu milioane de km, vorbesc de generatiile vechi care sunt un fel de Mercedes Cobra.

O firma din romania cu un parc de peste 50 de camioane niciodata nu va achiztiona Volvo/Scania daca activeaza pe piata din romania la ( cereale/constructii/fier vechi etc ) din cauza pretului ridicat. N-ai sa gasesti Volvo FH sau Scania R la pret sub 71-73k Eur daca nu ma insel, managerii de flote alegand in loc de 10 Volvo/Scania sa ia DAF/Iveco/Renault care sunt semnificativ mai ieftine in versiunile XF / Stralis / Premium exemplul clar este Edy Logistics a renuntat la Volvo si a mers la Iveco ( conform unui interviu conducerea Edy a spus ceva de genu : Volvo nu indeplinea necesitatile companiei noastre ) adica dupa ce ai luat 1000 camioane de la o firma cand vrei sa reinnoiesti parcul mergi la alta motivul fiind cel enuntat mai sus, chiar ei sustinand ca nu din cauza problemelor tehnice sau alte probleme legate de camion in sine i-au facut sa ia decizia asta. De ce sa ofer un confort ridicat soferului ceva premium cand pot sa-i ofer minimul necesar tragan maximul de profit din business. Si mi se pare corect pentru o flota mare sa urmaresti acest obiectiv.
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 31-01-11, 22:16   #132
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

EDY nu cred ca are doar 1000 de tiruri, cred ca are mult mai multe.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 31-01-11, 22:17   #133
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
EDY nu cred ca are doar 1000 de tiruri, cred ca are mult mai multe.
Am dat un exemplu, n-am stat sa caut datele exacte cu numarul lor de camioane.
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 01-02-11, 10:24   #134
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
Am dat un exemplu, n-am stat sa caut datele exacte cu numarul lor de camioane.
camioanele lui Edy cati km au batut, cred ca si-au scos banii, aia mai mananca si rahat, una la mana probabil criza i-a afectat si pe ei si nu le-a mai convenit preturile de achizitie a altor modele Volvo. S-au axat pe ce e mai ieftin, si cum spuneai si tu mai sus, la ce sa-i ofere soferului confort si dotari premium cand poate sa conduca intr-un camion putin mai low cum ar fi Iveco, Renault etc.. Unii chiar prefera sa le ia standard fara prea multe dotari pe ele. Dar in UE multe companii care au o flota mare au avut camioane Volvo, Mercedes etc...numai pe astfel de brand au mers. La noi in Romania e ceva mai aparte, azi iti permiti, peste 2 ani iti cumperi Roman Trucks.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 01-02-11, 10:30   #135
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
camioanele lui Edy cati km au batut, cred ca si-au scos banii, aia mai mananca si rahat, una la mana probabil criza i-a afectat si pe ei si nu le-a mai convenit preturile de achizitie a altor modele Volvo. S-au axat pe ce e mai ieftin, si cum spuneai si tu mai sus, la ce sa-i ofere soferului confort si dotari premium cand poate sa conduca intr-un camion putin mai low cum ar fi Iveco, Renault etc.. Unii chiar prefera sa le ia standard fara prea multe dotari pe ele. Dar in UE multe companii care au o flota mare au avut camioane Volvo, Mercedes etc...numai pe astfel de brand au mers. La noi in Romania e ceva mai aparte, azi iti permiti, peste 2 ani iti cumperi Roman Trucks.
Edy, ultima data cand m-am uitat la ei pe site, este ceva vreme de atunci, avea 1250 de camioane Volvo. Acum am vazut ca au luat 65 de camioane Mercedes Actros si 70 de Iveco Stralis. Am vazut si DAF la ei, probabil ca incearca si altceva decat Volvo.
__________________
Cristy65 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -