Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Piatra-Neamt

Reply
 
Thread Tools
Old 15-03-10, 15:31   #601
ThunderRa

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 343
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Accidente în Neamţ

Problema nu ar fi in prima etapa pentru tine ci pentru potentialii accidentati de tine. Mai apoi, daca omul nu-si vede banii, te da in judecata si devine problema ta...
__________________
Renaut Megane Sedan Lux Privilege 2.2 2008
1.6l 16v 110 CP
Pioneer AVH-P3100DVD, Pioneer speakers, Focal Subwoofer, Renault Sport sparks, Borbet LV4 Alloy Wheels, LLumar window film
ThunderRa is offline   Reply With Quote
Old 15-03-10, 23:24   #602
Teo MTM

Stage 5
 
Teo MTM's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 417
Member of:
[Opel]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Accidente în Neamţ

Quote:
Originally Posted by ThunderRa View Post
Problema nu ar fi in prima etapa pentru tine ci pentru potentialii accidentati de tine. Mai apoi, daca omul nu-si vede banii, te da in judecata si devine problema ta...
Dacă nu ai fi asigurat da, dar aşa nu are de ce să te dea în judecată. Vinovată e conducerea României care aprobă firme de asigurări gen Carpatica şi 2 Carpatica că nu despăgubeşte ! A se evita, dar o persoană cu o maşină scumpă se gândeşte că ar putea fi el " nevinovatul " într-un accident şi ar avea de umblat pt recuperarea daunelor, dar badea Ilie cu Dacia lui din 80 nu se gândeşte la asta ci că nu îi ajunge pensia şi că la Carpatica e cel mai ieftin ! Asta e.
Teo MTM is offline   Reply With Quote
Old 16-03-10, 20:06   #603
imbaplayer

Stage 4
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 227
Member of:
[FORD]
[Fiat]
Default Re: Accidente în Neamţ

carpatica despagubeste.
ce-i drept, mai greu, dar se plateste intr-un final.
trebuie sa stii pe cine sa "ungi" pentru rezolvarea cazului.
si apoi.. 99% din service-urile care le cunosc nu repara pana nu se aproba dosarul, stai cu masina in gradina mult si bine.
pe de alta parte.. eu le fac fara sa astept aprobarea dosarului de la asigurari.
__________________
rly?
imbaplayer is offline   Reply With Quote
Old 17-03-10, 20:43   #604
ThunderRa

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 343
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Accidente în Neamţ

@Teo MTM: ești tânăr și idealist. Se vede că nu ai experiență cu tribunalele din România. Până una alta, în cazul (ipotetic) de față ai provocat o pagubă unei persoane care are drept la despăgubire. Chiar și dacă firma de asigurări plătește însa întârzie plata, ești pasibil de a fi dat în judecată și de a plăti despăgubiri reclamantului. După asta ai tot dreptul de a da tu în judecată firma de asigurări ca sa recuperezi banii. Mai greu...

Last edited by ThunderRa; 17-03-10 at 20:47.
ThunderRa is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 05:41   #605
imbaplayer

Stage 4
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 227
Member of:
[FORD]
[Fiat]
Default Re: Accidente în Neamţ

idem.
ca persoana fizica insa poti sesiza comisia de supraveghere a asigurarilor, ceea ce aduce o sansa in plus de a recupera banii ( la 3 luni dupa aprobarea dosarului ). sunt patit cu fiatul marea, asigurarea fiind facuta la euroins, am asteptat 3 luni pentru 2000 eur..
imbaplayer is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 09:00   #606
mariusD

Stage 5
 
mariusD's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 477
Member of:
[AUDI]
[Opel]
Default Re: Accidente în Neamţ

Quote:
Originally Posted by SisQuo View Post
Salut...am nevoie de niste sfaturi
Aseara, noapte, polei, intr-un sat din neamt ma indreptam spre Targu Neamt. In fata mea, o dacie veche iese din curba pe contrasens patinand pe diagonala si m-a izbit in plin si m-a proiectat intr-o fantana. Am luat fantana frontal si am reusit sa o mut din loc. Aveam vreo 20 la ora pentru ca era gheata pe jos; eu reusisem aproape sa opresc masina; se vede pe kilometrajul blocat ca e aproape 0...dar neavand unde sa ma feresc nu am putut evita impactul.
Distractia de aici incepe: stiu ca nu e necesara prezenta politiei daca nu sunt victime, dar avand in considerare gravitatea accidentului si faptul ca soferul vinovat recunostea pe jumatate vina, am sunat la 112. M-am izbit de un bloc de gheata, un "Operatorul 11" imi spune legea si ca nu are ce face, nu trimite nici un ofiter la fata locului. Dupa 5 minute de certuri la telefon reusesc sa chem un politist. A venit, a constatat fapta si a plecat (dar nu inainte de a ma mustra ca l-am deranjat fara sa fi fost nevoie), ramanand sa ma descurc cu vinovatul.
Ziua 2: Ma intalnesc cu vinovatul...masina lui e trecuta pe o biserica pe vechi din suceava si asigurare Carpatica....sa mooooor.
Acum e sambata si nu am cum sa vorbesc cu nici un reprezentant al casei de asigurari respective, DAR vorbind cu alti reprezentanti ai altor agentii de asigurari, TOTI m-au avertizat ca "asigurari Carpatica" e in inslventa si nu a platit nici o dauna pana acum. Am cautat pe forumuri diverse si 99,9% din patitii care au ajuns la ei s-au intors cu mainile goale. Ori ca nu platesc pentru ca ei cer repararea si nu inlocuirea pieselor...dar din poze se vede clar ca nu prea ai ce repara din piese. Am inteles ca ,,,Carpatica are ca si service-uri agreate numai "chioscuri" de mecanici.
Daca stie cineva, concret ce este de facut, sa imi confirme/infirme ceva, rog sa imi spouneti...poate aveti vre-un sfat legal, poate stiti ceva concret.
Cineva imi spunea sa dau in judecata persoana si ea la randul ei cheama in judecata firma de asigurari...dar sincer, stiu cat dureaza un proces...timp in carer nu stiu cine plateste reparatiile si cat dureaza un proces.
Am rugamintea sa nu postati vorbe goale decat daca stiti sigur ceeea ce spuneti.
Multumesc
au maica ce i`ai facut... legat de carpatica e dificil... adiq mai ales la ce dauna ai tu la masina... vorba ta mai nimic nu se poate indrepta... totul trebuie nou... eu am avut 2 colegi care au avut probleme cu masinile si vinovati la carpatica au avut asigurarea... la unu a trebuit sa astepte 2 luni pentru un far si un spoiler fata... la celalalt 1 luna cam asa... dar ia dat bani personal (o suma mult mai mica decat ajungea reparatia la un service cat de cat bun) si a trebuit sa caute un amarat de service care sa-i indrepte o aripa si sa io vopseasca... bineinteles se vede de la o posta diferenta de culoare... deci ... daca ai casco la masina fao pe casco... daca nu... nasjpa de tine... dar din ce am auzit recent asigurarile sunt obligate ca in maxim 10 zile sa iti dea bani pentru reparatie ... acum nu stiu daca legea asta a intrat in viguare... oricum sper sa ai noroc si sa-ti faci masina cat mai repede. bafta
mariusD is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 09:21   #607
ThunderRa

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 343
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Accidente în Neamţ

Sunt curios cum se va rezolva problema...
ThunderRa is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 09:33   #608
mariusD

Stage 5
 
mariusD's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 477
Member of:
[AUDI]
[Opel]
Default Re: Accidente în Neamţ

Quote:
Originally Posted by ThunderRa View Post
Sunt curios cum se va rezolva problema...
si eu... oricum se va rezolva cumva... problema e durata...
mariusD is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 16:52   #609
SisQuo

Stage 3
 
SisQuo's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 128
Default Re: Accidente în Neamţ

multumesc pentru sfaturi si pentru griji...o sa tin la curent cum evolueaza lucrurile. Deocamdata astept inca vreo 2 zile sa vina aproparea (sper) dosarului ca sa se poata apuca de masina. Ca si service am fost "sfatuit" de carpatica sa ma duc la un chiosc de mecanici ca sa nu fie probleme cu banii.
Deocamdata astept, o sa vad ce urmeaza....dar la ce paguba am , cati bani imi trebuie pentru reparatii mai bine ii bag intr-un proces. E prea mult pentru buzunarul meu sa ii ingrop in fiare si vopsea. Ce vina am eu ca am condus cu familia si intra un cretin in mine. Am deja cheltuiti vreo 15 milioane pe spagi si servicii "ca sa mearga treaba repede". Sa nu mai zic cat scandal la politie...aia nu situ legea, nu au facut proces verbal, nimic, nici nu vroiau sa se prezinte, DAR legea spune ca "daca e implicat un al 3-lea bun, este necesara implicarea politiei + proces verbal"...asa ca alte drumuri la politie, alti nervi, alte certuri ca sa scot un proces verbal pentru un accident de acum o saptamana.
Repet, multumesc pentru raspunsuri si va tin la curent.
__________________
SisQuo is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 20:36   #610
Jok3r K10

Stage 5
 
Jok3r K10's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 937
Member of:
[VW]
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: Accidente în Neamţ

Despre accidentul de azi de pe Calea Romanului sitie cineva ceva?
Jok3r K10 is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 20:49   #611
askhy

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 555
Default Re: Accidente în Neamţ

Cica un taxi a intrat intr-un BMW si la proiectat in cateva masini parcate un Renaul Scenic, un seria 5 e39 si nu mai stiu ce era pe acolo
askhy is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 20:51   #612
RapJustin
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
RapJustin's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 972
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FOTO]
Default Re: Accidente în Neamţ

Quote:
Originally Posted by askhy View Post
Cica un taxi a intrat intr-un BMW si la proiectat in cateva masini parcate un Renaul Scenic, un seria 5 e39 si nu mai stiu ce era pe acolo
Poze?
RapJustin is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 20:52   #613
Jok3r K10

Stage 5
 
Jok3r K10's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 937
Member of:
[VW]
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: Accidente în Neamţ

urat de tot ....bmw'u ala e36 era sfarmat destul de tare
Jok3r K10 is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 20:54   #614
askhy

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 555
Default Re: Accidente în Neamţ

Am vaz, era rupt pe parti, si taxiul nu avea decat fatza dusa (un golf 4 argintiu), nici macar nu i se sparsese radiatorul, ia cazut doar armatura
askhy is offline   Reply With Quote
Old 22-03-10, 22:02   #615
laurentiu NT

Stage 4
 
laurentiu NT's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Accidente în Neamţ

Quote:
Originally Posted by SisQuo View Post
multumesc pentru sfaturi si pentru griji...o sa tin la curent cum evolueaza lucrurile. Deocamdata astept inca vreo 2 zile sa vina aproparea (sper) dosarului ca sa se poata apuca de masina. Ca si service am fost "sfatuit" de carpatica sa ma duc la un chiosc de mecanici ca sa nu fie probleme cu bani.
Daca tot esti din Tg.Neamt du-te si cauta service-ul AUTO MOB, patron este Enea Tiberius si vezi ce zice el , daca ti-o repara sau nu.Am inteles ca repara masini cu asigurari la Carpatica si tine-ma la curent, daca vrei iti pot da si un nr. de telefon.Locatia este: de la Mapi faci pe drumul din dreapta si la cca.150m pe dreapta o sa vezi niste hale.Imposibil sa nu-l gasesti.Toate cele bune si bafta.

Last edited by laurentiu NT; 22-03-10 at 22:07.
laurentiu NT is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -