Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 13-05-13, 08:41   #16
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
stiu ca si la focus sunt probleme cu dpf-ul,dar se curata mai simplu si mai repede ca la astra plus ca in momentul cand o apuca regenerarea(la astra ma refer) se duce dracu consumul/motorina din rezervor si trebuie sa mergi cu ea turata altfel nu se curata....la focus e mult mai simplu,avand service-ul in salajean ies cu ea pe a2 pana la drajna si inapoi in forja se curata tot....bineinteles la cele care merge,dar la astra daca s-a infundat....il dai jos si te apuci de curatat,nu a mers la niciuna sistemul de forja si curatare ca la ford.....

am avut peugeot 307 cu 1.6 hdi acelasi motor ca la focus...cand am cumparat masina(de la o doamna) avea consum in oras 5.3 l/100 km,nu schimba decat la 2000 maxim 2500 rpm,dupa ce am cumparat-o,in drum spre casa am iesit pe pe o strada si i-am dat....4000 rpm...cand m-am uitat in oglinda nu se mai vedea nimic in spate,era un nor de fum...mi-am dat seama ca nu este nici o problema grava,i-am facut revizie generala si am plecat la munte,am mers destul de sportiv cu ea,s-a curatat cum trebuie,a inceput masina sa traga bine si se schimbase si sunetul motorului......din momentul ala nu a mai dat fir de fum si nu am avut nici o problema cu ea,am tinut-o un an,am vandut-o masina merge si in ziua de azi,o vad aproape zilnic noul propietar sta pe langa mine,km nu erau reali cel care a adus-o de afara a umblat la km,la test avea 200.000 am mai facut si eu 25.000 km cu ea....cine stie cat o avea acum....
ai perfecta dreptate cu regenerarea...la fel e si cu hdi-urile...
si la mine se cunoaste ,eu merg mult prin oras si nu ai unde sa-i dai datorita aglomeratiei si cand am ocazia ii dau 4000-4500 constant si dupa aia merge parca mai degajat,n-o mai simt infundata.
Unii zic ca pe la 120k km ar trebui schimbat /curatat dpf-ul...eu am 139k km si nu s-a intamplat nimic. Sper sa nu am probleme in viitorul apropiat cu dpf-ul
__________________
ex car : OPEL Astra 1.4i
now : ff2 1.6 tdci 2007 :X
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
Old 13-05-13, 09:53   #17
algabone20

Stage 2
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 39
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
1.6 tdci este si mai economic decat 1.7 cdti....am avut peugeot 307 1.6 hdi,acelasi motor....f.bun motorul,nimic de reprosat....desi sunt fan opel am astra j de 1.7 125 cai pot sa spun ca are mai multe probleme decat un 1.6 hdi si consum mai mare....varul meu are astra H 1.7 cdti 125 cai si a avut inainte tot astra H 1.7 cdti 110 cai....in general cam au probleme motoarele 1.7 cdti....pompa de inalta,injectoare,regulator presiune relanti-oscileaza relantiul.....

Am si eu o Astra H 2008 modelul de 110 CP cu DPF, si asa este se regenereaza destul de des unde iti creste consumul pe toata perioada lui, si au un defect de fabricatie cu regulatorul de relantiu (fructueaza) asa este..... In schimb ca si calitate a fabricatiei este peste Focus parerea mea si are platice mai bine facute....
algabone20 is offline   Reply With Quote
Old 13-05-13, 13:29   #18
marius1981

Stage 2
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 46
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

Quote:
Originally Posted by buddy_lexx View Post
bine ca ai astra g ...dar esti expert in h... cati km ai tu cu un h de te iei asa de mine???
a mea avea 220k km si merge ca dracu...dupa 200k a inceput sa cedeze o gramada de piese si crede-ma ca nu au fost chiar asa de ieftine.Ce-i drept ,nicio masina nu-i la fel ca cealalta dar asta nu inseamna ca daca ai tu 4 prieteni care au h-uri asta inseamna ca-i masina suprema si ca toate is asa fiabile.
Nu ma crezi e parerea ta ...si nici nu imi pasa ce crezi tu... eu discutia o port strict cu el.
Omu a cerut un sfat si i-am raspuns pt ca am fost in aceasi situatie ca si el.
Am facut destul de multi km cu un h si cred ca sunt in masura sa-mi expun punctul de vedere.Imi dai voie??? Multumesc
Pana mi-am ales focusu am condus destule focusuri si astre care aveau de la 80k km pana la 260k .
Nu stiu cate modele ai avut tu de la opel dar iti zic ca si eu pana intr-un anumit timp am fost fan opel dar dupa parerea mea fordu e superior..cel putin in comparatia asta.Nu laud marca ca nu-mi da nimeni bani,e parerea mea personala!
SI nu stiu daca comentariul tau cu 1.9 de 150 de cai are vreun loc aici... din cate observ omu a precizat destul de clar ce motoare-l intereseaza.
Exact pentru asta am vrut sa-ti atrag atentia...masina troncane sau nu troncane in functie de cum o pastrezi, ori tu ai facut o comparatie intre un focus bine intretinut si un astra "mai putin".....
Desi conduc de 8 ani un astra g asta nu inseamna ca nu imi place focusul 2, chiar este intre marcile pe care le urmaresc (pe langa astra h) pentru urmatoarea masina.
Dar sa fim corecti, aceste doua masini SH, daca au fost bine intretinute, sunt foarte aproape din toate punctele de vedere(cu mici plusuri si minusuri pentru fiecare).
Asa ca sfatul meu pentru initiatorul topicului e sa verifice bine masina inainte de cumparare si cel mai important sa gaseasca o masina cu istoric verificabil(un prieten, o cunostina, un vecin...)
Ideal ar fi sa o cumpere de pe unul din forumurile dedicate celor doua marci, de la un user cu vechime....de obicei sunt oameni foarte atenti cu masinile lor si posteaza pe forum eventualele probleme.
marius1981 is offline   Reply With Quote
Old 13-05-13, 14:01   #19
Tis-ul

Stage 5
 
Tis-ul's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 1,150
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

Tata a avut un 1.6 tdci cel de 109. Masina a fost "rezolvata" de un mecanic care a bagat filtrul de ulei prost si l-a strambat..
Ai grija la cati km o iei si pentru ce parte a Europei. Daca vrei masina buna, ia-o din Germania. Am 5 prieteni care lucreaza la o firma. Au Focus 1.6 109 cp facut pentru Romania. Stiluri diferite de condus, desi le-a picat de cate doua ori ambreiajul in 100.000 kilometri.
Ai grija la turbina, filtrul de particule, injectoare. Ai grija unde faci reviziile!
Bafta la alegerea unei masini.
__________________

Last edited by Tis-ul; 13-05-13 at 14:04.
Tis-ul is offline   Reply With Quote
Old 13-05-13, 16:40   #20
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

Acuma conteaza si gusturile omului... fiecare are gustul sau.
Eu am ales focusu mi-a placut mai mult.
Adevarat ce zici marius... asa-i si ma bucur ca in final am ajuns la un numitor comun. Exprimarea proasta duce la discutii inutile.My bad..
Sa revenim la subiect.. eu unu m-am ferit de focus-urile facute in alte tari decat germania .
M-am interesat si intr-adevar masinile facute pentru anumite tari sunt destul de problematice si aici vorbim si cele facute pt romania.
Am cunostinte care au avut probleme de si-au jurat ca nu-si mai cumpara in veci ford dar cunosc si persoane care au fost in aceasi situatie ca mine si si-au cumparat masini din germania si nu au nicio problema cu ele.

Cred ca l-am zapacit de cap pe colegu cu subiectu...))
In principiu cand vrei sa-ti cumperi masina da o fuga la vreo 2 service-uri cu ea si verifico de la a la z.
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
Old 13-05-13, 17:54   #21
cretzu194

Stage 4
 
cretzu194's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 239
Member of:
[VW]
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

Orice as cumpara o sa cumpar din Germania . Am fost la targ in Brasov cu vestitul meu Golf 4 care este la vanzare de 4 luni cred , si am dat proba cu Astra H 2006 1.7 CDTI de 100 cp sau 101 (nu stiu exact) si am dat proba si cu Focus 2 cel de 109 cp.Opelul mi se pare mult mai confortabil decat fordul , parca sta putin mai bine , imi da mai multa siguranta , dar si trage mai bine. Eu sunt decis , o sa cumpar Opel Astra h , doar dupa ce vand Golful Multumesc pentru ajutor.
cretzu194 is offline   Reply With Quote
Old 13-05-13, 18:15   #22
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

Masinile sunt destul de asemanatoare. Motor de 1.6 e economic pe peugeot, dar pe focus consuma cam ca toate dieselurile. Oricare ai lua-o, o sa fii multumit.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 14-05-13, 08:16   #23
marius1981

Stage 2
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 46
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

Atentie, oricare masina ai alege, sa-i faci neaparat testul de retur pe injectoare.
In sensul asta de la Opel iti recomand variantele de 110 sau 125cp(aparute parca la inceputul lui 2007) care au sistem de injectie Denso si se pare ca e mai putin problematic ca Bosch-ul de pe varianta de 101cp.
marius1981 is offline   Reply With Quote
Old 31-05-13, 15:42   #24
Adrians88

Stage 2
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 38
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

salut,
iti recomand opelul , de ce ? (ps: eu am opel astra h 2006, 1.7 CDTI, 101CP, Nm initial 240, resoftat in 130Cp si Nm 280) iata motivele mele :

- masina o am de la 42.000 km, acum are 87.000 revizii facute la timp, in decembrie schimbata distributia, pret mic la piese.
- dupa resoftare a scazut consumul, in bucuresti daca merg normal am un consum de 6.7%, daca alerg intre 7.9% si 8.3% , consumul este facut din plin in plin.
- masina este foarte stabila si trage al naibi de bine, motorul de 1.7 fiind de la Isuzu in comparatie cu cele de 1.3 si 1.9 de la fiat.
- este un motor de turatie, trebuie schimbat numai in 3000 rpm, exceptie treapta 1 pe care o schimbi mai devreme 2500.
- eu am echiparea cosmo + pachetul chrom si scaunele sport/partial piele.
- in afara orasului consumul este incredibil de mic, treapta 5 la 130-140kmh maxim 5%, la 80 -100 kmh in treapta 4 intre 4% si 4.5% (consumul este facut cu 2 persoane si ceva bagaje cat pentru concediu).

ca si minusuri :
- treptele scurte, in oras o sa schimbi mai des (insa daca conduci mai agresiv te ajuta)
- farurile se matuiesc, asa ca iti recomand sa le faci polish si sa le pui folie, asa am procedat si eu (te costa maxim 100 ron ambele)


ford focus are tatal meu, 1.6 cu 90CP cin 2007 (nu am mers foarte mult cu el ...) :
- revizia este aproape dubla decat la opel
- scaunele sunt mult mai incomode decat cele de la opel
- ai avantajul unui spatiu in interior mai mare decat la opel
- nu are aceiasi siguranta ca si opelul pe curbe
- este mai lenesa decat opelul (diferenta de CP isi spune cuvantul)
- la 70.000 km i-a picat turbina (2000 ron pt refacerea ei + curatare)
- consumul in bucuresti este la fel ca la opel, afara nu stiu ca nu am iesit cu ea.
- are 5 trepte
Adrians88 is offline   Reply With Quote
Old 31-05-13, 22:19   #25
Adrians88

Stage 2
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 38
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

Quote:
Originally Posted by Tis-ul View Post
Daca vrei masina buna, ia-o din Germania.
cam asa sta treaba cu masinile din Germania :
Cele de 188.000 km vor avea aici 74.000.
Cele de 240.000 vor avea aici 113.000
Cele de 280.000 vor avea aici 133.000
Cele de 500.000 vor avea în târg la noi maximum 143.000
Ai prins ideea…
Acum ideea este cum procedezi ca să o iei mai tânără de 150.000 km. Și să fie din Germania, nu din Italia, Franța sau mai rău Belgia ori Olanda. Trebuie să stai cu săptămânile pe mobile.de până ochești un dealer specializat pe marcă și model. Apoi aștepți. Când vezi ceva bun suni instant și o rezervi. Dar nici asta nu va merge la sigur.

Dar dacă insiști cu amabilitate, neamțul (de preferat neamț-neamț) s-ar putea să îți zică ceva de genul: ”Mai am una sau două pe drum, la spălătorie sau mai țineam una pentru un tip care e pe drum. Nu le-am pus încă pe site că nu am apucat să le fac poze.” Acesta e secretul. Mașinile cu adevărat bune dispar de pe site-uri în câteva ore. Dacă nu au ajuns așadar încă în oferta lui online, ai șansa de a pune mâna pe un chilipir.
Adrians88 is offline   Reply With Quote
Old 31-05-13, 22:49   #26
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

Quote:
Originally Posted by Adrians88 View Post
cam asa sta treaba cu masinile din Germania :
Cele de 188.000 km vor avea aici 74.000.
Cele de 240.000 vor avea aici 113.000
Cele de 280.000 vor avea aici 133.000
Cele de 500.000 vor avea în târg la noi maximum 143.000
Ai prins ideea…
Acum ideea este cum procedezi ca să o iei mai tânără de 150.000 km. Și să fie din Germania, nu din Italia, Franța sau mai rău Belgia ori Olanda. Trebuie să stai cu săptămânile pe mobile.de până ochești un dealer specializat pe marcă și model. Apoi aștepți. Când vezi ceva bun suni instant și o rezervi. Dar nici asta nu va merge la sigur.

Dar dacă insiști cu amabilitate, neamțul (de preferat neamț-neamț) s-ar putea să îți zică ceva de genul: ”Mai am una sau două pe drum, la spălătorie sau mai țineam una pentru un tip care e pe drum. Nu le-am pus încă pe site că nu am apucat să le fac poze.” Acesta e secretul. Mașinile cu adevărat bune dispar de pe site-uri în câteva ore. Dacă nu au ajuns așadar încă în oferta lui online, ai șansa de a pune mâna pe un chilipir.

nu stiu de unde ai tu regula asta,dar poate asa procedezi tu cu masinile.....

eu am cumparat din targ anul trecut o astra h,1.9 cdti,cosmo,05.2007,adusa din olanda,93.000 km in bord....asta ce insemna ca trebuia sa aiba 200.000 km????
i-am spus din start ca o duc la tester si o urc pe elevator,oricum m-am urcat in ea,am mers cu ea si era impecabila.....deci probleme grave nu erau si oricum o cumparam.....cand i-am spus omului de tester,mi-a spus clar ca avea 142.000 km si i-a dat inapoi....ce crezi...ultima revizie o avea in urma cu 3 luni sa o cumpar eu si avea la acea revizie 138.000 km....masina a venit in tara pe platforma....tot ce a vaut masina,revizii,lovituri,etc,le-am vazut la reprezenta cand am facut test,au bagat si seria de caroserie si a aparut tot istoricul masinii din olanda.....
i-am facut revizia cand am luat-o si i-am schimbat placutele de frana,am facut cu masina in 6 luni 16.000 km,nu am avut absolut nici o problema,niciodata cu masina aia,am vandut-o si merge impecabil si in ziua de azi,a cumparat-o un domn din iasi la 55 de ani acum cateva luni.....
m-a sunat acum vreo 2 saptamani sa imi spuna cat de fericit este,ca masina merge f.bine,ca nu i-a facut niciodata nici o problema.....

varul meu si-a luat in 2012 un bmw 318 d,an fab 2010,30.000 km din belgia,noua masina,nici o zgarietura,nimic revopsit,interiorul arata de parca nu se urcase nimeni in el niciodata si masina era de la o firma.....

am mai vazut o gramada,am un prieten care aduce majoritatea masinilor din belgia si olanda,nu aduce masini sub 2009 si numai bmw,orice model....

crede-ma ca am vazut un seria 1 din 2010,200.000 km,120 d,coupe...daca iti dadea kilometrajul la 50.000 jurai ca atata are,masina adusa din belgia.....la cum mergea si la cum arata masina aia.....

nu este o regula cu masinile care de unde sunt aduse,intr-adevar ai dreptate cu italia,spania si franta,eu nu am vazut masina adusa de acolo intreaga sau fara probleme de ordin tehnic.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 31-05-13, 23:11   #27
Adrians88

Stage 2
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 38
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

Dupa cum spuneam mai sus .... masinile aduse de afara au multi km dati inapoi.

De retinut cateva fragmente din ceea ce ai spus tu :
eu am cumparat din targ anul trecut o astra h,1.9 cdti,cosmo,05.2007,adusa din olanda,93.000 km in bord...
cand i-am spus omului de tester,mi-a spus clar ca avea 142.000 km si i-a dat inapoi...

Practic avea cu 50mii km mai mult


PS: nu am sustinut si nici nu sustin ca masinile cu multi KM nu sunt ok, conteaza cum sunt ingrijite.
PSS: nu cred ca mai are rost sa facem offtopic.
Adrians88 is offline   Reply With Quote
Old 01-06-13, 01:44   #28
Gaby_Slo

Stage 4
 
Gaby_Slo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

Quote:
Originally Posted by Adrians88 View Post
cam asa sta treaba cu masinile din Germania :
Cele de 188.000 km vor avea aici 74.000.
Cele de 240.000 vor avea aici 113.000
Cele de 280.000 vor avea aici 133.000
Cele de 500.000 vor avea în târg la noi maximum 143.000
Ai prins ideea…
Acum ideea este cum procedezi ca să o iei mai tânără de 150.000 km. Și să fie din Germania, nu din Italia, Franța sau mai rău Belgia ori Olanda. Trebuie să stai cu săptămânile pe mobile.de până ochești un dealer specializat pe marcă și model. Apoi aștepți. Când vezi ceva bun suni instant și o rezervi. Dar nici asta nu va merge la sigur.

Dar dacă insiști cu amabilitate, neamțul (de preferat neamț-neamț) s-ar putea să îți zică ceva de genul: ”Mai am una sau două pe drum, la spălătorie sau mai țineam una pentru un tip care e pe drum. Nu le-am pus încă pe site că nu am apucat să le fac poze.” Acesta e secretul. Mașinile cu adevărat bune dispar de pe site-uri în câteva ore. Dacă nu au ajuns așadar încă în oferta lui online, ai șansa de a pune mâna pe un chilipir.

era frumos sa spui si de la cine ai luat textul asta. nu prea e frumos sa te dai cocos cu parerile si sfaturile altora.

ps: http://www.buhnici.ro/2013/05/02/sfa...-passat-6-000/
__________________

I`m A Driver Now
Gaby_Slo is offline   Reply With Quote
Old 01-06-13, 02:09   #29
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

Quote:
Originally Posted by Adrians88 View Post
Dupa cum spuneam mai sus .... masinile aduse de afara au multi km dati inapoi.

De retinut cateva fragmente din ceea ce ai spus tu :
eu am cumparat din targ anul trecut o astra h,1.9 cdti,cosmo,05.2007,adusa din olanda,93.000 km in bord...
cand i-am spus omului de tester,mi-a spus clar ca avea 142.000 km si i-a dat inapoi...

Practic avea cu 50mii km mai mult


PS: nu am sustinut si nici nu sustin ca masinile cu multi KM nu sunt ok, conteaza cum sunt ingrijite.
PSS: nu cred ca mai are rost sa facem offtopic.
in momentul de fata romanul daca nu vede el in bord km putini nu cumpara masina,ideea e ca multi au luat tepe mari de tot nu au cumparat masini cu 150.000 km reali in bord,au cumparat masini cu 100.000 km in bord,da-ti inapoi care de fapt aveau 200.000-250.000 km...de ce?ca nu ii duce capul.....

varul meu isi vinde masina un audi A5,2008,3.0 tdi quattro....luata anul trecut din germania la 150.000 km,masina are acum aproximativ 170.000 km.....
are discuri-placute noi,originale,amortizoare fata-spate noi,brate-bucsi noi,toate,jante audi S5 noi cu cauciucuri pirelli 275.35.19 noi,masina are toata vopseaua originala,nici macar parbrizul nu a fost schimbat niciodata.....omul e maniac ce sa ii faci masina nu necesita NIMIC....dar cand omul nu are ce face cu banii.....o vinde pentru ca i s-a pus pata pe A5 CABRIO....

nu a trecut km in anunt si fiecare care il suna il intreba de km,cand spunea 170.000 km,urma replica....CUM DOMNE ATAT DE MULT?????CA MAJORITATEA DIN 2008 AU 70-80.000 KM.....
unul singur a venit sa vada masina,nu a avut ce sa ii reproseze,dar a vrut test la porsche romania,bineinteles ca au fost neavand nimic de ascuns...
de ce credeti ca nu a cumparat-o????pentru ca ultima revizie a masinii in germania a fost la 145.000 km in data de 02.2012,iar varul meu a cumparat masina in luna 06.2012 si avea km trecuti pe factura 150.000....si ca nu se poate in 4 luni de zile in germania sa faca doar 5000 km....ca e ceva suspect....PAI DACA MASINA A STAT IN REPREZENTANTA LA VANZARE UNDE SA FACA KM?????
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 01-06-13, 08:39   #30
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Ford Focus 2 1.6 TDCI VS Opel Astra H 1.7 CDTI

Quote:
Originally Posted by Adrians88 View Post
- este un motor de turatie, trebuie schimbat numai in 3000 rpm, exceptie treapta 1 pe care o schimbi mai devreme 2500.
De unde regula asta? din contra, treapta aIa fiind f. f. scurta la orice diesel trebuie schimbat chiar putin peste 3000 daca vrei sa iti "cada" acul la turometru undeva pe la 2000-2300 in treapta a2a. Daca schimbi la 2500 si f. lent iti garantez ca pleci subturat cu aIIa. Cuplul maxim la ce turatie il ai?



Quote:
Originally Posted by Adrians88 View Post
- farurile se matuiesc, asa ca iti recomand sa le faci polish si sa le pui folie, asa am procedat si eu (te costa maxim 100 ron ambele)
De la becuri facute pe vapor se matuiesc farurile nu de la plasticul prost.

Quote:
Originally Posted by Adrians88 View Post

- nu are aceiasi siguranta ca si opelul pe curbe
Asta nu am inteles-o! Siguranta, mai ales in curbe ti-o faci singur adica ataci curba cu o viteza potrivita masinii si periculozitatii curbei. Poate ca ai vrut sa zici ca masina e mai stabila in curbe luate cu viteza mare, desi multa lume zice ca fordul la stabilitate e tata lor pe acest segment, dar na fiecare cu parerea lui.

Last edited by lord_wader; 01-06-13 at 08:41.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -