Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 12-02-13, 09:10   #1
stefan_toteuu

Stage 3
 
stefan_toteuu's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 161
Default Emission Workshop

Salut de 2 zile s-a aprins un martor in bord este vb de cel de la gaze urat de mesajul emission workshop masina este vw golf 4 1.9 tdi AXR 101cp.
Mergeam pe dn 1 spre ploiesti in treapta a 4-a cu vreo 80 km/h si mi-a aparut prostia asta ma poate ajuta cineva cu un sfat de la ce ar putea fi? Mai pot merge cu ea asa?
__________________
VW Driver
stefan_toteuu is offline   Reply With Quote
Old 12-02-13, 14:13   #2
Tudorache$

Stage 4
 
Tudorache$'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 197
Member of:
[VW]
Default Re: Emission Workshop

Fa un tester si vezi ce iti spune,de obicei este egr-ul cu probleme(egr-ul in sine,o mufa oxidata,un fir intrerupt).
De mers se poate merge,dar nu mult timp,ca incepe sa dauneze motorului
Tudorache$ is offline   Reply With Quote
Old 12-02-13, 22:40   #3
stefan_toteuu

Stage 3
 
stefan_toteuu's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 161
Default Re: Emission Workshop

Martorul s-a stins singur nuj ce are dar vad ca a disparut am sa o pun pe tester sa vad dak chiar are cv cred ca are vreun fir intrerupt sau vreun senzor care nu face contact cum trebuie ca dak era egr statea aprins continuu...
stefan_toteuu is offline   Reply With Quote
Old 13-02-13, 20:01   #4
marius1984

Stage 4
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 266
Default Re: Emission Workshop

sal...aceasi problema am intampinato si eu la acelasi tip de motor...la mine problema a fost de la egr care dadea erori...probabil avea ceva fir de praf...nu stiu ca masina mergea foarte bine...in final am schimabt o componenta a egrul care ma costat 480 ron cu totcu manopera,am inteles ca egrul e compus din 3 componente.....cel mai bine e sa faci un test sa fi sigur
marius1984 is offline   Reply With Quote
Old 17-02-13, 01:27   #5
stefan_toteuu

Stage 3
 
stefan_toteuu's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 161
Default Re: Emission Workshop

Salut martorul s-a reaprins ( sunt disperat testerul nu l-am pus momentan am ramas fara bani pt ca am platit taxa asta imputita 40 mil +actele pentru trecerea pe numele meu...
stefan_toteuu is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 18:06   #6
Tudorache$

Stage 4
 
Tudorache$'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 197
Member of:
[VW]
Default Re: Emission Workshop

Tester online fara contact cu masina,inca nu s-a inventat,nu iti spune nimeni ce se intampla cu masina,fara sa ai niste date furnizate de catre un tester,doar sa ghiceasca,poti sa schimbi jumatate de motor si sa fie doar un fir intrerupt.
Tudorache$ is offline   Reply With Quote
Old 11-10-13, 23:22   #7
raul_x

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 7
Default Re: Emission Workshop

exhaust workshop....atelier de evacuare....AM UN PHAETON AN 2005 3.0TDI...AM PUS TESTERUL SI MECANICUL A ZIS CA POATE FII O SUPAPA DE ADMISIE SAU CV CE ALIMENTEAZA FIECARE INJECTOR IN PARTE....DAR NU S-A BAGAT K A ZIS CA POATE FII MULT MAI MULTE
MI-A STERS EROAREA, S-A STINS BECUL IAR DUPA 200KM S-A APRINS IARA SI AM FACUT ASA CU EL APRINS 2000KM....PARCA MERGEA PUTZIN CIUDAT MOTORUL....SAU ERAM EU PREA OBOSIT
IN URMA CU CATEVA ZILE INTR-O DIMINEATA, CAND AM DAT PRIMA KEIE....SURPRIZA NU SA MAI APRINS EROAREA....
IN DUPAMASA ASTA S-A APRINS IARA....NU STIU CE-O FII SI LA CE MECANIC SA O DUC SA NU O IA PE GHICITE SA IMI DEMONTEZE TOATA MASINA PT PROBABIL UN FIR SAU MUFA?!
raul_x is offline   Reply With Quote
Old 26-08-14, 14:35   #8
Passat passat

Stock
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 2
Default Re: Emission Workshop

Salut...aceeași problema o am si eu la un passat din 20041.9. 101cp...dupa 100km/h imi taie accelerația si imi apare emisiune worhshop sau cāteodată nu apare si pur si simplu nu se mai accelerează...am pus Testere pe ea,toți k e din aia sau aia,am curățate turbina pt ca masina a fost sub turata...si tot asa face...la ultimu tester pus mi sa zis k ori supapa de la turbo ori turbina au ceva...am pus alta spapa si la fel face...si a rămas sa ma duc cu ea la un reglaj pt ca cică face presiune de 2500 Bari in loc de 1900 si ceva...dak știți sigur ce anume sa ii fac va rog ajutatima k ma disperat masina asta..))...ca cică e atacată turbina,asta īnsemnānd ca piuliță de la ax e prea strānsă si mai trebuie slăbită,in rest ger,supape,pompa vacuum si toate celelalte sunt bune...

Last edited by Passat passat; 26-08-14 at 14:45.
Passat passat is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -