Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 01-08-09, 14:41   #16
Dennis_TL

Stage 5
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 389
Default Re: Scirocco 2.0 TDI (140cp, 170cp) vs Impreza Boxer Diesel

motoarele de pe legacy/impreza/forester sunt IDENTICE. difera softul si cutia .

vb de 2.0 boxer diesel , cunosti alt motor diesel dezvoltat de subaru?

service ul la subaru in ct si galati este CRITIC , chiar rog posesorii de subaru sa isi dea cu parerea. nu cunosc pe nimeni sa fi plecat multumit din aceste service uri , si mie mi-au facut peri albi .

in aceleasi conditii de exploatare discurile la subaru sunt mai expuse la ovalizare , chiar nu stiu de ce dar sunt oameni care au avut vw/audi/skoda/seat , au trecut la subaru si dupa 1 an au aparut probleme la discuri. iar cu vag nu au avut probleme . dar poate e greseala de exploatare din partea lor.


practic scirocco si impreza sunt total diferite, fiecare cu plusurile si minusurile ei. consider ca este o alegere strict subiectiva , nu exista o departajare clara intre cele 2 pentru ca fiecare ofera altceva.
Dennis_TL is offline   Reply With Quote
Old 01-08-09, 15:10   #17
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Scirocco 2.0 TDI (140cp, 170cp) vs Impreza Boxer Diesel

Quote:
Originally Posted by Dennis_TL View Post
motoarele de pe legacy/impreza/forester sunt IDENTICE. difera softul si cutia .

vb de 2.0 boxer diesel , cunosti alt motor diesel dezvoltat de subaru?

service ul la subaru in ct si galati este CRITIC , chiar rog posesorii de subaru sa isi dea cu parerea. nu cunosc pe nimeni sa fi plecat multumit din aceste service uri , si mie mi-au facut peri albi .

in aceleasi conditii de exploatare discurile la subaru sunt mai expuse la ovalizare , chiar nu stiu de ce dar sunt oameni care au avut vw/audi/skoda/seat , au trecut la subaru si dupa 1 an au aparut probleme la discuri. iar cu vag nu au avut probleme . dar poate e greseala de exploatare din partea lor.


practic scirocco si impreza sunt total diferite, fiecare cu plusurile si minusurile ei. consider ca este o alegere strict subiectiva , nu exista o departajare clara intre cele 2 pentru ca fiecare ofera altceva.
1.nu am zis ca nu este vorba de soft dar cuplul maxim la Impreza este dezvoltat intre 1800-2400 si la Legacy la 1800, deci nu are plaja de cuplu maxim.

2.Dupa cum ai observat deschizatorul topicului este din Bucuresti, iar la Galati nu exista reprezentant oficial iar in Constanta este franciza "NIPPON CAR CENTER SRL", adica un privat care asa stie sa-si conduca el afacera ca multi romani de altfel.
Vorbide de reprezentantele oficiale aici sta treaba cam invers, Porsche Romania niste hoti rupti si si nesimtiti, si Subaru cat de cat ok fara sa exceleze nici ei.

Stai sa-ti explic:
1. nu cred ca sti tu atatia posesori vw/audi/skoda/seat sa fi trecut la Subaru.
2. Motive de ovalizare sunt 2 in principal in Romania, anume:
Disc incins si iei o balta.
Disc incins si obositii de la spalatoria auto dau cu apa rece pe roti.
si in cazurile astea poti sa ai si Veyron ca tot se ovalizeaza discurile.

"practic scirocco si impreza sunt total diferite, fiecare cu plusurile si minusurile ei. consider ca este o alegere strict subiectiva , nu exista o departajare clara intre cele 2 pentru ca fiecare ofera altceva"

pai tocmai aici este departajarea, una este coupe si mai frumoasa, cealalta este hatchback si 4x4 (foarte performant). Legat de motorizari diferente majore nu sunt, TDI de 170 CP este mai performant dar nu il vad inca in echiparea lui Scirocco, iar cel de 140 CP este echivalent performantelor celui de pe subaru dar nici unul din motoarele VW nu au renume de rafinament si fiabilitate.
Poveste cu turbinele este partial valabila atat timp cat 2-4% pica in primii 30 mii de km incluzand aici si Skoda si Seat, iar de consumul de ulei chiar s-au plans multi posesori de 2.0 TDI, ca poate au mai lucrat la motoare si au rezolvat problemele astae este foarte posibil, una peste alta diferenta intre motorizari nu este atat de mare cat sa faca departajarea.

Eu as merge pe Subaru pt. un 4x4 superb, pt. utilitate (tractiune, volum, nr. usi) si personalitate in detrimentul unui VW coupe mai frumos si cu un interior mai "cochet".
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 02-08-09, 02:34   #18
papucoiu

Stage 3
 
papucoiu's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 86
Default Re: Scirocco 2.0 TDI (140cp, 170cp) vs Impreza Boxer Diesel

Poate sunt un pic O.T. dar ce ar avea un Civic 2.2 CTDi ?
Eu zic ca ar putea fi un concurent de luat in seama.
papucoiu is offline   Reply With Quote
Old 02-08-09, 06:40   #19
LAZ'u

Stage 4
 
LAZ'u's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 286
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: Scirocco 2.0 TDI (140cp, 170cp) vs Impreza Boxer Diesel

Oameni buni comparatia asta nici nu are rost. De ce sa imi iau un tractor de VW Scirocco cu motor TDI si de 2.0 care si-a capatat o aura "buna" in lumea automobilismului si sa nu imi iau o cutie "chinezeasca" care are istorie in lumea raliurilor motor de 1000 de ori mai dezvoltat decat masina poporului in Germania. Sincer mi-as lua o Impreza nu un Scirocco din nspe mii de motive . Alt motiv ar fi si spatiul interior pt ca iti trebuie si tie putin comfort numai zic ca daca esti mai inalt o sa ai probleme cu Scirocco . Deci mergi pe Impreza prietene! Uitati-va la linku asta sa vedeti TDI-u in actiune:https://forum.4tuning.ro/22-troublesh...ml#post2526883
__________________
Dacia 4 fun!!!
BMW 4 speed!!!
Peugeot 4 ever!!!

Last edited by LAZ'u; 02-08-09 at 06:43.
LAZ'u is offline   Reply With Quote
Old 02-08-09, 17:42   #20
tzatzichi

Stage 5
 
tzatzichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 500
Default Re: Scirocco 2.0 TDI (140cp, 170cp) vs Impreza Boxer Diesel

Quote:
Originally Posted by LAZ'u View Post
Oameni buni comparatia asta nici nu are rost. De ce sa imi iau un tractor de VW Scirocco cu motor TDI si de 2.0 care si-a capatat o aura "buna" in lumea automobilismului si sa nu imi iau o cutie "chinezeasca" care are istorie in lumea raliurilor motor de 1000 de ori mai dezvoltat decat masina poporului in Germania. Sincer mi-as lua o Impreza nu un Scirocco din nspe mii de motive . Alt motiv ar fi si spatiul interior pt ca iti trebuie si tie putin comfort numai zic ca daca esti mai inalt o sa ai probleme cu Scirocco . Deci mergi pe Impreza prietene! Uitati-va la linku asta sa vedeti TDI-u in actiune:https://forum.4tuning.ro/22-troublesh...ml#post2526883
vezi ca 2.0 tdi de pe vw e mai nou si common rail care nu prea mai e tractor
tzatzichi is offline   Reply With Quote
Old 02-08-09, 18:48   #21
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Scirocco 2.0 TDI (140cp, 170cp) vs Impreza Boxer Diesel

Quote:
Originally Posted by tzatzichi View Post
vezi ca 2.0 tdi de pe vw e mai nou si common rail care nu prea mai e tractor
Este adevarat ca nu mai este ca ala vechi dar oricum nu stiu cum au reusit dar este cel ami zgomotos common rail.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 02-08-09, 19:11   #22
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Scirocco 2.0 TDI (140cp, 170cp) vs Impreza Boxer Diesel

Personal nu mi se pare atat de zgomotos, nu stiu pe ce masina l-ai vazut tu montat, ma refer strict la 2.0 de 170cp insa este mai mult decat rezonabil fata de alte motoare diesel!
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 02-08-09, 19:58   #23
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Scirocco 2.0 TDI (140cp, 170cp) vs Impreza Boxer Diesel

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
Personal nu mi se pare atat de zgomotos, nu stiu pe ce masina l-ai vazut tu montat, ma refer strict la 2.0 de 170cp insa este mai mult decat rezonabil fata de alte motoare diesel!
Pe Tiguan.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 02-08-09, 21:34   #24
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Scirocco 2.0 TDI (140cp, 170cp) vs Impreza Boxer Diesel

Quote:
Originally Posted by LAZ'u View Post
Oameni buni comparatia asta nici nu are rost. De ce sa imi iau un tractor de VW Scirocco cu motor TDI si de 2.0 care si-a capatat o aura "buna" in lumea automobilismului si sa nu imi iau o cutie "chinezeasca" care are istorie in lumea raliurilor motor de 1000 de ori mai dezvoltat decat masina poporului in Germania.
poate confunzi impreza asta cu impreza STI care este cu totul o alta treaba, diferenta dintre ele fiind de la pamant la cer, impreza din comparatia de fata este doar o masina obisnuita ca oricesi alta masina si care nu are nicio treaba cu raliurile.. de ce ti s-ar parea ca nu are rost comparatia asta ?
johhny is offline   Reply With Quote
Old 02-08-09, 22:44   #25
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Scirocco 2.0 TDI (140cp, 170cp) vs Impreza Boxer Diesel

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Pe Tiguan.
din cate stiu eu sper sa nu gresesc singurul motor cu CR de la VW e 2.0 tdi 143 cp

Quote:
Originally Posted by johhny View Post
poate confunzi impreza asta cu impreza STI care este cu totul o alta treaba, diferenta dintre ele fiind de la pamant la cer, impreza din comparatia de fata este doar o masina obisnuita ca oricesi alta masina si care nu are nicio treaba cu raliurile.. de ce ti s-ar parea ca nu are rost comparatia asta ?
cand spui SUbaru imediat gandul iti fuge la Impreza si la raliuri..e singura marca care a ramas fidela aproape la toate modele la configuratia motor boxer si 4X4..personal in acest comparativ sunt 2 masini cu caractere diferite:Scirocco o masina pentru imagine care arata mai sportiv pentru iubitorii de masini germane care apreciaza rigurozitatea si sobrietatea tipic germana si nu m-ar mira ca targetul sa fie tot clientii din grupul VW..Cand au creat noul impreza cei de la Subaru s-au gandit sa atraga si targetul feminin astfel noua Impreza e mai domestica dar doar pasionatii adevarati de marca vor aprecia pe deplin acest model..si inca ceva noul diesel e mai rapid decat modelul pe benzina..singurele minusuri ar fi lipsa de cuplu la turatii joase si cutia cu 5 trepte motorul ala cerseste dupa o cutie cu 6 trepte
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 02-08-09, 23:31   #26
Ezrock

Stage 1
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 13
Default Re: Scirocco 2.0 TDI (140cp, 170cp) vs Impreza Boxer Diesel

Pe Impreza Boxer Diesel, cutia este in 6 trepte.

Personal, tin mai mult la siguranta cu care ma deplasez decat la aspect; m-ar interesa foarte mult cum se comporta un Scirocco 2.0 TDI 170 cp pe un drum virajat...momentan inca nu gasesc o masina de test drive si nu pot sa imi fac nicio impresie...

Cu service-ul la Subaru ma descurc, insa de service-urile VW am auzit si cunosc multe expreiente neplacute, unele chiar catastrofale.

Din cate am inteles, 2.0 TDI 170 cp exista si pe G6, deci ar fi interesanta si o parerea de la cineva care are acest motor; cum se comporta la drum lung, nu doar la liniute.

Honda Civic nu ma atrage din niciun punct de vedere, de aia nici nu l-am trecut in versus.
Ezrock is offline   Reply With Quote
Old 03-08-09, 02:45   #27
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Scirocco 2.0 TDI (140cp, 170cp) vs Impreza Boxer Diesel

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
Cand au creat noul impreza cei de la Subaru s-au gandit sa atraga si targetul feminin astfel noua Impreza e mai domestica dar doar pasionatii adevarati de marca vor aprecia pe deplin acest model..si inca ceva noul diesel e mai rapid decat modelul pe benzina..singurele minusuri ar fi lipsa de cuplu la turatii joase si cutia cu 5 trepte motorul ala cerseste dupa o cutie cu 6 trepte
1. Impreza chiar nu mi se pare ar avea vre-o tendinat de target feminin.
2. de ce motor vb de cuplu la turatii joase ca Subaru are acelasi start de cuplu maxim ca si VW 1800-1750, iar sub turatia asta chiar nu vad rostul sa mergi.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 03-08-09, 17:17   #28
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Scirocco 2.0 TDI (140cp, 170cp) vs Impreza Boxer Diesel

scirocco, pt aspect unde castiga detasat si pentru sportivitatea in mod evident superioara (170 cp vs 140 ). cred ca subaru are un motor boxer diesel mai interesant si mai putin zgomotos, dar nu e un argument care sa ma convinga. singurul argument care inclina balanta spre subaru fiind spatiul interior + 2 usi...
__________________
ProCeed 1.6 126hp
Golf 5 1.9TDI DSG
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 03-08-09, 19:59   #29
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Scirocco 2.0 TDI (140cp, 170cp) vs Impreza Boxer Diesel

Quote:
Originally Posted by Lecca View Post
scirocco, pt aspect unde castiga detasat si pentru sportivitatea in mod evident superioara (170 cp vs 140 ). cred ca subaru are un motor boxer diesel mai interesant si mai putin zgomotos, dar nu e un argument care sa ma convinga. singurul argument care inclina balanta spre subaru fiind spatiul interior + 2 usi...
si 4x4 nu e argument serios?
GTR is offline   Reply With Quote
Old 03-08-09, 20:16   #30
vectra22dti

Stage 3
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 167
Default Re: Scirocco 2.0 TDI (140cp, 170cp) vs Impreza Boxer Diesel

impreza mi se pare ca arata mai bine, ciudat pt unii, dar ceva normal pt ca nu putem fii toti la fel, sa avem aceeleasi gusturi.

la interior vw sterge pe jos cu subaru, care este prea spartan, avand in vedere ca nu este o masina de curse/rally sa se puna asa accent pe diminuarea greutatii masinii per total.

de la 15 cp in sus diferenta intre 2 masini, se simte, dar avand cm 3 egali.
170-150=20 cp avans scirocco fata de boxter, dar nu prea imi vine sa cred ca vw i-a 100, fie el si dsg, in 8.1 sec! mi se pare f putin, chiar daca masa este una destul de redusa pt un diesel, fie el chiar de dimensiuni mai mici 1395 kg!

ce imi place la boxter, sunt trepidatiile "parca"
tipice unui benzinar veritabil, nu al unui diesel, dar nu imi place ca mot se plafoneaza pe la 3800(sincer mi se pare destul de putin, chiar si pt un diesel sa se impotoleasca la 3800), deja la 4000 rpm aproape ca mot este mort, vit trebuiesc schimbate in intervalul 1600-3800, pt a trage cum trebuie.

Last edited by vectra22dti; 03-08-09 at 20:21.
vectra22dti is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -