Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 10-10-09, 17:04   #1
zambarici

Stage 3
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 161
Default sfat achizitie procesor sunet

salut. o sa incep prin a va prezenta sistemul meu :
2 x hifonics brutus BX6.2CI
statie 4 canale : hifonics titan txi6408
subwoofer : hifonics zeus ZS-12 DUAL-L
statie subwoofer : hifonics titan TXi1508D
HU : un alpine ieftin, nu mai retin exact modelul.

as vrea un procesor de sunet cara sa faca urmatoarele lucruri :
- sa curete melodia de toate corectiile din HU, si sa trimita semnal curat la statii;
- mi se aude sunetul motorului in boxe, am incercat mai multe remedii si din manualul hifonics, si de aici de pe forum, as vrea procesorul sa aiba si corectie la chestia asta, deoarece, daca scot rca-urile din statii nu se mai aude sunetul, daca nu vreau maccar o recomandare de rca-uri foarte bine ecranate, eventual daca pot sa confectionez eu niste rca-uri calumea ( rca-urile vechi sunt din kitul de instalare hifonics, masina este golf IV diesel, nu cred ca sunt asa proaste, dar trebuie sa le mentionez);
-vreau ca procesorul sa-mi faca din sunetul stereo un fel de surround ( ceva de genul am ascultat la masina lui taica-miu cand activez dolby pro logic II la muzica - masina este volvo xc90 ).

deocamdata atat imi vine in minte,daca mai e ceva o sa mai scriu.

as dori sa-mi ziceti ce procesoare ar face chestia asta ca sa stiu la cat sa ma astept sa cheltui ....
zambarici is offline   Reply With Quote
Old 11-10-09, 22:52   #2
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: sfat achizitie procesor sunet

Nu ai nevoie de un procesor de sunet pentru a face toate astea. Poti sa-ti iei un H.U. Alpine mai scump si niste RCA-uri bune. De asemenea, poti sa pui un mic condensator in fata, legat la alternator si asta va diminua din "zgomotul de fond". Chiar daca ti-ai lua un procesor de sunet bun, sursa fiind una proasta, nu rezolvi nimic. Procesoarele de sunet se folosesc deobicei la masini cu valente spre Sound Quality unde se pune accept pe time-align si alte alea. Deci, cel mai bine, schimba H.U.-ul si RCA-urile. RCA-uri sunt de la Aurix, dar destul de scumpe, iar un H.U. bun gasesti pe la 1400-2000 RON. Bafta!
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 08:32   #3
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: sfat achizitie procesor sunet

Cum ai tras cablurile prin masina ? Plusul de la baterie nu se trage pe aceeasi parte a masinii pe unde ai tras RCA-urile. Daca le-ai tras pe toate pe aceeasi parte, foarte probabil ca asta sa fie cauza zgomotului de fond.
Loop is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 12:42   #4
zambarici

Stage 3
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 161
Default Re: sfat achizitie procesor sunet

am incercat sa schimb pozitia rca-urilor, aceeasi chestie.

cat despre HU mai scump o sa vina si ala, deocamdata o sa iau procesor de sunet. si da, in ultimul timp m-am orientat spre Sound Quality, de asta vreau procesor de sunet
zambarici is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 12:56   #5
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: sfat achizitie procesor sunet

Nu iti trebuie procesor de sunet. Daca ai bani de aruncat degeaba, atunci fa cum crezi. Nu ai nevoie de asa ceva, atata timp cat sursa este proasta. Schimba intai H.U.-ul si iti vei da seama ca nu ai nevoie de procesor. Btw, la ce te gandesti tu ca procesor de sunet este pe undeva pe la 300-400 de euro. La asta mai adaugi cel putin 300-400 euro pentru un H.U. si ajungi la o suma la care iti luau lejer un H.U. dedicat. Vrei exemple? Alpine CDA-9887R , Clarion DXZ788RUSB , Pioneer P88 RS II . Chiar nu vrei sa intelegi ca nu ai nevoie, mai ales la sculele audio pe care le ai tu pe masina?
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 13:59   #6
zambarici

Stage 3
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 161
Default Re: sfat achizitie procesor sunet

ok ok, dar eu imi pun muzica de pe iphone, ca m-am saturat sa car cd-uri dupa mine(se mai si uzeaza, ba nu gasesc nush ce melodie, e enervant). ori eu nu am vazut nici un HU care sa proceseze sunetul de pe aux. in plus, vreau neaparat si chestia aia cu transformatul din stereo in dolby pro logic II.

iar daca un asemenea procesor costa 300-400 euro ok, dar zi-mi niste modele sa stiu ce sa caut .

iar HU trebuie sa-mi vina, dar inca nu stiu ce, doar ca trebuie sa fie ceva in price range-ul pe care il ziceti voi. si cred ca o sa fie alpine.

Last edited by zambarici; 12-10-09 at 14:02.
zambarici is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 15:32   #7
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: sfat achizitie procesor sunet

Sau poate nu teai uitat tu bine. Alpine-ul are full control pe ipod sau iphone, clarionul are intrare usb. Setarile procesarii ( x-over, time align si eq ) sunt valabile pentru toate mediile de redare ( radio, cd, mp3 sau aux). Tu defapt nu stii ce vrei si nici nu stii ce ai. Dolby pro logic II este un standart de decodare audio digitala nu pentru STEREO ci pentru SURROUND. SQ si asta se bat cap in cap, SQ fiind doar STEREO si astalalt fiind doar Surround. Oricum, nu ai ce sa faci cu procesorul de sunet. Sculele tale audio nu justifica necesitatea unui procesor de sunet.
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 15:57   #8
zambarici

Stage 3
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 161
Default Re: sfat achizitie procesor sunet

dude, poti sa incerci sa explici fara tonul asta de superioritate, ca de asta am intrebat pentru ca nu stiam.

ziceam ca nu proceseaza sunetul de pe aux, pentru ca la actualul HU am aux de ala cu jack, si exact acelasi fisier mp3 se aude intr-un fel pe iphone ( cu eq-ul off) si in alt fel de pe un cd. acum nu stiu daca asta se aplica si pe cablul ala special de alpine pentru iphone/ipod. si in plus din ce m-am uitat pe specificatii alpine, n-am vazut nicaieri specificat express ca merge si iphone-ul, decat in HU-ul alpine sugerat de tine.

bun, deci sq se bate cap in cap cu surround, dar un compromis cu ce as putea sa obtin? pentru ca inca nu mi-a raspuns nimeni direct cu ce pot sa fac chestia aia cu dolby pro logic II, ce mi-ar mai trebui etc.( ca sa explic mai bine, ce am ascultat eu cu standardul ala se auzea in felul urmator : un set de voci pe fata, un alt set de voci pe spate, etc. toate astea cu un cd AUDIO, facut cu fisiere stereo, nu surround sau nush ce. si se auzea asa doar cand activam dolby pro logic II din setarile HU).

si de ce sculele mele nu justifica necesitatea unui procesor de sunet? sunt prea proaste? totusi nu am luat panarame de boxe la 3 la 10 mii.

Last edited by zambarici; 12-10-09 at 16:00.
zambarici is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 19:18   #9
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: sfat achizitie procesor sunet

look at alpine pxa-h700/701 pt ce vrei tu.
cat despre sunetul motorului in boxe, problema se limiteaza mai mult ca sigur dintr-o masa proasta. condeu pe langa alternator nu are rost pt ca bateria are rol de element filtrant; alta varianta ar fi daca ai cabluri prin care trece curent mic (rca) pe langa alimentare, apare inductanta si de suferit va avea curentul mai mic. dar totusi verifica toate punctele de masa si asigura-te ca sunt corect dimensionate. spor
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 19:53   #10
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: sfat achizitie procesor sunet

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
apare inductanta
In curentul alternativ apare efectul electromagnetic.
Inductanta e proprietatea unei bobine, iar un conductor electric cum e cablul rca, fie si el impletit nu o sa functioneze ca o bobina.

Treaba cu masa e o cauza mult mai posibila la zgomotele respective

Sa nu o iei ca am ceva cu tine, e doar o corectura la situatia inteleasa gresit.
__________________
Team SQNLL

Last edited by Lil' D; 12-10-09 at 19:55.
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 20:09   #11
zambarici

Stage 3
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 161
Default Re: sfat achizitie procesor sunet

masele vin asa : de la statii in condensator cu fir de 10 mm2 cu lungime mai mica de 1m, de la condensator la surub de prins centura de siguranta de sub bancheta cu fir de 50 mm2. alta masa nu mai am. pana la condensator, firul de plus e tot de 50 mm2, de la condensator la statii firul de plus tot de 10mm2 e, tot de lungime mica. am incercat sa trag masa separata la HU, dar tot nici o shimbare. am sa mai incerc sa schimb HU cu totul. in manualul hifonics zice ca unele unitati sun zgomotoase din fabrica. curios e ca daca am doar 4 rca-uri nu se mai aude, sau se aude foarte incet. si daca dau gain-ul mai la mic din statia pe 4 canale iar se aude mai incet. a, si am si incercat masa pe rca-uri, tot nimic.
zambarici is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 20:17   #12
sharkky

Stage 5
 
sharkky's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,316
Member of:
[DACIA]
Default Re: sfat achizitie procesor sunet

In prima faza, schimba RCA-urile!
sharkky is offline   Reply With Quote
Old 13-10-09, 09:44   #13
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: sfat achizitie procesor sunet

@lil d, my bad, dar in rest e bine?
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 13-10-09, 10:30   #14
zambarici

Stage 3
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 161
Default Re: sfat achizitie procesor sunet

Quote:
Originally Posted by animalutz View Post
Dolby pro logic II este un standart de decodare audio digitala nu pentru STEREO ci pentru SURROUND.
te rog citeste aici http://www.dolby.com/professional/ce...-logic-II.html

documenteaza-te si apoi raspunde. nu de alta dar poate mai citeste cineva topicul care tot asa nu se pricepe ca mine, si o sa ia informatiile puse de tine ca fiind bune.

@bigu : din ce am vazut, procesor de ala de sunet nu prea se mai gaseste la noi in tara. alt model mai stii?
zambarici is offline   Reply With Quote
Old 13-10-09, 10:36   #15
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: sfat achizitie procesor sunet

nu se mai fabrica de un an si ceva, in schimb gasesti pe ebay . eu de acolo mi l-am adus
Bigu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -