Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Alte discutii VW

Reply
 
Thread Tools
Old 24-10-13, 22:21   #1
Ghostyz0r

Stage 5
 
Ghostyz0r's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 397
Default VW Passat CC

Buna seara, am o singura nelamurire careia nu-i pot da de cap.Cum se folosesc stropitorile de faruri?(masina are Xenon Adaptiv din fabrica).
Am intrat prin meniuri, am incercat precum la BMW, insa nu vrea sa stropeasca farurile.Masina in cauza vine cu xenonul din fabrica, fara improvizatii, tiganisme, deci problema asta cred ca se exclude.
Am incercat cu 5 trageri repetitive, tras maneta 5-10 secunde, fara succes, chiar nu inteleg, pe maneta nu are nici un desen, e ca dracu gandit sistemul.
Lichid de stropit parbriz are, duzele de parbriz functioneaza, deci?
Mi se pare penibil la o masina care se vrea destul de premium sa nu fie deloc intuitiv cum sa folosesti 2 stropitoare amarate...
Multumesc anticipat.
Masina in cauza VW Passat CC 2011.
__________________
Încă de când am fost copii, mereu am știut că oamenii pot fi cumpăraţi.Întrebarea era cine îi cumpăra şi pentru cât.
Ghostyz0r is offline   Reply With Quote
Old 24-10-13, 23:07   #2
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: VW Passat CC

Nu ai carte tehnica la ea?
Vezi ca farurile trebuie sa fie aprinse, cel putin asa stiam
Am citit ca la VAG-uri trebuie sa activezi de 5 ori consecutiv stergatoarele pt parbriz, apoi se vor activa si cele de faruri...incearca varianta asta.

Last edited by JDV; 24-10-13 at 23:12.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 24-10-13, 23:15   #3
Ghostyz0r

Stage 5
 
Ghostyz0r's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 397
Default Re: VW Passat CC

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Nu ai carte tehnica la ea?
Vezi ca farurile trebuie sa fie aprinse, cel putin asa stiam
Am citit ca la VAG-uri trebuie sa activezi de 5 ori consecutiv stergatoarele pt parbriz, apoi se vor activa si cele de faruri...incearca varianta asta.
Am incercat in parcare in toate modurile posibile, faruri aprinse, stinse, cu proiectoare aprinse, stinse, faza lunga, faruri auto(senzor), deja e exasperant.Cartea habar nu am pe unde e......
Am incercat si cea cu 5 stropiri, o stiam ca se aplica si la Superb(daca tin bine minte).
Am bagat un cutit imbracat intr-o carpa si am scos spalatorul de faruri(doar pentru confirmare) si este acolo, pare in regula.

Last edited by Ghostyz0r; 24-10-13 at 23:20.
Ghostyz0r is offline   Reply With Quote
Old 24-10-13, 23:20   #4
GL91ANB

Stage 5
 
GL91ANB's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,254
Default Re: VW Passat CC

La generatia asta de Passat este o problema generala cu releul de la spalatoarele de faruri.
Chiar daca este stricat , nu afiseaza nimic in bord.
Pune-o pe tester si vezi daca este releul bun , ca sa nu mai consumi zeci de litri de apa degeaba
__________________
2001 Seat Leon 1.8 20vT AUQ
1993 VW Corrado 53i ex 2.0 16v 9A - 1.8 20vT AEB
ex 1996 BMW 316i E36
GL91ANB is offline   Reply With Quote
Old 24-10-13, 23:25   #5
Ghostyz0r

Stage 5
 
Ghostyz0r's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 397
Default Re: VW Passat CC

Quote:
Originally Posted by GL91ANB View Post
La generatia asta de Passat este o problema generala cu releul de la spalatoarele de faruri.
Chiar daca este stricat , nu afiseaza nimic in bord.
Pune-o pe tester si vezi daca este releul bun , ca sa nu mai consumi zeci de litri de apa degeaba
De parca ar fi singura problema care o are generatia asta... si din pacate este vorba de o masina luata de noua din Romania, fara accident, etc.
Si eu tind sa cred ca este o problema, ma gandesc ca nu erau atat de retardati inginerii in cat sa fie vreun procedeu complex pentru o treaba atat de minora.
Daca este vreun posesor de Passat CC care stie exact procedeu astept pm.
Multumesc oricum baieti!.
Ghostyz0r is offline   Reply With Quote
Old 25-10-13, 13:08   #6
Ghostyz0r

Stage 5
 
Ghostyz0r's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 397
Default Re: VW Passat CC

Se poate inchide, multumesc 4tuning si baietilor care m-au ajutat.
Ghostyz0r is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -