Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Amplificatoare mono si multicanal

Reply
 
Thread Tools
Old 23-05-11, 23:12   #1
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Alpine MRP-M500 - suficient pentru un Type-R?

In viitorul apropiat intentionez sa achizitionez un amplificator Alpine MRP-M500. Ca subwoofer(e), oscilez intre
-1 bucata Alpine Type-R de 500 w rms la 2 ohmi si
-2 bucati Alpine SWE-1243 de 250 w rms la 4 ohmi fiecare.
La varianta a doua nu am emotii, fiind vorba de 2 subwoofere entry-level cu un amplificator un pic superior lor, existand si compatibilitate de impedanta si putere. La varianta cu Type-R insa, ma gandesc ca amplificatorul nu va face fata... pe "hartie" pare compatibil, dar la cat de mic e, nu prea prezinta incredere... iar subwooferul face parte dintr-o gama superioara celei din care face parte amplificatorul.
A testat cineva vreuna din aceste combinatii?
Evident ca sistemul nu se vrea a fi unul cu pretentii nici pe SQ, nici pe SPL, ci doar pentru uzul "de zi cu zi", pentru propriii mei plamani si atat
Daca ati fi in locul meu, voi ce ati alege? (doar dintre cele doua variante)
Multumesc anticipat!
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 25-05-11, 15:03   #2
razvy_zeus

Stage 4
 
razvy_zeus's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 175
Default Re: Alpine MRP-M500 - suficient pentru un Type-R?

Eu unul as alege M500 + SWR ... e alt difuzor , cu alta constructie ..... Modelele SWE sunt ok dar daca e sa alegi intre 2 x SWE si un SWR eu zic sa mergi cu incredere pe cel din urma
razvy_zeus is offline   Reply With Quote
Old 28-05-11, 21:02   #3
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Alpine MRP-M500 - suficient pentru un Type-R?

Quote:
Originally Posted by razvy_zeus View Post
Eu unul as alege M500 + SWR ... e alt difuzor , cu alta constructie ..... Modelele SWE sunt ok dar daca e sa alegi intre 2 x SWE si un SWR eu zic sa mergi cu incredere pe cel din urma
Asa as prefera si eu, din mai multe motive: 2 subwoofere necesita o incinta mai voluminoasa si mai grea, iar pe langa asta, am avut cateva configuratii de sisteme audio pana in prezent, incat sa-mi dau seama ca mai multe "boxe" nu inseamna neaparat si sunet mai placut, nici macar mai tare... insa eram curios daca amplificatorul respectiv va face fata unui Type R. Daca nu ma insel, exista un chart de compatibilitate intre aparatura audio, facut de Alpine, in care Type-R aparea compatibil doar cu MRP-M1000, MRP-M2000 si cu PDX-urile. O sa mai caut acel tabel, sa nu cumva sa ma insel...
Multumesc pentru raspuns!

(edit) PS: alt amplificator de la Alpine nu-mi permit si nici nu vreau sa amestec marcile... iar MRP-M1000 e peste 1000 lei, PDX-urile nu mai zic

Last edited by quick_5hifter; 28-05-11 at 21:04.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 05-08-11, 01:43   #4
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Alpine MRP-M500 - suficient pentru un Type-R?

salut

TypeR-ul duce maxim vreo 800w RMS daca vrei sa scoti tot din el, mai conteaza si cutia care poate schimba impedanta si dupa caz.. se modifica puterea amplificatorului, de aceea iti recomand sa iei ceva mai puternic daca vrei sa ramai pe type R .

TypeE am avut... nu mi-a placut . am inteles ca se aud bine in compresie si nu sunt facute pt bass reflex .

Cu privire la amplificator, am avut mrp-m650, varianta cu 100w mai puternica decat ce vrei tu, pe un Pioneer 308d4 (cu 100w mai slab decat TypeR) . Mai tarziu l-am vandut unui posesor de TypeR de 12 cum spui tu . O combinatie modesta...

Daca vrei sa ramai pe TypeR atunci cauta ceva mai puternic , cum spuneam si mai sus.... nici macar cei 600w nu mi s-au parut destui pt el .
Daca vrei sa ramai neaparat pe MRP-m500 atunci mergi pe 2xTypeE in compresie .
__________________
pigoo is offline   Reply With Quote
Old 06-08-11, 13:19   #5
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Alpine MRP-M500 - suficient pentru un Type-R?

Multumesc mult pentru raspuns, cam asta banuiam si eu.
Intre timp, in urma mai multor schimburi, am ajuns in posesia a 2 amplificatoare JBL GTO, respectiv 75.4 si 601.1. Am hotarat sa trec de la Alpine inapoi la JBL, care nu m-a dezamagit pana acum.
GTO 601.1 cred ca ar putea duce un Type-R (580w rms la 2 ohmi), insa nu m-am hotarat inca, s-ar putea sa caut 2 bucati JBL GTO sau GT5 ori un singur P1222, sa-l pun la 4 ohmi.

Ca sa nu mai deschid alt topic: ce-mi puteti spune despre subwooferele duble de la JBL si Infinity, cele bass-reflex la 600w si 2 ohmi cu port tip "slipstream"? A ascultat cineva? E vorba de cele din linkurile de mai jos:

1. http://www.crutchfield.com/S-ClzBDw3...=detailed_info

2. http://www.infinitysystems.com/car/p...=US&Region=USA

Si poze cu ele:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	jblgt5-2.jpg
Views:	42
Size:	23.1 KB
ID:	2110295   Click image for larger version

Name:	REF1220DE.jpg
Views:	51
Size:	134.7 KB
ID:	2110296  
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 10:05   #6
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Alpine MRP-M500 - suficient pentru un Type-R?

sincer.... nu se potrivesc pt ce vrei tu , sunt o simpla bubuiala .
cat despre amplificatoarele care le ai, am un prieten care le are pe amandoua fix ca tine, sunt cat de cat ok.. dar un pic umflate puterile, nu mult... dar n-au cat zic .
amplificatorul de bas s-ar putea sa impinga typeR-ul cat de cat, dar tot nu-l duce in capacitate maxima .
eu am avut un jbl de 780w rms pus pe un RE SE de 600w..... si doar il gadila, nu cred ca scotea mai mult de 600w rms curati . apoi am pus un orion hcca5000 de 1600w in 2ohm cat avea ampliful..... si n-am mai avut probleme
ia p1222 pt amplificatorul tau, e mai potrivit, iar cu o incinta corespunzatoare e mult peste ce ai insirat tu.
sa nu uit... evita infinity .
pigoo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -