Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Alte discutii ROVER - MG

Reply
 
Thread Tools
Old 05-03-08, 16:51   #1
banurover75

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 4
Default caut urgent o pompa ambreiaj rover 75

caut cu disperare o pompa de ambreiaj de rover si vreau si eu un ajutor deoarece am tot cauta si nu am gasit!! roverul este din 2003 si este diesel.....
banurover75 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-08, 20:34   #2
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75

Presupun ca pompa e cilindrul de comanda. Se gaseste aici:
http://cgi.ebay.co.uk/CLUTCH-MASTER-...QQcmdZViewItem
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 20-03-08, 20:49   #3
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75

Intre timp mi-a venit o idee. M-as mira sa fie dusa, te-ai uitat, n-o fi ceva etansare cu belele ? E destul de scumpa jucaria s-o arunci inainte de a verifica.
Imi amintesc ca in urma cu o gramada de ani am avut o problema similara la BMW. Umblam cu canistra de lichid de frana dupa mine ca-l pierdea tot timpul. Am gasit beleaua, nu era la cilindrul de comanda (master) ca la tine, ci la cel care deschide ambreiajul (slave). Era o garnitura sparta. N-am gasit originala dar s-a potrivit o garnitura de pompa de frana de Dacie, a tinut pana am terminat masina
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 23-03-08, 23:04   #4
cristea

Stage 2
 
cristea's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 58
Default Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75

Nu ştiu dacă am voie să fac asta dar uite un nr. de telefon 0724 315813, este un parc de dezmembrări lângă Urziceni unde are un 75 din UK cu volan pe dreapta. Succes!
cristea is offline   Reply With Quote
Old 04-04-08, 13:42   #5
alexandrescu_adrian

Stage 3
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 94
Default Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75

asa a ajuns 75?la dezmembrari?:O:O:O: e lovit?
alexandrescu_adrian is offline   Reply With Quote
Old 17-04-08, 09:42   #6
alexandrescu_adrian

Stage 3
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 94
Default Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75

astept mp ptr edificare
alexandrescu_adrian is offline   Reply With Quote
Old 18-04-08, 16:04   #7
ionut daniel

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,003
Default Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75

Incearca si desfa pompa, masoara garniturile si verifica la un magazin de piese auto garnituri cu specificatiile respective. La Ford Sierra s-au potrivit la cilindri de spate de frana garnituri de pompa de frana cu dublu circuit de Dacia , cred ca de cel putin 10 ori pretul celor dedicate(un pret de nimic- poti schimba si zece/an si nu ajungi la pretul unei pompe). Daca nu, poti gasi un echivalent la acea pompa pe la dezmembrari. Nu stiu cum e pozitionata, dar sunt multe masini cu astfel de pompe, inclusiv Supernova(cred ca cea mai ieftina varianta de piesa noua).
ionut daniel is offline   Reply With Quote
Old 18-04-08, 20:26   #8
cristea

Stage 2
 
cristea's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 58
Default Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75

Eu am avut probleme cu ambreiajul, nu mai avea lichit de frână, şi am cautat, am gasit un magazin în Bucureşti şi costă cam 1ooo lei toată pompa, ca numai aşa îţi dau garanţie.
Eu nu am cumpăarat-o pentru că am completat lichidul. Totuşi, cred că scapă pe la cilindru slave aşa că o să încerc varianta propusă de workaholic, respectiv să schimb garnitura.
Nu ştiu daca am voie să îţi dau denumirea firmei însă îţi trimit pe privat.
Succes!
cristea is offline   Reply With Quote
Old 28-10-08, 15:27   #9
Procas

Stage 2
 
Procas's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 28
Default Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75

Am avut aceeasi prob ca si tine Uitate sub masina la cutia de viteze sa nu picure pe acolo Daca nu picura si nu iti mai tine pres in pedala e pompa daca picura pe acolo e cilindru de presiune cu rulment Eu am skimbat pompa degiaba pt ca era cilindru devina in fine Pompa e undeva la 1000ROn si cilindru cam 700-800Ron depinde acum ...Cauta pe google si vezi ca gasesti ceva dezmembrari la Satu-Mare si au si second dar totusi te sfatuiesc sa iti iei noua daca tot o skimbi pt ca o sa te lase dupa ceva km buni.
Procas is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 02:51   #10
Highman

Stage 5
 
Highman's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 386
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75

daca va uitati la "anunturi rover" o sa gaiti de dezmembrat un rov75 diesel https://forum.4tuning.ro/483-anunturi-auto-rover-mg/95714-vind-piese-rover-75-diesel.html
Highman is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 21:30   #11
ionut24

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 794
Default Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75

PENTRU CEI CARE AU PROBLEMA CU AMBREIAJUL LA ROVER 75(BUBA LOR)......SINGURUL DEFECT ESTE ACEL CILINDRU SLAVE DE LA CUTIE.....NU SCHIMBATI ALTCEVA......!!LA MINE LA INCEPUT...AGATA....CAND SCHIMBAM.....PANA CAND NU AM MAI PUTUT BAGA IN VITEZA....REPEDE LA SERVICE....STIIND DE PE FORUMURI CARE E PROBLEMA.....SI AM SCHIMBAT...ACEL CILINDRU..(ERA CRAPAT IN DOUA SI NU MAI TINEA PRESIUNEA....)...SI.....ACUM......E TOTUL OK...!!
ionut24 is offline   Reply With Quote
Old 09-04-10, 12:04   #12
DAVID ANDREI

Stage 1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 11
Default Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75

salut am si eu probleme cu ambreaju la un rover 75 din 2000 unde as gasi o pompa cea de la pedala second mersi
DAVID ANDREI is offline   Reply With Quote
Old 09-04-10, 12:05   #13
DAVID ANDREI

Stage 1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 11
Default Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75

oare se potriveste cea de benzinar
DAVID ANDREI is offline   Reply With Quote
Old 10-04-10, 06:53   #14
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75

1.nu recomand second...
este loterie...nu stii cat de putin te poate tine......
2. se schimba tot kitul nu masterul sau slave-ul.....piesa defecta strica piesa buna....daca a cazut una dintre ele nici cealalta nu o mai duce mult
3. manopera nu este de neglijat la schimbarea kitului asa ca este recomandat sa pui un kit nou
4. kit inseamna pistonas slave (cel din cutie cu tot cu rulment) si master (cel de la pedala), disc ambreaj+placa presiune....si te tin 90k km
5.Se pot aduce din UK muult mai ieftin decat in Ro.

M.
PS. am ceva zeci de exemple de cei care ai schimbat ba una ba alta si au aruncat banii pe fereastra (de exemplu ...au pus pistonas nou la pedala si dupa 500 km slaveul a cazut si la stricat si pe cel nou...etc)
__________________
ROVER MG Club Romania
Club Rover MG Romania - DIAGNOZA ELECTRONICA PENTRU POSESORII DE ROVER MG - CU TESTER ORIGINAL REPREZENTANTA T4 Testbook, si tot ce mai tine de rover/mg... rovermgclubro@gmail.com
Intalnirea Nationala Rover MG Club Romania 2018 - 08, 09, 10 iunie 2018 !!! - data limita inscriere 15 mai 2018 ! – locuri limitate
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 10-04-10, 10:00   #15
DAVID ANDREI

Stage 1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 11
Default Re: caut urgent o pompa ambreiaj rover 75

mersi pt sfat dar zim daca sti o firma care aduce piesele din uk sau un nr de telefon ca eu nam gasit....
DAVID ANDREI is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -