Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 18-11-09, 15:54   #121
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: General : SEAT vs RENAULT

Quote:
Originally Posted by mihaiu View Post
Concluzie:
Renault - marca cu targetare larga, neavand un profil bine definit al cumparatorului, cel putin la prima vedere.
Seat - marca de nisa, orientata spre sofer tanar, ambitios, cu un nivel cultural peste medie.
Seat Arosa, Alhambra sau Altea galgaie de cultura peste medie si ambitie.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 16:15   #122
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: General : SEAT vs RENAULT

Quote:
Originally Posted by mihaiu View Post
Concluzie:
Renault - marca cu targetare larga, neavand un profil bine definit al cumparatorului, cel putin la prima vedere.
Seat - marca de nisa, orientata spre sofer tanar, ambitios, cu un nivel cultural peste medie.
Nivel cultural peste medie ? Serios ?

Quote:
seatul se vrea a fi divizia sport a grupului vag si asta este
Vad din ce in ce mai multe afirmatii cel putin amuzante. Asta de unde ati mai scos-o ? Seat divizia sport la VAG ? .

Seat doar ofera niste alternative la anumite masini...la hatchback-uri, un Leon e la fel de sportiv ca un Golf sau alt hatchback din clasa aia, dubitele alea numai sportive nu sunt iar ibitza este un fel de VW Polo sau ce naiba este. Asta iti inspira tie sportivitate ? Leon Cupra nu exceleaza deloc, sunt multe masini in clasa aia care ii dau bataita, inclusiv Megane RS. Nu vad nimic sport in asta.

Pe langa faptul ca nu are motorizari proprii, nici nu prea are mai mult de 240 CP pe masini de serie, in orice caz pe acolo se invarte valoarea maxima. Pentru o divizie "sport" () e cam putin nu crezi ?

Seat este doar o alta marca din grupul VAG, una care nu straluceste deloc, gen Skoda, doar ca Seat < Skoda din punctul meu de vedere...este cam cea mai slaba marca din concern, lucru care se reflecta si in vanzari daca nu ma insel. Sau poate ca e prea sport ?

Masini sport =>
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Seat #1.jpg
Views:	48
Size:	22.0 KB
ID:	1181125   Click image for larger version

Name:	Seat #2.jpg
Views:	47
Size:	68.3 KB
ID:	1181126   Click image for larger version

Name:	Seat #3.jpg
Views:	32
Size:	15.6 KB
ID:	1181127  

__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 18-11-09 at 16:19.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 17:02   #123
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: General : SEAT vs RENAULT

vorbesc din proprie experienta . am mers cu golf , leon , cordoba( cel care il am acum) , polo si comparand cordoba mea cu polo , are suspensia mai tare , directia mai tare , are standard volan de piele in 3 spite , schimbator piele , ceasuri suplimentare pt voltaj si temp ulei . deci da , e mai sportiva decat un polo . iar leon deasemenea , are suspensia mai tare decat un golf


"seatul se vrea a fi divizia sport a grupului vag" asta nu am zis-o eu , o zic cei din conducerea vag
__________________

Last edited by aleks; 19-11-09 at 07:26.
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 17:09   #124
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: General : SEAT vs RENAULT

Quote:
Originally Posted by nutzuXXL View Post
"seatul se vrea a fi divizia sport a grupului vag" asta nu am zis-o eu , o zic cei din conducerea vag
excelent punctat.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 17:35   #125
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: General : SEAT vs RENAULT

Da-mi si mie un quote in care conducerea VAG spune ca Seat este "divizie sport" a concernului.

Adica lasam la o parte Bugatti, Lamborghini, Porsche, Audi (S/RS) fiindca avem Seat ca brand sport reprezentativ pentru VAG cu al sau monovolum Leon Cupra si Seat Alabama sau Alhambra sau cum s-o numi .

LE: Am vrut sa zic hatchback nu monovolum la Leon

Last edited by aleks; 19-11-09 at 07:27.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 19:42   #126
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: General : SEAT vs RENAULT

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Da-mi si mie un quote in care conducerea VAG spune ca Seat este "divizie sport" a concernului .

Adica lasam la o parte Bugatti, Lamborghini, Porsche, Audi (S/RS) fiindca avem Seat ca brand sport reprezentativ pentru VAG cu al sau monovolum Leon Cupra si Seat Alabama sau Alhambra sau cum s-o numi .

LE: Am vrut sa zic hatchback nu monovolum la Leon
Seat - Sociedad Espaniola de Automoviles de Turismo SA este parte a grupului Volkswagen. Pentru a revitaliza imaginea acestei marci, Ferdinand Piech, seful grupului, o denumeste "marca sportiva a concernului VW". Si acest lucru incepe sa se observe o data cu lansarea pe piata a noului Seat Toledo
asta se intampla acuma zece ani cred si daca nu ma insel Seat Leon Cupra R a fost cel mai puternic model VW la vremea aia 225 de cp In clasa mica Ibiza este cel mai sportiv dintre cele 3 polo si fabia :Cupra TDI 160 cp si FR 180 cp
__________________

Last edited by aleks; 19-11-09 at 07:28.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 20:54   #127
MariuSs_AGP

Stage 1
 
MariuSs_AGP's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 24
Default Re: General : SEAT vs RENAULT

Aia e o declaratie amarata ... ca sa prosteasca fraierii sa cumpere seat si sa se creada in cine stie ce bolid de sute de cai. Este clasa sport-ieftin eventual. O vorba spusa de un reprezentant nu inseamna nimic. E strategie de marketing....fraierii aud chestia asta...si isi cumpara seat in loc sa isi ia renault. Ca seat face parte din acelasi grup ca si bentley. Deci daca imi cumpar seat ... sunt cu un pas mai aproape de un bentley ))

Last edited by aleks; 19-11-09 at 07:28.
MariuSs_AGP is offline   Reply With Quote
Old 19-11-09, 08:20   #128
JetPilot

Stock
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 6
Default Re: General : SEAT vs RENAULT

deja sunt post-uri din ce in ce mai rautacioase.
nimeni nu a cam jignit p nimeni, nimeni nu a zis ca renault e prost. dar f multi spun ca seat-ul e prost.

oke, cineva a pus niste poze cu 3 masini seat, din care una e o poza aruncata la misto p net.
Arosa...la noi nu s-a importat...si nu stiu daca pe lupo a fost motor de 100 de cai cum a fost pe arosa.
In afara de clio ce masina din clasa asta mica...are peste 180 de cai?....
da mai e corsa opc, care costa cam f mult......acuma nu stiu cum sta la stabilitate.
Doresc la toata lumea sa mearga cu o ibiza de 200 de cai pe benzina...sau chiar una pe motorina(cu 450 N cuplu).
Din nou nu punem la discutie clio rs(pt ca sunt total alte masini)
daca e sa comparam sportivele de la renault, e ca si cum ai compara dacia 1310 cu loganul ala cel mai bine echipat.
hai sa fim stricti pe diferenta, ca am inceput sa o dam in diverse.

Cred ca multi dintre voi stiti la ce putere se poate duce motorul de la cupra nu?
La ibiza, din nou se stie ce potential de upgrade fara prea multi bani exista atat pt 1.9 tdi cat si pt 1.8 turbo?
la ce update-uri rezista in general motoarele masinilor din grupul asta?
La ce potential are 1.8 t 20vt, mai era pe vremuri 2.0 de la opel (c20let), si nu vb aici de motoarele de bmw, pt c anu e comparatie.
Clio rs din cate stiu este aspirat nu?Ok, pui o turbina....toata combinatia de duce la peste 5-6 mii de euro sa o faci cum trebuie si ai 250 de cai(mai mult sau mai putin), la 1.8 t, schimbi turbo, 1000 de euro, intercooler si soft inca 1000 de euro, si evacuare tot pe acolo....si zic eu ca ajungi la 300 de cai, cum sunt multe prin lume.....si internele rezista.

Last edited by JetPilot; 19-11-09 at 08:26.
JetPilot is offline   Reply With Quote
Old 19-11-09, 08:41   #129
mihaiu

Stage 3
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 108
Default Re: General : SEAT vs RENAULT

Nu ma, jet, renaultu e masina nationala a rromanilor, si e dreptul lor sa o apere si sa o iubeasca.
Pana la urma renault a reusit sa se faca sa se vorbeasca depre noi pe afara si de bine, nu numai de rau.
renault face masini ieftine, fiabile, super frumoase, mustind de tehnologie, cu un design ireprosabil, confortabile si super stabile, care nu se fac acordeon la impact( ne-o poate confirma Laura Stoica, fie-i tarana usoara), sportive, luxoase, limuzine si hot hatch in acelasi timp, usor de intretinut, cu o istorie in spate. daca renault nu era, nimic nu era...
Iar daca iesi din turma si indraznesti sa iti iei un SEAT, si culmea, sa iti mai si placa masina, esti un prost, ca de ce ma-ta n-ai si tu renault, de ce, ma??? da ce ma, te crezi mai deptept ca turma?

Last edited by mihaiu; 19-11-09 at 08:44.
mihaiu is offline   Reply With Quote
Old 19-11-09, 11:19   #130
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: General : SEAT vs RENAULT

bun, deci Seat a devenit si exclusivist
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 19-11-09, 11:39   #131
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Exclamation Re: General : SEAT vs RENAULT

da , apreciez promptitudinea moderatorilor . pt ca i-am zis unui coleg d forum ca rade ca pr#$%ta in targ , asta dupa ce m-a luat la misto , am primit un cartonas galben

mai lasati-o cu renault rs si alte panarami . comparati de exemplu ibiza cu clio , megane cu leon , cordoba cu clio sedan , altea cu scenic etc .

seat=volkswagen

deci e clar peste renault la toate capitolele : motorizari , stabilitate , costuri intretinere mai mici decat la renault . etc

doar in pretul de achizitie renault sta mai bn si atat diferenta care se amortizeaza in cativa ani de exploatare .

pt fanii renault : sa nu va luati seat in viata voastra ca e cea mai proasta marca d p lume . ramaneti va rog cu frantuzoaicele voastre

anaconda , vad ca intelegi deloc . cand am zis sport nu ma refeream la bolizi de peste 300-400cai . ma refer la masini pt oameni cu salarii medii . adica pt omul de rand care vrea o masina de zi cu zi ceva mai sport pt weekend .

Last edited by nutzuXXL; 19-11-09 at 11:43.
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 19-11-09, 12:04   #132
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: General : SEAT vs RENAULT

voi va certati aiurea, desi am seat cred ca sunt singuru care vede ca e o masina nu tocmai cum se vrea a fi.....in schimb posesorii de renault sunt inversunati rau de tot. mai baieti trebuie sa recunoasteti ca nici renault nu exceleaza si este o masina facuta ieftin, daca voi sunteti multumiti de materialele de la interior si la ce linii au masinile la exterior nu pot decat sa va compatimesc....nu e nici p departe o super masina...clio rs , megane rs si restu chestiilor cu multi cai renault sunt doar motoare puternice pe carcase hidoase, eu personal ma astept de la un megane rs sa aiba un interior mult mai primitor decat un megane 1.4.....diferenta e infima, oricum am vorbit degeaba si nu imi dau seama de ce imi bat gura de pomana
__________________

B01UXD-Oltcit 1.3 air cooled boxer engine runin' on nitro
B02UXD-Seat Leon 1m (EX) 1.6 16v gone but not forgotten
B02UXD - Honda Civic EJ6 Black Widow b18T
B03UXD-AlfaRomeo 147 (EX) bella donna
B03UXD-Honda Civic EG3 (EX) Red Rocket b20 VTEC
B03UXD-AlfaRomeo Giulietta 2.0 JTDM Snow White
B100UXD-Dacia Logan 2 Prestige DCI daily mule
B101UXD-Oltcit Club 11 RM New old school
B102UXD-Seat Leon Cupra R 1m (EX) Red Pig
B103UXD-Seat Leon Cupra 1p Stage 2+ White Comet
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 19-11-09, 12:09   #133
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: General : SEAT vs RENAULT

eu am avut megane sedan, si am avut probleme grave la planetare, rulmenti, interiorul se cojea tot. Poate altii au avut mai mult noroc ca mine, insa de cand am vandut-o m-am jurat ca nu imi mai iau renault ( ca masina personala ), decat un rs sau ceva de genu ( la care sa nu imi pese ca i se cojeste bordu )
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 19-11-09, 12:13   #134
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: General : SEAT vs RENAULT

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
eu am avut megane sedan, si am avut probleme grave la planetare, rulmenti, interiorul se cojea tot. Poate altii au avut mai mult noroc ca mine, insa de cand am vandut-o m-am jurat ca nu imi mai iau renault ( ca masina personala ), decat un rs sau ceva de genu ( la care sa nu imi pese ca i se cojeste bordu )
nam avut renault....am vazut si eu la altii da chiar nu ma dat p spate...meganeu si clio rs e clar ca sunt alte masini chiar sunt sportive, da sa ma cert cu lumea ca nebunu nu cred ca are rost . ar trebui sa ne uitam la cifra de vanzari...acolo renault e peste, sunt multe criterii la care renault e peste dar nu si la design, nu ca ar fi seatu o masina cu desing superb dar din pc meu de vedere e peste renault la capitolul asta
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 19-11-09, 12:51   #135
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: General : SEAT vs RENAULT

Quote:
Originally Posted by nutzuXXL View Post

seat=volkswagen

deci e clar peste renault la toate capitolele : motorizari , stabilitate , costuri intretinere mai mici decat la renault . etc
Buna asta, daca o firma a fost cumparata de un concern, pentru a fi scoasa din rahat, deja firma se identifica cu concernul, cu alte cuvinte Seat = VW.

Bineinteles, faptul ca Seat primeste si ea 2-3 platforme, niste resturi de piese si 2-3 motorizari decente este acelasi lucru cu VW care are Golf R36, Passat CC, Touareg (de la R5 la V10 si W12), Phaeton si Scirocco. Ce iti e Ibitza, Leon si Altea, VW curat....

Ca sa nu mai spun ca la motorizari foarte mici (1.2 - 1.4 sau chiar 1.6) aspirate, VW nu exceleaza, in concern nu asta e baza deci e clar ca nu se acorda atata atentie piticaniilor.

1.2 Renault 75CP vs 70CP @ Seat
1.4 Renault 100CP vs 80-85 @ Seat
1.6 Renault 110 CP vs 102 @ Seat

Da, asta e...sunt net superioare motorizarile de la Seat. Daca era vorba de la > 2000 cmc in sus mai ziceam dar avand in vedere situatia pe strazi unde majoritatea se invart la ~ 100 CP se vede ce si cum.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -