Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 17-10-10, 20:12   #1
Bogz02
Competitor CNCA

Stage 5
 
Bogz02's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 451
Member of:
[2 Roti]
[4Wheels]
[Competitor CNCA]
Exclamation Incinta MDF - difuzor SPL Dynamics XTR-300D2 - 750W RMS ! Sfaturi ?

Salut. Am nevoie de sfaturile si ajutorul vostru pentru a construii incinta la difuzorul meu - SPL Dynamics XTR-300D2 - 750W RMS

Vad ca producatorul recomanda 3 dimensiuni diferite ale incintei, fiecare pentru un anumit bass, si rezonanta. Va rog si va cer ajutorul pentru a nu gresii la constructia incintei. Dimensiunile declarate pentru difuzor:

Box suggestions:

Closed box

1. Bass-Reflex box - Car / Hifi
60 L + 4" port / length 25cm
Tuning frequency 35Hz

2. Bass-Reflex box - Car / Loudmusic
50 L + 4" port / length 22cm
Tuning frequency 40Hz

3. Bass-Reflex box - Home Theatre
65 L + 4" port / length 33cm
Tuning frequency 30Hz

Care din cele 3 le recomandati? Subwooferul va fi montat intr-un Logan.

* Daca poate face cineva un tutorial text, cu toti pasii ce trebuie tinuti cont in constructia incintei, eventual niste poze informative.
* O alta intrebare - in interiorul incintei, se pune material fonoabsorbant pentru a marii calitatea sunetului ?
Atasez si o poza cu un exemplu. Va cer sfaturile legat de acest aspect, si de cele discutate mai sus.
* Care este dimensiunea recomandata a bass-reflexului? Sa nu fie nici prea mica, sa se auda aerul cum iese, dar nici prea mare. Bass-reflexul nu il vreau in cerc, si de-a lungul inaltimii incintei.
* Daca nu reusesc sa procur o placa de lemn MDF, din Pal este ok? Sau ce altceva recomandati?

Sper ca isi rapeste cineva timp 10 minute, si sa-mi explice si mie legat de toate nedumeririle mele.

Multumesc mult.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Imag093.jpg
Views:	233
Size:	252.5 KB
ID:	1699792  
__________________

Last edited by Bogz02; 17-10-10 at 20:20.
Bogz02 is offline   Reply With Quote
Old 18-10-10, 09:53   #2
Stage2

Stage 3
 
Stage2's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 141
Default Re: Incinta MDF - difuzor SPL Dynamics XTR-300D2 - 750W RMS ! Sfaturi ?

In primul rand trebuie sa stim ce fel de muzica preferi, asta in cazul in care ai preferinte.
Quote:
Daca poate face cineva un tutorial text, cu toti pasii ce trebuie tinuti cont in constructia incintei, eventual niste poze informative.
Cred ca sunt cateva sute pe google.
Quote:
O alta intrebare - in interiorul incintei, se pune material fonoabsorbant pentru a marii calitatea sunetului ?
Ti-s explica pe larg dar nu am timp, pe scurt, raspunsul este DA, materialul poate fi melana, lana, burete cofrat etc
Quote:
Care este dimensiunea recomandata a bass-reflexului? Sa nu fie nici prea mica, sa se auda aerul cum iese, dar nici prea mare.
Pai din moment ce-ti da producatorul dimensiunile, cred ca-i ok orice varianta, ce zici ?
Quote:
Bass-reflexul nu il vreau in cerc, si de-a lungul inaltimii incintei.
4" in cerc inseamna 30 cm inaltime si 2.5 cm latime, adancimea ramanand cea specificata de producator.
Quote:
Daca nu reusesc sa procur o placa de lemn MDF, din Pal este ok? Sau ce altceva recomandati?
MDF-ul are aceeasi rezonanta ca palul, diferenta consta in rigiditate, pe scurt, daca ranforsezi putin palul, are acelasi efect ca o placa MDF.
__________________
,,Motivation get's you going but habit get's you there"
Stage2 is offline   Reply With Quote
Old 18-10-10, 21:15   #3
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Incinta MDF - difuzor SPL Dynamics XTR-300D2 - 750W RMS ! Sfaturi ?

Quote:
Originally Posted by Stage2 View Post
MDF-ul are aceeasi rezonanta ca palul, diferenta consta in rigiditate, pe scurt, daca ranforsezi putin palul, are acelasi efect ca o placa MDF.
Daca doua materiale au duritati diferite cum pot avea aceeasi frecventa de rezonanta?

On topic, mdf-ul este superior pal-ului si nu au aceeasi frecventa de rezonanta.

Calculeaza-ti incinta aici, este o aplicatie onorabila daca nu doresti perfectiunea.

http://reaudio.com/speaker_box/LPort_Box_Calc.html

ps. calculatorul functioneaza in inch , 1 inch= 2,54 cm, succes.
__________________
ps: Cumpar vinyl-uri audiofile in stare buna, fara zgarieturi, rog seriozitate !

gen muzical cautat : manele

Last edited by vpower16v; 18-10-10 at 21:17.
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 20-10-10, 23:52   #4
Stage2

Stage 3
 
Stage2's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 141
Default Re: Incinta MDF - difuzor SPL Dynamics XTR-300D2 - 750W RMS ! Sfaturi ?

Quote:
Daca doua materiale au duritati diferite cum pot avea aceeasi frecventa de rezonanta?

On topic, mdf-ul este superior pal-ului si nu au aceeasi frecventa de rezonanta.
Nu cred ca esti in masura sa ma contrazici, diferenta intre ele este de 0.1%, asta sa nu incurcam teoria.
Daca tot vrei sa fim pe aceeasi lungime, foloseste materiale de esenta tare, acolo da, sunt diferente.
P.S daca in cotinuare ramai sigur pe tine, te rog sa-mi demonstrezi afirmatia

Last edited by Stage2; 21-10-10 at 00:02.
Stage2 is offline   Reply With Quote
Old 21-10-10, 14:46   #5
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Incinta MDF - difuzor SPL Dynamics XTR-300D2 - 750W RMS ! Sfaturi ?

ca sa nu inceapa un alt razboi cum se obisnuieste pe forumurile noatre, incep discutia spunand ca va respect varsta (daca este reala) si cunostintele pe care poate le-ati acumulat de-a lungul anilor.

dar de ce nu as putea fi in masura sa va contrazic?

diferenta intre ele este de 0.1% ........................?

ati avut 2 placi de mdf si pal in mana? ati incercat sa le indoiti?

daca mai are un prieten o incinta (pe care am aruncat-o) va arat pe viu si fara prea multe alte discutii stiintifico fantastice si de premiul nobel cum poate oscila un baffle din pal aproximativ +_ 5mm prin puterea unei maini , nu a unui subwoofer de 12" 750 w rms si cursa mecanica de +_ 2cm.

Se pot face incinte din pal?.......da se pot face
Poate colegul nostru sa faca incinta din pal daca nu are mdf?....da
Va fi o incinta din pal de 18mm la fel de solida ca o incinta de mdf de 18mm? ....niciodata

Last edited by vpower16v; 21-10-10 at 14:50.
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 22-10-10, 22:25   #6
Stage2

Stage 3
 
Stage2's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 141
Default Re: Incinta MDF - difuzor SPL Dynamics XTR-300D2 - 750W RMS ! Sfaturi ?

Quote:
Se pot face incinte din pal?.......da se pot face
Poate colegul nostru sa faca incinta din pal daca nu are mdf?....da
Va fi o incinta din pal de 18mm la fel de solida ca o incinta de mdf de 18mm? ....niciodata
Quote:
MDF-ul are aceeasi rezonanta ca palul, diferenta consta in rigiditate, pe scurt, daca ranforsezi putin palul, are acelasi efect ca o placa MDF .
Tinere, te rog frumos, mai citeste odata ce am scris, daca tot nu s-a inteles, imi cer scuze pentru interventie.
O mica gluma
Quote:
ati avut 2 placi de mdf si pal in mana? ati incercat sa le indoiti?
Dar ce zici daca trecem la placi din otel ? le poti indoi ? sunt perfecte pentru boxe ?
Quote:
ca sa nu inceapa un alt razboi cum se obisnuieste pe forumurile noatre, incep discutia spunand ca va respect varsta (daca este reala)
Iti multumesc frumos, din pacate mai trec cateva luni si trec la 56, trist.
Eu nu vorbesc din auzite, vorbesc din grafice, doamne ajuta ca au fost inspirati prin Romania care si-au satisfacut curiozitatea in legatura cu palul, osb, mdf etc, pacat insa ca, n-au facut mare tam-tam si au rezolvat fix pix, informatia s-a uitat, s-a pierdut, in orice caz, vad ca nu s-a raspandit.

Last edited by Stage2; 22-10-10 at 22:36.
Stage2 is offline   Reply With Quote
Old 24-10-10, 23:39   #7
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Incinta MDF - difuzor SPL Dynamics XTR-300D2 - 750W RMS ! Sfaturi ?

1) MDF-ul are aceeasi rezonanta ca palul, diferenta consta in rigiditate.

Din cate imi amintesc eu din fizica rigiditatea (duritatea materialului, masa materialului) are legatura cu rezonanta.

2)daca ranforsezi putin palul, are acelasi efect ca o placa MDF .

mai multe puncte ce cresc rigiditatea unei suprafete din pal nu asigura rigiditate intregii structuri.

3)Dar ce zici daca trecem la placi din otel ? le poti indoi ? sunt perfecte pentru boxe ?

Nu exista materialul perfect, dar cu cat este mai dur si mai putin rezonant, astfel incat incinta sa nu "cante" odata cu difuzorul/difuzoarele , cu atat incinta va fi mai buna.

O mica gluma si din partea mea....

$)Iti multumesc frumos, din pacate mai trec cateva luni si trec la 56, trist.
Eu nu vorbesc din auzite, vorbesc din grafice, doamne ajuta ca au fost inspirati prin Romania care si-au satisfacut curiozitatea in legatura cu palul, osb, mdf etc, pacat insa ca, n-au facut mare tam-tam si au rezolvat fix pix, informatia s-a uitat, s-a pierdut, in orice caz, vad ca nu s-a raspandit.

De ce sa fie trist? Anii trec si noi invatam. Daca aveti date legate de acest test as fi interesat de ele.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	morel_big.jpg
Views:	250
Size:	76.6 KB
ID:	1710032   Click image for larger version

Name:	DSCN0129.jpg
Views:	308
Size:	296.5 KB
ID:	1710033  
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 25-10-10, 14:20   #8
Stage2

Stage 3
 
Stage2's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 141
Default Re: Incinta MDF - difuzor SPL Dynamics XTR-300D2 - 750W RMS ! Sfaturi ?

Quote:
De ce sa fie trist? Anii trec si noi invatam. Daca aveti date legate de acest test as fi interesat de ele.
Cand esti tanar vorbesti mai usor, asa am fost si eu, asa-i si copilul meu, asa trebuie sa fie, ar trebui sa fiu inca la fel, dar viata te schimba, ai sa vezi pe parcurs.
Datele au fost facute de fosti importatori Visaton/Beyma si cativa membrii de pe alt forum acum 4 ani, eu am pierdut legatura cu ei, lipsa de timp.
Concluziile pe grafic au fost simple, intr-un studio s-au testat mai multe materiale lemnoase cu aceleasi dimensiuni si aceleasi difuzoare, rezultatele au fost aproape identice la pal(ranf)/osb(ranf)/mdf, diferente sesizabile observanduse doar la cele de esenta tare.
P.S normal ca firmele folosesc MDF/HDF, cel mai bun raport pret/cal + ca nu necesita ranforsari decat la puteri mari

Last edited by Stage2; 25-10-10 at 14:23.
Stage2 is offline   Reply With Quote
Old 27-10-10, 18:37   #9
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Incinta MDF - difuzor SPL Dynamics XTR-300D2 - 750W RMS ! Sfaturi ?

Sunt de acord ca diferentele intre materiale sa fie mici sau chiar insesizabile unei urechi umane dar acum depinde si ce au masurat
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 19:03   #10
mariusika_jak

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 40
Default Re: Incinta MDF - difuzor SPL Dynamics XTR-300D2 - 750W RMS ! Sfaturi ?

am si eu o nelamurire am un dif emphaser de 25cm 1400w si vreau sa imi fac o cutie de fibra intro parte cam 10 litri asa mi sa spus,oare o sa sune sau cheltui bani degeaba??sper k ma ajuta careva thx
mariusika_jak is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 16:49   #11
ralphmandl

Stage 5
 
ralphmandl's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 842
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Incinta MDF - difuzor SPL Dynamics XTR-300D2 - 750W RMS ! Sfaturi ?

10 litri sau 100 litri? 10 mi se pare exagerat de putin
ralphmandl is offline   Reply With Quote
Old 03-12-12, 12:55   #12
dj dodo

Stage 4
 
dj dodo's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 232
Default Re: Incinta MDF - difuzor SPL Dynamics XTR-300D2 - 750W RMS ! Sfaturi ?

ma poate ajuta cineva cu niste dimensiuni cam cat ar trebui sa ai va o incinta pentru 2 buc xtr 300d2s incintra trebe sa incapa in porbagaju unui logan...incinta pentru muzica..
__________________
dj dodo
dj dodo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -