Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 02-10-10, 18:09   #121
ApocalypseXL

Stage 3
 
ApocalypseXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 112
Member of:
[Honda]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Problema este destul de spinoasă.

Pe un drum cu 2 benzi e nesimțire sa stai ca vaca cu 90 pe banda 2 când pe banda 1 nu e nici dracu .

Pe un drum cu o singura banda e nesimțire din partea ta sa dai flash sau claxon . Ce vrei ca ala din fata ta sa se urce în copac ? Dacă vrei sa-l depășești pune pedala la fund și dai bătaie . Bineînțeles ca exista creaturi care merg cu o roata pe un sens și cu o roata pe contra ăștia intrând la categoria frigider și claxon .

Etc. etc.
ApocalypseXL is offline   Reply With Quote
Old 03-10-10, 13:16   #122
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

ca sa revenim ontopic eu cred ca majoritatea dintre noi preferam sa fim penibili si sa consideram ca ala care vine cu viteza peste cea legala si ar trebui sa ii facem loc (vorbim de 2 benzi pe sens) sunt in afara legii (depasirea vitezei legale) decat sa ne amintim ca in decret scrie ca daca vine din spate unul cu o viteza superioara vitezei tale de deplasare te retragi frumos pe banda 1 NICIDECUM NU SCRIE CA TRECI PE BANDA 1 DOAR CAND CEL DIN SPATE VINE CU VITEZA LEGALA ... Pe scurt ESTI OBLIGAT sa te retragi pe banda 1 (in mod normal esti obligat sa circuli pe banda 1 dar in fine) oricare ar fi viteza celui din spate ... Fie ca e legala fie ca nu. Si dragi colegi noi NU avem nici un drept sa "il punem la punct" pe cel ce vine cu viteza mare in spatele nostru ... Nu avem nici o treaba cu viteza cu care circula altii doar e vorba de permisul lor nu al nostru.

Cazul concret cel cu polo in primul rand a gresit ca nu circula pe banda 1 si in al doilea rand a gresit ca nu s-a retras pe banda 1 din fata colegului cu corvette-ul. Atata timp cat cel cu polo nu era masina de radar si avea intentia sa il opreasca si amendeze pentru depasirea vitezei legale trebuia sa ii faca loc. Dar evident ca a fost in culmea fericirii cand l-a facut pe colegul nostru sa franeze si sa mearga ca melcul in spatele lui.

Din pacate vad si aici pe acest topic o gramada de colegi care sunt "neamuri" cu cel cu polo si se considera legiuitori (chiar daca nu sunt) sau instructori auto si pe colegul cu corvetteul si restul participantilor grabiti elevii lor.

De ce conteaza pentru noi cu ce viteza a circulat cutare ... Ca i-a dat pe deal in sus cu 180 etc?

Un mic sfat pentru toti voluntarii de la circulatie (aici includ toti taranii care nu mai pot de frustrare ca x sau y a depasit pe altcineva ca a schimbat directia de mers fara sa dea semnal etc etc) relaxati-va si vedeti-va de masina si de condusul vostru. Drumul nu va apartine sa puneti la punct pe altii.

Asta nu inseamna ca daca banda 1 e rupta de tir-uri presupune sa circule lumea pe acolo nu e nimeni absurd dar unde e buna banda 1 ce scuza gasiti la nasoii care merg pe banda 2?

Iar mentalitatea "daca se grabeste sa ma depaseasca pe banda 1" ... repet de ce nu ai circula tu pe banda 1 sa pot sa depasesc si eu normal?
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 03-10-10, 13:19   #123
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Ce ma mai enerveaza groaznic: in oras, pe strada cu 2 benzi, 2 masini, una cu 46km/h si cealalta cu 47km/h merg in paralel. Strada in fata e libera, ala de pe banda 2 e prea nesimtit sa circule pe banda 1 sau sa accelereze putin si sa se bage pe banda 1 cand vede masini in spate. Din nou, flash-urile sunt degeaba.
Sau si mai rau, circula pe mijlocul strazii ca melcul, in fata semaforul mai are 5 secunde de verde si pe el il doare-n pix ca poate altii se grabesc.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 03-10-10, 13:53   #124
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
sa ne amintim ca in decret scrie ca daca vine din spate unul cu o viteza superioara vitezei tale de deplasare te retragi frumos pe banda 1
Poti sa mentionezi, te rog, si articolul unde spune treaba asta ? Ca eu nu retin sa fie o asemenea obligatie. Ci doar faptul ca trebuie sa circuli pe 1 si daca ai de depasit ceva te muti pe banda urmatoare dupa care trebuie sa treci inapoi pe 1 - atat:

Quote:
Art.42. - Când circulatia se desfasoara pe doua sau mai multe benzi pe sens, acestea se folosesc de catre conducatorii de vehicule în functie de intensitatea traficului si viteza de deplasare, având obligatia sa revina pe prima banda ori de câte ori acest lucru este posibil, daca aceasta nu este destinata vehiculelor lente sau transportului public de persoane.
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 03-10-10, 14:35   #125
Angel 5

Stage 5
 
Angel 5's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 878
Member of:
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
De ce conteaza pentru noi cu ce viteza a circulat cutare ... Ca i-a dat pe deal in sus cu 180 etc?
Conteaza pentru ca imi pune si mie viata in pericol. Eu circul linistit pe banda 1 si imi iese in fata un prost care "i-a dat pe deal cu 180" si nu a mai putut controla masina.

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
Un mic sfat pentru toti voluntarii de la circulatie (aici includ toti taranii care nu mai pot de frustrare ca x sau y a depasit pe altcineva ca a schimbat directia de mers fara sa dea semnal etc etc) relaxati-va si vedeti-va de masina si de condusul vostru. Drumul nu va apartine sa puneti la punct pe altii.
Poti acuza pe nedrept o persoana care injura un prost ca nu stie sa foloseasca manenta din stanga volanului pentru a semnaliza directia de mers? Daca asa gandesti inseamna ca esti unul din cei care nu ar trebui sa aibe permis.
Nici lui nu ii apartine drumul ca sa nu ma lase sa circul in siguranta!
__________________

Driving the Trabant like it's supposed to be driven!
Angel 5 is offline   Reply With Quote
Old 03-10-10, 16:08   #126
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

amphetamine in oras lumea mai vrea sa vireze stanga dreapta, unele benzi se aglomereaza in anumite intersectii, unii merg pe banda a 2-a cand vor sa vireze stanga cu 1km inainte de intersectie, si sincer e mai bine asa decat sa ii vezi grabiti cu 10 m inainte de intersectie ca iti taie calea fara sa semnalizeze.

Lapticucu inainte sa te mai frustrezi tu pe aici zi-mi cate morti din accidente auto a avut cauza viteza si cate mersul pe banda a 2-a.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 03-10-10, 17:12   #127
alin

Stage 4
 
alin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 229
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by C6Vette View Post

Evident, m-am luat un pic dupa el si am ajuns la viteze de 150 la ora pe drumul virajat, in panta... eu deja simteam ca ma apropiu de limitele mele de sofer dar polo se tinea tare. Cand am fost in paralel cu el vad ca era un tanar la volan, ranjea de mama focului si mai avea inca 3 pasageri in masina. .
=))) dupa cate observ...ti-a cam dat-o ala cu polo; sigur era modelul supersport, de 75CP, pe injectie de penicilina foarte directa. ))

cred ca si tu l-ai "provocat" cu flesuri si claxoane; daca dadeai doar un flesh, si apoi il depaseai pe dreapta...nu cred ca mai deschideai acest threat...dealtfel foarte interesant.

parerea mea
alin is offline   Reply With Quote
Old 03-10-10, 18:12   #128
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
amphetamine in oras lumea mai vrea sa vireze stanga dreapta, unele benzi se aglomereaza in anumite intersectii, unii merg pe banda a 2-a cand vor sa vireze stanga cu 1km inainte de intersectie, si sincer e mai bine asa decat sa ii vezi grabiti cu 10 m inainte de intersectie ca iti taie calea fara sa semnalizeze.
Nu, ma refer la strazi pe care nu au unde sa vireze stanga-dreapta...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 03-10-10, 20:20   #129
DrifterGT

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 3,134
Thumbs down Re: Teribilişti vs depăşiri

Ia sa povestesc si eu flashurile mele ).

Pe autostrada din Germania pe banda prima banda , aveam in jur de 190-200... , in fata un rx8 dau si eu 2-3 flash-uri si vad ca nu se da , deoarece mergea sub 140 km/h , insistent mai dau 2-3 flashuri deoarece in spate mai veneau 2 bmw-uri tot cu viteza si sa nu reducem degeaba mai bine se dadea pe banda a 2-a ca era libera , el nu ... nimic si nimic , tot odata s-a umplut si banda a 2-a ).

Un nene nervos cu bmw-ul din spate vazand ca nu se da cel din fata mea , a luat-o pe banda de urgenta , hop dupa el si eu.

Dupa ce depasim pe "x" si ne incadram normal pe banda a 2-a toti ... vine nea "x" si trece pe langa noi cu 250.

Asta nu e dovada de prostie ? Adica in p... mea mergi cu 130 pe autostrada de 200km dreapta si libera , si dupa ce vezi ca ei 150 flashuri si te depasesc aia pe banda de urgenta vi tu ca smecheru dupa si te dai viteaz.

DrifterGT is offline   Reply With Quote
Old 03-10-10, 20:50   #130
Angel 5

Stage 5
 
Angel 5's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 878
Member of:
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by DrifterGT View Post
Ia sa povestesc si eu flashurile mele ).

Pe autostrada din Germania pe banda prima banda , aveam in jur de 190-200... , in fata un rx8 dau si eu 2-3 flash-uri si vad ca nu se da , deoarece mergea sub 140 km/h , insistent mai dau 2-3 flashuri deoarece in spate mai veneau 2 bmw-uri tot cu viteza si sa nu reducem degeaba mai bine se dadea pe banda a 2-a ca era libera , el nu ... nimic si nimic , tot odata s-a umplut si banda a 2-a ).

Un nene nervos cu bmw-ul din spate vazand ca nu se da cel din fata mea , a luat-o pe banda de urgenta , hop dupa el si eu.

Dupa ce depasim pe "x" si ne incadram normal pe banda a 2-a toti ... vine nea "x" si trece pe langa noi cu 250.

Asta nu e dovada de prostie ? Adica in p... mea mergi cu 130 pe autostrada de 200km dreapta si libera , si dupa ce vezi ca ei 150 flashuri si te depasesc aia pe banda de urgenta vi tu ca smecheru dupa si te dai viteaz.

Recunosc ca nu am fost in Germania, dar nu inteleg de ce s-ar fi mutat cel cu RX8 pe banda a doua. Trebuia sa depasiti voi pe banda a doua. Gresesc ceva?
Angel 5 is offline   Reply With Quote
Old 03-10-10, 21:12   #131
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Angel 5 View Post
Recunosc ca nu am fost in Germania, dar nu inteleg de ce s-ar fi mutat cel cu RX8 pe banda a doua. Trebuia sa depasiti voi pe banda a doua. Gresesc ceva?
omu nu stie ca benzile se numeroteaza din exterior catre axu drumului...banda 2 pt el e banda 1
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 03-10-10, 21:17   #132
DrifterGT

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 3,134
Cool Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by b01uxd View Post
omu nu stie ca benzile se numeroteaza din exterior catre axu drumului...banda 2 pt el e banda 1
Quote:
Originally Posted by Angel 5 View Post
Recunosc ca nu am fost in Germania, dar nu inteleg de ce s-ar fi mutat cel cu RX8 pe banda a doua. Trebuia sa depasiti voi pe banda a doua. Gresesc ceva?
Asa este b01uxd , imi cer scuze dar le'am incurcat.

Eram pe banda a 2-a .
DrifterGT is offline   Reply With Quote
Old 03-10-10, 22:35   #133
sageata
Mercedes Driver

Stage 5
 
sageata's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,491
Member of:
[VW]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[MERCEDES]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Legea 49 privind circulatia pe drumurile publice



ART. 42
Cand circulatia se desfasoara pe doua sau mai multe benzi pe sens, acestea se folosesc de catre conducatorii de vehicule in functie de intensitatea traficului si viteza de deplasare, avand obligatia sa revina pe prima banda ori de cate ori acest lucru este posibil, daca aceasta nu este destinata vehiculelor lente sau transportului public de persoane.


comentati asta...
__________________
Dimensiunea maximă pentru o imagine în semnătură este de 500x100 pixeli. De aceea o fotografie cu motorul meu nu incape.

http://plmtuning.ro/
sageata is offline   Reply With Quote
Old 03-10-10, 23:23   #134
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by DrifterGT View Post
Ia sa povestesc si eu flashurile mele ).

Pe autostrada din Germania pe banda prima banda , aveam in jur de 190-200... , in fata un rx8 dau si eu 2-3 flash-uri si vad ca nu se da , deoarece mergea sub 140 km/h , insistent mai dau 2-3 flashuri deoarece in spate mai veneau 2 bmw-uri tot cu viteza si sa nu reducem degeaba mai bine se dadea pe banda a 2-a ca era libera , el nu ... nimic si nimic , tot odata s-a umplut si banda a 2-a ).

Un nene nervos cu bmw-ul din spate vazand ca nu se da cel din fata mea , a luat-o pe banda de urgenta , hop dupa el si eu.

Dupa ce depasim pe "x" si ne incadram normal pe banda a 2-a toti ... vine nea "x" si trece pe langa noi cu 250.

Asta nu e dovada de prostie ? Adica in p... mea mergi cu 130 pe autostrada de 200km dreapta si libera , si dupa ce vezi ca ei 150 flashuri si te depasesc aia pe banda de urgenta vi tu ca smecheru dupa si te dai viteaz.


Oricum din ce ai povestit tu aici sunt 2 variante, ori ala se bagase pe banda 2 din timp sa depaseasca ceva masini ce erau in fata pe banda 1, iar voi v-ati umflat, ati facut pe nervosii.. ati si facut o chestie "nefacuta" si ati depasit pe banda de urgenta.... ori ati stat in spatele aluia si ati dat flash-uri cateva minute bune... incat "s-a umplut prima banda" ceea ce e putin probabil.
Ce sa zic... v-a facut omul urat de tot

P.S. cumva tu si celelalte bmw-uri va intreceati la momentul respectiv?
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 03-10-10, 23:38   #135
DrifterGT

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 3,134
Cool Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
Oricum din ce ai povestit tu aici sunt 2 variante, ori ala se bagase pe banda 2 din timp sa depaseasca ceva masini ce erau in fata pe banda 1, iar voi v-ati umflat, ati facut pe nervosii.. ati si facut o chestie "nefacuta" si ati depasit pe banda de urgenta.... ori ati stat in spatele aluia si ati dat flash-uri cateva minute bune... incat "s-a umplut prima banda" ceea ce e putin probabil.
Ce sa zic... v-a facut omul urat de tot

P.S. cumva tu si celelalte bmw-uri va intreceati la momentul respectiv?
Pai ... era asa , A 2-a banda este pentru depasiri , si prima de mers normal , si ultima de urgenta .

Ala cu rx8 statea ca prostul pe a 2-a banda cand prima era libera . Problema nu ar fi fost sa stea dar cand esti pe banda de depasire si vezi ca mergi ca prostu cu 130km/h si vin altii cu 190-200 si celalalta banda e libera , dece nu s'a dat ?

Intelegi ? Problema a fost ca am incurcat eu benzile la exprimare .
DrifterGT is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -