Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 23-11-09, 15:20   #31
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: solenza vs golf 3

plus ca pt alea de raliu, nu era sasiul chiar stock.. ia tu o supernova stock si pune pe ea 400 de cai. daca in 400m nu se dezmembreaza.. OT: tot pe golf as merge si eu. la solentza m-ar deprima interiorul de cum m-as urca in ea.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 24-11-09, 16:16   #32
crysty.bobok

Stage 5
 
crysty.bobok's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,948
Default Re: solenza vs golf 3

in cazul tau cred ca golful ar fi cea mai buna alegere , chair daca este mai batrana decat o solentza dar totusi solentza de care zici tu a facut TAXI si asta spune tot !!!
crysty.bobok is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 08:39   #33
Dennis_TL

Stage 5
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 389
Default Re: solenza vs golf 3

salut. am un prieten cu solenza 1.4 mpi , 52.000km, versiunea scala, a cumparat-o cu 3000 euro, 2 seturi de jante plus gume , impecabila , fara zgarieturi , masina de nefumator, tinuta in garaj. ii consuma 6% in oras fara AC , 7% cu AC folosit la treapta 1.
de cand a luat-o a bagat cam 20mil in ea, distributie, uleiuri , becuri , discuri, placute, echilibrat roti, facut geometrie, huse si o finala noua de fabrica, kit ambreiaj si cam atat. masina este impecabila, merge foarte, foarte bine . cred ca cel putin 3-4 ani cam cat vrea el sa o tina nu o sa aiba nici un fel de problema cu ea.
daca ai un prieten care are alt prieten care tot asa cunoaste pe cineva care a avut de noua o solenza si a intretinut-o corespunzator eu zic sa nu stai pe ganduri si sa o cumperi .
nu cunosc nici un golf3 bine intretinut si am vazut destule, masinile sunt destul de vechi si isi arata varsta. iar condusul intr-un golf3 chiar nu e cine stie ce, masina nu ofera mult mai mult confort, demaraj etc decat o solenza. iar motoarele renault sunt extraordinare ca si fiabilitate.
Dennis_TL is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 14:44   #34
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: solenza vs golf 3

alege golf . e peste solenza la toate capitolele : consum , fiabilitate , confort , stabilitate , piesele sunt mult mai ieftine decat la solenza
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 18:52   #35
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: solenza vs golf 3

Quote:
Originally Posted by Dennis_TL View Post
7% cu AC folosit la treapta 1.
si daca o dai pe treapta a doua?
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 20:18   #36
titiDSN

Stage 5
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 308
Default Re: solenza vs golf 3

as dori sa imi spun si eu parerea. sunt posesor al unei dacii supernova. in dilema asta am fost si eu acum 2 ani..cand am cumparat masina. ce sa iau..o dacia sau o masina straina? la vremea aia era vorba despre un vw vento si un cielo dar va spun sincer ca inima mea tot la o supernova era. nu stiu..mi-a placut de cand a iesit pe piata..chiar daca e o nova cu tabla ceva mai buna si inima frantuzeasca. nu regret nici un moment ca mi-am luat daciuca asta..chiar daca cateodata ma mai supara cate un plastic la interior care chitaie. la capitolul imbunatatiri..am antifonat-o, i-am luat anvelope noi si consumabile de calitate. probleme mari nu am avut cu ea..Doamne Fereste!..burdufuri planetare(pana cand am pus de origine)..si planetara dreapta care am reconditionat-o. rugina nu are..motorul si cutia sunt ok..masina are in prezent 63 mii de km.
de ce nu am preferat sa iau o masina straina..chiar daca acea mai multe optionale.
1. pai avea ceva mai multi ani, implicit era mai uzata chiar daca era sclipitoare la exterior si interior.
2. de bine de rau la dacia asta pot sa ii fac un CASCO, nu urlu cand trebuie sa platesc asigurarea sau impozitul, nu ma uit crucis la o anvelopa noua..la consumabile incerc sa iau ce e mai bun. acum nu va ganditi ca sunt instarit..am un salariu de 800 de lei..din care incerc sa traiesc si sa am si o masina buna..cu care sa nu ma fac de ras.
3. masinile aduse de afara pt mine..cel putin..sunt o loterie..nu stii ce cumperi. nu de putine ori la noi se aduc daune totale sau masini avariate. se aduc si masini bune dar trebuie sa cunosti persoana care se ocupa cu intermedierea.
4. masinile straine sunt ieftine ca si pret de achizitie dar totusi atat de scumpe la piese..iar daca nu sunt la piese scumpe sunt la manopera. aici cei din service te trateaza ca pe un posesor de masina straina.
5. consumul. o masina cu motor de 1.6 - 1.8 si o carosierie de 1200-1300 k..cam asa are un golf..sper sa nu gresesc..consuma mai mult ca o slz din orice pozitie..o spun fara sa supar pe nimeni..unde golful ia 10 la oras..slz ia 8..unde ia 6-6,5 la extern..la aceeasi viteza slz ia mai putin. motoarele vag din anii respectivi nu au fost tocmai economice pe cand micutul 1.4 de pe clio a facut impresie buna per total.
ca sa inchei..doresc sa precizez ca asta e parerea mea..si sper sa nu supar pe nimeni cu ea.
cumparati o masina pe care ti-o poti intretine, cu care sa mergi fara sa te uiti la acul de la benzina, careia ii poti face un casco inca 3-4 ani de acum incolo, care are taxe mai mici. cu alte cuvinte eu te sfatuiesc la o slz (NU TAXI - gasesti la banii astia si de la primul proprietar). si golful e fain..dar trebuie sa fii pregatit financiar..sa ai mereu o rezerva de bani de care sa dispui in caz de ar pica ceva la el. poate si pt slz ar fi la fel..dar diferenta de 10 ani si nr km...in defavoarea golfului, pe mine, unul, ma face sa fiu nesigur cu privire la fiabilitatea lui.
iti spun de pe acum..sa iti conduci sanatos viitoarea masina..oricare ar fi ea.
titiDSN is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 20:29   #37
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: solenza vs golf 3

hai sa comparam preturi la piese si fiabilitate atunci
golful meu se apropie cu pasi repezi de 300.000 km si se tine inca foarte bine, ce schimb, schimb ca mi se pare mie ca e cam vechi.
ca si idee de preturi de piese:
kit ambreiaj sachs 400 lei nou disc+ placa+ rulment asta am schimbat ultima oara la golf, la solenza cat costa un kit de ambreiaj? apropo, asta e cel mai bun, mai era luk la 300 lei complet
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 21:02   #38
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: solenza vs golf 3

e mai ieftin abreiajul la SN, insa nu asta e ideea. ideea e value for money. si aici eu zic ca golful e peste. insa cel mai indicat ar fi un test-drive cu ambele masini, eventual si putin pe exterior, la 100+ ca sa vezi cum se comporta fiecare, o privire la interior, una la exterior, defecte vs plus-uri si dupa aia sa-ti iei golful!

p.s. glumeam, iei ce ti se pare ca ti se potriveste mai bine. insa mie SN mi se pare de comparat mai mult cu Golf II decat Golf III.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 18-12-09, 21:22   #39
B20CRD

Stock
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 3
Default Re: solenza vs golf 3

Eu sincer cred ca anul de fabricatie conteaza enorm...o fi el golf dar daca are 10 15 ani nu cred ca mai este masina
B20CRD is offline   Reply With Quote
Old 18-12-09, 23:06   #40
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: solenza vs golf 3

si solenza e?
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 18-12-09, 23:24   #41
tigermotorsport
Cluj Street Racing Member

Stage 5
 
tigermotorsport's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 567
Member of:
[Opel]
[CSR]
Cool Re: solenza vs golf 3

Quote:
Originally Posted by B20CRD View Post
Eu sincer cred ca anul de fabricatie conteaza enorm...o fi el golf dar daca are 10 15 ani nu cred ca mai este masina
Bine punctat... M3 e30 nu e masina, nici macar e36, dar sa nu dam in extreme... Golf gti nu e masina... Dar dacia solenza din 2000nustiucat, pe o platforma contemporana cu golf 2 e masina, ca e facuta in romania, si uzina dacia e recunoscuta pt calitatea executiei si a fiabilitatii... Nu vreau sa jignesc posesorii de dacia, si nici pe tine, dar cu poti sa spui ca o masina mai veche de 10 ani nu mai e masina? Intra pe sectiunea oldschool a forumului sa vezi ce inseamna o masina. Sau poate tu esti fanul computerelor din 2000+ care cand ti-e viata mai draga transforma bordul in pom de craciun si habar n-ai ce e cu el. Si o duci la service, la reprezentanta, si pun testerul pe el si dau din umeri baietii... Hai ca iar exagerez, dar sper ca ai prins idea.
__________________
I will rest when i am dead.
tigermotorsport is offline   Reply With Quote
Old 18-12-09, 23:30   #42
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: solenza vs golf 3

tiger: cred ca singura piesa din solenza care se apropie de domeniul calculatoarelor, chip-urilor si integratelor e ceasul ala LCD din bord! deci nu cred ca e fan calculatoare nici el. )
p.s. nu-mi sariti in cap, stiu ca are calculator si solenza, incercam doar sa subliniez ceva..
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 19-12-09, 11:23   #43
tigermotorsport
Cluj Street Racing Member

Stage 5
 
tigermotorsport's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 567
Member of:
[Opel]
[CSR]
Default Re: solenza vs golf 3

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
tiger: cred ca singura piesa din solenza care se apropie de domeniul calculatoarelor, chip-urilor si integratelor e ceasul ala LCD din bord! deci nu cred ca e fan calculatoare nici el. )
p.s. nu-mi sariti in cap, stiu ca are calculator si solenza, incercam doar sa subliniez ceva..
Pai si un golf 2 are calculator, nu? Dar nu vorbeam de solenza... Incercam sa-i explic ca greseste cand spune ca o masina mai veche de 10-15 ani nu mai e o masina. Da tare faza cu ceasu lcd
tigermotorsport is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 16:32   #44
alex_00

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 48
Default Re: solenza vs golf 3

solenta nu se compara cu golf 3,kiar dak e o masina mai noua tot dacie este.golf in 93 avea geamuri electrice,trapa electrica oglinzi electrice,ac si multe altele pe knd dacia nici 5 trepte nu avea
alex_00 is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 17:48   #45
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: solenza vs golf 3

Quote:
Originally Posted by alex_00 View Post
solenta nu se compara cu golf 3,kiar dak e o masina mai noua tot dacie este.golf in 93 avea geamuri electrice,trapa electrica oglinzi electrice,ac si multe altele pe knd dacia nici 5 trepte nu avea
Şi asta te-a īmpiedicat să citeşti punctul 11 din regulament?
aleks is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -