Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Brasov

View Poll Results: cati bani puteti investi in modificarea performantelor masinii?
500-1000 euro 10 16.39%
1000-2000 euro 17 27.87%
2000-4000 euro 11 18.03%
peste 4000 euro 23 37.70%
Voters: 61. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 04-12-06, 16:31   #1
alfa33

Stage 5
 
alfa33's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 354
Question cat esti dispus sa investesti in performantele masinii?

incerc prin acest post sa studiez fezabilitatea unui garaj de tuning care sa se ocupe strict de majorarea performantelor unei masini stock. As vrea sa imi raspundeti cat se poate de concret ca sa imi dau seama daca proiectul meu este fezabil sau nu. Pentru asta as vrea sa imi dati sume reale, conforme cu puterea vostra financiara si nu ce ati vrea sa faceti daca ati avea bani. Daca lucrurile ies cumva intr-o directie pozitiva este posibil ca in viitorul apropiat sa avem un tuning garage in brasov
__________________
Alfa Romeo 33 1.7 16V Quatrofoglio Verde
Alfa Romeo GTV V6 2.0 Turbo
alfa33 is offline   Reply With Quote
Old 04-12-06, 17:26   #2
corrado-vr6

Stage 5
 
corrado-vr6's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 913
Default Re: cat esti dispus sa investesti in performantele masinii?

Am votat, vad ca sunt singurul la peste 4000. Stiu ca pare o suma mare de bani, dar tuningul, in general, nu se face ca pe MTV, adica ai bagat masina in garaj si dupa doua saptamani maxim o luna o scoti cu toate problemele rezolvate. Se adauga cate ceva pe rand, asa dupa posibilitati si cand se face totalul va spun eu ca iese peste 4000. Azi praguri, peste vreo luna spolere, mai niste stopuri clare, un pic de muzica...
__________________
"This thread is full of idiots. My IQ went down several points just reading this posts in here."
corrado-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 04-12-06, 17:31   #3
alfa33

Stage 5
 
alfa33's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 354
Default Re: cat esti dispus sa investesti in performantele masinii?

asa este visi. Mai ales ca ceea ce propun eu prin tuning se refera in cea mai mare parte la performante si mai putin la aspect. Un kit exterior se rezolva cu un buget de 1000-2000 de euro dar partea tehnica este cu totul alta poveste. Pentru mine este important sa imi fac o idee despre potentialul pietei chiar daca rezultatele poll-ului nu vor fi neaparat relevante. Multumesc tuturor celor care au votat sau vor vota.
alfa33 is offline   Reply With Quote
Old 04-12-06, 18:58   #4
Lukian_XXX
Virtual Tuner

Stage 5
 
Lukian_XXX's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 733
Member of:
[X-Team Racing Club]
Default Re: cat esti dispus sa investesti in performantele masinii?

deci yo as investi cam 2000-3000 de Euro daca sa avea bani.....dar
nu cerd ca voi dispune mai mult de vreo 600-700 Euro
oricum un kit exterior, un chip , niste filtre si evacuare
si de restu muzica
__________________
FARA
Lukian_XXX is offline   Reply With Quote
Old 04-12-06, 20:59   #5
Catalyn
Renault Driver

Stage 5
 
Catalyn's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[Nissan]
[RENAULT]
Post Re: cat esti dispus sa investesti in performantele masinii?

peste 4000 daca vrei ceva adevarat...si sa arate f bine si sa 'fuga' pe masura...e simplu ...:un sistem audio mediu...1000, o vopsea adevarata 1000, jante si caucioace bengoase cam 1000 ,la motor cu o mie ce sa faci?....deci vrei super investesti, vrei mediu ata ete .....votat peste 4000
__________________
I like the Power.

Last edited by Catalyn; 04-12-06 at 21:05.
Catalyn is offline   Reply With Quote
Old 04-12-06, 21:13   #6
alfa33

Stage 5
 
alfa33's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 354
Default Re: cat esti dispus sa investesti in performantele masinii?

sfatul meu ar fi sa nu luati cate o bucatica din fiecare si sa aveti o masina rezultata doar din compromis. Cel mai bine este sa iti stabilesti cate un buget pe etape. De ex tren de rulare: Jante, gume, arcuri, amortizoare, bucse, bare de stabilizare, dom bar = buget. Sistem de franare: discuri, etrieri, placute, furtune sau kit cpmplet si asa mai departe la toate capitolele. Este bine sa le faci pe rand si nu cate un pic din fiecare pentru ca performantele sunt direct dependente de fiecare componenta. De ex nu are rost sa investesti in frane inainte de a investi in marirea puterii motorului. Daca ai bagat bani in motor si ai minim 30 CP mai mult decat stock atunci treci la frane. Sau, in cazul bugetului interminabil Very Happy le faci pe toate odata. Atunci cand investesti in tuning (prin tuning a nu se intelege styling: eleroane, spoilere praguri etc) trebuie sa ai mai intai cateva intrebari vis a vis de masina. Ce vrei de le ea? Mai multa stabilitate? Mai multa putere? Demaraj? etc. si in functie de toate astea sa iti iei anumite componente. Daca o sa imi iasa socotelile sper sa pot pune pe picioare proiectul intr-un timp rezonabil si sa fac ceva cu adevarat profesionist. Asa ca sa imi tineti pumnii
alfa33 is offline   Reply With Quote
Old 04-12-06, 23:16   #7
Yackone
Peugeot Driver

Stage 5
 
Yackone's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,136
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[PEUGEOT]
[4Rally]
[Design Team]
[SKODA]
[VW]
Default Re: cat esti dispus sa investesti in performantele masinii?

pentru anul 2007 bugetul alocat performantelor este destul de mic...asta insemnand schimbarea suspensiei...sa zic ca ma costa pana in 400 de euro....

acum urmeaza partea audio a masinii unde va face cea unde investitia va fi undeva la 2000 de euro numai partea de difuzoare si amplificare...fara sa pun la calcul cablaje, sigurante baterie, material izolant, si h.u...la care se aduna restilizarea interiorului...eu zic ca o sa ajung undeva la 3000-4000 de euro anul viitor...eu mai un avantaj fiindca parte de fibra o fac eu...si mai scad din costuri...deja s-a inceput lucru la masina si sper ca prin martie-aprilie sa fie gata
__________________
Yackone is offline   Reply With Quote
Old 05-12-06, 00:20   #8
Syc@

Stage 5
 
Syc@'s Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,162
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Thumbs up hmm!!..cat esti dispus sa investesti in performantele masinii?

Sincer as fi dispus sa investesc cu mult peste 4000 daca as avea sunt multe pe care vreau sa le fac la masina dar sincer numi permit calculeaza asa ceva la motor automat necesita skimbarea sist de franare si imbunatatzirea suspensiilor automat ai trecut de 4000 daca optezi pentru ceva de calitate de restu nu mai spun ce imi trece prin gand de fiecare cand vad o masina mai puternica trecand [pe langa mine si ce simtamante ma trec
__________________

Piese Auto NOI & SH
Tel: 0762/63.24.24
Syc@ is offline   Reply With Quote
Old 05-12-06, 12:23   #9
Flow

Stage 5
 
Flow's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,895
Post Re: cat esti dispus sa investesti in performantele masinii?

Quote:
Originally Posted by alfa33 View Post
Pentru asta as vrea sa imi dati sume reale, conforme cu puterea vostra financiara si nu ce ati vrea sa faceti daca ati avea bani. D
se pare ca putzini au intzeles in fine asta nu prea conteaza
ideea ar fi cat poate nu cat ar vreafiecare sa investeasca
eu unu am votat 1000 - 2000 pentru ca asta ar fi pragul in care m as incadra momentan
foarte adevarat ca totzi ne am dori sa investim peste 4000 de eu intr o masina da noi n avem nici macar bani de benzina sau nici macar masina( nu fac referire la nimeni aici ) asa ca poate n ar fi rau sa ne gandim un pic care sunt posibilitatzile fiecaruia inainte sa postam
__________________
PREA MULT TIMP LIBER DAUNEAZA MINTII SI ASA ODIHNITE
Flow is offline   Reply With Quote
Old 05-12-06, 12:28   #10
Flow

Stage 5
 
Flow's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,895
Post Re: cat esti dispus sa investesti in performantele masinii?

+ ca n ar fi rau sa defineasca fiecare ce intzelege prin performantzele masini pt ca din ce am mai observat de a lungul vremii pt unii performantza inseamna un cap cromat de toba si un stiker cu oz racing pe capota pt capacele din dotare
Flow is offline   Reply With Quote
Old 06-12-06, 13:18   #11
alex_S

Stage 5
 
alex_S's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 419
Post Re: cat esti dispus sa investesti in performantele masinii?

as investi peste 4000 euro in masina pt k nu vreau sa pun pe masina lucruri de care sa ma folosesc un an si dupa aceea sa le schimb....toate lumea stie k lucrurile ieftine uneori sau tot timpul sunt proaste...deci voi astepta pana am o suma rezonabila (5500-6000 euro sau mai mult ) ca sa imi modific masina...eee...vitoare masina
__________________
Get low...no matter howe
My car:Audi A3 8L 1.8i 20v
alex_S is offline   Reply With Quote
Old 06-12-06, 18:09   #12
alfa33

Stage 5
 
alfa33's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 354
Default Re: cat esti dispus sa investesti in performantele masinii?

Fara sa incerc sa jignesc pe nimeni intrebarile se refera la capacitatea de a investi in functie de puterea financiara actuala a fiecaruia. Vreau sa fac o estimare cat de cat reala, nu sa investesc niste bani sa fac un tuning garage dupa care sa astept ca o parte din cei care ar investi, sa ajunga la puterea financiara necesara. Nu voi face un garaj exclusivist, doar pentru cei care pot baga peste 4000 insa nici nu pot sa iau de la inceput echipamente sofisticate pe care sa le folosesc peste 5 ani. Trebuie inceput cu strictul necesar. Este important sa intelegeti ca nu ma gandesc la montat muzica sau facut kit-uri din fibra ci doar la partea de performante. Vrei putere sau manevrabilitate? De asta ne vom ocupa noi. Voi face si proiecte complete, insemnand exterior, interior si mecanica insa la exterior si interior vom face doar proiectarea iar executia va fi facuta in parteneriat cu altii. Nu are rost de exemplu sa ma arunc in competitie cu catalin pe partea de electrica si muzica sau cu onofrei pe styling cand putem castiga toti din eventuale colaborari. Sper ca a inteles toata lumea mesajul si va vota in consecinta.
alfa33 is offline   Reply With Quote
Old 23-12-06, 17:31   #13
lucitopspeed

Stage 4
 
lucitopspeed's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 196
Default Re: cat esti dispus sa investesti in performantele masinii?

Am Votat Peste 4000,desigur Dc As Avea Atata As Investi,cand Pasiunea Nu Cunoaste Limite........DECAT LIMITE MATERIALE....DIN PACATE
lucitopspeed is offline   Reply With Quote
Old 23-12-06, 19:10   #14
BascaBV

Stage 5
 
BascaBV's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 451
Member of:
[Honda]
Default Re: cat esti dispus sa investesti in performantele masinii?

Tinand cont ca sunt pe diesel si sistemul audio m-ar costa sa zic inca 500 de euro ca mp3-ul il am deja plus tweetere si medii deci mai am de luat unu sau 2 suburi plus amplificator. Asha deci eram la partea cu dieselu. Inca 500-1000 pe o cipuire buna si inca 500 pe mai vad eu ce. Aici includ filtru de aer si ceva pe acolo sa vad ce ash mai putea face la ea. Asta tzinand cont ca e vb de tuning si nu de styling. In rest numa bine... deci am votat 1000-2000 euro
BascaBV is offline   Reply With Quote
Old 05-09-07, 22:51   #15
alex racer

Stage 5
 
alex racer's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 576
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: cat esti dispus sa investesti in performantele masinii?

salut eu as investi cat se poate de mult e absurd sa dau o suma dinainte cand te apuci de treaba sigur treci peste suma pe care tio propui
alex racer is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -