Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 28-08-13, 18:17   #1
gabi04

Stage 4
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 258
Default opel astra g vs dacia logan

Salut,la masinile din titlu este vorba de motorizarea de 1.6 8v.m-ar interesa mai mult costurile de intretinere,la care masina este mai ieftin?la performante m-am uitat si am vazut ca opelul are cu 10N mai mult cuplu decat loganul,dar la o turatie mai joasa (2600rpm).pt "performante" as merge pe opel dar am si unele indoieli in privinta lui,avand in vedere ca este cam vechiut fata de logan,ce probleme pot aparea?
motorul asta de 8 valve este mai bun decat cel de 16 valve?la cel de 16v stiu ca XEL-u manaca ulei,dar nu stiu nimic despre XE.ala cum se comporta?voi ce ati alege dintre logan si astra?ati face rabat la comfort in favoarea pieselor ieftine?

stiu,poate o sa spuneti ca "poluez" forumul cu astfel de topicuri inutile,avand in vedere ca momentan nu imi permit nici sa ma apuc de scoala de soferi din cauza banilor,chiar daca am 19 ani.si da stiu,este RUSINOS ca nu am nici macar permis.

Last edited by gabi04; 28-08-13 at 18:21.
gabi04 is offline  
Old 28-08-13, 18:34   #2
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Salut , ai facut rost de banuti gabi ? Deci : 1.Comfort . In logan nu stai bine ? Iti zic eu ca posesor de logan laureate faza 2 ca stai foarte bine , mai ales iarna cu scaunele incalzite pe care astra nu cred ca le are . 1 punct pt logan . 2.Costuri . Toata lumea stie ca loganul pe benzina daca este exploatat corect si schimburi de ulei BUN la timp poate ajunge la peste 500.000km fara piese schimbate . 2 puncte pt logan . 3.Performante . Tie iti convine sa ai cu 10nm mai mult la piciorul drept si sa treaca pe langa tine un logan care e mai usor cu 200-300kg ? 3 puncte pt logan . 4.Practic . Logan - mai putine dotari electronice deci mai practic . 4 puncte pt logan . 5.Garda la sol si spatiu interior si in portbagaj . 5 puncte pt logan . Sa iti mai zic ? Oricum tu alegi + ca la logan mai ai optiunea de tuning ieftin si frumos . Bafta...
__________________
iulica097 is offline  
Old 28-08-13, 18:39   #3
gabi04

Stage 4
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 258
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
Salut , ai facut rost de banuti gabi ? Deci : 1.Comfort . In logan nu stai bine ? Iti zic eu ca posesor de logan laureate faza 2 ca stai foarte bine , mai ales iarna cu scaunele incalzite pe care astra nu cred ca le are . 1 punct pt logan . 2.Costuri . Toata lumea stie ca loganul pe benzina daca este exploatat corect si schimburi de ulei BUN la timp poate ajunge la peste 500.000km fara piese schimbate . 2 puncte pt logan . 3.Performante . Tie iti convine sa ai cu 10nm mai mult la piciorul drept si sa treaca pe langa tine un logan care e mai usor cu 200-300kg ? 3 puncte pt logan . 4.Practic . Logan - mai putine dotari electronice deci mai practic . 4 puncte pt logan . 5.Garda la sol si spatiu interior si in portbagaj . 5 puncte pt logan . Sa iti mai zic ? Oricum tu alegi + ca la logan mai ai optiunea de tuning ieftin si frumos . Bafta...
merci de raspuns,le stiam si eu p-astea dar daca ma apucam sa le enumar ca sa se vada stiu si aspectele astea,ma apuca foamea )...tot ce ai zis tu mai sus despre logan este adevarat,nu neg ca in logan nu stai bine,dar stii cum e,intotdeauna tre' sa mai iei in calcul si alta optiune...rost de bani nu am facut ,am scris ceva mai jos.
gabi04 is offline  
Old 28-08-13, 18:46   #4
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Tinichigeria iti place ? Mergem amandoi la practica ca am eu relatii si mai tarziu ai buzunarul plin de bani , 60mil vopsit o masina , polish 1-mil 2 , si chituit nu stiu... Ce zici ?
iulica097 is offline  
Old 28-08-13, 18:55   #5
gabi04

Stage 4
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 258
Default Re: opel astra g vs dacia logan

bai sa stii ca nu e rea nici tinichigeria...dar tu unde faci practica?mie imi place cam tot ce e legat de masini ),asa ca "un pic" de tinichigerie nu ma deranjeaza...
gabi04 is offline  
Old 28-08-13, 19:01   #6
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: opel astra g vs dacia logan

La un atelier are unchimiu pe cineva , si are si la mercedes si vroiam sa dau si pe acolo sa invat cate ceva de mecanica . Si mie imi place orice e legat de masini , ma gandeam ca atunci cand o sa ma duc la tinichigerie o sa le zic despre fiecare masina cand prinde suta , ce echipare e , ce motor =)))))
iulica097 is offline  
Old 28-08-13, 19:30   #7
gabi04

Stage 4
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 258
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
La un atelier are unchimiu pe cineva , si are si la mercedes si vroiam sa dau si pe acolo sa invat cate ceva de mecanica . Si mie imi place orice e legat de masini , ma gandeam ca atunci cand o sa ma duc la tinichigerie o sa le zic despre fiecare masina cand prinde suta , ce echipare e , ce motor =)))))
un fel de dexter dar fara laborator )
totusi hai sa nu facem offtopic,nu ca ar fi cine stie ce thread,dar...
gabi04 is offline  
Old 28-08-13, 19:57   #8
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Eu nu stiam ca un Logan poate sa ajunga la 500 de mii de km. Dar stiam ca Astra are scaune incalzite, webasto, confort mai mare si arata mai bine + dotari de care Logan nu se apropie.

Daca zici ca n-ai bani, nu-ti face griji de masina.
scrisit is offline  
Old 28-08-13, 19:58   #9
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: opel astra g vs dacia logan

=))))foarte buna poanta , mor de ras . Lasa ca mergi cu mine la practica daca imi convine . Vara asta e compromisa , mai avem 2 sapt de vacanta , dar vara urmatoare ma duc sigur .
iulica097 is offline  
Old 28-08-13, 20:28   #10
gabi04

Stage 4
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 258
Default Re: opel astra g vs dacia logan

scrisit: nu ca imi fac griji,ca nu imi fac,dar as vrea sa stiu mai multe despre ea...si ca multe alte thread-uri pe care le-am deschis si care cred ca v-au scos din sarite ) dar eu sunt mai curios de felul meu.am mai deschis si la sectiunea "opel" un thread despre astra f x16xel,dar de o luna si ceva de cand e deschis nu s-a inghesuit nimeni sa posteze.
gabi04 is offline  
Old 28-08-13, 20:58   #11
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: opel astra g vs dacia logan

@iulica097, om mai māndru de maşina lui nu cred că am văzut...

Omule, fii obiectiv şi lasă pasiunea ta pentru Logan de-o parte.
Nu stăm să comparăm calitatea īntre cele două maşini pentru că nu prea se compară.
Fac abstracţie de faptul că eu am G şi pot spune că au şi ele bubele lor dar
acelaşi lucru īl putem spune şi despre Logan.

Logan-ul este o maşină ok, ba chiar foarte ok dar hai să nu-l lăudăm atāt pentru
că pentru o maşină low cost, este al dracu' de scump.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline  
Old 28-08-13, 21:03   #12
gabi04

Stage 4
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 258
Default Re: opel astra g vs dacia logan

adi cimpean: exact asta vroiam sa aud,cam ce bube are?ma intereseaza mai mult daca sunt mari...daca nu,n-ar fi asta o problema ca si loganu are destule asa ca...la capitolul calitate ai deja prea multa dreptate)..ceva despre astra f x16xel nu stii,asa informativ...?lasand si la ala rugina de-o parte
gabi04 is offline  
Old 28-08-13, 21:37   #13
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Andi credema ca si tata a fost in aceeasi situatie inainte sa cumpere masina si chiar e foarte multumit de alegerea facuta . Baiatul a cerut un sfat , in fond , de ce crezi ca sunt mai multe logane pe strazi ? Nu zic ca astra g nu e bun dar la mana a2a nu se merita fiindca nu este mai fiabil decat loganul .
iulica097 is offline  
Old 28-08-13, 21:51   #14
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Si Clio sau Alfa Romeo daca-si lua era multumit.
Cunoscatorule cu parc auto acasa, las-o mai incet.
scrisit is offline  
Old 28-08-13, 22:06   #15
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Eu vorbesc de masina noua , din cauza raportului calitate-pret foarte bu a ales logan . Din cauza ta si a oamenilor ca tine loganul e vazut ca o masina ieftina , puturoasa , proasta dar daca ii faci cunostinta cu alte masini din clasa lui nu e chiar asa . Gabi ia astra dar dupaia ai sa te plangi ca din dotarile alea multe si super folositoare de mega smechere iti merg doar jumatate , se aude nu stiu ce la motor , stai ca e masina prea joasa si nu pot sa parchez acolo , vai s-au dus ambreiajul si cablu si unul original nu imi pot permite , nu incape undita stransa in portbagaj si o pun pe bancheta aa stai ca nici acolo nu are loc , am 5 persoane in masina si nu mai plec cu ea de pe loc ca e lasata prea rau sau cutia calculata pentru consum cu cativa ml mai putin decat loganul . Nu vreau sa par rau dar asta e adevarul , mergi pe logan si vei fi cel mai multumit .
iulica097 is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -