Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 07-02-06, 13:33   #61
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default

nu stiu motivul pentru care Tico nu s-a mai fabricat, cert este ca a fost inlocuit de Matiz care acum este la a3a generatzie sub titulatura de Chevrolet, este un real succes pe piatza. personal am condus Tico timp de 1 luna si mi s-a parut foarte amuzant (chiar daca este foarte incomod -deoarece am 1.87 inaltime - Matizul inca nu l-am incercat), amandoua sunt masini de oras dar odata iesite la drum lung sunt instabile ..... dar pentru oras sunt amandoua ok .... chiar daca as inclina putin spre Matiz cred ca raspunsul mei ptr acest versus este remiza.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline  
Old 07-02-06, 13:40   #62
neXus
Crazy Drivers Members

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 975
Member of:
[Crazy Drivers]
Default

Cred ca Matizul a ajuns de-abia la versiunea a 2-a (Spark). Dupa ce a fost cumparat de GM, Daewoo i-a facut un simplu facelift (extensiv, ce-i drept). Daca ai date mai exacte, te rog sa le spui, k sa nu mor asa prost . Daca nu ai condus Matizul pana acum, nu ai pierdut nimic. In legatura cu stabilitatea la drum intins, nu ma pot pronunta, pentru ca nu am frecventat exteriorul cu nici una dintre ele, dar Tico are un centru de greutate mai coborat decat Matizul; este mai joasa in general decat Matizul..
neXus is offline  
Old 16-05-06, 17:41   #63
Cronny

Stage 3
 
Cronny's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 112
Default Re: matiz vs tico

ca fost posesor d tico(d fapt taikmiu) pot sa spun k e foarte fiabil l-a vandut cu 200.000+ km facuti in taximetrie doar d taikmiu si nu cerea o segmentare si nu troncanea in masina.Deci pot sa spun ca e o masina fiabila.
__________________
opel corsa 1.2 16V 75 de armasari hraniti bine
Cronny is offline  
Old 17-05-06, 22:03   #64
Cozmax

Stage 4
 
Cozmax's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 252
Default Re: matiz vs tico

Din partea mea eu zic Matiz

Mi se pare mult mai bun decat un Tico

Pot sa zic pentru ca am mers cu asa ceva

Acum astept Reply
Cozmax is offline  
Old 24-05-06, 23:48   #65
fiatgroup

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 215
Default Re: matiz vs tico

Cu siguranta ca fuga tico este peste matiz, este mai usor, mai aerodinamic, roti mai mici si mai subtiri. Ce nu stiu in care te sufla vantu' mai rau ca eu nu am mers decat in taxiuri marcile astea. Ca siguranta si confort e clar matizul, care are 3 stele, ori tico am inteles ca e cam 0 la capitolul asta. Ca exterior parca mai placut tico (varianta cu eleron, cealalta nu-mi place deloc). Ca fiabilitate cu siguranta matizul, are roti pe 13 si tico 12 si am inteles ca se buleste in gropile astea mai repede. Ca, consum nu stiu dar cred ca tico consuma mai putin si am auzit ca daca mergi pe autostrada la blana (parca 150 prind amandoua) consuma cat hummerul, poate gresesc asa am auzit. Si la tico am vazut pe kilometraj ca dupa 140 e zona rosie, mi s-a parut curios.
fiatgroup is offline  
Old 24-05-06, 23:58   #66
fiatgroup

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 215
Default Re: matiz vs tico

Quote:
Originally Posted by neXus
Stiu ca nu pare posibil. But trust me . Cine a fost pe Oituz la trecatoare poate spune ce rampe sunt pe acolo, iar Clio le facea intr-a 5-a fara probleme, atita timp cat o tineam turata pe la 2000 sa tin turbina in miscare.
Deci dieselul nu simte pantele e normal ce zici tu, dieselul are cuplu si trage la turatii joase nu e nimik incredibil un diesel de 70 cp in deal poate sa faca benzinar de pana in 110 Cp. La o masina pe benzina trebuie sa ii dai turatie k lumea daca vrei sa urce in viteza. Dieselul nu prea simte nici greutatea. Mie nu-mi plac dieselurile dar sunt utile si economice, dar nu-mi plac motoarele fara turatie.
fiatgroup is offline  
Old 24-05-06, 23:59   #67
fiatgroup

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 215
Default Re: matiz vs tico

Quote:
Originally Posted by HolySoul
speeder tu acu vrei sa spui ca un carburator dublu corp e mai buna ca o injectie ?
La fuga normal ca e mai bun, totusi nu sunt sigur ca tico are asa ceva.
fiatgroup is offline  
Old 25-05-06, 00:06   #68
fiatgroup

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 215
Default Re: matiz vs tico

Asa mai am ceva de spus Matizul e mai misto inauntru si mai spatios dar am auzit ca la exterior se aude cand bagi in viteza ca la masinile de la nascar , am bagat unu' nou in viteze pe loc si nu mi-a placut deloc, tico am inteles ca la cutie e tare.
fiatgroup is offline  
Old 25-05-06, 08:17   #69
br01tim

Stage 4
 
br01tim's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 245
Default Re: matiz vs tico

matiz!sincer mi-e si frica sa merg cu tico,e masina mult prea mica dar e practica ptr oras+k nici nu consuma mult!
matizul e mai mare si mai iute+k iti ofera si un sentiment de siguranta in comparatie cu tico in care esti super expus in cazul..........
br01tim is offline  
Old 27-05-06, 03:02   #70
VIPER_GL

Stage 3
 
VIPER_GL's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 162
Default Re: matiz vs tico

Depinde acum...Tico e mai stabil fata de matiz.....Matizu se rastoarna dak iei curba tare cu el ...Partea proasta la Tico e ca o ia vantu la viteza sau o trag curentii pe autostrada ...si dak faci accident cu un tico la 50km/h praf se face....Matizu e mai rezistent
__________________

Life is Short, so break the rules...
VIPER_GL is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -