Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 30-05-10, 13:44   #1
figo_jr2008

Stage 4
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 235
Default Intrebare despre subwoofer

Am si eu o intrebare. Montarea unui subwoofer pe o masina are si efecte secundare? Adica poate afecta ceva de la masina ? banuiesc ca bateria o sa se duca muult mai repede . In rest?
figo_jr2008 is offline   Reply With Quote
Old 31-05-10, 21:28   #2
WooKezZ

Stage 4
 
Join Date: May 2009
Posts: 188
Default Re: Intrebare despre subwoofer

daca dai maxim si ai vreo 300 RMS risti sati cada suruburile de pe masina si sa ramai cu volanul in mana ....
WooKezZ is offline   Reply With Quote
Old 01-06-10, 11:11   #3
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Intrebare despre subwoofer

Hai serios? Eu am 1750 RMS in incinta inchisa si nu mi-a cazut nimic de la masina.
Montarea unui woofer nu are efecte secundare.
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 01-06-10, 12:53   #4
WooKezZ

Stage 4
 
Join Date: May 2009
Posts: 188
Default Re: Intrebare despre subwoofer

glumeam si eu
WooKezZ is offline   Reply With Quote
Old 10-06-10, 13:20   #5
razvy_zeus

Stage 4
 
razvy_zeus's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 175
Default Re: Intrebare despre subwoofer

Glumele sunt periculose .... poate cineva crede ca cu un sony de 300W isi distruge masina ......

Singura problema care poate sa apara e sa faci instalarea gresit si sa-ti dai foc la masina ....
razvy_zeus is offline   Reply With Quote
Old 19-06-10, 15:22   #6
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Intrebare despre subwoofer

Daca nu stai ore intregi si asculti muzica cu motorul oprit, bateria NU o sa se duca mult mai repede, ba chiar nu o sa se simta deloc. Ideea ii ca daca nu depasesti 5-600W, alternatorul poate sa duca amplificarea fara probleme.
Asta daca instalarea ii facuta ok, daca nu, pot aparea foarte multe probleme neprevazute.
Singurul dezavantaj ar fi ca pierzi loc in portbagaj.
__________________


Current: Android JB Tab | Audison bit one | PPI Phantom 900.4 | Helix HXA20X | Mach 5 MLI-65 | Faital 3FE20 Fullrange | JBL W10GTI | SilentCoat (Civic)

"Pseudoscience is often characterized by the use of vague, exaggerated or unprovable claims, an over-reliance on confirmation rather than rigorous attempts at refutation, a lack of openness to evaluation by other experts and a general absence of systematic processes to rationally develop theories."
groowe is offline   Reply With Quote
Old 28-06-10, 01:44   #7
seliuc daniel

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 138
Default Re: Intrebare despre subwoofer

nu prea sunt priceput dar fara conensator daca ai sub cred ca sigur ai sa stii unde e alternatorul iar daca nu vrei sa afli ai sa le schimbi pe amandoua ......si alternatorul si bateria. eu stiu ,nimeni nu asculta muzica tare....doar asa din cand in cand vreo doua ore
seliuc daniel is offline   Reply With Quote
Old 28-06-10, 01:49   #8
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Intrebare despre subwoofer

Nu intram in discutii despre condensator. Tot ce spun e ca e absolut inutil.
Dupa cum am zis si in alt topic, ii ca si cum ai da cu deodorant in loc sa te speli.
Condensatorul nu produce curent, doar inmagazineaza curent pt varfuri de putere. De banii de condensator mai bine insonorizezi o usa-doua.
Alternatorul nu pateste nimic, cel putin la cerinte normale. Pur si simplu de la un moment dat nu mai poate da curent. Mai repede omori wooferul de la lipsa de curent decat alternatorul. Mult mai repede.
groowe is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -