Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 11-09-13, 18:47   #136
Radu_Toretto93

Stage 4
 
Radu_Toretto93's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 196
Member of:
[2 Roti]
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Pai nu ti se pare normal si firesc ?
Cum sa iei o masina de mers duminica la pescuit si la piata, cand exista atatea alternative superioare ca si performante, design, calitate, fiabilitate la un pret mai redus ?

De ce mi-as lua logan cand cu aceiasi bani (sau mai putini) imi pot lua Honda ? Aaa ca tata are idei invechite gen "e japoneza, o sa te coste o caruta de bani cand iti pica ceva, ia-ti dacia ca e ieftina". Pai sa-si ia el. )

Ne batem gura de pomana.
__________________
Daca Ai Cap Ia-ti Altceva !

"- Nu avem carburatoare, dar poate doriti o cravata !"
Radu_Toretto93 is offline  
Old 11-09-13, 19:43   #137
dany2good4u

Stage 5
 
dany2good4u's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 904
Member of:
[BMW]
Default Re: opel astra g vs dacia logan

@iulica: parca ai condus de 3 ori pana acum,si logan si m3 si 407 si M3 .....ai condus tu m3?nfs-ul nu se pune.vorbesti de fiabilitate si tu vrei kompresor si turbo pe masina?nici macar varsta legala pt permis nu ai si te contrazici cu toata lumea...vorbesti de 10.000 euro de parca vorbesti de 10 lei.prientene stai usor.ai masi ni fiabile si al 1000euro,mai vechi cei drept,dar cu aceleasi dotari ca loganul tau,confort mai bun,siguranta mai mare.pai eu la 16 ani visam sa rup dintii la o pisica,sa fac cerculete si nebunii,sa arate frumos,sa fie cat mai aproape de sol,nici nu imi trecea prin cap ca trebuie sa am grija la borduri.internetul asta va strica toata copilaria...ma uit la un var mai mic care nu stie decat jocuri pe pc,iar eu la varsta lui veneam plin de julituri,cucuie si vanatai acasa,si pot spune ca am avut o copilarie mai frumoasa.iar voi acum vorbiti de fiabilitate.nu oi fi eu mare de varsta dar incep sa observ multe diferente...din cate vad tu vorbesti si in locul celui care a deschis topicul,lasa baiatul sa spune ce vrea,ce crede el ca are nevoie si ce i se potriveste mai bine.
__________________


O masina te duce dintr-un loc in altul,o masina buna te duce dintr-una intr-alta
dany2good4u is offline  
Old 11-09-13, 19:55   #138
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by Radu_Toretto93 View Post
Pai nu ti se pare normal si firesc ?
Cum sa iei o masina de mers duminica la pescuit si la piata, cand exista atatea alternative superioare ca si performante, design, calitate, fiabilitate la un pret mai redus ?

De ce mi-as lua logan cand cu aceiasi bani (sau mai putini) imi pot lua Honda ? Aaa ca tata are idei invechite gen "e japoneza, o sa te coste o caruta de bani cand iti pica ceva, ia-ti dacia ca e ieftina". Pai sa-si ia el. )

Ne batem gura de pomana.
Dar alternative inferioare exista?Asta e intrebarea...
Serios vorbind acum.Loganul este superior cand e vorba de spatiu in fata astrei G.Fiabile sau dovedit a fii ambele.Ieftin de exploatat ambele.Performante putin mai bune ale astrei G...personal as prefera un logan 2008 decat o astra 2003.
La 3-4k de euro poate lua fie un logan 2007-2009 , fie o honda/golf 2001-2003 , fie un audi a8/seria 7 din 1991-1994.

Last edited by run_forest; 11-09-13 at 20:09.
run_forest is offline  
Old 11-09-13, 20:33   #139
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Run_forest astra g e mai performant ca logan ? La ce te referi ? La motor sigur nu e . Dany fiecare cu vremurile lui . Nu am condus m3 am mers cu un m3 cu 3.2l 6 cilindri in linie , as fi vrut eu sa il conduc pe ala =)))
__________________
iulica097 is offline  
Old 11-09-13, 20:44   #140
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: opel astra g vs dacia logan

este de 3656878744687 ori mai performanta o astra g decat un logan

astra g opc de exemplu are 2.0 turbo si 200 cp, loganul ce are? aa da.. 1.6 16v )))))
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline  
Old 11-09-13, 21:30   #141
dany2good4u

Stage 5
 
dany2good4u's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 904
Member of:
[BMW]
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
Dar alternative inferioare exista?Asta e intrebarea...
Serios vorbind acum.Loganul este superior cand e vorba de spatiu in fata astrei G.Fiabile sau dovedit a fii ambele.Ieftin de exploatat ambele.Performante putin mai bune ale astrei G...personal as prefera un logan 2008 decat o astra 2003.
La 3-4k de euro poate lua fie un logan 2007-2009 , fie o honda/golf 2001-2003 , fie un audi a8/seria 7 din 1991-1994.
hai sa nu punem a8 si serie7 pe lista pentru ca acele masini nu sunt pentru un tanar,consuma de sari in sus,intretinerea te doboara si mai ales ca incapator nu te descurci prea bine in trafic


Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
Run_forest astra g e mai performant ca logan ? La ce te referi ? La motor sigur nu e . Dany fiecare cu vremurile lui . Nu am condus m3 am mers cu un m3 cu 3.2l 6 cilindri in linie , as fi vrut eu sa il conduc pe ala =)))
si cum poti spune ca tot loganul e mai bun ca un m3 de ex,masina aia rupe asfaltul...ai confort,putere si siguranta,plus o doza de adrenalina la fiecare apasare puternica de acceleratie.bineinteles nu se poate lua in calcul pentru cel ce a inceput topicul,nu am recomandat niciodata nimanui un bmw peste 120cp unei persoane care abia a luat permisul...

Last edited by dany2good4u; 11-09-13 at 21:38.
dany2good4u is offline  
Old 11-09-13, 21:42   #142
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by dany2good4u View Post
hai sa nu punem a8 si serie7 pe lista pentru ca acele masini nu sunt pentru un tanar,consuma de sari in sus,intretinerea te doboara si mai ales ca incapator nu te descurci prea bine in trafic
Da ai limuzina
Chiar e nevoie sa explic?Vorbeam doar din prisma pretului , nu si a intretineri....erau doar exemple care se pot incadra intr-un anumit buget nu recomandari.doar stii cum e romanu ...am 4k euro iau masina de 4500 ca mai fac eu rost de undeva...trist..

Last edited by run_forest; 11-09-13 at 21:46.
run_forest is offline  
Old 11-09-13, 23:12   #143
dany2good4u

Stage 5
 
dany2good4u's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 904
Member of:
[BMW]
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
Da ai limuzina
Chiar e nevoie sa explic?Vorbeam doar din prisma pretului , nu si a intretineri....erau doar exemple care se pot incadra intr-un anumit buget nu recomandari.doar stii cum e romanu ...am 4k euro iau masina de 4500 ca mai fac eu rost de undeva...trist..
) romanul...se bucura ca are a8 sau serie 7 iar cand vine vremea taxelor si reviziilor realizeaza ca trebuie sa munceasca 2-3 luni pt ele.sa nu mai vorbum de alte piese.se gasesc serie7 si la 1000 euro,dar le cumpara cine stie ca isi permite sa le intretina,sa nu mai vorbim de a8-uri si s-uri model mai vechi cu pret de achizitie foarte bun...
dany2good4u is offline  
Old 11-09-13, 23:52   #144
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Sau isi cumpara masina scumpa, realizeaza ca toate consumabilele sunt mai scumpe decat la dacie.......ii baga consumabile proaste si ieftine, masina inevitabil se strica, romanul decide ca nu el este de vina pentru pagube, ci masina nu era una fiabila, raspandeste zvonul cum ca toate masinile ca a lui nu sunt fiabile........alti romani se uita in gura lui, si raspandesc la randul lor zvonul.

Caz concret, Honda si BMW...intrebati orice persoana de peste 40 de ani despre aceste marci si primele lucruri ce o sa le auziti de la ei or sa fie....bmw u are piese scumpe si se strica repede, daca iti pica ceva la Honda stai 2 saptamani pana iti vine piesa din Japonia.

Tipic romanesc.
JDV is offline  
Old 12-09-13, 00:47   #145
alonso01

Stage 4
 
alonso01's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 271
Default Re: opel astra g vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
Run_forest astra g e mai performant ca logan ? La ce te referi ? La motor sigur nu e . Dany fiecare cu vremurile lui . Nu am condus m3 am mers cu un m3 cu 3.2l 6 cilindri in linie , as fi vrut eu sa il conduc pe ala =)))
Astra G 1.6 16v:
-101 CP
-150 NM
-v. max 188..asta in teorie ca in practica duce mai mult)

Logan 1.6 16v:
-105 CP
-148 NM
-v.max 181

Deci woa cat de performant este Golanul fata de Astra G, nu imi vine sa cred
Iti dai seama are 4 cai in plus fata de Astra...se pipi pe el de Astra nu?)))
Cat de amuzante pot fi unele postari de ale tale)))
alonso01 is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -