Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 13-10-09, 10:59   #16
zambarici

Stage 3
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 161
Default Re: sfat achizitie procesor sunet

ce taxe mai am de platit la el cand intra in tara?
zambarici is offline   Reply With Quote
Old 13-10-09, 11:12   #17
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: sfat achizitie procesor sunet

al meu cu tot cu controller a fost la 280lire, 8lire nust ce taxa, si a ajuns in tara la 330lire parca... dar nu mai stiu exact. depinde de unde il iei, al meu a fost in anglia, din ce am cautat recent , majoritatea erau japan... citeste pe site pe acolo, ar tb sa scrie cat face cu totul
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 13-10-09, 11:39   #18
zambarici

Stage 3
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 161
Default Re: sfat achizitie procesor sunet

chestia e ca nu stiu ce taxe mai platesti daca aduci din afara uniunii europene, si nici ei din cate am vazut nu stiu.
zambarici is offline   Reply With Quote
Old 13-10-09, 12:03   #19
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: sfat achizitie procesor sunet

Quote:
Originally Posted by zambarici View Post
te rog citeste aici http://www.dolby.com/professional/ce...-logic-II.html

documenteaza-te si apoi raspunde. nu de alta dar poate mai citeste cineva topicul care tot asa nu se pricepe ca mine, si o sa ia informatiile puse de tine ca fiind bune.

@bigu : din ce am vazut, procesor de ala de sunet nu prea se mai gaseste la noi in tara. alt model mai stii?
Asa, ce mi-ai dat sa citesc? Vrei sa-ti traduc ce scrie acolo?
Hai, uite asa: "Provides compelling five-channel surround sound from any stereo program source, including TV broadcasts, movies, video games, and music."

Si eu ce am spus incorect?! Am spus ca e un standard digital de decodare audio pentru SURROUND, nu pentru STEREO!
Vocile alea 2 vin din faptu ca sunt 2 seturi de boxe, nu din procesor sau alte chestii. Si singurul sunet CORECT e ala care vine din gura artistului, care are 1 singura voce, nu 2, una in fata si una in spate! Asa ca oricum nici tu nu stii ce vrei. Iar legat de componentele tale, ti-am spus, ele nu justifica investitia intr-un procesor de sunet.
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 13-10-09, 12:11   #20
zambarici

Stage 3
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 161
Default Re: sfat achizitie procesor sunet

se intelege cu totul altceva din ce spui tu acolo, si nici nu prea stii sa explici. acum nu vreau sa ma contrazic aiurea cu tine ca mi-a raspuns bigu concret la ceea ce ma interesa, asa ca lasa pe altadata.
zambarici is offline   Reply With Quote
Old 13-10-09, 12:33   #21
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: sfat achizitie procesor sunet

Prietene, stiu sa explic. Si ti-am explicat foarte frumos si bine. Vrei sa-ti iei procesor, ia-ti procesor. Nici nu stii ce H.U. ai/vei avea, dar tu iti iei procesor.
Si cam ce pregatire in car-audio ti-a deschis tie ochii ca nu stiu despre ce vorbesc si ca nu stiu sa explic? Imi dai mie sa citesc exact ce ti-am spus eu mai sus.
Daca iti iei PXA-H701, nu uita sa iei si un player care sa aiba Ai-Net.
Dolby Pro Logic II se foloseste pentru DVD-uri. Surround-ul este un standart audio creat special pentru ambianta filmului si pentru a te "plasa" in mijlocul actiunii. Tu cand te duci la concert baietii au Surround Dolby Pro Logic II sau au 2 stive mari de boxe in stanga si in dreapta scenei si ATAT?!
Daca nu vrei sa te uiti la DVD-uri in masina, nu ai ce sa faci cu acest Dolby Pro Logic II.

Hai sa-ti explic mai "babeste", poate asa intelegi.
Din boxele fata ai o "Maricica". Ea iti canta acolo, in fata. Din boxele spate ai inca o "Maricica" si ea iti canta in spate. Din cauza ca distanta intre tine si boxe este diferita, adica boxa stanga-fata e la 30 cm de tine, stanga spate e la 10 cm fata de tine , dreapta fata e la 60 cm si dreapta spate e la 70 cm, tu vei auzi un amalgam de "Maricici". SQ, chestia aia spre care ziceai ca te indrepti tu, inseamna 1 "Maricica" imbietoare pe bord si ATAT. Si asta nu obtii cu Dolby Pro Logic II. Asta obtii cu Time-Align, X-over si EQ. Vezi, de asta spunea ca nu stii ce vrei si ce ai. Iar legat de scule, ce ai sunt entry-level sau maxim mid-range. Nu sunt ce a spune : produse high-end sau pe acolo, sa justifice un procesor de sunet. Ce vrei tu se rezolva cu un H.U. mai potent, unul din alea 3 pe care ti le-am aratat eu. Acum ai inteles!?

Last edited by animalutz; 13-10-09 at 12:49.
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 13-10-09, 13:05   #22
zambarici

Stage 3
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 161
Default Re: sfat achizitie procesor sunet

dude, hai sa-ti explic pas cu pas poate intelegi :

-am zis ca vreau surround de ala ca-n masina la taica-miu, m-ai luat cu abureala cu HU-uri;
-am zis ca are dolby pro logic II, mi-ai zis ca e pentru surround, nu stereo;
-ti-am aratat link de la dolby de pe site unde spune ca dolby pro logic II e o tehnologie care transforma orice sursa stereo in sunet pe 5 canale, tu tot cu decodor surround si dvd o dai;
-chestia aia care o zici tu cu maricica se poate regla din procesor de sunet, spre exemplu din ce am citit pe net procesorul ala alpine pe care mi l-a recomandat bigu are un microfon, cu ajutorul caruia se autoregleaza, chestie care iar ma intereseaza, si nici nu am vazut la nici un HU, tu tot imi zici ca nu se justifica.

daca eu vreau exact efectele astea, cum sa nu se justifice achizitionarea unui procesor de sunet? si in plus de la inceput ai explicat relativ cu un aer de superioritate, si total pe langa ce am intrebat.

acum intelegi?
zambarici is offline   Reply With Quote
Old 13-10-09, 13:08   #23
sharkky

Stage 5
 
sharkky's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,316
Member of:
[DACIA]
Default Re: sfat achizitie procesor sunet

Quote:
Originally Posted by zambarici View Post
-chestia aia care o zici tu cu maricica se poate regla din procesor de sunet, spre exemplu din ce am citit pe net procesorul ala alpine pe care mi l-a recomandat bigu are un microfon, cu ajutorul caruia se autoregleaza, chestie care iar ma intereseaza, si nici nu am vazut la nici un HU, tu tot imi zici ca nu se justifica.
Pioneer P88 RS/RS II mai are functia de autoreglare, tot pe baza unui microfon.
sharkky is offline   Reply With Quote
Old 13-10-09, 13:12   #24
zambarici

Stage 3
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 161
Default Re: sfat achizitie procesor sunet

Quote:
Originally Posted by sharkky View Post
Pioneer P88 RS/RS II mai are functia de autoreglare, tot pe baza unui microfon.
ok, scuze atunci, mi s-a parut ca nu am vazut time allign nicaieri. dar decodarea aia dolby pro logi II tot nu am vazut-o, si aia m-ar interesa foarte tare.
zambarici is offline   Reply With Quote
Old 13-10-09, 13:15   #25
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: sfat achizitie procesor sunet

N-a citit. Cum n-a citit nici specificatiile la Alpine. Nu conteaza. Nu stie ce vrea. Ba se duce spre SQ, ba spre Surround. Vrei tu microfon, poti sa-ti iei un Alpine CDA-9887R si un PXA H100 si microfon si rezolvi tot ce vrei tu, cum vrei tu.
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 13-10-09, 13:30   #26
zambarici

Stage 3
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 161
Default Re: sfat achizitie procesor sunet

dude, am mai scris cateva posturi mai in spate ca vreau un compromis intre, stii ce ala? sau vrei sa-ti desenez. asa ca mai lasa-ma cu parerile tale, ca de cateva posturi tot zici ca nu stiu ce vreau, cand tu n-ai inteles ce vreau. probabil nici n-ai citit bine primele mele posturi.
si unde in specificatiile Alpine CDA-9887R si un PXA H100 ai vazut tu dolby pro logic II despre care tot vorbesc?
time allign-ul ala e bun, dar am mai zis, si ma repet, surround-ul ala ma intereseaza in special.
zambarici is offline   Reply With Quote
Old 13-10-09, 13:57   #27
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: sfat achizitie procesor sunet

Vrei Pro Logic II ? Uite aici: http://www.***********/tv-dvd-auto/dv...106r-4916.html
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 13-10-09, 14:28   #28
zambarici

Stage 3
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 161
Default Re: sfat achizitie procesor sunet

era asa de greu sa-mi arati dvd-ul asta din prima, in loc de atat de multa vorbaraie?

eu din ce unitati de dvd am vazut nici una nu avea pro logic II, si nu mai stiu pe unde am vazut la un procesor de sunet chestia asta, de asta tot ziceam de procesor de sunet.
zambarici is offline   Reply With Quote
Old 13-10-09, 16:47   #29
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: sfat achizitie procesor sunet

Pxa700 daca are controller merge pe absolut orice device ce reda muzica. Microfon pt autoreglari este inutil imprecis etc
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 13-10-09, 18:48   #30
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: sfat achizitie procesor sunet

Quote:
Originally Posted by animalutz View Post
N-a citit. Cum n-a citit nici specificatiile la Alpine. Nu conteaza. Nu stie ce vrea. Ba se duce spre SQ, ba spre Surround. Vrei tu microfon, poti sa-ti iei un Alpine CDA-9887R si un PXA H100 si microfon si rezolvi tot ce vrei tu, cum vrei tu.
H100 e redundant daca ai 9887

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
Microfon pt autoreglari este inutil imprecis etc
Asta e adevarul adevarat ! Nu cu microfonul asculti, ci cu urechile asculti. Plus ca metodele Alpine de auto time alignment au un rezultat...ciudat fara cateva artificii.


In opinia mea problema cu surroundul e felul in care sunt facute inregistrarile, si anume faptul ca majoritatea muzicii e inregistrata stereo, nu surround. Exista si ceva modalitati de creare a unei spatialitati gen surround, dar nu retin exact. Se poate face din artificii de conectare a difuzoarelor si a amplificatoarelor.
__________________
Team SQNLL

Last edited by Lil' D; 13-10-09 at 18:55.
Lil' D is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -