Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 17-12-11, 21:19   #526
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Mai intai de toate, oamenii au devenit nesimtiti. De ce? Pentru ca se poate. Nu mai exista reguli, nu mai exista bun simt, nu mai exista nimic. Daca te duci la tara constati ca oamenii peste 40-50de ani sunt mai calmi, mai seriosi, mai cu respect. La oras educatia s-a confundat in ultimii 20 de ani cu , cultura generala si studiile superioare.

Constat ca merg pe strada cu 45-50 in localitate si ma suna sa merg mai repede.
Unde sunt 2 benzi daca merg si eu 200m pe banda 2 ca sa fac o depasire ma suna imediat ce am terminat depasirea de parca sunt la slalom sau de parca sosea e a lor. Oricum ma dau la o parte dar daca vezi ca ma dau la ce mama naibii mai claxonezi?
Dimineata daca merg mai incet ca e motorul rece in primele 2-3minute ma suna de parca sunt la liniuta sa plec cu demaraj dupa ce am acordat prioritate unui pieton. Nu am iesit prea departe din tara dar am o banuiala ca peste hotare nu e la fel.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 17-12-11, 21:26   #527
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Este alt film, dar in alte tari si romanii pun centura, nu dau flashuri, sunt civilizati. Stii de ce? Cand vezi ca esti singurul taran de pe strada probabil realizezi ca ar fi cazul sa schimbi ceva. Si daca nu realizezi, ei au si politie care isi face datoria, nu sta in boscheti. Si dupa ce iei 100 de euro pentru centura sau 300 pentru flashuri,platibili pe loc, nu mai gresesti a doua oara.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 18-12-11, 02:44   #528
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Este alt film, dar in alte tari si romanii pun centura, nu dau flashuri, sunt civilizati. Stii de ce? Cand vezi ca esti singurul taran de pe strada probabil realizezi ca ar fi cazul sa schimbi ceva. Si daca nu realizezi, ei au si politie care isi face datoria, nu sta in boscheti. Si dupa ce iei 100 de euro pentru centura sau 300 pentru flashuri,platibili pe loc, nu mai gresesti a doua oara.
Numai sa nu treci granita inspre sud, ca o sa vezi ca de fapt e cam la fel ca la noi, poate chiar mai rau. In rest, cam asa sta treaba.

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Mai intai de toate, oamenii au devenit nesimtiti. De ce? Pentru ca se poate. Nu mai exista reguli, nu mai exista bun simt, nu mai exista nimic. Daca te duci la tara constati ca oamenii peste 40-50de ani sunt mai calmi, mai seriosi, mai cu respect. La oras educatia s-a confundat in ultimii 20 de ani cu , cultura generala si studiile superioare.
Bine zis. Singurul meu comentariu ar fi ca, de fapt, in zilele noastre, studiile superioare se considera ca ar tine loc si de educatie, si de cultura generala, ceea ce stim cu totii ca nu e adevarat. Pe vremea cand s-a implementat o asemenea idee, altele erau valorile morale... astazi se alege praful, VALOAREA are cu totul alte conotatii si cotatii...
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 18-12-11, 09:21   #529
Goose

Stage 4
 
Goose's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 192
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Am fost sofer pe sprinter acum un an in urma , am facut curse cu timp pt uzina Dacia , cursa tur-retur FR-RO , dar nu asta este important , ci faptul cum sunt de civilizati in trafic cei din vest , fara flashuri sau alte minunatii cum ar fi faptul ca iti sta in spate la mai putin de 3m ai impresia ca iti sufla in ceafa . Cei care au fost plecati afara stiu cel mai bine , pe mine unu ma schimbat aceasta iesire , probabil ca in romania sunt prea multi oieri cu masini "tari" , cum le zice Mircea Badea , melteni , care isi fac legea singuri sau cu ajutorul politiei . Nu zic ca politia este de vina , dar mai are mult de invatat de la colegii lor de afara , si cand zic mult ma refer cam la 10-15 ani de acum innainte . Poate ca nu avem drumuri ca in afara asta asa e dar nu cred ca asta este marea problema a civilizatiei in trafic . Parerea mea este aceea ca cei care sunt responsabili nu isi fac treaba . Ca si in oierit , tot am dat exemplu mai sus , este nevoie de un cioban pt turma ca sa nu isi faca de cap ,sa le arate drumul pe care treb sa il urmeze , poate ca asa treb facut si cu meltenii din trafic , sa le arati diferenta dintre camp si drum asfaltat nu doar amenzi si numai stiu ce , sa se lase cu permise suspendate ca poate asa o sa inteleaga .
__________________
De ce sa bei si sa conduci ....cand poti sa fumezi si sa zbori?
Goose is offline   Reply With Quote
Old 18-12-11, 18:23   #530
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Este alt film, dar in alte tari si romanii pun centura, nu dau flashuri, sunt civilizati. Stii de ce? Cand vezi ca esti singurul taran de pe strada probabil realizezi ca ar fi cazul sa schimbi ceva. Si daca nu realizezi, ei au si politie care isi face datoria, nu sta in boscheti. Si dupa ce iei 100 de euro pentru centura sau 300 pentru flashuri,platibili pe loc, nu mai gresesti a doua oara.
iti spun sigur ca in alte tari nu depaseste nimeni cu 110 ca celalalt merge cu 105 si vrea el sa il depaseasca,chiar daca limita de viteza este 130,pe el nu il intereseaza sta 10km sa depaseasca.....acum am ajuns acasa dupa un drum valcea-bucuresti si va spun sigur ca,daca ati fii fost si voi sa vedeti toti terminatii DE PE A1 cum ieseau la depasire ca ei mergeau cu 110 si cei de pe banda 1 cu 105km/h,ieseau la depasire fara semnal cu toate ca era noapte si un pic de ceata,mergeau doar cu pozitiile aprinse ca de e scump kw de energie....mergeam 130-140km/h,oricum mai mult nu se putea ca era aglomerat....este duminica....SI DA AM DAT FLASH-URI MACAR SA II TREZESC CA MAI EXISTA SI ALTE MASINI NU SUNT SINGURI PE SOSEA....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 18-12-11, 19:01   #531
325Ci

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Este diferenta mare intre RO si alte tari. Stau in DE si merg in fiecare zi pe autostrada catre servici. De cand sunt aici nu cred ca am claxonat de doua ori, aici claxonul este pus de design. Flashurile la fel. Sta Porsche si Seria 5 frumos in spatele masinilor mai slabe pana acestea isi fac depasirea. Iar apoi merg frumos cu 200km/h in treaba lor.

Pe drumurile normale la fel. Nu se depaseste decat atunci cand e clar ca lumina zilei ca este timp sa intri inapoi, desi masinile aici sunt la un alt nivel fara de ce este in tara. La inceput ma gandeam daca eu cu masina mea in RO ma bag imediat si depasesc, astia care au cel putin 100 de cai mai multi decat mine de ce nu o fac? Nu o fac pentru ca nu sunt stresati, pleaca mereu mai devreme pentru a ajunge la timp. Nu sta NIMENI in curul NIMANUI pentru a depasi. etc etc.

Cat despre centura, toata lumea o poarta. Nu este 100 de euro amenda, este 30 de euro pe loc, insa nu iti cade bine sa lucrezi jumatate de zi ca sa platesti amenda, asa ca o pui.
325Ci is offline   Reply With Quote
Old 18-12-11, 20:33   #532
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Cea mai tare faza azi: eu in intersectie, aveam cedeaza trecerea si asteptam sa dau prioritate unei dacii 1310 care circula pe drumul cu prioritate. In spatele meu vine un TIR grabit si incepe sa ma claxoneze ca un retardat, voia sa ma bag probabil sa-i tai fata lu' ala cu dacia. Dacia mai avea vreo 7-8m pana in intersectie si venea cu 30-40km/h, pare timp destul la prima vedere, dar asta daca ai 200cp probabil. Ala cu TIR-ul oricum nu putea iesi ca trebuia sa faca o bucla imensa prin fata daciei, iar eu eram mult spre stanga peste axul drumului ca sa poata iesi ceilalti cu masini mici in dreapta la o adica.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 18-12-11, 21:25   #533
expres
Renault Driver

Stage 5
 
expres's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,028
Member of:
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

... azi am facut si eu o depasire ca omu , si ce crezi din spate vine un barosan cu o scula de masina ... ( nu o zic ca dupa poate cine stie ) si ma tinut in flashuri pana mi am terminat depasirea ...

oare se crede mai jm3ch3r ca mi a dat flashuri ?
__________________
clio on 16" .... need moar low
expres is offline   Reply With Quote
Old 18-12-11, 21:32   #534
andreiorga
Renault Driver

Stage 5
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 343
Member of:
[DAEWOO]
[RENAULT]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Stiti voi...asta e o campanie mult prea mica ca sa ii luminam pe prosti.
Noi, romanii suntem mult prea stresati...spunea un coleg mai sus ca "nemtii pleaca mai devreme la serviciu"..Asa este! D`asta oricat de putini bani ar avea ( astea fiind cazuri exceptionale ) sunt foarte linistiti.
In ceea ce priveste "calmul" noi romanii avem mult de lucru...sau cel putin eu...si de ce spun asta
In Germania, Austria, conduci 600 km lejer ( autostrada, nationale si intrat prin orase), seara te dai jos din masina si zici ca ai fost la cumparaturi ( psihic vorbind, pentru ca fizic anchilozezi ). Constati ca in ziua aia, nu a trebuit sa ai grija de vreun pieton care traverseaza neatent prin locuri nepermise ( traverseaza si nemtii prin locuri nepermise dar realizeaza riscul si sunt foarte atenti ), nu a trebuit sa franezi brusc la semafor pt. ca a fortat un tantalau semaforul...si exemplele pot continua. De aici am dedus ca ei sunt foarte civilizati pana si PUSTANII aia cu masini lasate si subwoofere sunt responabili.

Nu prea am terminat tot ce am avut de spus pentru ca, cel putin din Pitesti sunt multe de povestit IAR AICI FAC O PARANTEZA SI VA POVESTESC: O intersectie cu 4 strazi; Tu vii de pe o strada cu 2 benzi pe sens, circuland pe BANDA 1; Te opresti la semaforul unde pe banda 1 se merge OBLIGATORIU INAINTE SAU DREAPTA si banda 2 OBLIGATORIU STANGA; Odata ce ai traversat intersectia spre INAINTE, strada din 2 benzi pe sens, se transforma in 1 BANDA pe sens; Se face VERDE pentru BANDA 1 (ramane ROSU pentru BANDA 2) dar constati ca bivolul ( imi cer scuze animalelor adevarate denumite bivoli ) de pe BANDA 2 vrea si el sa se "strecoare", in stil NESIMTIT.

MENTIONEZIntersectia despre care v-am vorbit este intersectia strazilor Exercitiu cu Eroilor din Pitesti. ASADAR daca esti unul din aia "zmecheri" ia tot topicul asta la rasfoit si invata si tu ceva de la viata!

Iar acum spuneti voi!!! De nu va vine sa ii bateti cu cureaua de la alternator si sa ii spanzurati cu panglica de la airbag!

Prin exemplul asta eu spun ca discutam degeaba pana nu se face o campanie sau ceva de genul asta
__________________
You idiot!! My car doesn`t have a brain & it`s smarter than you
>>>DEZMEMBREZ<<< Astra G `00, Vectra B `98 si Kalos 05 (inmatriculat)
andreiorga is offline   Reply With Quote
Old 18-12-11, 23:44   #535
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by expres View Post
... azi am facut si eu o depasire ca omu , si ce crezi din spate vine un barosan cu o scula de masina ... ( nu o zic ca dupa poate cine stie ) si ma tinut in flashuri pana mi am terminat depasirea ...

oare se crede mai jm3ch3r ca mi a dat flashuri ?
Chestie de educatie si bun simt, care la noi lipseste cu desavarsire. La volan, sunt exacerbate.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 19-12-11, 06:55   #536
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Germania(si alte tari) este/sunt rezultatul a sute de ani de civilizatie si cultura. Nici ei poate nu erau asa daca erau pozitionati in Balcani.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 19-12-11, 11:24   #537
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Ieri am vazut la stiri un alt accident grav din cauza la depasire, si anume un MCV cu un Matiz frontal....si a fost si cu o victima, dupa cum din pacate e si logic, doamna din matiz de pe locul din dreapta, dar ni sotul ei nu e mai bine ca e la terapie intensiva si fiind in varsta tot cam aceesi soarta se pare ca va avea...asta ca sa se mai spulbere inca o data daca mai era nevoie pt hipnotzatii cu 'reklam3l3' de la tembelizor ca masina mica la accident frontal => victime si sunt mari minciuni cu tehnolojii de deformare la raciuri d-astea, UNDE NU E LOC SA SE INTAMPLE FENOMENUL!!!!! ....la naiba in 30cm sa ai deformare controlata?? ...aiurea!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 19-12-11, 11:33   #538
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

La un accident frontal conteaza foarte mult masa masinilor implicate, Loganul MCVeste mai mare si mai greu decat matizul de 2 ori daca nu ma insel. Daca in loc de matiz era sa zicem un Q7, ca sa pastram proportiile, cum crezi ca era pentru aia din Logan? Matizul are 3 stele ncap la clasa lui de mini sau ce ma-sa e, este o masina de 800 de kg conceputa in 1998 vs mcv care este cu 10 ani mai tanar, iar mie mi se pare ca este foarte ok pentru cum arata respectivul carutz, adica surprinzator de rezistenta. Nu te mai arunca in tot felul de subiecte despre care nu ai idee, gen motoare-coliziuni-etc. Mai era unu care se pricepea la toate, e si acu' unu' presedinte si ii cam injura lumea.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 19-12-11, 11:50   #539
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
La un accident frontal conteaza foarte mult masa masinilor implicate, Loganul MCVeste mai mare si mai greu decat matizul de 2 ori daca nu ma insel. Daca in loc de matiz era sa zicem un Q7, ca sa pastram proportiile, cum crezi ca era pentru aia din Logan? Matizul are 3 stele ncap la clasa lui de mini sau ce ma-sa e, este o masina de 800 de kg conceputa in 1998 vs mcv care este cu 10 ani mai tanar, iar mie mi se pare ca este foarte ok pentru cum arata respectivul carutz, adica surprinzator de rezistenta. Nu te mai arunca in tot felul de subiecte despre care nu ai idee, gen motoare-coliziuni-etc. Mai era unu care se pricepea la toate, e si acu' unu' presedinte si ii cam injura lumea.
Bine, stim toti de cazul Huidu: Logan vs ML, mai ales ca la partea frontala practic e aceeasi masina loganul. Pe mine nu ma intereseaza deloc chiar daca nici nu se zgaria matizul....problema infinit mai mare e ca in el s-a murit si in logan nu, sau daca in loc de logan era un E36 sau un A4 sau Passat si in acestea nu chiar daca nu mai puteai recupera pe urma din ele nici un surub!
Deci chiar nu poti zice: "S-a murit in Matiz, da uite ce bine arata inca masina"
.....e si dpdv economic ilogic, pt ca masinile trebuie sa se strice la accidente si oamenii sa traiasca macar pt a mai putea sa si-o repare sau cumpere alta si astfel vinovatul si asigurarile sa plateasca!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 19-12-11, 16:47   #540
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

What's your point bro? Lady D a murit in S klass. Se moare in orice masina, chiar nu inteleg ce vrei sa spui, care e ideea in mare, lumineaza-ma si pe mine. A4 si altele sunt ALTA CLASA de masina, de 1.5 tone(e36'le meu avea 1370 de kg in talon si era o masina din 93), nu de 800 de kg, daca nu ai centura in orice masina si faci un frontal, dai cu capu'n parbriz si aia e daca ai bulan si mai ales daca ai 60 de ani.

Iti mai spun o data, stelele la NCAP sunt facute la aceeasi clasa de masina, nu poti sa compari Passat cu C1 si sa zici ca daca au ambele 5 stele, esti la fel de in siguranta si in Passat si in C1.
a3ds is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -