Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 02-11-10, 14:42   #361
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Aparent din ce in ce mai multa lume uita aici una din lectiile de baza primite in scoala de soferi, e aia in care invatati sa depasiti. Daca te grabesti, lumea nu trebuie sa stea in loc ca tu sa ajungi la destinatie, o faci tu pe pielea ta si gata, putin responsabilitate pentru faptele proprii, ca nu e nimeni obligat sa iti faca loc ca te grabesti.
Daca ati merge si regulamentar din cand in cand ati vedea ca sunt atatia "grabiti" ca nici nu are rost sa faci zig-zag-uri la fiecare d`asta, si inveti sa mergi constant regulamentar si cu bun simt pe banda ta. Restul sa invete sa respecte si sa conduca.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 02-11-10, 14:48   #362
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
Aparent din ce in ce mai multa lume uita aici una din lectiile de baza primite in scoala de soferi, e aia in care invatati sa depasiti. Daca te grabesti, lumea nu trebuie sa stea in loc ca tu sa ajungi la destinatie, o faci tu pe pielea ta si gata, putin responsabilitate pentru faptele proprii, ca nu e nimeni obligat sa iti faca loc ca te grabesti.
Daca ati merge si regulamentar din cand in cand ati vedea ca sunt atatia "grabiti" ca nici nu are rost sa faci zig-zag-uri la fiecare d`asta, si inveti sa mergi constant regulamentar si cu bun simt pe banda ta. Restul sa invete sa respecte si sa conduca.
Daca vroiai sa faci referire la mine... si eu am zis aceiasi chestie! Singura diferenta era ca, uneori, sunt unii care in graba lor fac si prostii, si e mai bine sa fii si precaut, ca nu stii in ce conditii conduce ala! (o fi mort de somn, baut, nebun, etc....)
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 02-11-10, 14:55   #363
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Nenorocirile cand se intampla, se intampla oricat de bine incerci sa le previi, aici chiar nu e cazul de asa ceva pentru ca la fel pot veni pericole si de pe dreapta, biciclisti beti, masini iesind de pe drumuri laturalnice, carute nesemnalizate noaptea, etc. oricat le evocam astea sunt doar cazuri extraordinare.
Ideea e ca drumul a fost construit ca o banda pe sens si ideal e asa sa se si circule.
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 02-11-10, 15:03   #364
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
Nenorocirile cand se intampla, se intampla oricat de bine incerci sa le previi, aici chiar nu e cazul de asa ceva pentru ca la fel pot veni pericole si de pe dreapta, biciclisti beti, masini iesind de pe drumuri laturalnice, carute nesemnalizate noaptea, etc. oricat le evocam astea sunt doar cazuri extraordinare.
Ideea e ca drumul a fost construit ca o banda pe sens si ideal e asa sa se si circule.
Nu cred ca "oricum se intampla", ca daca le previi ceva tot se schimba... ca esti antent... prudent... asa hai sa mergem toti ca handicapatii pe strada ca daca se inampla n-ai cum sa eviti vorbeam de chestii la general, eu cred ca daca ai ocazia sa eviti un impact, il eviti, nu te uiti ca bou la ala cum vine spre tine si nu faci nimic. Dar nu mai continui ca vad ca imi intorci toate vorbele, ori esti pus pe contre ori nu intelegi ce spun eu. Respect, ne vedem pe strazi!
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 02-11-10, 16:20   #365
durabm

Stage 1
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 15
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Nu cred ca "oricum se intampla", ca daca le previi ceva tot se schimba... ca esti antent... prudent... asa hai sa mergem toti ca handicapatii pe strada ca daca se inampla n-ai cum sa eviti vorbeam de chestii la general, eu cred ca daca ai ocazia sa eviti un impact, il eviti, nu te uiti ca bou la ala cum vine spre tine si nu faci nimic. Dar nu mai continui ca vad ca imi intorci toate vorbele, ori esti pus pe contre ori nu intelegi ce spun eu. Respect, ne vedem pe strazi!
B-99-SAA Zici bine.
Se pare ca ori avem printre noi forumisti inraiti care au acumulat atat de multa experienta in tipul asta de comunicare incat orice argument le-ai aduce,ei sustin sus si tare ca nu e asa,desi nici ei nu cred in totalitate ceea ce spun; fie au ochelari de cal,asemeni soferilor la +60 care nu mai pot anticipa eventualele consecinte ale incapatanarii/incapacitatii lor de a incerca sa ocoleasca sau sa previna un eventual accident,vad doar portiunea de drum din urmatorii 10 metri si atat,precum trenul,care are in grija doar semaforul.Va doresc celor din urma sa aveti parte de cat mai multa aglomeratie,pt ca va place din ce vad.Inteleg ca voi nu ati depasi niciodata limita de 60km/h din oras pt evitarea unui dezastru,ca asa zice legea,daca 60-ul e impus,apai 60 sa fie .. ce importanta are ca ma fac praf din cauza altuia,mor cu dreptatea in mana ca e mai bine.In trafic,multe lucruri nu sunt obligatorii,dar este imperios sa le faci pt a ajunge din pct a in b intreg.Si ar mai fi varianta in care pozati in soferul model,dar in realitate sunteti in tabara opusa.Oricum ar fi,sunteti incapatanati,iar in trafic incapatanatii sunt cei care provoaca majoritatea accidentelor,si tot ei sar in sus ca au avut dreptate.
durabm is offline   Reply With Quote
Old 02-11-10, 18:05   #366
realmode

Stage 4
 
realmode's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 274
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by durabm View Post
E alta ce?
Daca ai in fata o caruta (sau un "melc",melc din diverse motive care nu fac subiectul discutiei noastre),iar din fata veneau continuu masini,deci imposibilitate de a depasi,tu stai in spatele carutei/melcului 15 km?



@herbas conduita preventiva stabileste ca trebuie,de ce sa fii capcaun si sa nu te dai la o parte,cand ai posibilitatea,ca poate intalnesti unul mai capcaun ca tine care incearca o manevra periculoasa,te agata si pe tine,si uite asa mori frumusel si binisor datorita orgoliului tau copilaresc de a "nu te da la o parte ca nu e ala mai smecher ca tine" (e si un topic pe tema asta).
Amice, sunt reguli de cirtulatie si pe drumuri europene cat si pe autostrazi.
In primul rand nu au ce cauta carute pe drumuri europene (de autostrazi nu are rost sa amintim), deci ipoteza ta cade, DECI nu se depaseste pe banda de urgenta. DECI da... daca cineva merge cu 15km/h depasesti doar cand aiposibilitatea, eventual folosesti avariile ptr cei din spate sa observe si sa incetineasca preventiv.
__________________
Mazda 6 GTA, 2.5i, 125KW, K&N, OZ Michelangelo2 Schwartz, EBC RedStuff pads, EBC performance rotors, Eiback lowering kit, HEL Performance brake lines.
realmode is offline   Reply With Quote
Old 02-11-10, 19:01   #367
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by realmode View Post
Amice, sunt reguli de cirtulatie si pe drumuri europene cat si pe autostrazi.
In primul rand nu au ce cauta carute pe drumuri europene (de autostrazi nu are rost sa amintim), deci ipoteza ta cade, DECI nu se depaseste pe banda de urgenta. DECI da... daca cineva merge cu 15km/h depasesti doar cand aiposibilitatea, eventual folosesti avariile ptr cei din spate sa observe si sa incetineasca preventiv.

ca nu au ce cauta carute pe drumuri europene ai dreptate,dar la noi e ca la nimeni......vad carute pe absolut toate drumurile,europene,nationale s.a.m.d.....eu unul ma dau pe banda de urgenta sa fac loc sa ma depasesca unul care vine cu viteza mai mare decat a mea indiferent de motivul cu care circula la viteza aia.si mi se pare corect ca unul care este in caruta sau care are o masina si merge cu 50-60 km/h pe drum european ca asa crede el ca evita toate accidentele posibile si imposibile,sa faca loc 15 sec.unuia care merge mai repede decat el.
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 03-11-10, 14:23   #368
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
Si cine stabileste ca asa trebuie sa mearga?
Bunul simţ.
Eu folosesc e85 des,şicând nu mă grăbescsau cândmerg la consum merg pe 3/4 aia de bandă, sute de km dacă e nevoie, şi nu se întqmplă nimic. Nu ai gropi, nu ai dâmburi,nu ai nimic din ce te-ar împiedica să mergi pe ea. 90% din camioane încap pe ea, şi depăşirile se fac mult mai uşor.
Sunteţi mici mulţi dintre voi, dar acum nu muţi ani, poate 99-2000, când drumul avea încă 2 benzi de la Bucureşti până la Iaşi, cu plopi mari pe margini, de 2 ori pe zi minim auzeai de un accident mortal cauzat de depăşirile de pe un drum sufocat de maşini.
Acum ,accidentele sunt rare, tocmai din cauză că mulţi din cei care au permis au înţeles că nu le cad coa_ele dacă merg lângă marginea drumului, şi nu lipiţi de ax, ca nişte melteni, pentru că "e dreptul lor"
Nu staţi în casă să citiţi forumuri,ieşiţi pe şosele repede, să nu vă fure cineva locul de lânga axul drumuui, că nu se ştie dacă-l mai găsiţi şi mâine acolo.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 03-11-10, 14:37   #369
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

@durabm; @alex.panciu; @aleks
In sfarsit niste oameni care au simtu realitatii si in fata computerului... ma saturasem de oamenii NFS-ului si ai perfectiunii intruchipate!
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 04-11-10, 10:48   #370
demin2609
Renault Driver

Stage 5
 
demin2609's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 478
Member of:
[RENAULT]
Post OK... MERGEM CUM PUTEM...

Fiecare trebuie să meargă cu maşina REGULAMENTAR, însă când ai vro defecţiune, sau eşti singurul care merge cu 40, măcar atâta să faci, să treci pe dreapta! Ca să faci loc la alţii.

Sunt destui (care nu intră pe forum), care ţin de banda "lor", pleacă de la semafor la economie, parchează în mijlocul intersecţiei, că e mai aproape, parchează pe interzis şi exemplele sunt muuulte...

Mi s-a întâmplat să am o defecţiune la maşina de firmă, maşina nu mai accelera mai mult de 80 km/h, pe A1 Buc - Piteşti, în momentul în care se apropia vr-un tir treceam pe banda de urgenţă, majoritatea îmi mulţumeau pentru asta, nu e greu şi nu e ruşinos... dar nu pentru toţi...
__________________
live high, have fun.. and don't do anything stupid!
Instalatii GPL TOMASETTO fara butelie! 0764781647
demin2609 is offline   Reply With Quote
Old 04-11-10, 11:54   #371
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Trebuie sa iti platesti taxele, sa nu treci pe rosu, sa respecti drepturile omului, etc., sunt multe lucruri care au caracter obligatoriu si trebuie sa le faci, dar sa incalci legea pentru a lasa pe altul mai grabit sa treaca nu trebuie. E o optiune, bunul simt nu duce la obligativitate. Problema eu am avut-o din start cu termenul trebuie si cei care au atitudini de genul, trebuie sa se dea ala din fata mea. Nu trebuie, o poate face e optional, daca nu o face insa tu trebuie sa il respecti, pentru ca nu a demonstrat bun simt fata de tine, dar a demonstrat fata de lege, si incearca sa fi tu om mai mare ca el atunci.

Parerea mea e ca din cele doua categorii tratate aici, nesimtitul care nu se da la o parte si grabitul care vine din spate, categoria cu adevarat de blamat este a 2-a, nesimtitul nu omoara oameni!
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 04-11-10, 12:19   #372
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
Trebuie sa iti platesti taxele, sa nu treci pe rosu, sa respecti drepturile omului, etc., sunt multe lucruri care au caracter obligatoriu si trebuie sa le faci, dar sa incalci legea pentru a lasa pe altul mai grabit sa treaca nu trebuie. E o optiune, bunul simt nu duce la obligativitate. Problema eu am avut-o din start cu termenul trebuie si cei care au atitudini de genul, trebuie sa se dea ala din fata mea. Nu trebuie, o poate face e optional, daca nu o face insa tu trebuie sa il respecti, pentru ca nu a demonstrat bun simt fata de tine, dar a demonstrat fata de lege, si incearca sa fi tu om mai mare ca el atunci.

Parerea mea e ca din cele doua categorii tratate aici, nesimtitul care nu se da la o parte si grabitul care vine din spate, categoria cu adevarat de blamat este a 2-a, nesimtitul nu omoara oameni!



nu cred ca a fost vorba de incalcat legea...nu cred ca zis cineva ca trebuie sa se dea cel care circula cu viteza mica pe contrasens sau sa faca cine stie ce eforturi supra omenesti ca sa se dea la o parte cand vine unul cu viteza mai mare...de cand s-a deschis topicul s-a vorbit de nesimtitii care circula pe sosele cu viteza melcului pe banda 2 sau 3 si pur si simplu nu vor sa se dea la o parte cu toate ca nu depasesc nimic sau de cei care merg cel putin normal dar cand incearca sa ii depaseasca cineva devin zmei.eu cred ca despre asta era vorba de totii soferii ambitiosii si retardati mental care ori incearca sa demonstreze ca sunt zmei ori chiar sunt extraordinar de prostii si au un singur lucru in cap....cand pleaca de acasa nu conteaza pe ce drum circula,national,european,autostrada merge cu cat stie el pe ultima banda si nu se da de acolo ca nu vrea muschiul lui.am intalnit pe autostrada bucuresti-pitesti pe banda 2 un cetatean cu o toyota auris care circula pe banda 2 cu 100 km/h si nu s-a dat la o parte nici in ruptul capului...facuse coloana in spatele lui,nu depasea nimic si cand ii dadea lumea flash-uri pe buna dreptate aici facea semne sa fie depasit prin dreapta...daca si asta e corect si el asa trebuia sa procedeze eu ma las de condus.........
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 04-11-10, 12:53   #373
realmode

Stage 4
 
realmode's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 274
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
Trebuie sa iti platesti taxele, sa nu treci pe rosu, sa respecti drepturile omului, etc., sunt multe lucruri care au caracter obligatoriu si trebuie sa le faci, dar sa incalci legea pentru a lasa pe altul mai grabit sa treaca nu trebuie. E o optiune, bunul simt nu duce la obligativitate. Problema eu am avut-o din start cu termenul trebuie si cei care au atitudini de genul, trebuie sa se dea ala din fata mea. Nu trebuie, o poate face e optional, daca nu o face insa tu trebuie sa il respecti, pentru ca nu a demonstrat bun simt fata de tine, dar a demonstrat fata de lege, si incearca sa fi tu om mai mare ca el atunci.

Parerea mea e ca din cele doua categorii tratate aici, nesimtitul care nu se da la o parte si grabitul care vine din spate, categoria cu adevarat de blamat este a 2-a, nesimtitul nu omoara oameni!
Ceea ce spui tu este un aspect aplicabil in cazul cand este o singura banda pe sens, daca sunt 2 benzi pe sens se foloseste doar banda 1, no.2 este ptr devansari.
realmode is offline   Reply With Quote
Old 04-11-10, 15:22   #374
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Pai numai de situatia asta vorbeam, ca unde sunt 2 benzi trebuie sa mergi pe prima.
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 04-11-10, 17:42   #375
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
Pai numai de situatia asta vorbeam, ca unde sunt 2 benzi trebuie sa mergi pe prima.
Bine ar fi ca, in localitate unde-s 2 benzi pe sens, sa se puna urmatoarele limite de viteza: Maxim 50kmph pt banda 1 si 50-70kmph pt banda 2, iar daca e linie intrerupta, si se poate depasi, sa ai voie pana in 90kmph atata timp cat semnalizezi depasirea si o efectuezi corect, pt a o grabi, si pt a nu te obliga sa depasesti prin devansare prin dreapta, o manevra destul de periculoasa si cauzatoare de multe accidente grave.
Tot pe sistemul asta inafara loc 90 pe banda 1 si 120 pe banda 2, iar depasiri pana in 150kmph tot pt motivele de mai sus. Iar pe autostrada: banda 1: 120kmph, banda2 150kmph, iar unde sunt 3 benzi, pe a 3-a 200kmph. Cu valorile astea probabil o sa ziceti ca eu visez la Autobahn...ASA E! ....si asa ar trebui sa fie pe orice sosea care se vrea la nivel de autostrada, si tzara cu trafic rutier modern! Bineinteles ca, in apropierea intersectiilor si intrarilor pe autostrada sa existe limitari de viteza.....
Gixer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -