Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 06-07-08, 20:09   #1
adi_wauxhall

Stage 4
 
adi_wauxhall's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 229
Talking pt un sistem audio

imi poate recomanda cineva o firma buna, si cam ce ar trebui sa am pentru un sistem complet. E mai bun un woofer activ sau unul cu amplificator?

Last edited by adi_wauxhall; 11-07-08 at 18:33.
adi_wauxhall is offline   Reply With Quote
Old 14-07-08, 10:32   #2
CLAUDIU_URBAN

Stage 5
 
CLAUDIU_URBAN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 658
Default Re: pt un sistem audio

alege varianta 2 . adica subwoofer + amplificator + kit cabluri .
CLAUDIU_URBAN is offline   Reply With Quote
Old 15-07-08, 22:06   #3
adi_wauxhall

Stage 4
 
adi_wauxhall's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 229
Default Re: pt un sistem audio

o alta intrebare... boxele care contin bass, medii, inalte calitativ sunt la fel ca cele bass, medii + twitere? Nu cred ca o sa am loc de twitere si nu stiu ce sa fac? Si cel mai important : ce firma?, pioneer sunt ok? Am tot vazut ca se vorbeste de unitatea SH... este o firma sau un sistem?

Last edited by Marinu; 16-07-08 at 02:00.
adi_wauxhall is offline   Reply With Quote
Old 16-07-08, 02:01   #4
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: pt un sistem audio

Quote:
Originally Posted by adi_wauxhall View Post
o alta intrebare... boxele care contin bass, medii, inalte calitativ sunt la fel ca cele bass, medii + twitere? Nu cred ca o sa am loc de twitere si nu stiu ce sa fac? Si cel mai important : ce firma?, pioneer sunt ok? Am tot vazut ca se vorbeste de unitatea SH... este o firma sau un sistem?
Daca te referi la termenul des folosit pe acest forum "SH" inseamna "second hand"
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 19-07-08, 15:32   #5
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: pt un sistem audio

Tu de fapt te referi la un sistem pe 3 cai care poate fi alcatuit din tweetere, mid si midbass sau tw + mid-bass + subwoofer. Pentru inceput ar fi ok sa-ti faci un sistem cu difuzoare componente fata ( tw + mid-bass) si un subwoofer. Depinde de bugetul de care dispui pt a alege niste compoente bune. Pioneer sunt ok in general la playere la difuzoare asa si asa. Parerea mea e ca ar tb sa asculti niste difuzoare sa-ti poti face o parere. Daca vrei ceva dedicat car-audio incearca DLS, Helix.Focal.Hertz,MB Quart, Hifonics, MTX, Magnat, Mac Audio....dar ma repet mai intai sa faci o alegere cauta sa le asculti.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 25-07-08, 18:36   #6
adi_wauxhall

Stage 4
 
adi_wauxhall's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 229
Default Re: pt un sistem audio

mersi mult pt sfat
adi_wauxhall is offline   Reply With Quote
Old 21-08-08, 16:55   #7
adi_wauxhall

Stage 4
 
adi_wauxhall's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 229
Default Re: pt un sistem audio

imi poate spune cineva care e diferentza intre subwoofer si woofer? vreau sa cumpar ceva, dar nu stiu care e mai bun?... eu stiam ca diferentza e ca unul reda pana la 50 h si altul peste 50, dar nu stiu exact. Iar in magazine habar nu au ce vand). de preferat ar fi bine sa fie activ sau cu amplificator?
adi_wauxhall is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 14:36   #8
kenmax

Stock
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 5
Default Re: pt un sistem audio

Diferenta dintre woofer si subwoofer este ca subwooferul poate atinge sunete mult mai joase decat wooferul. Si ar fi mai bun un subwoofer cu amplificator si kit de cabluri. Dar ar fi mai bine sa posteze si cineva care stie foarte multe despre asa ceva. Asta e parerea mea.

Last edited by kenmax; 28-08-08 at 14:44.
kenmax is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 19:16   #9
adi_wauxhall

Stage 4
 
adi_wauxhall's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 229
Question Re: pt un sistem audio

am vazut un pachet: subwoofer hifonics si amplif Crunch + kit de instalare la 599 Ron. este un pret bun pt ce ofera sau nu merita ?
Subwooferul are 300 RMS, 600W, raspuns in frecventa de la 27,98 Hz, sensibilitate de 87,7dB, membrana high-excursion.
Ampliful are 2 canale, putere Dual- Core MOSFET, filtru susonic intre 15-55Hz.
Ar mai fi o intrebare: legat in punte, inseamna ca vine de la boxe legat in serie, sau direct de la player?

Last edited by adi_wauxhall; 27-09-08 at 19:08.
adi_wauxhall is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 19:46   #10
adi_wauxhall

Stage 4
 
adi_wauxhall's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 229
Default Re: pt un sistem audio

Am mai gasit un pachet Clarion care contine:
subwoofer in incinta bass reflex, putere de 350 RMS, 700 W, surround pt zgomot puternic din cauciuc cu nitril butadiena, magneti dubli ferita si strontiu, piesa pol aerisita hiperextinsa, racire cu emisie panza de paianjen, blocuri de borne placate cu aur
Amplif 2 canale,conectori placati cu aur, 2*60 W RMS la 4 ohmi
Kit de instalare.
Acest pachet este la 519 Ron.

Mai este un pachet MTX care contine la fel amplif, subwoofer si kit de instalare, din pacate nu prea sunt expuse proprietati asa ca ramane doar " firma".

Care din cele 3 variante este cea mai ok? pachet HIFONICS +CRUNCH, MTX sau CLARION? Ca sa fiu mai explicit vreau calitate a sunetului, nu neaparat putere.
adi_wauxhall is offline   Reply With Quote
Old 29-08-08, 09:55   #11
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: pt un sistem audio

Depinde ce vrei Clarionul l=am ascultat suna f bine bass curat nu foarte colorat destul de rapid..ampliful e mult prea slab pt el. Daca vrei ceva mai "boomy" mergi pe MTX Road Thunder Bass Pack cu incredere...e destul de ok pt pretul lui..
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 30-08-08, 09:27   #12
adi_wauxhall

Stage 4
 
adi_wauxhall's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 229
Default Re: pt un sistem audio

Si inseamna ca pachetul hifonics si ampliul crunch sunt mai slabe decat amandoua?Atunci merg la varianta MTX.
adi_wauxhall is offline   Reply With Quote
Old 03-09-08, 22:09   #13
tandrei2

Stage 2
 
tandrei2's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 66
Default Re: pt un sistem audio

pana in portbagaj hai sa o luam de la inceput..........bordul respectiv un head unit...cel mai important de acolo pleaca sunetul......mai departe te gandesti ai de gand sa iti faci un sistem full amplificat sau difuzoare pe player si un subwoofer..........mai departe in functie de buget te gandesti la difuzoare .....ai gasit difuzoare ok....le amplific? ...problem cum suna usile poate le insonorizez?!!!!...recomandat chiar.......am plecat mai departe spatele---nu e f important dak ai sau nu difuzoare---pt ca poate nu le vei auzi din cauza celor din fata-----in portbagaj ------vreau sau nu sa auda vecinii ca ma apropii de casa?-----in functie de buget iti poti lua ceva ce suna bine nu ocupa spatiu si e ok.........dar amplificatorului ii mai trebuie si un chit de cabluri in functie de puterea lui sunt si cablurile
__________________
muzica tare=vecini invidiosi
tandrei2 is offline   Reply With Quote
Old 04-09-08, 13:03   #14
adi_wauxhall

Stage 4
 
adi_wauxhall's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 229
Default Re: pt un sistem audio

in momentul de fatza am un dvd-player de 4*60 W ( Hymav) si pachetul MTX. In portiere am difuzoare blaupunkt.(ma gandesc sa le inlocuiesc cu difuzoare MTX). Sub wooferul are 250 RMS si 700W putere muzicala. Amplificatorul este pe 2 canale, clasa AB, putere RMS 2*50( 4 ohmi), 2*90( 2ohmi), 1*180( 4ohmi, punte)...intrare de nivel mare direct de pe difuzoare.Cam ce putere sa aibe difuzoarele pentru ca sa am calitate?
adi_wauxhall is offline   Reply With Quote
Old 04-09-08, 14:43   #15
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: pt un sistem audio

Pai calitatea difuzoarelor nu are nici o legatura cu puterea acestora..
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -